Problem z dobiciem do temperatury

Strona główna Forum Pomoc techniczna Problem z dobiciem do temperatury

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63142
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Mam problem zmieniłem pellet przewazylem tylko pięć nie osiąga zadanej temperatury czasem nawet się nie rozpali nie wiem co mam zrobić co ustawić

    • #63172
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ty masz one 20kw.
      Jaka wyszła ci wydajność?

      Przy problemie z rozpalaniem zwiększ trochę dawkę do rozpalania.
      Wcześniej miałeś bardzo duża wydajność więc piec miał dość duża dawkę do rozpalania.
      Jak masz duża różnice w wydajności podajnika to niekiedy trzeba także skorygować nastawy rozpalania.

      Nie wiem gdzie to u ciebie jest. Rzuć okiem do instrukcji.

    • #63171
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Tak one 20kw dałem dawkę do rozpalenia ze 100do 125 może więcej dać? W instrukcji nic praktycznie nie ma najlepsze jest to że ogień się pojawia temperatura nie wzrasta a później przechodzi w tryb czyszczenia zamiast pracy i nie wiem co ustawić i jakie parametry ustawić żeby zacząć normalnie funkcjonować jak wcześniej przy innym pellecie

    • #63170
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Wydajność wyszła niecałe 11kg/h a przy poprzednim miałem wydajność 18.3kg/h

    • #63169
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To teraz masz normalne paliwo.
      Jak ci się płomień pojawia to najprawdopodobniej masz problem z wykryciem , że piec się rozpalił albo z roznieceniem płomienia na tyle aby przekroczył próg detekcji rozpalenia.
      Nie zwiększa już dawki. Zmniejsz ja do 110%.
      Nie ma co radykalnie zmieniać ustawień.
      Zwiększ trochę 1 – 2% nadmuch przy rozpalaniu.
      Parametr chyba nazywa się „Wydajność dmuchawy – Rozpalania”

    • #63168
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Teraz już się rozpalił zmieniłem na 110%dawke rozpalania przeszedł w tryb pracy zwiększyłem nadmuch o 2%czyli mam 22% i ma tryb praca żądaną temperature mam 70%mam nadzieję że dobije do tej temperatury bo nie wiem co jeszcze pozmieniać

    • #63167
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Teraz już się rozpalił zmieniłem na 110%dawke rozpalania przeszedł w tryb pracy zwiększyłem nadmuch o 2%czyli mam 22% i ma tryb praca żądaną temperature mam 70%mam nadzieję że dobije do tej temperatury bo nie wiem co jeszcze pozmieniać

      Nic nie zmieniaj.
      To, że nie dobija do zadanej wynika z odbiorów ciepła w twoim domu a nie z tego, że piec ma mało mocy.
      Zdarza się tak jak masz wychlodzony dom lub duże zapotrzebowanie na ciepło.
      Pamiętaj, że piec przed zadana zmniejsza moc z jaką pracuje i możliwe, że ta moc minimalna już nie wystarcza na osiągnięcie zadanej pieca.

      To nie jest zła sytuacja.

    • #63166
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Ale w domu mamy zimno 18stopni i on na zmianę z trybu praca do trybu czyszczenie i znowu rozpalanie a w domu chlodno i kaloryfery zimne.Zwuekszylem trochę dawkę na rozpalanie i przeszedl w tryb praca i poszło na kaloryfery zobaczymy co dalej dzięki za pomoc

    • #63165
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Przechodzi kocioł w tryb praca dobija do 45stopni i znowu się rozpala o co w tym chodzi a na piecu żądaną jest temperatura 70stopni i dalej nie idzie??o co chodzi a w domu zimno i woda również i temperatura na kotle spada

    • #63164
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przechodzi kocioł w tryb praca dobija do 45stopni i znowu się rozpala o co w tym chodzi a na piecu żądaną jest temperatura 70stopni i dalej nie idzie??o co chodzi a w domu zimno i woda również i temperatura na kotle spada

      Popatrz na % plomienia.
      Prawdopodobnie spada poniżej progu detekcji. Chyba 20% I piec stwierdza, że ogień wygasł.

      Sprawdź jeszcze raz wydajność podajnika.
      Takie coś się zdarza gdy podajnik podaję za mało paliwa lub ma przerwy w podawaniu.

      Jeżeli paliwa jest pod dostatkiem to trzeba jeszcze skorygować ilość powietrza dostarczanego do spalania. U ciebie parametr nazywa się „Nadmuch – moc maksymalna”. Dodaj że 2% jak w rozpalaniu.

      Nowe paliwo zawsze stawia nowe wyzwania przed uzytkownikiem

    • #63163
      Aga Kłako
      Uczestnik

      No właśnie dobija tylko do 45stopni później przechodzi w stan ponownego rozpalania masakra normalnie wszystko zmieniam i ciągle tak samo cały czas taki sam proces .Zrobię tak jak napisałeś może coś poprawi bo już nie mam pojęcia czemu tak jest

    • #63162
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jak ci nic nie pomoże to możesz zrobić reset do ustawień fabrycznych i wykonać konfigurację od początku.

