Ustawienia Kotła Red Eko Gl 15 kW dla ekogroszku Ogień

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ustawienia Kotła Red Eko Gl 15 kW dla ekogroszku Ogień

Oglądasz 19 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63524
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Dzień dobry.
      Bardzo proszę o pomoc w ustawieniu kotła Red eko gl 15 kW ze starownikiem HT Tronic 700 dla ekogroszku workowanego „Ogień”.

      Ekogroszek, dane 22-24 Mj/Kg o cieple spalania 28 MJ/Kg, siarka max 0,1 %, popiół max 3%, spiekalność 0 RI, wilgotność max 15 %

      Powierzchnia grzania około 115-120 m2.
      Na jednej pompie do ogrzewania i CWU.
      Termostaty na grzejnikach ustawione na 3.
      Bez ogrzewania podłogowego.

      Aktualne nastawy pieca:
      Wlot dmuchawy, szczelina 1,5 cm
      Wydajność dmuchawy 12%
      Przerwa w podawaniu przy pracy 10 s – 60 s
      Tryb podtrzymania 18 min
      Wydajność dmuchawy w trybie podtrzymania 10%
      Histereza 2′
      Temp kotła 60′
      Włożone 4 zawirowacze spalin.

      Przy tych ustawieniach kopczyk za mały, praktycznie na równi z rantami retorty, może lekko ponad, Jak na zdjęciu, choć bywa też niżej. Piec pracuje dość długo aby osiągnąć temp. 60′ (kilkanaście minut). Jak dla mnie bardzo duże zużycie paliwa – 150 kg na 5 dni gdzie temperatura otoczenia jest wysoka, kilkanaście stopni (13-16) Popiół w miarę.

      Producent tego ekogroszku zaleca takie ustawienia :
      Wydajność dmuchawy 25-35% (w moim można ustawić max 25%)
      Przerwa w podawaniu przy pracy 15 s – 45-55 s (pracy podawania 10 s nie można u mnie regulować).
      Tryb podtrzymania 10 min
      Wydajność dmuchawy w trybie podtrzymania 30%
      Histereza 2′
      Temp kotła 56′ (u mnie minimum to 60′).

      Jakie ustawienia dobrać?

      P.s. dodam tylko, że piec nowy. Pracuje dopiero 5 dni.

      Attachments:
    • #63544
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy ekogroszek, który posiadasz ma lekko brązowy kolor?

      Czy osoba sugerująca nastawy zapytała jaki typ wentylatora oraz jaki podajnik jest zastosowany w kotle?

      Paliwo o takiej kaloryczności to na 99% „czeski ekogroszek” więc musisz ustawić kaloryczność paliwa na 19 MJ – sterownik zmodyfikuje parametry pod ten węgiel. Pozostałych parametrów nie zmieniaj tylko poobserwuj pracę kotła przez kilka dni.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63543
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Ekogroszek zakupiony w:
      https://dobry-ekogroszek.pl/
      Ekogroszek OGIEŃ, niby o parametrach jakie podałem.

      Nie ma brązowego koloru, normalnie jest czarny, bardzo suchy.

      Nikt nie pytał o parametry pieca. Po zakupie przyszedł mail z sugerowanymi nastawami.

      Jak rozumiem i tak mam zmienić na 19 MJ/kg i patrzeć co się dzieje tak?

    • #63542
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dlatego spytałem czy ktoś pytał o wentylator i układ podawania, ponieważ na rynku kotłów występują różne rozwiązania z różnymi wentylatorami i podajnikami. Oprogramowanie kotła jest ściśle dopasowane do urządzenia.

      Dopasowanie standardowych ustawień bez znajomości układu można porównać do losowania liczb w lotto – niektórzy wygrywają.

      Warto zapytać dostawcy (tak z ciekawości) skąd jest sprowadzany ten węgiel z Polski to on raczej nie jest.

      Ustaw parametry według moich sugestii i dalej będziemy coś ewentualnie korygować po obserwacji sytuacji.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63541
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Piec ustawiony dokładnie według sugestii.

      Za dwa dni napiszę jak wygląda sytuacja.

      Co do samego węgla udało mi się uzyskać następujące informacje:
      Ogień z Sibugola to młody węgiel kamienny z Syberii, pozyskiwany metodą odkrywkową. Jest matowy i dosyć miękki.

      Faktycznie na forach można wyczytać, że są problemy z jego kalorycznością.

      Ech, widać każdy musi przez to przejść.

      Tak czy siak do zobaczenia za dwa dni.

    • #63540
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Witam ponownie.
      Otóż sprawa wygląda tak.
      Kocioł po zmianie ustawień na Ekogroszek 19 MJ/Kg faktycznie ma mniejsze spalanie – ale rewelacja to to też nie jest. Ciężko mi to ocenić ale wydaje mi się, że przez 48 godzin spalił coś około 1 worka – czyli 25 Kg. Proszę zobaczyć na załączone zdjęcie podajnika. (zużycie.jpg).

