HT ONE 15Kw – nadmiar popiołu w komorze spalania

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT ONE 15Kw – nadmiar popiołu w komorze spalania

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63004
      Lukasz_Polak
      Uczestnik

      Witam

      Martwi mnie znaczna ilość popiołu ,który osadza się w komorze spalania. Nie mogę zrozumieć dlaczego popiół nie jest usuwany do popielnika tylko pozostaje na naruszcie palnika. Jest to irytujące gdyż po otwarciu drzwiczek cały ten syf rozsypuje się po podłodze i unosi się w pomieszczeniu. Martwi mnie również wygląd komory spalania po tygodniu pracy tj. czarny nalot wręcz spalenizna i dużo sadzy . Doprowadzenie kotła do jako takiego stanu zajmuje mi co tydzień 5 h. Może to kwestia złych parametrów spalania już sam nie wiem. W załączeniu podsyłam kilka fotek .

      P.S. Czy inni użytkownicy tego modelu kotła mają dziurkę w płycie palnika ( prawy róg przy drzwiczkach)

      Pozdrawiam
      Łukasz

    • #63012
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Martwi mnie znaczna ilość popiołu ,który osadza się w komorze spalania. Nie mogę zrozumieć dlaczego popiół nie jest usuwany do popielnika tylko pozostaje na naruszcie palnika. Jest to irytujące gdyż po otwarciu drzwiczek cały ten syf rozsypuje się po podłodze i unosi się w pomieszczeniu. Martwi mnie również wygląd komory spalania po tygodniu pracy tj. czarny nalot wręcz spalenizna i dużo sadzy . Doprowadzenie kotła do jako takiego stanu zajmuje mi co tydzień 5 h. Może to kwestia złych parametrów spalania już sam nie wiem. W załączeniu podsyłam kilka fotek .

      P.S. Czy inni użytkownicy tego modelu kotła mają dziurkę w płycie palnika ( prawy róg przy drzwiczkach)

      Pozdrawiam
      Łukasz

      Cześć,
      Piec wygląda jakby pracował że zbyt małym nadmuchem.
      Spróbuj zwiększyć nadmuch o parę procent.
      Duza ilość popiołu plus spieki mogą być powodowane niskiej jakości paliwem.

      Czym palisz?

    • #63011
      Lukasz_Polak
      Uczestnik

      Moc nadmuchu mam ustawione na 68% + 5% wzrost obrotów dmuchawy czyli na mocy max. mam 71%. To chyba sporo?
      Pellet Maximer, którego na pewno nikomu bym nie polecił. W workach dużo pyłu i różnych śmieci.
      Martwi mnie ta dziura na płycie przy rogu drzwiczek przez która przesypuje się popiół za popielnik.
      pozdrawiam
      Łukasz

    • #63010
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Moc nadmuchu mam ustawione na 68% + 5% wzrost obrotów dmuchawy czyli na mocy max. mam 71%. To chyba sporo?
      Pellet Maximer, którego na pewno nikomu bym nie polecił. W workach dużo pyłu i różnych śmieci.
      Martwi mnie ta dziura na płycie przy rogu drzwiczek przez która przesypuje się popiół za popielnik.
      pozdrawiam
      Łukasz

      Cześć,
      71%? Serio.
      Jak masz zrealizowane napowietrzenie kotłowni?
      Masz ztke czy inna dziurę w ścianie doprowadzająca świeże powietrze dla pieca?
      Jaki masz komin I czy masz regulator ciągu RCK?

    • #63009

      Wygląda to fatalnie….
      1. Jak było już pisane, w tych kotałach popiół zostaje w komorze spalania, taki jego urok, nie wiem z jakiej ilości paliwa jest ten popiół, ale u mnie ze spalenia zasypu ( ca. 75 kg ) jest jakaś 1/3 tego , odkurzacz w dłoń, 3 minuty i po sprzataniu
      2. Komora spalania wskazuje na za małą ilosć powietrza do spalania, z dośwaidczenia z tym piecem, bez „Z” nic z tego nie będzie , u mnie nawet umieszczenie kratki na „Z” powodowało pogorszenie spalania. Z drugiej strony wielkosc spieków sugeruje nadmiar powietrza, chyba że jak sam piszesz pellet jest podły….
      3. Co do nadmuchu, ten piec ma wentylator wyciągowy, a nie nadmuchowy , dlatego ta twoja nastawa nie jest taka duża.
      Ja u siebie dobre spalanie osiągnęłem przy przy nastawach wentylatora ( jak dobrze pamiętam ) min = 33%,
      max =81%.
      4. Ja bym najpierw wymienił pellet, tak z 6 worków, na jeden zasyp po wyczyszczeniu od sprawdzonego producenta, i sprawdził czy sytuacja się powtarza, potem zwiekszałbym nadmóch , aż do osiągnięcia szarego nalotu w komorze spalania, zamist tej smoły.
      I koniecznie 'Z” w kotłowni, bez tego może sie nie udać.

