Niedopalony pellet, kocioł RED ONE 8KW

Strona główna Forum Pomoc techniczna Niedopalony pellet, kocioł RED ONE 8KW

Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63418
      Kamil
      Uczestnik

      Witam,

      Proszę poradzić co mogę zmienić na niedopalony pellet, który jest widoczny na zdjęciu.

      (Zbiorniczek jest po dwóch zasypach czyli jakieś 85kg pelletu)

      Pozdrawiam

      Attachments:
    • #63443
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Przede wszystkim wykonaj przeważenie podawania podajnika aby ustalić jego wydajność w kg.
      Wprowadź poprawną wydajność w sterowniku oraz kaloryczność paliwa a także moc pieca.
      Sterownik powinien sobie obliczyć dawkowanie.

      Możesz jeszcze zmodyfikować dawkę paliwa podawaną do rozpalania ale to dopiero po poprawnej konfiguracji i jak będzie za duża dawka do rozpalania.

      Na zdjęciach widać dużo paliwa, które w ogóle nie zajęło się ogniem.

      Czy dobrze widzę, że pellet jest 8 mm?
      W piecach stosowanych w domach jednorodzinnych najlepiej stosować pellet 6 mm. Lepiej się rozpala, lepiej się wypala i łatwiej kontrolować ilość paliwa trafiającego na palnik.

      Pozdrawiam

    • #63442
      Kamil
      Uczestnik

      Pellet to 6mm

      Ok jutro przeważę i sprawdzę jaka jest różnica. Powiedz proszę, jak ustalić kaloryczność pelletu ? pellet to lava.

      Pozdrawiam
      Kamil

    • #63441
      Markus
      Uczestnik

      Kaloryczność pelletu jest napisana na worku. Zazwyczaj około 5 kWh/kg.

    • #63440
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pellet to 6mm

      Ok jutro przeważę i sprawdzę jaka jest różnica. Powiedz proszę, jak ustalić kaloryczność pelletu ? pellet to lava.

      Pozdrawiam
      Kamil

      Kaloryczność paliwa przeważnie producent pisze na workach.
      Lava ma napisane >= 4.6 kwh/kg. Jak na tak drogi Pellet jest to dość niska wartość. Spokojnie możesz ją wpisać.

    • #63439
      SERWIS
      Uczestnik

      To co widzę w popielniku to niedopalony pellet ale wynikający nie z niewłaściwych ustawień spalania, ale raczej z czyszczenia palnika. Niektóre kawałki nie są nawet nadpalone.
      Czy nie zdarza się, że czasami masz nieudaną próbę rozpalenia po której następuje czyszczenie palnika, czyli otwieranie się podłogi i wysypywanie zawartości palnika do popielnika?
      Sprawdź też, czy wystarczająco zamyka się podłoga po czyszczeniu i czy część paliwa nie przesypuje się do popielnika.

    • #63438
      Kamil
      Uczestnik

      Pellet to 6mm

      Ok jutro przeważę i sprawdzę jaka jest różnica. Powiedz proszę, jak ustalić kaloryczność pelletu ? pellet to lava.

      Pozdrawiam
      Kamil

      Kaloryczność paliwa przeważnie producent pisze na workach.
      Lava ma napisane >= 4.6 kwh/kg. Jak na tak drogi Pellet jest to dość niska wartość. Spokojnie możesz ją wpisać.[/quote]

      Pellet był dobrze przeważony, także tam żadnych zmian nie wprowadziłem. Kaloryczność mam ustawioną 5,2 więc zmienię na 4,6, także zmienię i zobaczy co sie wydarzy

    • #63437
      Kamil
      Uczestnik

      To co widzę w popielniku to niedopalony pellet ale wynikający nie z niewłaściwych ustawień spalania, ale raczej z czyszczenia palnika. Niektóre kawałki nie są nawet nadpalone.
      Czy nie zdarza się, że czasami masz nieudaną próbę rozpalenia po której następuje czyszczenie palnika, czyli otwieranie się podłogi i wysypywanie zawartości palnika do popielnika?
      Sprawdź też, czy wystarczająco zamyka się podłoga po czyszczeniu i czy część paliwa nie przesypuje się do popielnika.

      Nie mam problemu z nieudana próba rozpalania. Sprawdziłem dzisiaj jak działa czyszczenie palnika i podłoga otwiera sie i zamyka do samego końca

    • #63436
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pellet to 6mm

      Ok jutro przeważę i sprawdzę jaka jest różnica. Powiedz proszę, jak ustalić kaloryczność pelletu ? pellet to lava.

