Wzrost nastawy kotła od CWU – RED ONE

Strona główna Forum Pomoc techniczna Wzrost nastawy kotła od CWU – RED ONE

Oglądasz 30 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63240
      Kamil
      Uczestnik

      Witam,

      Pytanie do serwisu:

      Jest może przewidywana aktualizacja oprogramowania aby można było zmieniać temperature w parametrze „Wzrost nastawy kotłą od CWU” poniżej 5 stopni ? W tej chwili 5 stopni to jest minimum a maxa można dać powyżej 20 jak dobrze pamiętam co jest w ogóle dla mnie niezrozumiałe. Przez to, że nie można zmienić tego parametru to nie dogrzewa nigdy CWU do temperatury zadanej ponieważ dochodzi do różnicy 5stopni między kotłem a CWU

      Pozdrawiam

    • #63271
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      CWU nie jest dogrzewane ze względu na zbyt niską temperaturę kotła w stosunku do CWU.
      W celu nagrzania zbiornika CWU do zadanej temperatury kocioł musi być rozgrzany do temperatury minimum 5 stopni C wyższej i to określa ten parametr. W przypadku niedogrzewania wody musisz go podnieść np. do 10 stopni C.
      Pompa CWU wyłącza się zawsze, gdy różnica pomiędzy kotłem i CWU jest mniejsza niż 5 stopni C – do zbiornika dopływa woda około 2-3 stopnie wyższa więc zbiornik i tak się nie podgrzeje.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63270
      Markus
      Uczestnik

      Witam,

      Dodatkowo, jeżeli pompa CWU wyłącza się wcześniej przed osiągnięciem zadanej temp., to oznaczać może, że temperatura kotła jest za nisko.
      Możesz podać te temperatury u Ciebie.

    • #63269
      Kamil
      Uczestnik

      Witam

      CWU nie jest dogrzewane ze względu na zbyt niską temperaturę kotła w stosunku do CWU.
      W celu nagrzania zbiornika CWU do zadanej temperatury kocioł musi być rozgrzany do temperatury minimum 5 stopni C wyższej i to określa ten parametr. W przypadku niedogrzewania wody musisz go podnieść np. do 10 stopni C.
      Pompa CWU wyłącza się zawsze, gdy różnica pomiędzy kotłem i CWU jest mniejsza niż 5 stopni C – do zbiornika dopływa woda około 2-3 stopnie wyższa więc zbiornik i tak się nie podgrzeje.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Jak podniose ten parametr do 10 stopni to jaki będzie tego efekt ? Ja to widzę tak:
      CWU zadana 55, histereza 5
      Kocioł zadana 70 histereza 15
      wzrost nastawy kotła od CWU 10

      Jeżeli kocioł będzie miał aktualną 70 stopni i CWU spadnie do 49stopni to uruchomi się pompa CWU. Temperatura kotła spadnie do 55stopni i zacznie sie rozpalanie pieca. W tym czasię CWU podgrzeje sie maksymalnie 2 stopnie czyli jakies 51 stopni czyli będzie w zakresie histerezy. Kocioł rozgrzeje sie ponownie do 70 stopni z tym że CWU będzie miało nadal 51 stopni bo pompa CWU sie wyłączy bo różnica między kotłem a CWU będzie mniej jak 10 stopni. Czyli jeszcze gorzej jak przy ustawieniu „wzrost temperatutty od CWU – 5stopni” Jeżeli się myle to prosze o sprostowanie.

      To, że temperatura kotła jest większa od temperatury CWU o 2-3 stopni, moim zdaniem w niczym to nie przeszkadza ponieważ i tak kocioł dąży do temperatury 70 stopni także spokojnie dogrzeje zbiornik a jak rozłącza pompę zaledwie gdy temperatura CWU osiągnie 1-2 stopnie więcej od histerezy, to skutkuje to częstrzym rozpalaniem kotła – czyli wiekszą stratą

    • #63268
      Patrol
      Uczestnik

      przykład bardziej zrozumiały :
      „Funkcja ta pozwala ustalić o ile stopni może wzrosnąć temperatura na kotle w celu szybszego
      przygotowania ciepłej wody użytkowej. Np. gdy temperatura na kotle ustawiona jest na 50°C,
      CWU na 60°C a wzrost nastawy kotła od CWU na 5°C to temperatura na kotle do czasu
      przygotowania ciepłej wody w bojlerze zostanie podwyższona do 65°C.”

