HT One 8kW ochrona powrotu

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT One 8kW ochrona powrotu

Oglądasz 14 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63373
      Emil Sarmulejno
      Uczestnik

      Witam.

      Piec HT one 8kW

      1. Ochrona powrotu ma wartość zadaną 55st. i tej temperatury nie osiąga. co może być przyczyną?
      2. Czy można tak ustawić wykres, aby wyświetlał się w całości , a nie w połowie ?
      3. Czy wygląd ścianki jest prawidłowy coś takiego się pojawiło w palenisku.
      załączam zdjęcia.

    • #63388
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam.

      Piec HT one 8kW

      1. Ochrona powrotu ma wartość zadaną 55st. i tej temperatury nie osiąga. co może być przyczyną?
      2. Czy można tak ustawić wykres, aby wyświetlał się w całości , a nie w połowie ?
      3. Czy wygląd ścianki jest prawidłowy coś takiego się pojawiło w palenisku.
      załączam zdjęcia.

      Cześć,
      1. Gdzie masz zamontowany czujnik.
      Możesz narysować lub zrobić zdjęcie twojej instalacji z zaznaczeniem pomp i ich przeznaczeniem.
      2. Nie wiem. Mam innt sterownik. Spróbował bym przestawić zakres. Tam gdzie masz napisane 24h
      3. Jeżeli chodzi o ten biały nalot to może wynikać z zanieczyszczeń zbożami w paliwie lub zbyt dużej mocy na palniku.
      Zrób przeważnie wydajności podajnika I wprowadź poprawna wartość w sterowniku.

      Pozdrawiam

    • #63387
      Emil Sarmulejno
      Uczestnik

      1. HT one 8kW czyli wszystko w kotle oryginalnie zamontowane przez producenta kotła zawory 3 pompy czujniki itp.

      2. To nie pomaga przybliża wykres ale nadal jest w połowie wyświetlany.

      3. Pellet OLIMP certyfikowany itd. Raczej to nie zboże . pellet prawidłowo przeważony sprawdzałem 3 razy. a czy moc jest za duża na palniku to też raczej nie podejrzewam piec pracuje tak że moduluje moc i spalanie jest małe na małej mocy.

      Piec jest nowy i od września działa.

    • #63386
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      1. HT one 8kW czyli wszystko w kotle oryginalnie zamontowane przez producenta kotła zawory 3 pompy czujniki itp.

      2. To nie pomaga przybliża wykres ale nadal jest w połowie wyświetlany.

      3. Pellet OLIMP certyfikowany itd. Raczej to nie zboże . pellet prawidłowo przeważony sprawdzałem 3 razy. a czy moc jest za duża na palniku to też raczej nie podejrzewam piec pracuje tak że moduluje moc i spalanie jest małe na małej mocy.

      Piec jest nowy i od września działa.

      Cześć,
      1. Racja. Pewnie nie da się tej pompy wyłączyć. Ciekawe czy działa.
      2. To niestety może tak działać. Czy tą sztrzałkę na górze linii wyznaczającej chwilę obecną da się przesunąć?
      3. Olimp powinien być czysty. Jak piec idzie pełna mocą i do tego ciąg komina jest duzy to może takie coś powstać. Choć nie do końca widać co to jest. Masz regulator ciągu kominowego RCK?
      Na próbę wyczyść piec i sprawdź jak szybko to się robi. A i zauważ, że u góry na wylotach spalin tesz coś takiego masz.
      W necie piszą, że jest to biała sadza powstała z wypalenia sadzy. Może ty masz za mało powietrza i tworzy ci się sadza, która po jakimś czasie się wypala.

    • #63385
      Markus
      Uczestnik

      Witam.

      Piec HT one 8kW

      1. Ochrona powrotu ma wartość zadaną 55st. i tej temperatury nie osiąga. co może być przyczyną?

      Patrząc na załączony przez Kolegę zdjęcie z wykresami widać, że kocioł pracuje w zakresie 55 – 70C. Przy temperaturze kotła 55C trudno oczekiwać aby powrót też wynosił 55C, do tego mamy rozbiór ciepła na mieszaczu do temperatury 40C. Czasami temperatura kotła spada nawet poniżej 50C. Proponowałbym podnieść temperaturę kotła do 75C, tak aby kocioł pracował w zakresie 60-75C.

