Sterowanie CWU w trybie AUTOMATYCZNYM

Strona główna Forum Pomoc techniczna Sterowanie CWU w trybie AUTOMATYCZNYM

Oglądasz 26 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63654

      Witam,

      Posiadam kociołek Hit Pellet HT-900. Jak, że mam również w zestawie panele solarne ostatnio uruchomiłem tryb pracy CWU z ZIMA na AUTOMATYCZNY. Po takiej zmianie nastawy są do nastawy dwa parametry pracy. Temperatura załączenia LATO (nominalnie to 10°) i Temperatura wyłączenia LATO (nominalnie 7°). Czujnik pogodowy zainstalowany. Czy ktoś już przerabiał ten temat i ma własne optymalne nastawy tych temperatur do wprowadzenia? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

      Pozdrawiam

    • #63681
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Jeżeli temperatura zewnętrzna osiągnie w naszym przypadku 10 stopni, kocioł przejdzie w tryb LATO i będzie grzał tylko CWU.
      Natomiast jak spadnie poniżej 7 znowu przejdzie w tryb ZIMA.
      Oczywiście wielkość tych parametrów można zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb i specyfiki danego budynku.
      Ja mam gorzej ocieplony dom, to mam wyżej te parametry.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #63680
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      U siebie stosuje 8 stopni na wyjście z zimy i 5 na powrót do zimy.
      Zakładam, że i tak zapalę w kominku a w ciągu dnia temperatura w domu ne spadnie
      Jakoś radykalnie.

      Tak mam od paru sezonów i nawet się sprawdza.

      U siebie najpierw poobserwój jak ci się standardowe ustawienia sprawdzają a potem najwyżej koryguj.

    • #63679

      Dzięki wszystkim za pomoc. Więc to działa w ten sposób. W takim razie to nie rozwiązuje mojego problemu dlatego, że załączając tę opcję chciałem wymusić wyłączenie grzania CWU podczas ciepłych dni zakładając że będą słoneczne. Ja to rozumiem tak, że kocioł ma zadaną temperaturę dla grzania CWU a gdy w dzień wyjdzie słońce to dopiero dogrzewa wodę, która jest już i tak na dobrą sprawę gorąca bo przecież stałą jej temperaturę utrzymuje kocioł. Czy jest jakieś rozwiązanie tego tematu?

    • #63678
      Markus
      Uczestnik

      Latem, kocioł nie utrzymuje stałej temperatury CWU, tylko nagrzewa do określonej temperatury zasobnik i kocioł się wyłącza. Potem kocioł czeka, aż spadnie temperatura w zasobniku CWU poniżej określonej histerezy i wtedy się znowu włącz.
      Jeżeli spróbujesz tzw.obniżenia nocnego czyli harmonogramu, to możesz obniżyć temperaturę CWU od rana do wieczora, zakładając że w ciągu dnia wodę nagrzeją solary. Wieczorem albo temperatura CWU będzie wysoka i kocioł się nie załączy, albo gdy będzie pochmurno i solary nie nagrzeją CWU, wtedy kocioł się włączy i podgrzeje zasobnik do zadanej temperatury. Oczywiście trzeba doświadczalnie dobrać temperaturę CWU, histerezę i obniżenia.
      Jest jeszcze jeden mały problem. Jak kocioł się długo nie będzie włączał, to spadnie w nim na tyle, że przy rozpalaniu, kocioł będzie się pocił. A w trybie LATO , to się zdarza.
      Pozdrawiam

      Markus

    • #63677
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzięki wszystkim za pomoc. Więc to działa w ten sposób. W takim razie to nie rozwiązuje mojego problemu dlatego, że załączając tę opcję chciałem wymusić wyłączenie grzania CWU podczas ciepłych dni zakładając że będą słoneczne. Ja to rozumiem tak, że kocioł ma zadaną temperaturę dla grzania CWU a gdy w dzień wyjdzie słońce to dopiero dogrzewa wodę, która jest już i tak na dobrą sprawę gorąca bo przecież stałą jej temperaturę utrzymuje kocioł. Czy jest jakieś rozwiązanie tego tematu?

