Red one – częste załączanie pieca na CWU

Strona główna Forum Pomoc techniczna Red one – częste załączanie pieca na CWU

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #62856
      Edyta
      Uczestnik

      Witam – czy to normalne ze piec załącza się koło 5 razy na dobę do podgrzania CWU w trybie lato histeryza 10? Rodzina 4 osobowa woda używana trochę rano i wieczorem. Jak czytam na forum inni piszą ze załącza się Max 2 razy a czasem raz na dobę. Dodam ze zupełnie nie znam się na tym. Dodatkowo nie wiem czemu ale do popielnicą nie wpada mi popiół tylko kawałki nie spalonego pelletu natomiast popiół jest wszędzie dookoła … zdjęcia w załączeniu 

    • #62874
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Tak częste załączanie się ładowania CWU może wynikać z dwóch przyczyn
      1) masz słabo zaizolowany pojemnik CWU i temperatura szybko spada o te 10 stopni,
      2) czujnik masz na dole pojemnika. Tak umiejscowiony czujnik szybko jest zalewany zimną wodą.

      Jak trafisz na ładowanie cwu to sprawdź temperaturę wody w pojemniku.

      Nie napisałeś jaki masz pojemnik i jak podpięty.

      Pellet w popielniku prawdopodobnie wynika z nie wypalenia w czasie wygaszania.
      Musisz podregulować podawanie. U ciebie chyba tyko wydajnością podajnika lub mocą pieca można to zrobić.
      Na początek wykonaj przeważenie podawania i skoryguj ustawienia w sterowniku.

    • #62873
      Edyta
      Uczestnik

      Dzieki za odpowiedz. Pojemnik na wodę ma pewnie 200 litrów, był zakupiony pare lat temu razem z piecem zwykłym na węgiel. Tydzień temu wymieniony na pelletowy. Monterzy stwierdzili ze pojemnik na wodę jest ok i nie trzeba wymieniać. Przy paleniu węglem termometr na zbiorniku wody wahał się między 40-70 stopni teraz jest ciagle w okolicy 55-60. Już po dwóch dniach wzywałam panów bo na początku piec załączal się 6-8 razy, powiedziałam żeby zmienili może histeryza z 5 na 10 a oni jeszcze dodatkowo przełożyli czujnik z góry zbiornika na dół. Ja się na tym kompletnie nie znam ale jak czytam ze na 4 osobowa rodzine piece załączają się raz na dobę i spała koło 6-7 worków na miesiąc a u mnie 5 razy się załącza na dobr i dodatkowo przez 6 dni spalił ponad dwa worki to chyba coś jest nie tak

    • #62872
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Tu masz przyczynę:

      a oni jeszcze dodatkowo przełożyli czujnik z góry zbiornika na dół

      Czujnik temperatury powinien być na górze.
      Jak jest na dole to przy pierwszych pobraniach wody zostanie zalany zimną wodą i szybko temperatura spadnie poniżej 10 czy nawet 20 stopni histerezy.
      Przerabiałem ten sam temat.
      Z czujnikiem na dole nie idzie wyregulować ładowania CWU.

      Na początek przełóż czujnik na górę.

    • #62871
      Edyta
      Uczestnik

      Czyjnik przełożony i wszystko ok- załącza się raz albo dwa na dobę. A nie wiesz czemu popiół nie wpada na dół popielnicą tylko gromadzi się wszędzie dookoła? 

    • #62870
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Czyjnik przełożony i wszystko ok- załącza się raz albo dwa na dobę. A nie wiesz czemu popiół nie wpada na dół popielnicą tylko gromadzi się wszędzie dookoła? 

      Ciężko powiedzieć.
      Mam inny piec ale spodziewam się, że możesz mieć za duży ciąg i drobinki popiołu latają po całej komorze spalania i wypełniają wszystkie zakamarki.

      Spróbuj zadzwonić do serwisu może coś doradzą.

    • #62869
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wyczyść popielnik z popiołu  i resztek pelletu a następnie podnieś nastawę wody w zbiorniku aby kocioł się odpalił. Po rozpaleniu otwórz na chwilę drzwi podczas pracy i sprawdź czy w popielniku znajduje się pellet (w popielniku nie powinno być pelletu). Zamknij drzwi i sprawdź ponownie po wygaszeniu kotła. Napisz co zauważyłeś.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #62868
      Edyta
      Uczestnik

      Pellet już się wypala całkowicie ale ciagle problem z popiołem – prawie w ogóle nie wpada do popielniczka tylko odkłada się wszędzie dookoła na ścianach i za odkręcania płytka za popielnikiem? Czy coś można z tym zrobić? 

    • #62867
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pellet już się wypala całkowicie ale ciagle problem z popiołem – prawie w ogóle nie wpada do popielniczka tylko odkłada się wszędzie dookoła na ścianach i za odkręcania płytka za popielnikiem? Czy coś można z tym zrobić? 

      Cześć, 
      Niestety to może być wina twojego paliwa. 
      Spełnia ono jakiekolwiek normy? 
      Jeżeli dobrze pamiętam zdjęcie to popiół wyglądał na drobniejszą wersję popiołu po spaleniu drewna. 
      Raczej będzie łatwo latał i dlatego masz go wszędzie poza popielnikiem. 