      Dokumentacja kotła z rozdziale „ochrona temperaturowa” mówi tak:

      Kocioł powinien być eksploatowany przy różnicy temperatur zasilania i powrotu w zakresie 10-20oC. oraz temperaturze powrotu nie mniejszej niż 55oC.
      W celu uniknięcia gromadzenia się nadmiernej ilości kondensatu ze spalin a tym samym przedłużenia żywotności kotła zaleca się utrzymywanie temperatury w kotle nie mniejszej niż 70oC. W celu uzyskania najlepszej ekonomii zaleca się zastosować zawór mieszający na instalacji. ….

      Pozdrawiam
      Markus

    • #63384
      Emil Sarmulejno
      Uczestnik

      Witam.

      Piec HT one 8kW

      1. Ochrona powrotu ma wartość zadaną 55st. i tej temperatury nie osiąga. co może być przyczyną?

      Patrząc na załączony przez Kolegę zdjęcie z wykresami widać, że kocioł pracuje w zakresie 55 – 70C. Przy temperaturze kotła 55C trudno oczekiwać aby powrót też wynosił 55C, do tego mamy rozbiór ciepła na mieszaczu do temperatury 40C. Czasami temperatura kotła spada nawet poniżej 50C. Proponowałbym podnieść temperaturę kotła do 75C, tak aby kocioł pracował w zakresie 60-75C.

      Dokumentacja kotła z rozdziale „ochrona temperaturowa” mówi tak:

      Kocioł powinien być eksploatowany przy różnicy temperatur zasilania i powrotu w zakresie 10-20oC. oraz temperaturze powrotu nie mniejszej niż 55oC.
      W celu uniknięcia gromadzenia się nadmiernej ilości kondensatu ze spalin a tym samym przedłużenia żywotności kotła zaleca się utrzymywanie temperatury w kotle nie mniejszej niż 70oC. W celu uzyskania najlepszej ekonomii zaleca się zastosować zawór mieszający na instalacji. ….

      Pozdrawiam
      Markus[/quote]

      Tak to co piszesz to wiem, czytałem instrukcje. piec pracuje około 70 st.
      temperatura powrotu jest taka sama jak na zaworze1 to co idzie na grzejniki.
      Jak siłownik zaworu przestawię w tryb ręczny i ręcznie wysteruję na 55 st to działa i reszta parametrów sie nie zmienia.
      Tak myślę , że może siłownik mieszacza źle został podłączony, bo jest możliwość podłączenia odwrotnie,ale wolałbym żeby serwis to potwierdził. czy wszystko jest OK czy coś jest nie tak z tym siłownikiem zaworu.

    • #63383
      Emil Sarmulejno
      Uczestnik

      1. HT one 8kW czyli wszystko w kotle oryginalnie zamontowane przez producenta kotła zawory 3 pompy czujniki itp.

      2. To nie pomaga przybliża wykres ale nadal jest w połowie wyświetlany.

      3. Pellet OLIMP certyfikowany itd. Raczej to nie zboże . pellet prawidłowo przeważony sprawdzałem 3 razy. a czy moc jest za duża na palniku to też raczej nie podejrzewam piec pracuje tak że moduluje moc i spalanie jest małe na małej mocy.

      Piec jest nowy i od września działa.

      Cześć,
      1. Racja. Pewnie nie da się tej pompy wyłączyć. Ciekawe czy działa.
      2. To niestety może tak działać. Czy tą sztrzałkę na górze linii wyznaczającej chwilę obecną da się przesunąć?
      3. Olimp powinien być czysty. Jak piec idzie pełna mocą i do tego ciąg komina jest duzy to może takie coś powstać. Choć nie do końca widać co to jest. Masz regulator ciągu kominowego RCK?
      Na próbę wyczyść piec i sprawdź jak szybko to się robi. A i zauważ, że u góry na wylotach spalin tesz coś takiego masz.
      W necie piszą, że jest to biała sadza powstała z wypalenia sadzy. Może ty masz za mało powietrza i tworzy ci się sadza, która po jakimś czasie się wypala.[/quote]

      Odp.2
      Właśnie o tę strzałkę mi chodziło, ale ona nie ruszy.
      <24h> tak to można przestawić w zakresie 48 – 1 godziny
      Odkryłem taki powiedzmy pół środek na dole jest czas i jak się dotknie tej belki z czasem to można przesunąć na cały wykres, ale strzałka na górze wskazująca chwilę obecną jest cały czas na środku.