      Tylko zanim zrobisz reset śpisz sobie konfigurację abyś miał od czego zacząć.

    • #63161
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Wiesz co już tak właśnie zrobiłem i nie pomogło dochodzi do temperatury 45stopnincxy wtedy włącza się pompa na kaloryfery i znowu się rozpala 1eaz takie coś mnie spotkało przy zmianie pelletu jtr przyjedzie serwisant ustawi ja już nie mam pomysłu jak ustawic dzięki wielkie za porady☺️

    • #63160

      Miałem podobny problem z podobnym piecem,
      Piec HT One 15KW, u mnie takie zachowanie występowało przy dobijaniu do temperatury zadanej kotła, konkretnie, gdy przy modulacji piec schodził do mocy minimalnej. W pewnym momencie następowała w pewnym momencie próba ponownego rozpalenia, zawsze chyba nieudana, czyszczenie i ponowne rozpalanie, ty mrazem udane. Problemem była ustawiona w sterowniku moc minimalna. Fabrycznie piec przyszedł z ustawioną mocą minimalną 3.8KW i to było problemem. Po próbach i przestawieniu przez serwis na 4.4 KW i podciagnięciu mocy wentylatora ( chyba 32% dla mocy minimalnej ) opisany problem zniknął. Być może u ciebie problemem tez jest za mała moc minimalna – piec po rozpaleni zaczyna prace od mocy minimalnej, byc może przy tym pelecie na nadmuchu za małej aby podtrzymac palenie .

    • #63159
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Że strony twojego pieca można przeczytać, że wersja 20kw ma moz minimalna 6kw.
      https://heiztechnik.pl/index.php/kotly-pelletowe/one

      Podajnik 1 w tych piecach przy czasach podawania poniżej 2 sekundy miewa puste cykle.
      Przy starym podawaniu 18kg/h to nie był problem gdyż inne cykle sypaly multum paliwa więc piec miał co palić.
      Przy podawaniu 10.8 kg/h tego paliwa jest dużo mniej więc piec zdąży wypalić to co ma zanim zostanie podana Noe dawka.

      Zwiększenie mocy minimalnej w tej sytuacji będzie dobrym pomysłem.
      Na początek ustawil bym 5 – 6kw. Jakby tu się pojawiały jeszcze problemy to można zmniejszyć kaloryczność paliwa do 4.5kw co spowoduje dłuższą pracę podajnika na każdym progu mocy.

    • #63158
      Markus
      Uczestnik

      Wiesz co już tak właśnie zrobiłem i nie pomogło dochodzi do temperatury 45stopnincxy wtedy włącza się pompa na kaloryfery i znowu się rozpala 1eaz takie coś mnie spotkało przy zmianie pelletu jtr przyjedzie serwisant ustawi ja już nie mam pomysłu jak ustawic dzięki wielkie za porady☺️

      Mam pytanie w jakim zakresie temperatur pracuje kocioł?
      Co to znaczy że przy temperaturze 45 włącza się pompa na grzejniki?

    • #63157
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Zrobiłem wszystkie ustawienia wszystko co się dało w piecu a co się okazało zmieniając paliwo z jednego na drugie w tym starym został jakiś stary kawałek papy lub czegoś podobnego ślimak się zatkał i za mało podawał dlatego cały czas się rozpalał bo za miało miał paliwa do rozapalnia ponieważ ślimak mu nie podawał paliwa.Wyjalem cały pellet ze zbiornika wtedy się okazało że jest zatkany.Teraz działa i grzeje poprawnie

    • #63156
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zrobiłem wszystkie ustawienia wszystko co się dało w piecu a co się okazało zmieniając paliwo z jednego na drugie w tym starym został jakiś stary kawałek papy lub czegoś podobnego ślimak się zatkał i za mało podawał dlatego cały czas się rozpalał bo za miało miał paliwa do rozapalnia ponieważ ślimak mu nie podawał paliwa.Wyjalem cały pellet ze zbiornika wtedy się okazało że jest zatkany.Teraz działa i grzeje poprawnie

      Super.

      Faktycznie syf a nie paliwo miałeś.

    • #63155
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Straszny syf co najgorsze spaliliśmy tego 3tony.Teraz zmieniliśmy paliwo przewazylem wyszło 11.8kg/h działa poprawnie jednak bardzo dużo zależy od paliwa
      Dzięki za pomoc

    • #63154
      SERWIS
      Uczestnik

      Super że się udało, a już się martwiłem że z kotłem jest coś nie tak…

    • #63153
      Aga Kłako
      Uczestnik

      A mam pytanie do serwisu.Kiedy kociol osiągnie żądaną temperature skoro koło 2dni nie pracował? A teraz cała dobę jest w trybie pracy od czasu do czasu się wygasza oraz czyści tak już jeden dzień i 1noc ile czasu zajmie mu żeby dobił do zadanej temperatury i przeszedl w tryb postoju??