    • #63267
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      przykład bardziej zrozumiały :
      „Funkcja ta pozwala ustalić o ile stopni może wzrosnąć temperatura na kotle w celu szybszego
      przygotowania ciepłej wody użytkowej. Np. gdy temperatura na kotle ustawiona jest na 50°C,
      CWU na 60°C a wzrost nastawy kotła od CWU na 5°C to temperatura na kotle do czasu
      przygotowania ciepłej wody w bojlerze zostanie podwyższona do 65°C.”

      Cześć Patrol,
      U nas w sterownikach Plum to tak działa.
      Niestety tu Kamil123 sygnalizuje inny problem. U niego w sytuacji gdy ładowany jest zasobnik CWU i jego obecna temperatura jest niższa o mniej niż 5 stopni od obecnej temperatury kotła to następuje wyłączenie pompy CWU.
      A jeżeli ustawi temperaturę zadaną CWU na przykład 60 stopni i histerezę 5 stopni to gdy CWU spadnie poniżej 55 stopni następuje rozpoczęcie ładowania CWU.
      Jeżeli zdarzy się tak, że piec był nagrzany do tych 70 stopni to CWU odbiera ciepło aż temperatura pieca spadnie do tych 55 stopni. Wtedy następuje rozpalanie i także pompa CWU została zatrzymana bo różnica piec do CWU jest mniejsza niż 5 stopni a samo CWU ma już na przykład 57 stopni.
      W takiej sytuacji gdy piec się nagrzeje to nie następuje ponowny start ładowania CWU bo warunek na histerezę CWU jest już nie spełniony.

      Trochę długie mi to wyszło.
      Tu nie bardzo jest jak się uratować.
      Można by spróbować zwiększyć histerezę CWU oraz tą różnicę temperatur ale w pewnym momencie i to może być za mało.

    • #63266
      Patrol
      Uczestnik

      Hej,
      nie mam jak tego sprawdzić ale wydaje mi się, że są tu dwa odrębne parametry:
      1. parametr „wzrost nastawy kotła od CWU” jest edytowalny i tu podwyższenie proponował serwis z 5 na 10st,
      2. na sztywno ustawione jest odcięcie pompy jeśli różnica między kotłem a cwu wynosi <5 stC - tego się nie zmieni
      w rcontrol/ecomax takiej blokady nie było / pompa cwu mogła mielić "bez sensu"

      ostatecznie można ratować się ładowaniem cwu z priorytetem, żeby całe ciepło szło w zasobnik i mniejsza histereza cwu dla szybszego podgrzania

    • #63265
      Markus
      Uczestnik

      W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

    • #63264
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej,
      nie mam jak tego sprawdzić ale wydaje mi się, że są tu dwa odrębne parametry:
      1. parametr „wzrost nastawy kotła od CWU” jest edytowalny i tu podwyższenie proponował serwis z 5 na 10st,
      2. na sztywno ustawione jest odcięcie pompy jeśli różnica między kotłem a cwu wynosi <5 stC - tego się nie zmieni
      w rcontrol/ecomax takiej blokady nie było / pompa cwu mogła mielić "bez sensu"

      ostatecznie można ratować się ładowaniem cwu z priorytetem, żeby całe ciepło szło w zasobnik i mniejsza histereza cwu dla szybszego podgrzania[/quote]
      Dokladnie tak to wygląda.
      Priorytet tu pozwoli osiągnąć trochę wyższa temperaturę CWU ale nie rozwiąże problemu.
      Obniżenie histerezy cwu też nic nie da.

      To bezsensowne pompowanie cwu, o którym piszesz nie jest takie bezsensowne.
      U nas pompa cwu startuje jak temperatura pieca przekroczy temperaturę uruchomienia pomp i co najwyżej zrowna temperaturę pieca i cwu i powoli wspólnie osiągną temperaturę zadana cwu.

      Ten 5 stopniowy margines jest bez sensu w sytuacji gdy nie wznawiasz pracy pompy cwu po podniesieniu temperatury pieca.

      Ciekawe jak to się w lecie zachowuje gdzie piec grzeje tylko cwu. Tu wyłączenie pompy cwu powinno skończyć się wygaszaniem pieca.

    • #63263
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

      Podniesienie zadanej pieca może coś dać, pod warunkiem, że histereza zostanie zachowana na poziomie 15 stopni i piec zdoła się rozkręcić zanim temperatura spadnie do tych 5 stopni różnicy.

      Kombo obu opcji powinno dać nawet lepsze efekty.

    • #63262
      Kamil
      Uczestnik

      przykład bardziej zrozumiały :
      „Funkcja ta pozwala ustalić o ile stopni może wzrosnąć temperatura na kotle w celu szybszego
      przygotowania ciepłej wody użytkowej. Np. gdy temperatura na kotle ustawiona jest na 50°C,
      CWU na 60°C a wzrost nastawy kotła od CWU na 5°C to temperatura na kotle do czasu
      przygotowania ciepłej wody w bojlerze zostanie podwyższona do 65°C.”