      Pozdrawiam
      Kamil

      Kaloryczność paliwa przeważnie producent pisze na workach.
      Lava ma napisane >= 4.6 kwh/kg. Jak na tak drogi Pellet jest to dość niska wartość. Spokojnie możesz ją wpisać.[/quote]

      Pellet był dobrze przeważony, także tam żadnych zmian nie wprowadziłem. Kaloryczność mam ustawioną 5,2 więc zmienię na 4,6, także zmienię i zobaczy co sie wydarzy[/quote]
      Raczej nic spektaktualnego nie będzie.
      Piec będzie bliżej rzeczywistej mocy niż poprzednio. Więc powinien szybciej się nagrzewa.
      Ale taka zmiana skutkować będzie tym, że piec poda więcej paliwa aby uzyskać swoją moc.

      Jak by problem się nasilał to wróć do poprzedniego ustawienia lub czegoś zbliżonego.

    • #63435
      SERWIS
      Uczestnik

      Sugerowałbym nie zmieniać kaloryczności w dół, bo tym spowodujesz zwiększenie ilości paliwa i tym samym możesz pogorszyć warunki spalania. Zanim zmienisz kaloryczność, a tym samym dawkę paliwa to zrób proszę zdjęcie komory paleniskowej i będzie widać czy jest szara czy czarna. Po tym sprawdzimy jakie masz spalanie.
      Tak jak pisałem, Twój pellet w popielniku nie wynika z jakości spalania.
      Czy nadal pojawia Ci się pellet w popielniku?
      Musiałbyś zrobić test, opróżnij popielnik i włącz rozpalanie. Jak kocioł się uruchomi sprawdź popielnik.
      Podobnie zrób po wygaszaniu.
      Dla wszystkiego spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne.

    • #63434
      Kamil
      Uczestnik

      Sugerowałbym nie zmieniać kaloryczności w dół, bo tym spowodujesz zwiększenie ilości paliwa i tym samym możesz pogorszyć warunki spalania. Zanim zmienisz kaloryczność, a tym samym dawkę paliwa to zrób proszę zdjęcie komory paleniskowej i będzie widać czy jest szara czy czarna. Po tym sprawdzimy jakie masz spalanie.
      Tak jak pisałem, Twój pellet w popielniku nie wynika z jakości spalania.
      Czy nadal pojawia Ci się pellet w popielniku?
      Musiałbyś zrobić test, opróżnij popielnik i włącz rozpalanie. Jak kocioł się uruchomi sprawdź popielnik.
      Podobnie zrób po wygaszaniu.
      Dla wszystkiego spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne.

      Póki co nie zmieniłem kaloryczności a problem nadal występuje

      1.

      2.

    • #63433
      Kamil
      Uczestnik

      Musiałbyś zrobić test, opróżnij popielnik i włącz rozpalanie. Jak kocioł się uruchomi sprawdź popielnik.
      Podobnie zrób po wygaszaniu.
      Dla wszystkiego spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne.[/quote]

      Test zrobiony. Przy rozpalaniu, pelletu nie ma w popielniku. Po wygaszaniu i czyszczeniu pellet wystepuje i tu raczej jest problem… Jak mogę sobie z tym poradzić ?

      Attachments:
    • #63432
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Musiałbyś zrobić test, opróżnij popielnik i włącz rozpalanie. Jak kocioł się uruchomi sprawdź popielnik.
      Podobnie zrób po wygaszaniu.
      Dla wszystkiego spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne.

      Test zrobiony. Przy rozpalaniu, pelletu nie ma w popielniku. Po wygaszaniu i czyszczeniu pellet wystepuje i tu raczej jest problem… Jak mogę sobie z tym poradzić ?

      [/quote]
      Faktycznie trochę Ci zostaje na palniku ale to oznacza, że nie zajął się podczas końcówki palenia lub wygaszania.
      Ten palnik ma taką konstrukcje, że nie jest w stanie zdmuchnać paliwa z palnika więc to jest paliwo, które się nie zapalił lub wpadło do palnika pod koniec czyszczenia.

      Zmniejszenie kaloryczność spowoduje podawanie większych dawek i w efekcie scislejsze ułożenie paliwa na palniku co może skutkować łatwiejszym wypalenie całości zawartości palnika.
      Do testów zmniejszyły kaloryczność do 4.8 KW.

      Inna opcja to nieznaczne zmiany nadmuchu. Tylko nie wiem w która stronę. Na początek bym zwiększył. Może ułatwi rozpaleniem paliwa. Ale może nie pomóc.

      Tak mi teraz przyszło do głowy, że warto by było sprawdzić czy elastyczny łącznik podajnika jest naciagniety i nie zostaje w nim paliwo.

      A tak z innej beczki.
      Dawno czyściłes piec?

    • #63431
      Kamil
      Uczestnik

      Ok, spróbuje popracować cos z kalorycznością i nadmuchem.

      Tak, piec jest czyszczony raz w tygodniu ( co pełen zasyp paliwa )
      zdjęcia są robione z lampą błyskową więc na żywo wygląda to inaczej

    • #63430
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ok, spróbuje popracować cos z kalorycznością i nadmuchem.

