Q pellet GL 20KW – okopcona rura od podajnika

Strona główna Forum Pomoc techniczna Q pellet GL 20KW – okopcona rura od podajnika

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #62777
   Dawid
   Uczestnik

   Witam,
   mam problem z piecem Q Pellet GL, polega on tym iż rura doprowadzająca pellet ze zasobnika szybko się robi czarna, czasem nawet w samym zasobniku jest wylatuje trochę dymu. Czy możliwe że jest to związane z kiepskim „ciągiem” ?
   Kotłownia zamknięta, bez okien z nawietrzakiem o średnicy 150mm umieszczonym 30cm nad posadzką. Wentylowana kominem wentylacyjnym o rurze wlotowej średnicy 100mm, umieszczony na wysokości ok 2,7m na przeciwnej stronie od nawietrzaka. Piec podłączony do komina systemowego Schiedel rondo plus o średnicy 200mm. Wysokość komina jakieś 7,5m.

   ustawienia pieca:
   Temperatura kotła nastawiona: 65 stopni
   Temperatura powrotu: 55 stopni
   Temperatura CWU: 45 stopni
   Moc maksymalna: 15kw
   Maksymalna moc nadmuchu: 33%
   Wydajność dmuchawy podczas rozpalania: 25%
   Minimalna temperatura kotła: 50 stopni
   Maksymalna temperatura kotła: 85 stopni
   Temperatura załączania pomp: 45 stopni

   Wersje oprogramowania:
   Z.HT900T V2.15 May 28 2019
   Panel HT(23)v1.19 Apr 19 2019
   Pellet GL 20 V2

  • #62783
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,
   W sumie tu może być kilka powodów:
   – słaby ciąg w kominie. Jest jeszcze lato i komin pracuje w dość niekorzystnych warunkach wynikających z małej różnicy temperatury między kotłownią a polem. Jak masz podłączony piec do komina? Na wprost czy masz tam jakieś kolana? Masz regulator ciągu kominowego? Wytrzyszczka jest zamknięta a komin szczelny?
   Możesz jeszcze wyciągnąć zawirowywacze. Ułatwi to przepływ spalin do komina. W zimie jak warunki się poprawią można je zamontować ponownie.
   A, czy czyściłeś zawirowywacze?
   – zalegający spiek/popiół na palniku powodujący odbicie gazów w stronę podajnika.
   – napowietrzenie także potrafi spowodować taki efekt ale piszesz, że masz napowietrzenie o średnicy 150mm nad posadzką. Nie jest to perfekcyjne rozwiązanie ale w leci wystarczy. W zimie będzie ciągnęło z tej kratki. Lepiej zamontować ztkę, która ograniczy nawie zimnego powietrza.

   Pozdrawiam

  • #62782
   SERWIS
   Uczestnik

   Sugeruję podniesienie temperatury kotła na minimum 70 a nawet 75 stopni, ponadto na okres przejściowy spróbuj wyjąć zawirowywacze i sprawdź, czy nastąpiła poprawa.
   Niestety jest mały problem z teoretycznie dobrymi kominami ceramicznymi, ponieważ temperatura spalin jest zbyt niska aby go wygrzać, a co za tym idzie aby ciąg kominowy był wystarczający, zwłaszcza latem i w okresach przejściowych, gdy kocioł pracuje na niskie mocy produkując w ten sposób małą ilość spalin, dodatkowo o temperaturze około 80 stopni.

  • #62781
   Dawid
   Uczestnik

   Piec jest podłączony  na wprost. Nie mam regulatora ciągu kominowego. Wytrzystka zamknięta, komin szczelny oprócz rurki do odprowadzenia skroplin przy posadzce. Czyscilem zawirowywacze jakis czas temu. Dzis wymienie rura na nową i je wyjme.  Dzisiaj podniose temperaturę do 70 stopni. Myślałem żeby zamontować jakiś wentylator w nawietrzaku

  • #62780
   SERWIS
   Uczestnik

   nic nie montuj, usuń tylko zawirowywacze i sprawdź efekt

  • #62779
   Dawid
   Uczestnik

   Wyciągnąłem zawirowywacze i jeszcze nie zaobserwowałem dymu w zbiorniku na pellet. Rura od strony kalina jest chłodna. Temperaturę zwiekszylem do 70 stopni. Kominiarz sprawdził kotłownię i powiedział że nawiew jest wystarczający, nawet wiekszy niz potrzeba. Dzięki za pomoc

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.