Tryb standard FL?

Strona główna Forum Pomoc techniczna Tryb standard FL?

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63812
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam zapytanie do wszytskich uzytkownikow kotłow pelletowych oraz serwisu. Standard czy FL jest bardziej ekonomiczny dla uzytkownika? chodzi mi o roznice w spalaniu pozdrawiam

    • #63820
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam zapytanie do wszytskich uzytkownikow kotłow pelletowych oraz serwisu. Standard czy FL jest bardziej ekonomiczny dla uzytkownika? chodzi mi o roznice w spalaniu pozdrawiam

      To jest trudne pytanie.
      Mieliśmy tu kiedyś rozmowę na ten temat.
      Raczej należy się spodziewać większego spalania w trybie Fuzzy logic.
      Piec w tym trybie idzie pełna mocą do temperatury zadanej pieca a następnie przez 5 stopni modulu je mocą.
      Co najmniej tak jest w r.control 890.
      Nie wiem czy w nowszych wersjach to się nie zmieniło.

      Najlepiej będzie jak zrobisz własny test. Tylko, że pogoda trochę nie sprzyja wyciąganie wniosków z pomiarów.

      Przykładowe watki w tym temacie. Pewnie było ich więcej.
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3538-tryb-pracy-fuzzy-logic?limitstart=0
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3765-fuzzy-logic#11011

    • #63819
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W rzeczywistości tryb HT Logic upraszcza sterowanie kotłem ograniczając parametry do korekty nadmuchu (tryb standard opiera się o parametry pracy i pauzy podajnika). W sterowaniu standardowym parametry mogą być ustawione identycznie więc i spalanie będzie identyczne.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63818
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      W rzeczywistości tryb HT Logic upraszcza sterowanie kotłem ograniczając parametry do korekty nadmuchu (tryb standard opiera się o parametry pracy i pauzy podajnika). W sterowaniu standardowym parametry mogą być ustawione identycznie więc i spalanie będzie identyczne.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Cześć,
      A tak w sumie czym różni się tryb HT Logic of Fuzzy Logic?
      Mikołaj pytał o Fuzzy Logic.

      Pozdrawiam

    • #63817
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      FuzzyLogic to algorytm stosowany w sterownikach Plum. Algorytm moduluje mocą przy określonych temperaturach kotła.

      HT Logic również moduluje mocą lecz moc jest modulowana według innej „mapy”.

      Finalnie różnica polega na sposobie oddawania mocy w funkcji temperatury kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63816
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      FuzzyLogic to algorytm stosowany w sterownikach Plum. Algorytm moduluje mocą przy określonych temperaturach kotła.

      HT Logic również moduluje mocą lecz moc jest modulowana według innej „mapy”.

      Finalnie różnica polega na sposobie oddawania mocy w funkcji temperatury kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Dziękuję za wyjaśnienie.

      Pozdrawiam

    • #63815
      MikiMiki
      Uczestnik

      Mateusz powiedz ile Ci pali srednio kociolek? ile masz m2?pozdro

    • #63814
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz powiedz ile Ci pali srednio kociolek? ile masz m2?pozdro

      Cześć,
      Mam około 140m2. Jakoś dokładnie nie mierzyłem. Ogrzewanie: 4x podłoga oraz 12 kaloryferów.
      Średnia mi wychodzi w okolicy 14kg/doba z graniem cwu, ale codziennie palę w kominku. Żonka lubi ciepło 🙂

      Piec utrzymuje mi temperaturę na rozsądnym poziome a kominek podnosi ja do stopnia akceptowalne przez moją żonę.
      Wszędzie mam termostaty na kaloryferach oraz termostat pokojowy obniżający temperaturę na mieszaczu o 3 stopnie jak zanotuje przekroczenie 23 stopni. Celowo umieszczony jest na piętrze przy schodach aby reagował na grzanie kominkiem.

      Pierwszej zimy przy słabym paliwie, częstych zmianach nastaw oraz sporadycznym paleniu w kominku wyszło mi około 25kg/doba. Dodam jeszcze, że wtedy była zima. -2o stopni z miesiąc trzymało.

      Dróga „zima”, taka jak teraz, średnia wyszła na poziomie 15 kg/doba z paleniem w kominku.

      W tym roku przestałem wyłączać przedłużenie ładowania cwu, które stosuje w lecie aby odebrać całe dostępne ciepło z pieca. To powoduje że cwu jest grzane dłużej ale co dwa dni a nie codziennie.
      W sumie w zimie nie ma potrzeby stosowania przedłużenia ładowania cwu ale nie chciało mi się tego zmieniać.

      Prosze nie sugeruje się moimi wynikami.
      W dużej mierze zależą od instalacji w domu, komina, pogody, docelowego komfortu do osiągnięcia, ilości mieszkańców oraz pieca a także stosowanego paliwa.
      Na piecu 5 klasy z dedykowanym kominem z nierdzewki prawdopodobnie miałbym lepsze wykiki.
      Pozdrawiam

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.