Obniżenie temperatury wody w zasobniku termicznym nagrzewanym poprzez solary

Strona główna Forum Pomoc techniczna Obniżenie temperatury wody w zasobniku termicznym nagrzewanym poprzez solary

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63605

      Czy orientuje się ktoś w jaki sposób można zbić temperaturę wody w termie i oddać jej ciepło na instalację CWU? Terma ma dwie wężownice. Jedna z pieca HT i druga dogrzewana solarami (moduł sterowania solarów – PLUM) .

    • #63613
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Czy orientuje się ktoś w jaki sposób można zbić temperaturę wody w termie i oddać jej ciepło na instalację CWU? Terma ma dwie wężownice. Jedna z pieca HT i druga dogrzewana solarami (moduł sterowania solarów – PLUM) .

      Cześć,
      Trochę enigmatyczne pytanie.
      Uklas cwu to właśnie twoja terma/zasobnik z dwiemz wężownicami.
      Z Solara mi bywa problem z przegrzewaniem gdy mają za dużo mocy/jesy ich za dużo.
      Jeżeli masz, to na początek odpal cyrkulację wody w układzie cwu. To ci skutecznie odbierze cześć ciepła z zasobnika.
      Inna opcja to odpaleniem pompy cwu podpięte do pieca. To także odbierze cześć ciepła.
      W sumie możesz jeszcze uruchomić pompę co, która przekieruj ciepło na kaloryfery.

      A i jeszcze możesz zrzucac nadmiar ciepłej wody do kanalizacji.
      W ostateczności możesz zakryć cześć paneli.
      Te opcje są słabe ale co poradzisz 🙂

    • #63612

      Dziękuję za odpowiedź. Wszystko się zgadza. Miałem na myśli CO (kocioł) ale błędnie to określiłem. Jak uruchomić tę wspomnianą cyrkulację w układzie CWU? Trzeba to zrobić z poziomu sterowania kotła czy może ze sterownika od solarów (wspomnianego wcześniej – PLUM) ?

    • #63611
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź. Wszystko się zgadza. Miałem na myśli CO (kocioł) ale błędnie to określiłem. Jak uruchomić tę wspomnianą cyrkulację w układzie CWU? Trzeba to zrobić z poziomu sterowania kotła czy może ze sterownika od solarów (wspomnianego wcześniej – PLUM) ?

      Sprawdź cy masz dodatkowa pompę przy pojemniku na wodę i gdzie jest podpięta.
      Ja mam wyjście cyrkulacji gdzieś na wysokości 1/3 od góry pojemnika.

      Tylko aby taka Cyrkulacja działała musisz mieć dodatkowa rurę w instalacji cwu połączona z ciepłą rura instalacji. To pozwala wodzie krążyć.

      Jak nie masz tej rury to Cyrkulacja nie będzie działać.

      Podłączenie do pojemnika powinieneś mieć zaznaczone na jego schemacie.

      Sterowanie możesz mieć ze sterownika pieca pod warunkiem, że masz dodatkowy moduł.

      Możliwe, że sterownik solarow także to ma.
      Ja mam pompę sterowana z guzika w łazience.

    • #63610

      A gdybym wymusił załączenie pompy od CWU (normalnie załącza się tylko wtedy gdy kocioł dogrzewa wodę do zadaniej temperatury) to czy wężownica nagrzewająca z kotła CO wode – nie zaczęła by oddawać ciepła do kotła?

    • #63609
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A gdybym wymusił załączenie pompy od CWU (normalnie załącza się tylko wtedy gdy kocioł dogrzewa wodę do zadaniej temperatury) to czy wężownica nagrzewająca z kotła CO wode – nie zaczęła by oddawać ciepła do kotła?

      Pewnie, że by zaczęła oddawać ciepło.
      W sumie jak masz na przykład pralnie albo inne pomieszczenie z kaloryferem to potencjalnie możesz cały układ co/cwu tak zgrać aby oddać ciepło do tego pomieszczenia.

      Samo włączenie pompy cwu przy piecu spowoduje, że piec będzie działał jak coś w rodzaju kaloryfer. A jak jeszcze otworzysz drzwiczki pieca to ulatwisz przepływ powietrza przez pięć co powinno dodatkowo odebrać z niego ciepło.

      Pytanie czy taki ciągły przepływ nie spowoduje jakiejś dodatkowej korozji.
      Raczej nie powinno.

      A i fajnie by było jakoś sterować ta pompa aby nie pracowała jak temperatura w pojemniku spadnie poniżej temperatury zadanej.

      Pozdrawiam

    • #63608

      I się udało. Wymuszenie obiegu pompy CWU (w moim przypadku z 67° na 42.5°) schodziło wodę nagrzaną z solarów a tym samym dogrzało wodę u CO (z 22° na 43°). Szkoda, że trzeba osobiście fatygować sterownik pieca a nie da się tego zrobić z aplikacji BRAGGER CONECT. Zastanawiam się czy nie zmienić nastawy załączenia pomp z 45° na 40° lub niższą tak aby można było odrazu puszczać obieg ciepłej wody na grzejniki. Można wprowadzać takie zniany bez konsekwencji? Czy w takiej sytuacji nie będzie realizowana ochrona powrotu CO?

    • #63607
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      I się udało. Wymuszenie obiegu pompy CWU (w moim przypadku z 67° na 42.5°) schodziło wodę nagrzaną z solarów a tym samym dogrzało wodę u CO (z 22° na 43°). Szkoda, że trzeba osobiście fatygować sterownik pieca a nie da się tego zrobić z aplikacji BRAGGER CONECT. Zastanawiam się czy nie zmienić nastawy załączenia pomp z 45° na 40° lub niższą tak aby można było odrazu puszczać obieg ciepłej wody na grzejniki. Można wprowadzać takie zniany bez konsekwencji? Czy w takiej sytuacji nie będzie realizowana ochrona powrotu CO?

      Super, że się udało.

      Nie wiem jak masz zrealizowana ochronę powrotu I gdzie masz podpięta pompę co.

      Ja mam inny sterownik więc może być inaczej.
      U mnie pompa co podpięta jest pod sterowanie mieszacza I w sumie jej uruchomienie nie zależy od temperatury pieca. Ochronę mam zrealizowana na pompę kotła I mam ustawiony start na 30 stopni. Inaczej ochrona nie była by realizowana.
      Niestety w trybie lato pompa kotła nie pracuje wiec nie bardzo mam ochronę powrotu.

      Spróbuj ustawić 40 Stopni i obserwuj czy nie masz mokro w komorze spalania. Jak będzie sucho to ne będziesz miał problemu.

      W sumie to nie uratuje cię w lecie. Musisz wymyślę jakiś sposób sterowania tymi pompa i bez opalania pieca.

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.