      Cześć,
      Przepraszam, nie zauważyłem, że napisałeś CWU a nie CO.
      W instrukcji Ht-900 jest wspomniane, że cwu ma możliwość pracy w trybie automatycznym. Niestety instrukcja jest tak uboga, że zostaje tylko domyślać się co piec robi w tym trybie.

      Założył bym, że jest on przewidziany do albo współpracy z zewnętrznym źródłem ciepła jak panele słoneczne albo wprowadza tylko większą histerezę.
      Tu musi wypowiedź, iec się serwis. Jakby nie odpisywał to poprostu do nich zadzwoń.

      Kocioł ma zadana dla CWU ale pracuje z histerezą, i ciebie chyba 5 stopni. Jeżeli zadana cwu jest 45 a obecnie ma 42 to kocioł jej nie będzie grzał.

      Markus fajnie opisał zasadę działania.
      Ja w przypadku cwu mam nastawione 48 stopni zadanej oraz obniżenia nocne na 8 stopni. W sumie grzanie dopuszcza miedzy 16 a 20.

    • #63676

      Witam, dziękuję za pomoc. Jeszcze jedno pytanie. Gdzie znajdę opcję obniżenia temperatury CWU dla OKREŚLONYCH GODZIN w sterowniku HT-900?

    • #63675
      Markus
      Uczestnik

      I tu jest chyba problem, bo jest kilka wersji sterownika HT-900.
      W dokumentacji jaką gdzieś ściągnąłem z neta te parametry są w bloku „Nastawy czasowe”.

    • #63674

      U nnie czegoś takiego nie widzę. Jest tylko jakaś opcja OBNIŻENIE TEMPERATURY OD CWU, nie próbowałem jeszcze. Ktoś zna temat może?

    • #63673
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik HT 900 nie ma obniżeń czasowych. Pierwsze wersje miały błędnie wprowadzoną tę opcję – w nowszych wersjach zostało to poprawione.

      Szczerze mówią to warto zadać pytanie co funkcje tego typu jak obniżenie CWU w określonych godzinach dają użytkownikowi. W praktyce nic, ponieważ podgrzewanie CWU kotłem to miesięczny koszt około 25-35 zł. Ustawienie stałej temperatury da nam taki właśnie efekt. Obniżanie nastawy w pewnych godzinach i podwyższanie w innych nie zmniejsza zużycia paliwa, ponieważ to ilość zużywanej ciepłej wody wpływa na zużycie paliwa. Do podgrzania zimnego zbiornika (po obniżeniu czasowym nastawy) trzeba użyć większej ilości energii niż podczas jednego cyklu podgrzewania zbiornika przy stałej nastawie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63672

      Dziękuję za odpowiedź. Zgadzam się z tym jednak chodzi mi tutaj bardziej o wyłączenie funkcji CWU od kotła na rzecz paneli solarnych, które mam zainstalowane. Już dziś w Lublinie temperatura glikoku osiąga wartość ok. 40° a więc wystarczająco by podgrzać wodę w zasibniku, z tym że kocioł mimo wszystko utrzynuje ją w zadanej przeze mnie 35° tak więc energia z solarów może nie być wykorzystywana w przypadku małego zużycia wody. Pytanie brzi czy solary i kocioł grzeją wodę w tym samym „obiegu” zasobnika? Czy są to dwie odrębne „wężownice”?

    • #63671
      Markus
      Uczestnik

      Na pewno mają dwie oddzielne wężownice. Sprawdź ilość podłączeń do zasobnika.
      Chyba że masz dwa zasobniki, ale wtedy też są obiegi rozdzielone.

    • #63670
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie mam solarów ale mój poiemnik na CWU posiada dwie wężownice.
      Dolną przeznaczoną do solarów oraz górną dla innego pieca.
      Spodziewam się, że w ciepłe/słoneczne dni solary wyprodukują tyle ciepła, że piec nie będzie miał możliwości zareagować.
      W przypadku jak tego ciepła nie uda się uzyskać z solarow to piec nagrzeje CWU.