      Cześć Patrol,
      U nas w sterownikach Plum to tak działa.
      Niestety tu Kamil123 sygnalizuje inny problem. U niego w sytuacji gdy ładowany jest zasobnik CWU i jego obecna temperatura jest niższa o mniej niż 5 stopni od obecnej temperatury kotła to następuje wyłączenie pompy CWU.
      A jeżeli ustawi temperaturę zadaną CWU na przykład 60 stopni i histerezę 5 stopni to gdy CWU spadnie poniżej 55 stopni następuje rozpoczęcie ładowania CWU.
      Jeżeli zdarzy się tak, że piec był nagrzany do tych 70 stopni to CWU odbiera ciepło aż temperatura pieca spadnie do tych 55 stopni. Wtedy następuje rozpalanie i także pompa CWU została zatrzymana bo różnica piec do CWU jest mniejsza niż 5 stopni a samo CWU ma już na przykład 57 stopni.
      W takiej sytuacji gdy piec się nagrzeje to nie następuje ponowny start ładowania CWU bo warunek na histerezę CWU jest już nie spełniony.

      Trochę długie mi to wyszło.
      Tu nie bardzo jest jak się uratować.
      Można by spróbować zwiększyć histerezę CWU oraz tą różnicę temperatur ale w pewnym momencie i to może być za mało.[/quote]

      MateuszZurek dokładanie o to mi chodzi co napisałeś ( na wielu forach poruszałem ten temat jak i również z serwisem i jesteś pierwszą osoba, która mnie zrozumiała 🙂 )

      Próbowałem bardzo wiele ustawień już i niestety żadne sie nie sprawdza, bo gdy obniże zadaną dla CWU to wtedy jest zimniejsza woda i schładza szybciej kocioł i wychodzi na to samo. Zwiększenie tego parametru jest bezsensu, bo wtedy to w ogóle woda się nie będzie nagrzewała dla CWU.

      Dlatego najprostrzym rozwiązaniem tego problemu jest możliwość zmiany parametru „wzrost nastawy kotła od CWU na mniej niż 5 stopni lub dodać warunek, aby pompa CWU załączała się aż osiągnie temperature zadaną. Niestety haiztechnik nie widzi tutaj żadnego problemu a ja za to widzę, bo kocioł w tym okresię zimowym rozpala się 6-7 razy więcej na dobę ponieważ wystarczy,że temperatutra CWU obniży się o 2 spadnie i załącza sie pompa podnosi o 2 stopnie wodę rozpala się piec i tak w kółko

    • #63261
      Kamil
      Uczestnik

      W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

      Markus
      Niestety rozwiązania który proponujesz nie sprawdzają się. Jeżeli kosioł jest rozgrzany i uruchamia się pompa CWU to woda, która idzie z boilera jest na tyle chłodna, że w pewnym momencie temperatura kotła i CWU zbliżą sie do siebie na róznice <5stopni i CWU się wyłączy, gdy różnica z powrotem wzrośnie do >5 stopni to pompa CWU juz sie nie załącza i kocioł sam siebie dogrzewa do zadanej 70stopni.

    • #63260
      Patrol
      Uczestnik

      To jest zrozumiałe, tylko przykłady wcześniej były źle opisywane – ostatecznie podsumowałem to tak, że wyłączania pompy (nieszczęsna różnica 5st) nie zmienisz i już, możesz zgłosić oficjalnie problem, ale wątpię aby ktoś coś zmienił w sterowniku, więc każdy proponuje tu jakieś swoje opcje zminimalizowania problemu, a zrobisz co uważasz
      @ Mateusz:
      mniejsza histereza dla CWU to mniej energii do wyciągnięcia z kotła – dlaczego ma to nie pomóc? szczególnie jak do podgrzania będzie duży zład;
      mielenie pompy nie ma swojego ideowego sensu, ponieważ nie spowoduje podgrzania wody w zasobniku – jeśli temperatura kotła jest na poziomie zbliżonym do (Tzadana_cwu – Histereza_cwu) to zwyczajnie szkoda jej pracy…

      edit: doczytałem, że histereza jest teraz 5C dla cwu, a pisząc to co wyżej miałem w pamięci 10stC, więc zmieniać w dół już faktycznie nie ma co..
      jak już to zadana dla cwu mniejsza np 47st i histereza 5st – dodać można jeszcze wydłużenie ładowania cwu