      Tak, piec jest czyszczony raz w tygodniu ( co pełen zasyp paliwa )
      zdjęcia są robione z lampą błyskową więc na żywo wygląda to inaczej

      Właśnie się zastanawiałem czy masz szczelnie oklejone ścianki czy tylko tak to wygląda.
      W sezonie grzewczy piec czyszczę raz w miesiącu. Jakoś nie widzę u siebie większego sensu w czyszczeniu co tydzień. Palnik czyszczę co załadunek.
      Poza sezonem czyszczę może raz przed przeglądem 🙂

      Twoj piec ma trochę inny palnik. U mnie zwiększenie ilości paliwa nic by nie dało, u ciebie może ścisłej się ułoży przy wrzucanie i może się wypali.

      Jak to serwis mówi. Masz laboratorium w kotłowni i musisz eksperymentować i może uda się dojść do pożądanych wyników.

      Nie zapomnij sprawdzić elastycznego łącznika.

    • #63429
      Emil Sarmulejno
      Uczestnik

      Ustaw moc pelletu Lava lub Olimp na 5kW na worku podana jest minimalna wartość kaloryczna paliwa-pelletu.
      Niedopalony pellet może być jak wyłączasz piec ręcznie, a akurat był zaraz po procesie rozpalania.
      Lub może bardzo szybko się nagrzewa do maksymalnej zadanej temperatury, a jak masz termostaty na grzejnikach i przykręcisz 2 grzejniki. to efekt może być podobny.

    • #63428
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ustaw moc pelletu Lava lub Olimp na 5kW na worku podana jest minimalna wartość kaloryczna paliwa-pelletu.
      Niedopalony pellet może być jak wyłączasz piec ręcznie, a akurat był zaraz po procesie rozpalania.
      Lub może bardzo szybko się nagrzewa do maksymalnej zadanej temperatury, a jak masz termostaty na grzejnikach i przykręcisz 2 grzejniki. to efekt może być podobny.

      Cześć,
      Może, ale te piece nie zatrzymują się w miejscu.
      Nawet jak ręcznie przerwiesz ich pracę to i tak wykonane zostanie wygaszanie i powinien wypalić pozostałość paliwa na palniku.

      Pozdrawiam

    • #63427
      Kamil
      Uczestnik

      Póki co zwiększyłem nadmuch z 37% na 40% i dużo mniej zostaję, także zauważyłem znaczna poprawę

    • #63426
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Na ruchomej podłodze jest dużo czarnego osadu. Oczyść ten element – zdrapując nagar i sprawdź czy problem nadal wystąpi.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63425
      Kamil
      Uczestnik

      Witam

      Na ruchomej podłodze jest dużo czarnego osadu. Oczyść ten element – zdrapując nagar i sprawdź czy problem nadal wystąpi.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Niestety problem nadal występuje po wyczyszczeniu ruchomej podłogi…

    • #63424
      Emil Sarmulejno
      Uczestnik

      Piszesz że czyścisz piec ok.
      Ale czy czyścisz też za popielnikiem tam gdzie są dwie śrubki i za pokrywą ???
      Tam można głęboko rękę włożyć, aż do wentylatora potrafi zebrać sie sporo popiołu po jakimś czasie.
      A ten popiół podejrzewam może trafić też do rury odprowadzającej spaliny z tyłu pieca i tam też co jakiś czas powinno się wyczyścić.

    • #63423
      Kamil
      Uczestnik

      Piszesz że czyścisz piec ok.
      Ale czy czyścisz też za popielnikiem tam gdzie są dwie śrubki i za pokrywą ???
      Tam można głęboko rękę włożyć, aż do wentylatora potrafi zebrać sie sporo popiołu po jakimś czasie.
      A ten popiół podejrzewam może trafić też do rury odprowadzającej spaliny z tyłu pieca i tam też co jakiś czas powinno się wyczyścić.

      Tak, wszystko jest czyszczone włącznie za popielnikiem, problem w dalszym ciągu wystepuje…

    • #63422
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy problem nie ustąpił skontaktuj się telefonicznie z naszym serwisem to koledzy pokierują Cię dalej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63421
      Kamil
      Uczestnik

      Witam

      W przypadku, gdy problem nie ustąpił skontaktuj się telefonicznie z naszym serwisem to koledzy pokierują Cię dalej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Tak wygląda popielnik po spaleniu około 36kg pelletu ( lava ) Ktoś może ma jakies propozycje co zmienić w ustawieniach aby niedopalonego pelletu było mniej z własnego doświadczenia przy tym kotle ?

      PS
      Rozmawiałem telefonicznie z serwisem i muszę jutro podesłać to zdjęcie wtedy spróbują pomóc

      Attachments:
    • #63420
      SERWIS
      Uczestnik

      Widać, że to nie jest niedopalony pellet, tylko świeży, który wpadł tam albo podczas rozpalania albo spadł po czyszczeniu.
      Jednak któryś kolega z serwisu powinien do Ciebie podjechać…

      Wyślij to zdjęcie na adres serwisu i zgłoszenie reklamacyjne.

Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.