      Możesz spróbować lekko zmniejszyć nadmuch ale to może nic nie dać, bo w tym piecu jest wyciąg spalin a nie nadmuch.
      Najlepiej będzie zmienić paliwo na jakieś z normą DIN plus A1. 

      Dużo tego paliwa masz I w sumie co to za paliwo?
      A, i zawsze możesz próbować reklamować paliwo,. Oczywiście pod warunkiem, że miało spełniać jakieś normy a nie kupiłeś pelletu przemysłowego czy innego śmiecia. 

    • #62866
      Edyta
      Uczestnik

      Pellet A1 wg wymagań normy ISO 17225-2-201 4 (E) – takie info jest na opakowaniu

    • #62865
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pellet A1 wg wymagań normy ISO 17225-2-201 4 (E) – takie info jest na opakowaniu

      I tu niestety może być diabeł pogrzebany.
      Jeżeli nie masz znaczka Din plus lub EN Plus na opakowaniach to prawdopodobnie twój pellet nie jest certyfikowany.

      ISO 17225-2-201 4 – to jest tylko norma w oparciu, o którą prowadzona jest produkcja.
      A1 – to klasa pelletu. Powinien produkować określone ilości popiołu i mieć określoną wilgotność

      Proponuję przeczytać http://pellet-poznan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=130&Itemid=127&lang=pl lub jakikolwiek inny artykuł o certyfikatach dla pelletu.

      W artykule, który podałem są linki umożliwiające sprawdzenie czy producent ma certyfikat DIN plus lub EN Plus.

      Musisz niestety potestować pellet, który masz dostępny lokalnie i wybrać taki, który będzie sprawiał najmniej problemów.
      Trzymaj się pelletu sosnowego posiadającego certyfikat DIN plus lub EN plus a zminimalizujesz ilość problemów.
      Niestety ich nie wyeliminujesz.
      Ostatnio przerabiałem temat reklamacji i wymiany paliwa. Wszystko się udało i tak zmienię sprzedawcę.

    • #62864
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W celu ograniczenia ilości pyłu wokół paleniska można zmniejszyć jeszcze delikatnie nadmuch na mocy maksymalnej o 5 – 10%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #62863
      Edyta
      Uczestnik

      Teraz mam moc maksymalna 18kw a nadmuch – moc maksymalna 83%. To który parametr mam zmienić? 

    • #62862
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Teraz mam moc maksymalna 18kw a nadmuch – moc maksymalna 83%. To który parametr mam zmienić? 

      Chodzi o nadmuch w mocy maksymalnej. 
      A tak w sumę to który ty masz piec? 
      Jaka moc? 8, 11, 15 czy 20 kw? 
      Czy ktoś robił przeważenie podawania i potem skorygował parametry w sterowniku? 

      Ty masz wyciąg spalin więc parametr nadmuch będzie inaczej ustawiany niż u mnie ale dalej 83% wydaje się lekka przesada. 
      To też może być przyczyną takiego popiołu. 

      Zmniejsz o 5 – 10% jak sugerował serwis i obserwój.

    • #62861
      Edyta
      Uczestnik

      Mam 20kw. Nie wiem czy ktoś robił przewazenie (ustawienia wprowadzali ci co montowali całość a ja zielona w temacie jestem…)

    • #62860
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam 20kw. Nie wiem czy ktoś robił przewazenie (ustawienia wprowadzali ci co montowali całość a ja zielona w temacie jestem…)

      OK, 
      Profilaktycznie wykonałbym przeważenie podawania. 
      Jak monter tego nie wyjaśnił to w instrukcji ta procedura powinna być opisana orac co z tymi informacjami zrobić. 

      Ogólnie chodzi o to aby przy wyłączonej automatyce odkręcić elastyczny łącznik podajnika i za pomocą sterowania ręcznego uruchomić podajnik i zebrać to co wypadnie do jakiegoś wiadra i to zważyć. 
      Nie pamiętam czy podajnik będzie pracował przez 2 czy 10 minut na raz. 
      Jak 2 to uruchamiasz go 5 razy i to co podał ważysz i mnożysz razy 6 aby dostać wydajność godzinową. 

      W sterowniku ustawiasz moc maksymalna pieca, kaloryczność paliwa, wydajność podajnika oraz nadmuch. 

      Taka procedure powtarzasz co dostawę piwa. 

      Szczegóły powinny być w instrukcji.
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/Instrukcja%20Ht%20900%20Touch%2011.04.2019%20.pdf

      Na forum także był już poruszany ten temat. 

      Możesz także zadzwonic do serwisu i przeprowadza cie przez tą procedurę jak będziesz przy piecu. 

    • #62859
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zmniejsz nadmuch mocy maksymalnej do 75% i poobserwuj kilka dni jakie są efekty.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #62858
      Patrol
      Uczestnik

      u mnie niedawno był przegląd (tu podziękowania za wizytę dla serwisanta HT) i kontrolnie wykonane przeważenie wykazało różnicę ponad 3kg/h i to jeszcze w górę w stosunku do pomiarów wykonanych zaraz po zakupie opału..
      dodam, że pellet ten sam, kąt nachylenia rury bez zmian, więc nie spodziewałem się różnicy większej niż 200g, a tu taki zonk

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.