    • #63259
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To jest zrozumiałe, tylko przykłady wcześniej były źle opisywane – ostatecznie podsumowałem to tak, że wyłączania pompy (nieszczęsna różnica 5st) nie zmienisz i już, możesz zgłosić oficjalnie problem, ale wątpię aby ktoś coś zmienił w sterowniku, więc każdy proponuje tu jakieś swoje opcje zminimalizowania problemu, a zrobisz co uważasz
      @ Mateusz:
      mniejsza histereza dla CWU to mniej energii do wyciągnięcia z kotła – dlaczego ma to nie pomóc? szczególnie jak do podgrzania będzie duży zład;
      mielenie pompy nie ma swojego ideowego sensu, ponieważ nie spowoduje podgrzania wody w zasobniku – jeśli temperatura kotła jest na poziomie zbliżonym do (Tzadana_cwu – Histereza_cwu) to zwyczajnie szkoda jej pracy…

      edit: doczytałem, że histereza jest teraz 5C dla cwu, a pisząc to co wyżej miałem w pamięci 10stC, więc zmieniać w dół już faktycznie nie ma co..
      jak już to zadana dla cwu mniejsza np 47st i histereza 5st – dodać można jeszcze wydłużenie ładowania cwu

      No tak,
      Dasz chwilowo piecu odetchnąć ale zaraz walczysz mu ta pompę i temperatura pieca szybko poleci w dół. Oczywiście w tym momencie piec już powinien się rozpędzić i ładowanie cwu nie powinno być takim problemem jak przy starcie.

      To miało by sens gdyby sterownik wznawia pracę pompy cwu nie zależnie od histerezy. Skoro rozpoczął ładowanie cwu to nie powinien patrzeć na histerezę tylko na temperaturę zadaną.

      Nie wiem jak u ciebie ale u mnie to niepotrzebne mielenie pompy cwu nie jest problemem. Jak zrownasz temperaturę pieca I cwu to osiagasz sytuację jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów I spokojnie sobie z tym radzi.

    • #63258
      Kamil
      Uczestnik

      To jest zrozumiałe, tylko przykłady wcześniej były źle opisywane – ostatecznie podsumowałem to tak, że wyłączania pompy (nieszczęsna różnica 5st) nie zmienisz i już, możesz zgłosić oficjalnie problem, ale wątpię aby ktoś coś zmienił w sterowniku, więc każdy proponuje tu jakieś swoje opcje zminimalizowania problemu, a zrobisz co uważasz

      Jak najbardziej jestem za tym, żeby pomagać sobie w ustawieniach/ usprawnianiach swoich kotłów, jasna sprawa. Tylko teraz mówimy o konkretnych przypadkach co się dzieje, jak zachowuje sie praca pomp itd. Uważam, że Panowie informatycy z heiztechnik powinni brać pod uwage opinie swoich klientów i udoskonalać swoje produkty tak, aby w pełni były przystosowane do potrzeb konsumenta.

      PS
      W tej chwili muszę kontrolować temperature CWU, żeby zniwelować częstotliwość rozpaleń pieca co i tak jest spora. Tera jak widzę , że piec jest w trakcie rozpalania a temperatura CWU ma 42 stopnie to podnosze zadana temperatury CWU do 55stopni ( histereza 5stopni) boiler sie nagrzeje do 55 i zmienia temperature zadaną na 45stopni i tak w kółko…. troche śmieszne ale prawdziwe…

    • #63257
      Patrol
      Uczestnik

      Nie wiem jak u ciebie ale u mnie to niepotrzebne mielenie pompy cwu nie jest problemem. Jak zrownasz temperaturę pieca I cwu to osiagasz sytuację jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów I spokojnie sobie z tym radzi.

      ale do zasobnika cwu wchodzi przecież tylko wężownica, więc nie ma tu żadnego mielenia dodatkowej ilości wody wynikającej z pojemności zbiornika,
      Pompa mocowo zżera tyle co nic, więc ciężko pisać, że to problem, ale gdyby sterownik oferował jej wyłączanie w określonych warunkach (przeze mnie definiowanych) to bym skorzystał. Pompa kotłowa i pompa cwu zasuwają równocześnie jeśli priorytet jest off, więc jak nie trzeba to po co.