    • #63152
      SERWIS
      Uczestnik

      W drodze wyjaśnienia, to nie kocioł ma osiągnąć temperaturę zadaną a temperatura pomieszczeń, które on ogrzewa.
      Kocioł pracuje w trybie modulacji i najprawdopodobniej w tej chwili jego moc minimalna jest niższa niż zapotrzebowanie na ciepło ogrzewanego obiektu.
      Kocioł osiągnąłby temperaturę zadaną w przypadku braku rozbioru ciepła lub gdybyś zmniejszył zakres modulacji, tylko po co, jeśli teraz kocioł pracuje z optymalną mocą. Kocioł może pracować z wygaszaniem, lecz paliwa zużyje tyle samo, a nawet więcej.

      Ponadto tak jak napisałeś, musi doładować różnicę ciepła, która została stracona przez czas bez ogrzewania.

    • #63151
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Dziękuję teraz już wiem ciągle się tego kotła uczymy .

    • #63150
      Aga Kłako
      Uczestnik

      A mam jeszcze pytanie do odnośnie kaloryferów mamy założone na nich termostaty natomiast kociol pracuje praktycznie cały czas w temperaturze ok60-65stopni i kaloryfery są raz letnie raz gorace termostaty mamy cały czas przekreconeiedzy 4-5 o co w tym chodzi ??

    • #63149
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A mam jeszcze pytanie do odnośnie kaloryferów mamy założone na nich termostaty natomiast kociol pracuje praktycznie cały czas w temperaturze ok60-65stopni i kaloryfery są raz letnie raz gorace termostaty mamy cały czas przekreconeiedzy 4-5 o co w tym chodzi ??

      To falowanie temperatury może wynikać z otwierania i zamykania termostatów.

      Inna sprawa, że 4 – 5 na głowicy to praktycznie całkowicie otwarty termostat. No chyba, że u ciebie jest inna skala.
      Na moich (Herz mini) 4 oznacza około 24 a 5 około 28 stopni.
      Wiec, jeżeli masz podobnie to masz ciągły odbiór ciepła i pieca będzie praktycznie ciągłą pracował.

      Nie pisałeś do tej pory jak masz kotłownie zorganizowana.
      Jak masz zawór 3 lub 4ro drogowy z słownikiem to takie falowanie może wynikać z ustawionej nieczulosc mieszacza.

      A i ciągłą praca pieca może także wynikać z warunków pogodowych. Jak mocno wieje i nie masz regulatora ciągu kominowego RCK to ten wiatr może powodować nadmierny ciąg w kominie i szybsze wypalanie paliwa oraz szybsze wychładzanie domu.

    • #63147
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Tak coś w tym jest mam zawór 3drogowy.Termostaty mam w skali od 1-5,piec od wczoraj pracuje ciągle przechodzi w tryb wygaszania ale tylko dlatego że następuje czyszczenie później się rozpala i znowu ciągle pracuje.
      Temperatura praktycznie nie spada a kaloryfery czasem letnie czasem gorące i tak skacze lecz w domu jest dostatnie ciepło na całe szczęście .

    • #63148
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Tak coś w tym jest mam zawór 3drogowy.Termostaty mam w skali od 1-5,piec od wczoraj pracuje ciągle przechodzi w tryb wygaszania ale tylko dlatego że następuje czyszczenie później się rozpala i znowu ciągle pracuje.
      Temperatura praktycznie nie spada a kaloryfery czasem letnie czasem gorące i tak skacze lecz w domu jest dostatnie ciepło na całe szczęście .

    • #63146
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Czy kolega może podać jaką ma zadaną temperaturę kotła i jaką histerezę.
      I jak jest sterowany zawór 3D – automatycznie przez pogodówkę?
      Jakie ma nastawy?

      Pozdrawiam
      Markus

    • #63145
      Aga Kłako
      Uczestnik

      Żądaną temperature kotła mam 66stopni i histerezę 10% mam zawór 3drogowy ale żadnego pogodowego nie mam nic

    • #63144
      Markus
      Uczestnik

      Ja mam zawór 3D z siłownikiem sterowany przez czujnik temperatury zewnętrznej.
      Regulator kotła na podstawie temp. zewnętrznej i wybranej krzywej grzewczej ( w Twoim kotle ustawia się dwa parametry (temp mieszacz) dla temp zewn. +10C i -10C ) ustala jaką temperaturę ma podawać na grzejniki.
      Siłownik dba o to aby odpowiednio otwierać i przymykać zawór tak aby utrzymywać ustaloną temperaturę (u mnie w zakresie +/-1C) niezależnie od temperatury na kotle. W załączeniu wykres z Econeta zawierający temperaturę kotła, mieszacza i najniżej temperaturę w pomieszczeniu (tu oznaczoną jak spalin)

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.