    • #63382
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      1) Czujnik powrotu jest zamontowany na rurze powrotnej z instalacji więc temperatura będzie niska.
      2) Przesuń palcem strzałkę nad wykresem w prawo.
      3) Osady na ściankach wymiennika nie są niepokojące.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63381
      Emil Sarmulejno
      Uczestnik

      Witam

      1) Czujnik powrotu jest zamontowany na rurze powrotnej z instalacji więc temperatura będzie niska.
      2) Przesuń palcem strzałkę nad wykresem w prawo.
      3) Osady na ściankach wymiennika nie są niepokojące.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Dziękuję za odpowiedź

      Do punktu 1) czyli tak jest w projekcie tego kotła i to jest OK. (zał. schemat instalacji)
      (myślałem że zawór trójdrożny (otwiera i zamyka) rozdziela tak gorącą wodę , aby utrzymywać wodę na powrocie min. 55st. , a na grzejniki ustawioną np. 40st.)

      Pkt 2) To nie działa strzałka nad wykresem pozostaje nieruchoma.
      Wygląda na to że pokazuje w tym miejscu parametry temperatur, a przesunąć można dotykając i przytrzymując na dole pod wykresem wskazania CZASU i przesuwając.

      Attachments:
    • #63380

      I jak tam u ciebie – pozmieniałeś coś – czy wszystko ok. Ja mam bardzo podobne ustawienia na instalacji (ONE 11 KW) i na powrocie wychodzi ok. 40. Jk podniosłem na zaworze do 55 to powrót wzrósł ale piec nie dochodził praktycznie do zadanej 70 i pracował non stop aż do procesu czyszczenia.

    • #63379
      fucz
      Uczestnik

      Witam.

      Pytanie do serwisu.

      Gdzie powinien być umiejscowiony czujnik temperatury ochrony powrotu?

      Mam kocioł ONE11 (po ekspozycyjny z 2019 roku) i u mnie czujnik jest  umiejscowiony na samym dole na  powrocie z obiegu który steruje u mnie podłogówką (tego bliżej obudowy kotła)

      Z tego też powodu kocioł pokazuje mi temperaturę powrotu na poziomie tego co idzie na ogrzewanie podłogowe (około 24-27 stopnie)

      Drugi powrót ( na którym jest założona pompa ochrony powrotu (i do którego wpływa powrót z grzejników i CWU) jest gorący – dodatkowo pompa ochrony powrotu pracuje non stop usiłując podnieść temperaturę na powrocie – czy czujnik temperatury powrotu nie powinien  być umiejscowiony na tym drugim powrocie (albo gdzieś po izolacją na dole kotła ? (przy  pracującej non stop pompie podłogówki nie ma on szans odczytać realnej temperatury na powrocie z wszystkich trzech obiegów.

    • #63378
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Czujnik ochrony powrotu powinien mierzyć temperaturę wody wracającej do pieca.

      Według mnie najlepiej umieścić go najbliżej pieca w miejscu gdzie woda wpływa do pieca, w miejscu gdzie wszystkie powrotu są już połączone.

       

      Czujnik powinien być opatulony izolacja aby nie przekłamywać pomiaru.

    • #63377
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Czujnik w kotle jest zamontowany na rurze powrotnej z instalacji (zimnej) w celu oceny, czy jest konieczność załączenia pompy kotłowej. W przypadku, gdy woda powrotna ma niską temperaturę to pompa kotłowa pracuje cały czas.

    • #63376
      Jaro Prz
      Uczestnik

      Ktoś kto to zaprojektował … Eee nie powiem nic więcej.

      Pomysł umiejscowienia czujnika jest debilny. Powoduje podawanie gorącej wody do instalacji powrotnej (min. Na dolot zimnej wody do zaworu 3drogowego) lokalizacja tego czujnika powoduje że działa naprzemiennie (dotknięcie rury -to obłęd zimo-goraco!). Dzięki temu kilkaset uruchomień pompy zaw 1 lub cwu na dzień… Design do przemyślenia…

    • #63375
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Podawanie gorącej wody przez pompę kotła do instalacji powrotnej zaworu mieszającego jest niemożliwe w przypadku, gdy wszystkie elementy układu są na miejscu. Na zasilaniu instalacji przez  zawór mieszający  jest zawór zwrotny, który uniemożliwia przepływ wody w innych kierunkach. Podnoszenie temperatury wody na tej rurze mogłoby wystąpić w przypadku, gdyby zawór zwrotny nie działał prawidłowo lub poprzez promieniowanie cieplne od powrotu bez przepływu wody.

Oglądasz 14 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.