      Dodam, że mrozów nie ma żadnych, jest kilkanaście stopni na plusie.

      Popiołu jest więcej niż było, wcześniej to był pyłek. (zdjęcie popiol.jpg)

      popiol.jpg

      Załączam też fotki palnika :
      – pracy w podtrzymaniu (w podtrzymaniu.jpg)

      – praca aktywna (praca.jpg)
      praca.jpg

      – zdjęcie sterownika (sterownik.jpg)
      sterownik.jpg

      – zdjęcie otwarcia dmuchawy (dmuchawa.jpg)
      dmuchawa.jpg

      Czy mamy jeszcze jakieś sugestie w zmianie ustawień ?

      Napiszę jeszcze jakie ustawienia zaproponował mi producent tego ekogroszku, po wysłaniu mu wiadomości, że spala bardzo dużo i daje mało ciepła.

      Dzien dobry

      Jeśli kocioł pracuje w trybie 2 stanowym to proponuję przy poniższych ustawieniach czas podawania/przerwa podawania -10/60 dodać mocniejszy nadmuch w okolicy 45-50% i potem jeśli będzie niedopalał podnosić nadmuch a jeśli będą spieki obniżał nadmuch każdorazowo po 1-2%

      Jeśli pracuje wtrybie HT Logic to pozostaje korekta wydajnością dmuchawy w taki sam sposób jak wyżej czyli 1-2% w górę lub w dół zależnie od tego co się dzieje z opałem

      Pozdrawiam,
      Aleksander M.
      CENTRUM OPAŁOWE
      Dobry-Ekogroszek.pl – Sibugol

    • #63539
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Alo, Alo proszę o odpowiedź.

    • #63538
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ilość spalanego paliwa jest uzależniona od ilości ciepła odbieranego przez budynek. Nawet latem przy 30 stopniach C jak włączysz ogrzewanie to kocioł będzie spalał duże ilości paliwa. Ograniczenie spalania realizujesz poprzez ograniczanie ciepła w pomieszczeniach poprzez zastosowanie termostatów pokojowych itp.

      W popielniku masz popiół więc energii z niego nie uzyskasz. Możesz delikatnie zmniejszyć nadmuch (o kilka %).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63537
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Ograniczenie ciepła w pomieszczeniach jest zastosowane – wartości w całym domu są ustawione na 3 na wszystkich termostatach, temp. w domu to około 21-23 'C. Na zewnątrz 16-19’C, budynek ocieplany.

      Martwię się co będzie gdy na zewnątrz będzie -15’C – co piec będzie palił 100Kg dziennie ?

      Rozumiem, że w wielkim stopniu zależy to od zastosowanego paliwa, mam zamiar kupić inne i przetestować.

      Aktualnie zmieniłem wydajność dmuchawy do 10% (było 12%) – zobaczymy po paru dniach co sie będzie działo.

      Popiół w popielniku zostawiony był celowo aby zrobić odpowiednie zdjęcie i do celów testowych oraz wszelkich sugestii.

    • #63536
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Interesuje mnie też informacja, czy „kopczyk” – oceniając po zdjęciach jest taki jaki powinien być, czy wszystko jest ok ?

    • #63535
      SERWIS
      Uczestnik

      Kolego, z tego co czytam to jest to nowy kocioł, więc i prawdopodobnie nowy budynek.
      Pierwsze dni, a nawet i pierwsze miesiące to zwiększony pobór ciepła, a co za tym idzie i paliwa.
      Po pierwsze, wygrzanie instalacji, po drugie nagrzanie posadzek, a po trzecie i najważniejsze, nagrzanie i wysuszenie ścian, a to trwa nawet cały sezon.
      Z tygodnia na tydzień spalanie będzie się zmniejszało, tak ze możesz być spokojny o zużycie paliwa.
      Miłego użytkowania 🙂

    • #63534
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Budynek ma 20 lat, tylko teraz był zmieniany piec na nowy 🙂

      Już widzę, że spalanie zmalało, zobaczymy co będzie dalej.
      Teraz wyszło mi około 14 Kg/24 h

      Proszę tylko stwierdzić, po zdjęciach czy kopczyk jest prawidłowy i czy według Ciebie wszystko jest ok ?

    • #63533
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kopczyk jest prawidłowy. Możesz ewentualnie delikatnie (o 1-2%) zmniejszyć jeszcze nadmuch. Zbyt mała ilość powietrza będzie w przypadku, gdy niedopalony węgiel będzie spadał z paleniska do popielnika. Brak powietrza jest również widoczny poprzez dymiące końcówki płomienia, który jest ciemno-pomarańczowy z czerwonymi końcówkami.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63532
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      ok. Dziękuję bardzo za pomoc. Będę testował i nabierał doświadczenia. Pozdrawiam serdecznie.