      @Kamil123

      A co z wybiegiem pompy? ta funkcja jest wycięta ? pytanie też czy faktycznie potrzebujesz tych 55C, czy możesz zjechać niżej.
      Kolejna kwestia to jak u Ciebie zachowuje się sterownik przy dezynfekcji ? bo tu blokady pompy (z tytułu różnicy 5C między kotłem a zasobnikiem) jakoś nie widzę..
      Ciekawi mnie opcja wrzucenia 'nieokrojonego’ softu do sterownika, ale tu już musiałbyś rozmawiać z producentem/serwisem – w bragerze widziałem jeszcze parametr „Czas nieosiągnięcia temperatury CWU”

    • #63256
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie wiem jak u ciebie ale u mnie to niepotrzebne mielenie pompy cwu nie jest problemem. Jak zrownasz temperaturę pieca I cwu to osiagasz sytuację jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów I spokojnie sobie z tym radzi.

      ale do zasobnika cwu wchodzi przecież tylko wężownica, więc nie ma tu żadnego mielenia dodatkowej ilości wody wynikającej z pojemności zbiornika,
      Pompa mocowo zżera tyle co nic, więc ciężko pisać, że to problem, ale gdyby sterownik oferował jej wyłączanie w określonych warunkach (przeze mnie definiowanych) to bym skorzystał. Pompa kotłowa i pompa cwu zasuwają równocześnie jeśli priorytet jest off, więc jak nie trzeba to po co.
      [/quote]

      Tak, wchodzi tylko wężownica i także chciałbym mieć takie możliwości.

      Swoją drogą napisałem: „jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów”
      Zrobiłem uproszczenie, może nie najlepsze ale pokazujące skalę obciążenia pieca.

    • #63255
      Markus
      Uczestnik

      W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

      Markus
      Niestety rozwiązania który proponujesz nie sprawdzają się. Jeżeli kosioł jest rozgrzany i uruchamia się pompa CWU to woda, która idzie z boilera jest na tyle chłodna, że w pewnym momencie temperatura kotła i CWU zbliżą sie do siebie na róznice <5stopni i CWU się wyłączy, gdy różnica z powrotem wzrośnie do >5 stopni to pompa CWU juz sie nie załącza i kocioł sam siebie dogrzewa do zadanej 70stopni.[/quote]

      Kamil, na jakim biegu chodzi pompa CWU, ja mam ustawiony najnizszy. Schladza kocioł, ale nigdy (a to już 4 sezon) nie zdążyło się aby nie dogrzal do zadanej CWU.

    • #63254
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W obecnej sytuacji przy parametrze 5 są dwa rozwiązania, albo należy zwiększyć o 5 C temperature zadaną kotła albo obniżyć o 5 C temperature zadaną CWU.

      Markus
      Niestety rozwiązania który proponujesz nie sprawdzają się. Jeżeli kosioł jest rozgrzany i uruchamia się pompa CWU to woda, która idzie z boilera jest na tyle chłodna, że w pewnym momencie temperatura kotła i CWU zbliżą sie do siebie na róznice <5stopni i CWU się wyłączy, gdy różnica z powrotem wzrośnie do >5 stopni to pompa CWU juz sie nie załącza i kocioł sam siebie dogrzewa do zadanej 70stopni.[/quote]

      Kamil, na jakim biegu chodzi pompa CWU, ja mam ustawiony najnizszy. Schladza kocioł, ale nigdy (a to już 4 sezon) nie zdążyło się aby nie dogrzal do zadanej CWU.[/quote]
      Cześć Markus,
      U nas piec nie wyłącza pompu cwu jak temperatura kotła spadnie poniżej 5 stopni różnicy do temperatury cwu.
      Jak odpali ładowanie cwu to nie wyłączy pompy do osiągnięcia zadanej cwu.

    • #63253
      Markus
      Uczestnik

      Cześć Mateuszu, głównie chodziło mi o bieg pompy CWU. Kocioł Kamila ma tylko chyba 40 l pojemności, a przy zasobniku CWU powiedzmy 150 l jest co ogrzać. Dlatego wcześniej pisałem o zmianie nastaw temperatur. Teraz pomyślałem o biegu pompy.
      No i jeszcze jedna koncepcja, czy u kolega Kamil może u siebie zmniejszyć histereze, CWU tak aby kocioł częściej tylko dogrzewal. Można dodatkowo zastanowić się nad zadaną temp. CWU czy jej nie obniżyć.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #63252
      Kamil
      Uczestnik

      Nie wiem jak u ciebie ale u mnie to niepotrzebne mielenie pompy cwu nie jest problemem. Jak zrownasz temperaturę pieca I cwu to osiagasz sytuację jakby piec zamiast 70 litrów miel 370 litrów I spokojnie sobie z tym radzi.

      ale do zasobnika cwu wchodzi przecież tylko wężownica, więc nie ma tu żadnego mielenia dodatkowej ilości wody wynikającej z pojemności zbiornika,
      Pompa mocowo zżera tyle co nic, więc ciężko pisać, że to problem, ale gdyby sterownik oferował jej wyłączanie w określonych warunkach (przeze mnie definiowanych) to bym skorzystał. Pompa kotłowa i pompa cwu zasuwają równocześnie jeśli priorytet jest off, więc jak nie trzeba to po co.