    • #63669

      A czy nie jest tak, że z faktu obecności dwóch wężownic solary grzeją jedną a kocioł zaś podgrzewa tę właściwą dla siebie? Czy to są dwa odrębne obiegi? Drążę temat ponieważ chciałbym trochę zejść z ilością opału chociaż teraz gdy są słoneczne dni.

    • #63668
      Markus
      Uczestnik

      Jeśli masz jeden zasobnik i dwa obwody (jeden solarny, drugi z kotla), to każdy grzeje swoją wezownice, ale tego samego zasobnika. W jednym obwodzie jest glokol w drugim woda z układu CO i poprzez wezownice przekazują ciepło dla wody CWU.

    • #63667

      Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Wiwm już teraz jak jest zasada działania. Teraz pytanie drugie. Od kilku dni testuję nastawę dla zaworu 1 w trybie „pogodowy grzejnikowy”. Moje nastawy to dla temp. – 10° na zewnątrz to 35 dla zaworu 1 a dla – 10° na zewnątrz to 40° dla zaworu 1. Problem w tym, że mój czujnik pogodowy błędnie odczytuje temperaturę zawnetrzną. Zapewne dlatego, że jest na wschodniej ścianie budynku ale nie mam innej możliwości umieszczenia go. I tak np. Dzisiaj gdy w Lublinie jest aktualnie 4° to moj czujnik wskazuje 8° przez to puszcza na zawór 1 temp. 35,5° i w domu jest chłodno. Czy jedyną metodą rozwiązania będzie zwiększenie temperatury dla zaworu przy temp. – 10° na wyższą dla zaworu?

    • #63666
      Markus
      Uczestnik

      Sprawdź w ustawieniach czy nie masz korekty czujników, wśród nich powinna być „Korekta czujnika temperatury zewnętrznej”

    • #63665

      Tak, faktycznie była taka opcja w ustawieniach. Wielkie dzięki. Ten problem już rozwiązałem. Teraz za to gdy kocioł pracuje w trybie POGODOWY GRZEJNIKOWY, zauważyłem że temperatura CWU nie dochodzi do zadanej. Tj. Zadana temperatura to 35° podczas gdy uzyskana to 30-33° max. z tego co obserwuję. Gdy kocioł pracował w trybie NORMALNY GRZEJNIKOWY, zawsze temp. CWU utrzymywana była na stałej wartości. Znalazłem też taką opcję jak PRIORYTET CWU, czy może powinienem ją teraz załączyć?

    • #63664
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak, faktycznie była taka opcja w ustawieniach. Wielkie dzięki. Ten problem już rozwiązałem. Teraz za to gdy kocioł pracuje w trybie POGODOWY GRZEJNIKOWY, zauważyłem że temperatura CWU nie dochodzi do zadanej. Tj. Zadana temperatura to 35° podczas gdy uzyskana to 30-33° max. z tego co obserwuję. Gdy kocioł pracował w trybie NORMALNY GRZEJNIKOWY, zawsze temp. CWU utrzymywana była na stałej wartości. Znalazłem też taką opcję jak PRIORYTET CWU, czy może powinienem ją teraz załączyć?

      W takiej sytuacji pompa cwu by cały czas pracowała.
      Jak masz podpięte grzanie cwu? Zrób jakieś zdjęcie.
      Czy w tym czasie mieszacz co nie ustawia temperatury 33 stopnie?

    • #63663
      Markus
      Uczestnik

      Tak, faktycznie była taka opcja w ustawieniach. Wielkie dzięki. Ten problem już rozwiązałem. Teraz za to gdy kocioł pracuje w trybie POGODOWY GRZEJNIKOWY, zauważyłem że temperatura CWU nie dochodzi do zadanej. Tj. Zadana temperatura to 35° podczas gdy uzyskana to 30-33° max. z tego co obserwuję. Gdy kocioł pracował w trybie NORMALNY GRZEJNIKOWY, zawsze temp. CWU utrzymywana była na stałej wartości. Znalazłem też taką opcję jak PRIORYTET CWU, czy może powinienem ją teraz załączyć?