    • #63008
      Lukasz_Polak
      Uczestnik

      Serio mam moc maks. nadmuchu ustawioną przez serwisanta na wartość 68% przy osiągnięciu mocy maksymalnej tj 13,5 KW następuje wzrost obrotów dmuchamy o 5% do wartości 71% . Trwa to kilka minut.
      Napowietrzenia kotłowni jeszcze nie posiadam. Póki co powietrze pobiera z wnętrza chałupy gdyż nie mam obsadzonych otworów (drzwi wewnętrznych ) . Ponadto jak wracam z pracy wietrze kotłownie uchylając okno. Komin mam ceramiczny i założoną nasadę kominową RCK firmy Polmar model smartflow.

      pozdrawiam
      Łukasz

    • #63007
      Lukasz_Polak
      Uczestnik

      Wygląda to fatalnie….
      1. Jak było już pisane, w tych kotałach popiół zostaje w komorze spalania, taki jego urok, nie wiem z jakiej ilości paliwa jest ten popiół, ale u mnie ze spalenia zasypu ( ca. 75 kg ) jest jakaś 1/3 tego , odkurzacz w dłoń, 3 minuty i po sprzataniu
      2. Komora spalania wskazuje na za małą ilosć powietrza do spalania, z dośwaidczenia z tym piecem, bez „Z” nic z tego nie będzie , u mnie nawet umieszczenie kratki na „Z” powodowało pogorszenie spalania. Z drugiej strony wielkosc spieków sugeruje nadmiar powietrza, chyba że jak sam piszesz pellet jest podły….
      3. Co do nadmuchu, ten piec ma wentylator wyciągowy, a nie nadmuchowy , dlatego ta twoja nastawa nie jest taka duża.
      Ja u siebie dobre spalanie osiągnęłem przy przy nastawach wentylatora ( jak dobrze pamiętam ) min = 33%,
      max =81%.
      4. Ja bym najpierw wymienił pellet, tak z 6 worków, na jeden zasyp po wyczyszczeniu od sprawdzonego producenta, i sprawdził czy sytuacja się powtarza, potem zwiekszałbym nadmóch , aż do osiągnięcia szarego nalotu w komorze spalania, zamist tej smoły.
      I koniecznie 'Z” w kotłowni, bez tego może sie nie udać.

      odp.1 W moim przypadku ładuje na raz jakieś 90 kg = 6 worków. Odkurzacz zakupiłem już po pierwszym czyszczeniu kotła i uważam że bez niego mógłbym załamać tylko ręce.
      odp.2 Niestety nie zdążyłem wykonać napowietrzenia kotłowni przed sezonem grzewczym ale zdaje sobie sprawę, że jest to warunek konieczny.
      odp.3 czyli jakie nastawy proponujesz wprowadzić. Moc minimalna nadmuchu na 33% a maksymalna na 81%? a co z wartością nadmuchu po rozpaleniu bo ja mam aktualnie ustawione na 26% a moc nadmuchu min. na 16%. Takie ustawienia wprowadził serwisant z Heiztechnika podczas wizyty serwisowej.
      odp.4 Wsypywałem już pellet Lava, Olczyk, Wood Pellet i znaczącej poprawy nie zaobserwowałem.

      pozdrawiam
      Łukasz

    • #63006
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Serio mam moc maks. nadmuchu ustawioną przez serwisanta na wartość 68% przy osiągnięciu mocy maksymalnej tj 13,5 KW następuje wzrost obrotów dmuchamy o 5% do wartości 71% . Trwa to kilka minut.
      Napowietrzenia kotłowni jeszcze nie posiadam. Póki co powietrze pobiera z wnętrza chałupy gdyż nie mam obsadzonych otworów (drzwi wewnętrznych ) . Ponadto jak wracam z pracy wietrze kotłownie uchylając okno. Komin mam ceramiczny i założoną nasadę kominową RCK firmy Polmar model smartflow.

      pozdrawiam
      Łukasz

      Niestety powietrze w domu na długo nie wystarczy.
      Zużyjesz to co się da i dom zacznie zasysać powietrze wszystkimi dostępnymi otworami odwracając ciąg wentylacji.
      Musisz jak najszybciej zrobić napowietrzenie kotłowni.
      Jak masz okno w kotłowni to uchyl je na stałe.

      Twoje bezpieczeństwo jest ważniejsze niż ciepło w kotłowni.

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.