      @Kamil123

      A co z wybiegiem pompy? ta funkcja jest wycięta ? pytanie też czy faktycznie potrzebujesz tych 55C, czy możesz zjechać niżej.
      Kolejna kwestia to jak u Ciebie zachowuje się sterownik przy dezynfekcji ? bo tu blokady pompy (z tytułu różnicy 5C między kotłem a zasobnikiem) jakoś nie widzę..
      Ciekawi mnie opcja wrzucenia 'nieokrojonego’ softu do sterownika, ale tu już musiałbyś rozmawiać z producentem/serwisem – w bragerze widziałem jeszcze parametr „Czas nieosiągnięcia temperatury CWU”[/quote]

      Nie ma takiej funkcji jak wybieg pompy bynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Ogólnie do „menu serwisowego” są dwa hasła dostępu, gdzie po wpisaniu drugiego hasła jest wiecej funkcji które można zmieniać, być może istnieje jeszcze 3 hasło ?? Próbowałem zjeżdżać niżej temperaturą zadaną dla CWU i efekt jest ten sam. Jeżeli mam niższą temperaturę CWU to przy starcie pompy szybciej schładza się kocioł i wychodzi na to samo. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ustawiać histereże dla CWU 2-3 stopni ale to mija sie z celem i ekonomią. Dezynfekcje robiłem tylko raz i CWU rozgrzało do 70 stopni ale to było jak kocioł pracował w trybie lato. Ogólnie latem ( użytkuje kocioł od września, więc praktycznie tylko 1 miesiąć pracowal w tym trybie pracy ) nie zauważyłem tego problemu a miałem nastawy CWU55 i histereze 15 stopni, tylko róznica jest taka, że gdy temperatura CWU spadała do 39stopni to piec startował od podobnej temperatury i gdy załączała się pompa CWU to kocioł był juz dobrze rozgrzany i nie dochodziło do różnicy 5stopni.

      Spróbuje odezwać sie w tej sprawie do producenta ale niestety myslę, że zostanie to olane

    • #63251
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wyjaśnienie:
      Wzrost nastawy kotła od CWU oznacza wartość o jaką musi być ustawiona nastawa kotła powyżej nastawy CWU np.: Temp zadana CWU 55, nastawa CWU wzrost 10 to na czas grzania CWU nastawa na kotle ustawi się minimalnie na 65 i nie pozwoli na obniżenie nastawy kotła (w przypadku, gdy jest ustawiona na 70 to nic się nie zmieni).

      Częstotliwość załączania ładowania CWU można regulować Histerezą CWU – w nowych softach jest ona regulowana od 1 do 15 stopni C – latem warto ją ustawić na 15 z wyższą nastawą na CWU, Zimą nastawa może być niższa, a Histerezę warto ustawić na 5.

      Różnica 5 stopni pomiędzy temperaturą kotła i CWU jest niezbędna do pracy pompy CWU, ponieważ pracująca pompa przy zbyt niskiej temperaturze na kotle zużywa tylko energię a zbiornika i tak nie zagrzeje (pojawia się argument, ze jest to nielogiczne i nieefektywne ekonomicznie).

      Warto wziąć pod uwagę również wartości, o których rozmawiamy – koszt podgrzewania wody w okresie letnim i oszczędności, które chcemy stworzyć z małej kwoty wydanej na podgrzewanie CWU. Z ekonomicznego punktu widzenia zużyjemy paliwo proporcjonalnie do ilości zużytej ciepłej wody. Regulacja parametru załączenia się pompy nie przyniesie realnych oszczędności.

      Staramy się dopasować parametry do różnych użytkowników i w związku z tym w ostatnich latach usunęliśmy cześć parametrów, które sprawiały użytkownikom problemy (np. wydłużenie pracy pompy CWU – jeżeli nastawa CWU jest 45 to niby dlaczego pompa ma pracować jeszcze przez 5 minut skoro użytkownik chce mieć temperaturę 45 stopni C).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63250
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Wyjaśnienie:
      Wzrost nastawy kotła od CWU oznacza wartość o jaką musi być ustawiona nastawa kotła powyżej nastawy CWU np.: Temp zadana CWU 55, nastawa CWU wzrost 10 to na czas grzania CWU nastawa na kotle ustawi się minimalnie na 65 i nie pozwoli na obniżenie nastawy kotła (w przypadku, gdy jest ustawiona na 70 to nic się nie zmieni).