      Włączenie opcji PRIORYTET CWU spowoduje, że podczas ładowania zasobnika CWU, zostaje zatrzymana pompa CO. Bez priorytetu, podczas pracy ładowania CWU pracuje też pompa CO.
      Druga sprawa, gdzie obserwujesz temperaturę CWU, na zasobniku, czy w regulatorze kotła?
      Tryb POGODOWY GRZEJNIKOWY oznacza, że mieszacz na grzejniki ustawia temperaturę na podstawie termometru zewnętrznego, więc teoretycznie zmiana tego parametru nie powinna mieć wpływu na temperaturę CWU

    • #63662

      Też tak mi się wydaje ale nie wiem skąd te samoczynne zmiany parametrów. Poza tym w tym trybie kocioł nie trzyma się histerezy ustawionej na 15° od spadku temperatury. Spada ona nawet do różnicy 20° od temperatury do której kocioł jest nagrzewany i tyk samym nie jest realizowana ochrona powrotu ustawiona na 55° pomimo tego, że jest załączona na pompie i zaworze 1. Dziś widziałem, że było to nawet 43°. Dodam, że mam też aktywny termostat pokojowy zaworu 1 i pomyślałem, że gdy ten nie wymusza załączenia pompy CO ponieważ dom trzyma temperaturę to tym samym kocioł pracując w trybie pogodowym nie załącza się i dlatego pozwala na obniżenie swojej temperatury o większą wartość niż wynika to z histerezy. Co myślicie o czymś takim panowie?

    • #63661
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Też tak mi się wydaje ale nie wiem skąd te samoczynne zmiany parametrów. Poza tym w tym trybie kocioł nie trzyma się histerezy ustawionej na 15° od spadku temperatury. Spada ona nawet do różnicy 20° od temperatury do której kocioł jest nagrzewany i tyk samym nie jest realizowana ochrona powrotu ustawiona na 55° pomimo tego, że jest załączona na pompie i zaworze 1. Dziś widziałem, że było to nawet 43°. Dodam, że mam też aktywny termostat pokojowy zaworu 1 i pomyślałem, że gdy ten nie wymusza załączenia pompy CO ponieważ dom trzyma temperaturę to tym samym kocioł pracując w trybie pogodowym nie załącza się i dlatego pozwala na obniżenie swojej temperatury o większą wartość niż wynika to z histerezy. Co myślicie o czymś takim panowie?

      Kto to wie jak ten nowy sterownik pracuje.

      Ten termostat pokojowy masz dedykowany pod sterownik pieca?

      W starszych sterownikach jak miałeś generyczny termostat pokojowy to trzeba było go podpiąć w inne styko w sterowniku aby kierował wyłączniem kotła a w inne jak chcesz sterować mieszaczem. Natomiast termostat dedykowany pod piec wydaje mi się, że mógł sterować wszystkim.

      Czy przy tym zejściu do 43 stopni obserwowałem wyłączenie pompy co oraz sterownika mieszacza? Może piec poszedł w tryb lato?

    • #63660

      Termostat firmy TECH. Taki jak dostarczali z projektów. W instrukcji jest napisane, że ma być podpięty pod gniazdo dla zaworu 1 ale w sterowniku pieca firmy Bragger jest też wejście na sterownik pokojowy CO. W tej chwili termostat pokojowy gdy daje sygnał do sterownika pieca to steruje otwarciem/zamknięciem pompy pieca. Nie steruje zaworem 1. Zastanawiam się czy nie zmienić termostatu pokojowego na Braggera lub Heinztechnika. Tyle, że braggera widział bym od razu w aplikacji zdalnej na telefonie i tam mógłbym korygować nastawy.