    • #63531
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Odkopuję ten temat bo według mnie mała ekonomia jest.

      Nie wiem jak to mam ustawić, żeby piec działał ekonomicznie i żeby ten cholerny kopczyk był na retorcie, żeby nie opadało zbyt nisko.
      Spalanie to cały zbiornik na 6 dni – to i tak dużo, znajomi mający inne piece uzyskują 8-11 dnia na podobnych zbiornikach i podobnym, czasem większym metrażu.
      Czy tu winą jest sam węgiel, czy może być aż taka różnica.

      Wróciłem do ustawień fabrycznych 60 s przerwa podawania przy pracy 10s, przerwa podawania w podtrzymaniu 18 min, dmuchawa 12 %, otwarcie wentylatora to 1,5-2 cm, temperatura pieca 63 'C (mniej jak 60 nie da rady ustawić na piecu).

      Dom około 120 m2, ocieplany, kaloryfery nowe z termostatami, temp w pomieszczeniach około 21 do max 24 'C, temperatura CWU 43 'C. Węgiel ekogroszek OGIEŃ. Po 6 dniach pracy 1 węglarka popiołu.

      EKOGROSZEKhttps://sibugolpl.com/produkt/groszek-8-25/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=produktowa&utm_term=smart&utm_content=ekogroszek&gclid=Cj0KCQjwgNXtBRC6ARIsAIPP7RvaqeSrVmiP0s2En_C7-oKeg6K06FZFvvQR58pT8VTwFMtZKDhd2w0aAra9EALw_wcB

      Z porad znajomych wynika, że powinienem ustawić dużo wieksza przerwę podawania, dużo wiekszy czas przerwy w podtrzymaniu i większy nadmuch, nie chcę jednak samodzielnie eksperymentować w dużych granicach, żeby cos nie spieprzyć.

    • #63530
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Teraz spróbuję potestować piec na ustawieniach HT LOGIC, dla ekogroszku 25 MJ/Kg.

      W opisach można przeczytać, że w trybie HT logic można korygować nadmuch. W sterowniku HT Tronic 700 nie wiedzę takiej opcji ?

    • #63529
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Użytkując kocioł o mocy 15 kW czas pauzy podawania 50 s zapewnia moc kotła w granicach 11-15 kW ( w zależności od paliwa). Ustawiając dłuższą pauzę zmniejszamy moc co może skutkować problemami z dogrzewaniem kotła w przypadku niskich temperatur na zewnątrz. Sterownik automatycznie przechodzi na moc minimalną kotła (poniżej 30% mocy nominalnej) 3 stopnie C od temperatury zadanej wydłużając pauzę podawania i zmniejszając nadmuch.
      Wydłużanie pauzy w mocy maksymalnej w przypadku, gdy kocioł automatycznie przełącza moc na minimalną nie ma sensu, ponieważ w przypadku braku odbioru ciepła kocioł i tak zmniejszy moc.

      W trybie HT Logic w ustawieniach palnika jest parametr Korekta nadmuchu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63528
      Bartłomiej Łuc
      Uczestnik

      Jak rozumiem sugeruje Pan ustawić przerwę podawania przy pracy 10s na wartość 50s ?
      Czy mniejsza przerwa podawania nie zwiększa zużycia węgla?
      Co z pozostałymi ustawieniami:
      Przerwa podawania w podtrzymaniu, wydajność dmuchawy, histereza kotła, otwarcie wlotu dmuchawy itd.

      Przepraszam, że truję, Ale walczę aby wyciągnąć eko ustawienia.

      A co możecie Państwo napisać o trybie ht logic ? Na jakiej zasadzie działa i czy jest ekonomiczny? Kiedy należy ustawiać korektę nadmuchu i mocy ?

    • #63527
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak jak napisał kolega, przywróć najlepiej ustawienia fabryczne, otwórz przysłonę dmuchawy na około 2 cm, ustaw kaloryczność paliwa i włącz tryb HT Logic.
      HT Logic, to ni mniej ni więcej, jak tabela ustawień dla poszczególnych węgli, obciążeń i innych zmiennych parametrów, przetestowana w fabryce i wpisana do regulatora. To zestawienie parametrów przy których kocioł osiąga optymalne efekty spalania i wymiany ciepła.
      Oczywiście jest kilka parametrów, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, takich jak ciąg kominowy, wentylacja czy deklarowana wartość opałowa.
      Dlatego też, jest taki parametr, jak korekta nadmuchu. W sytuacji niedopalania węgla należy zrobić korektę na plus, a w przypadku zaniżania paleniska i szlakowania popiołu robimy korektę powietrza na minus.

    • #63526
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam , jakie masz spalanie ?

Oglądasz 19 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.