Pompa elektroniczna i silownik zaworu mieszajacego

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pompa elektroniczna i silownik zaworu mieszajacego

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63480

      Witam,
      Posiadam kociol red25 oraz sterownik menuet. Jakis czas temu uszkodzilo sie mi naczynko przelewowe i hydraulik przerobil uklad na zamkniety. Moje pytanie jest nastepujace czy w takim ukladzie jest sesn zakladania pompy elektronicznej? Teraz jak pomieszczenia sie nagrzeja to termostaty grzejnikowe sie zamykaja a w pomieszczeniach gdzie ich nie ma szumi w grzejnikach. Moze tez obecna pompa jest za duza poniewaz na 250m powierzchni grzewczej w starej instalacji 0,5” mam pompe grunfos 25-60. Druga sprawa to jaki zastosowac silownik zaworu mieszajacego aby piec pracowal wspolnie z pogodynka. Obecnie jak sa mrozy to stala jest nastawa reczna zaworu mieszajacego i o ile w dzien jest ok nad ranem czesto jest zimno. Kolejna sprawa to przeklamywanie temp zewnetrznej w czujniku o 4 stopnie czy da sie to jakos skalibrowac? No i ostatni problem to problem sterownika mianowicie czaly czas jest pompa c.o wlaczona bez wzgledu na to czy sterownik ma zaswiecona kontrolke czy nie. Nawet jak termostat pokojowy podlaczalem na probe to po osiagnieciu temp dioda gasnie ale pompa dalej pracuje. Podejrzewam uszkodzony przekaznik bo kiedys jakies zwarcie sie zrobilo i spalilo bezpiecznik na zasilaniu sterownika. Moze mi serwis powiedziec jaki przekaznik kupic i ktory wymienic na plytce zeby bylo ok?

    • #63484
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pompa elektroniczna pobiera mniej prądu więc wymiana przyniesie pozytywne skutki ekonomiczne. W pierwszej kolejności możliwe, że warto zmniejszyć bieg pompy na niższy co obniży pobór prądu i możliwe, że szum w grzejnikach ustąpi.

      Siłownik zaworu musi być dopasowany do zaworu mieszającego. Sterownik obsłuży siłownik 3 punktowy (otwieranie, zamykanie, wspólny).

      Sprawa odczytu temperatury zewnętrznej jest bardziej złożona. Pytanie czy to czujnik przekłamuje pomiar czy może termometr zewnętrzny do którego jest przyrównywany? W przypadku, gdy oszukuje czujnik to w pierwszej kolejności sprawdź czy w menu serwis masz korekty czujników – odczyt można skalibrować korektą. Zazwyczaj przyczyną nieprawidłowego pomiaru czujnika zewnętrznego jest długość i jakość przewodu łączącego – powinien być zastosowany przewód 2×0,75 m2 miedziany dobrej jakości o długości max. 15m. Przewód ten nie powinien leżeć obok przewodów wysokonapięciowych.

      Ciągła praca pompy wynika ze zwartego TRIAKA na płycie (można go namierzyć po ścieżkach na płycie od wyjścia pompy CO). TRIAK trzeba wymienić. W przypadku, gdy masz wolne wyjście pompy zaworu to możesz przepiąć pompę pod to wyjście.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63483

      Witam,
      Długo nie odp bo nie miałem kiedy. Jeżeli chodzi o pompę to obecnie pracuje na 1 biegu więc nie da się jej zmniejszyć. Też głównie zależy mi na tym żeby bez sensu nie wychładzać wody w obiegu ponieważ mam starą instalacje na rurach 0,5″ i kilka grzejników bez termostatów więc może to skutkować większym zużyciem ekogoroszku. Jeżeli chodzi o siłownik to obecnie mam zawór essbe 3 drogowy tylko szukając siłowników są różne modele zarówno na różne napięcie jak i różny czas reakcji. Kolejna sprawa dotycząca czujnika to w moim sterowniku nie mam opcji korekty (mój sterownik jest jakiś zacofany bo nawet jak chcę latem przepalić w piecu to muszę go rozbierać i ślimak odłączać od styków a dodatkowo nie ma możliwości ciągłego włączenia ślimaka przy rozpalaniu tylko na paręnaście sekund) natomiast jeżeli chodzi o przewód jest to typowy przewód sterowniczy nie pamiętam dobrze ale albo 2×0,75 albo 2×1. Co do pewności przekłamań termometry wszystkie które mam do dyspozycji w domu, samochodzie, itd pokazują zbliżoną wartość natomiast ten na piecu oszukuje o około 4 stopnie. Triak namierzyłem jak i wolne wejście na pompę zaworu tylko że jak sprawdzam próbówką wejście pompy zaworu to cały czas próbówką świeci pokazując tam napięcie.

    • #63482
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawą szumów w instalacji powinien zająć się instalator – możliwe, że grzejniki są skryzowane i wystarczy je doregulować.

      Podejdź do dowolnej hurtowni ze zdjęciem swojego zaworu to Ci dopasują siłownik. Siłownik 3 punktowy 230V (czas otwarcia nie ma większego znaczenia, ponieważ w sterowniku ustawiasz czas pracy).

      W Menu Pełnym lub Menu Serwis powinien być parametr „Podajnik „, w którym możesz go wyłączyć.

      Warto sprawdzić czujnik zewnętrzny na krótkim przewodzie. Znaczenie ma długość przewodu oraz jakość (na rynku dużo jest tanich przewodów kiepskiej jakości wykonania).

      Wyjście pompy warto sprawdzić żarówką na kablu – próbówka pokaże nawet minimalne napięcie, a żarówka się nie zaświeci w przypadku małego napięcia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.