    • #63659
      Markus
      Uczestnik

      Też tak mi się wydaje ale nie wiem skąd te samoczynne zmiany parametrów. Poza tym w tym trybie kocioł nie trzyma się histerezy ustawionej na 15° od spadku temperatury. Spada ona nawet do różnicy 20° od temperatury do której kocioł jest nagrzewany i tyk samym nie jest realizowana ochrona powrotu ustawiona na 55° pomimo tego, że jest załączona na pompie i zaworze 1. Dziś widziałem, że było to nawet 43°. Dodam, że mam też aktywny termostat pokojowy zaworu 1 i pomyślałem, że gdy ten nie wymusza załączenia pompy CO ponieważ dom trzyma temperaturę to tym samym kocioł pracując w trybie pogodowym nie załącza się i dlatego pozwala na obniżenie swojej temperatury o większą wartość niż wynika to z histerezy. Co myślicie o czymś takim panowie?

      Pierwsze pytanie jaką masz Tk (temp. kotła zadaną)? Jeżeli Tk=70 to powinien zacząć sie rozpalać przy 55 st. (dla Histerezy kotła Hk= 15)
      Jeżeli zacznie się rozpalać przy 55 to może zejść nawet o 8 stopni zanim wejdzie na pracę z pełną mocą. A jeśli nałoży się na to wszystko postój pompy od termostatu, tzn.: rozpalanie kotła i start pompy, która będzie tłoczyła wychłodzoną wodę z kaloryferów, to wtedy spadek do 43 jest jak najbardziej możliwy.
      Pytanie drugie, do jakiej temperatury dochodzi podczas wygaszania. Jeżeli o kilka dobrych stopni np 75 lub wyżej, to proponuje :
      zostawić Tk = 70 st, Hk zmniejszyć do 10 stopni. Faktycznie będzie większa o to co przy wygaszaniu podbija kocioł .
      Natomiast będzie startował wcześniej .
      I ostatnia sprawa. Nie wiem jaką masz instalację, czy z dużą ilością wody. Mój instalator doradził mi abym nie wyłączał pompy, tylko obniżał temperaturę na mieszaczu (zaworze). Czyli jak termostat pokojowy wykryje osiągnięcie zadanej temperatury, to nie wyłączać pompy, tylko obniżyć temperaturę idącą na grzejniki powiedzmy o dwa stopnie. Dzięki temu nie ma nagłych obniżeń temperatury na powrocie a i w domu nie ma skoków temperatury, zmiany są dużo mniejsze i łagodne.

    • #63658
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W pierwszej kolejności należy określić czym chcemy sterować – pompą CO czy mieszaczem lub pompą mieszacza.

      Termostat podłączamy pod wyjście adekwatne do podłączonych urządzeń instalacji.

      W praktyce nie ma znaczenia przy termostatach zwierno/rozwiernychv czy będzie to termostat Techa czy Heiztechnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63657

      Pisząc o mieszaczu na myśli mamy zawór drogowy? Czy w sytuacji gdy podepnę termostat pokojowy pod styki w sterowniku kotła pod sterowanie zaworem drogowym to w chwili gdy termostat da mu sygnał to czy pompa zaworu drogowego również wystartuje? W obecnej chwili mam ustawioną opcję sterowania jako „termostat zaworu 1” ale gdy styk się zwiera poprzez impuls termostatu to załącza pompę zaworu podczas gdy on sam często pozostaje maksymalnie otwarty gdy pompa nie pracuje. Wtedy cześć grzejników (dolna kondygnacja budynku) jest ciepła a pozostałe (piętro) jest chłodna (zimna gdy pompa nie pracuje). Sam układ ogrzewania domu kiedyś odbywał się grawitacyjnie.

    • #63656
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ustaw dodatkowo obniżenie od termostatu w menu zaworu. W takim przypadku przy zadziałaniu termostatu pompa się wyłączy, a nastawa zaworu zostanie obniżona i zawór się zamknie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 26 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.