      Częstotliwość załączania ładowania CWU można regulować Histerezą CWU – w nowych softach jest ona regulowana od 1 do 15 stopni C – latem warto ją ustawić na 15 z wyższą nastawą na CWU, Zimą nastawa może być niższa, a Histerezę warto ustawić na 5.

      Różnica 5 stopni pomiędzy temperaturą kotła i CWU jest niezbędna do pracy pompy CWU, ponieważ pracująca pompa przy zbyt niskiej temperaturze na kotle zużywa tylko energię a zbiornika i tak nie zagrzeje (pojawia się argument, ze jest to nielogiczne i nieefektywne ekonomicznie).

      Warto wziąć pod uwagę również wartości, o których rozmawiamy – koszt podgrzewania wody w okresie letnim i oszczędności, które chcemy stworzyć z małej kwoty wydanej na podgrzewanie CWU. Z ekonomicznego punktu widzenia zużyjemy paliwo proporcjonalnie do ilości zużytej ciepłej wody. Regulacja parametru załączenia się pompy nie przyniesie realnych oszczędności.

      Staramy się dopasować parametry do różnych użytkowników i w związku z tym w ostatnich latach usunęliśmy cześć parametrów, które sprawiały użytkownikom problemy (np. wydłużenie pracy pompy CWU – jeżeli nastawa CWU jest 45 to niby dlaczego pompa ma pracować jeszcze przez 5 minut skoro użytkownik chce mieć temperaturę 45 stopni C).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Super,
      Tylko z togo co kojarzę główny problem polegał na tym, że piec w niektórych przypadkach nie dogrzewa cwu do zadanej temperatury i według użytkownika jest to spowodowane wyłączeniem pompy cwu jak różnica między temperatura cwu i pieca jest mniejsza o 5 stopni, a w sytuacji jak ta różnica wzrośnie to sterownik nie załącza ponownie pompy cwu z powodu histerezy cwu.

      Inna sprawa to ekonomia, o której piszecie.
      Do trybu zima nie mam uwag.
      W trybie lato osobiście mam tak ustawiony piec aby grzał cwu raz na dwa dni. Używam do tego przedłużenia pracy pompy cwu tak aby wyciągnąć całe ciepło dostępne w piecu.
      Celowo ustawiam temperaturę CWU na 49 stopni i przedłuża pracę pompy aby osiągnąć 52 stopnie co wystarcza na dwa dni użytkowania wody.
      Takie podejscie pozwala realnie zaoszczędzić na rozgrzewaniu pieca od 0,5 do 1kg paliwa na grzanie cwu co daje do około worka pelletu miesięcznie.
      Choć te wartości mogą być mocno niedoszacowane.

      Oczywiscie to jest moja specyficzna sytuacja, która wypracował sobie, i która mi się sprawdza. I robię to świadomie.

      Pozdrawiam

    • #63249
      Markus
      Uczestnik

      Staramy się dopasować parametry do różnych użytkowników i w związku z tym w ostatnich latach usunęliśmy cześć parametrów, które sprawiały użytkownikom problemy (np. wydłużenie pracy pompy CWU – jeżeli nastawa CWU jest 45 to niby dlaczego pompa ma pracować jeszcze przez 5 minut skoro użytkownik chce mieć temperaturę 45 stopni C).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam

      Przyłączam się do zdania kolegi Mateusza, że funkcjonalność wydłużenia czasu pracy pompy CWU przydaje się bardzo w trybie LATO.
      Doświadczalnie w trybie LATO ma ustawiony ten parametr na około 15 min, tyle potrzebuję aby zamienić całe dostępne ciepło kotła w ciepłą wodę w zasobniku.

      Poszedłbym w propozycjach dalej, czy nie należałoby zrobić oddzielnych ustawień dotyczących CWU dla trybu LATO.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #63248
      Kamil
      Uczestnik

      Tylko z togo co kojarzę główny problem polegał na tym, że piec w niektórych przypadkach nie dogrzewa cwu do zadanej temperatury i według użytkownika jest to spowodowane wyłączeniem pompy cwu jak różnica między temperatura cwu i pieca jest mniejsza o 5 stopni, a w sytuacji jak ta różnica wzrośnie to sterownik nie załącza ponownie pompy cwu z powodu histerezy cwu.

      Dokładnie to jest problemem

    • #63247
      Kamil
      Uczestnik

      Witam

      Wyjaśnienie:
      Wzrost nastawy kotła od CWU oznacza wartość o jaką musi być ustawiona nastawa kotła powyżej nastawy CWU np.: Temp zadana CWU 55, nastawa CWU wzrost 10 to na czas grzania CWU nastawa na kotle ustawi się minimalnie na 65 i nie pozwoli na obniżenie nastawy kotła (w przypadku, gdy jest ustawiona na 70 to nic się nie zmieni).

      Częstotliwość załączania ładowania CWU można regulować Histerezą CWU – w nowych softach jest ona regulowana od 1 do 15 stopni C – latem warto ją ustawić na 15 z wyższą nastawą na CWU, Zimą nastawa może być niższa, a Histerezę warto ustawić na 5.

      Różnica 5 stopni pomiędzy temperaturą kotła i CWU jest niezbędna do pracy pompy CWU, ponieważ pracująca pompa przy zbyt niskiej temperaturze na kotle zużywa tylko energię a zbiornika i tak nie zagrzeje (pojawia się argument, ze jest to nielogiczne i nieefektywne ekonomicznie).

      Warto wziąć pod uwagę również wartości, o których rozmawiamy – koszt podgrzewania wody w okresie letnim i oszczędności, które chcemy stworzyć z małej kwoty wydanej na podgrzewanie CWU. Z ekonomicznego punktu widzenia zużyjemy paliwo proporcjonalnie do ilości zużytej ciepłej wody. Regulacja parametru załączenia się pompy nie przyniesie realnych oszczędności.

      Staramy się dopasować parametry do różnych użytkowników i w związku z tym w ostatnich latach usunęliśmy cześć parametrów, które sprawiały użytkownikom problemy (np. wydłużenie pracy pompy CWU – jeżeli nastawa CWU jest 45 to niby dlaczego pompa ma pracować jeszcze przez 5 minut skoro użytkownik chce mieć temperaturę 45 stopni C).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Drogi Serwisie, czy istnieją realne szanse na wprowadzenie zmian, które zostały poruszone w temacie ?

      1. Moim zdaniem bardzo przydatna funkcja wydłużenia pracy pompy cwu, użytkownik może sam decydować czy chcę korzystać z tej opcji czy też nie, także nie rozumiem dlaczego to ograniczenie ??

      2. Wyłączanie pompy CWU jeżeli temperatura jest mniejsza o 5 stopni miedzy kotłem a CWU. Dlaczego nie ma wznowienia pracy pompy jeżeli temperatura wzrośnie powyżej 5 stopni i dogrzeje cwu do zadanej ? Tak jak to się dzieje w pompie zaworu1, jak temperatura spadnie i wyłączy sie pompa to po podniesieniu się temperatury na kotle zostaję wznowiona praca pompy zaworu1 aż zostanie osiągnieta temperatura zadana w pomieszczeniu

      Pozdrawiam
      Kamil

    • #63246
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Odp. 1. Funkcja wydłużenia pracy pompy CWU była kiedyś w naszych sterownikach. Usunęliśmy ją celowo, ponieważ generowała bardzo dużo telefonów z pytaniami: dlaczego pompa CWU się nie wyłącza po osiągnięciu temperatury zadanej? Niestety ale 95% użytkowników nie czyta instrukcji i wtedy serwis telefoniczny zamiast pomagać potrzebującym służy jako informacja, a rzeczywiście potrzebujący użytkownicy czekają na pomoc. Musieliśmy wybrać optymalne rozwiązanie.

      Odp. 2. Uwaga dotycząca wznowienia pracy pompy CWU po wzroście temperatury na kotle jest słuszna i sterowanie pompą zostanie poprawione.

      Dziękuję za sugestie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63245
      Kamil
      Uczestnik

      Odp. 2. Uwaga dotycząca wznowienia pracy pompy CWU po wzroście temperatury na kotle jest słuszna i sterowanie pompą zostanie poprawione.

      Dziękuję za sugestie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik[/quote]

      Witam, kiedy zostanie poprawione sterowanie pompą CWU ? Jaki jest koszt aktualizacji sterownika ?

      Rozmawiałem ostatnio z serwisem telefonicznie i panowie nic nie wiedzą, że takowa zmiana ma być wprowadzona, jaki jest status w/w sprawy ?

      Pozdrawiam
      Kamil

    • #63244
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Modyfikacja jest zlecona do producenta, wszelkie zmiany są robione sukcesywnie. Na chwilę obecną nie jest jeszcze wprowadzona.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #63243
      Kamil
      Uczestnik

      Dzień dobry,

      Chciałbym, się dowiedzieć czy udało się zaktualizować/ zmodyfikować parametr dotyczący pompy CWU ?

    • #63242
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Pakiet zmian nie został jeszcze udostępniony.

Oglądasz 30 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.