częsta ilość rozpaleń, błąd przegrzanie stb

Strona główna Forum Pomoc techniczna częsta ilość rozpaleń, błąd przegrzanie stb

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #62613
      Krzysztof
      Uczestnik

      Witam od maja jestem posiadaczem pieca Q pelet gl 20 kw panel ht tronik 900 i nie mogę sobie poradzić z częstym rozpalaniem. Do pieca dokupiono termostat pokojowy i jest tak że tempetratura na piecu spada do 30 stopni przy pracy histerezja 15. tem pieca 65 po wygaszeniu wzrasta do 72 max temp pieca 88 st. czasem jest tak że pojawi się błąd przegrzanie STB oraz przekr.prog.awaria.kotla nie wiem jak temu zapobiec temp pow ustawiona na 55

    • #62624
      Patrol
      Uczestnik

      przy wygaszaniu musiałeś mieć za dużą dawkę pelletu i niewielkie zapotrzebowanie na ciepło dlatego nastąpiło przegrzanie; jeśli termostat pokojowy jest podłączony dla kotła, a nie dla zaworu (powinien być pod stykami I3) stąd spadek temp. do 30 i wygaszanie w najmniej korzystnym momencie.

    • #62623
      Krzysztof
      Uczestnik

      termostat pokojowy jest podłączony pod kocioł nie pod zawór mieszający

    • #62622
      Krzysztof
      Uczestnik

      pod zawór będzie korzystniej?

    • #62621
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      pod zawór będzie korzystniej?

      Na pewno będzie stabilniej. 
      Masz tylko kaloryfery? 
      Dodatkowo warto wykonać przeważenie podawania. 
      Takie przebicie może sugerować, jak Patrol wspomniał, za dużo paliwa w danym momencie pracy. 
      Normalnie nawet jak zmusisz piec do wygaszania na 100% mocy to nie powinien przebić aż tak bardzo, choć wyłączenie pomp na pewno nie pomoże. Zakończysz odbiór ciepła i piec będzie musiał odebrać to ciepło. 

      A i przy takich nastawach nie jest możliwe utrzymanie 55 stopni na powrocie. Sugerowane jest ustawienie zadanej pieca na 70 stopni przy histerezę 15 stopni. 

      Tak czy inaczej. Wykonaj przeważenie i skoryguj podawanie. 

    • #62620
      Krzysztof
      Uczestnik

      Tak posiadam tylko kaloryfery. Przeważyłem pelet wyszło więcej niż jest ustawione , a ustawione mam 8 kg/h a wyszło 10kg/h
      i nie jestem pewien działania sterownika pod I3 ponieważ nie jest on oryginalny

    • #62619
      Patrol
      Uczestnik

      to nie ma znaczenia czy styki zewrze 'oryginał’ czy uniwersalny termostat;
      ps. kiedyś w instrukcji pisali, że takie sterowanie pracą palnika zalecają do piekarni, a w warunkach domowych to sam widzisz jak to funkcjonuje

    • #62618
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak posiadam tylko kaloryfery. Przeważyłem pelet wyszło więcej niż jest ustawione , a ustawione mam 8 kg/h a wyszło 10kg/h

      I widzisz piec myśląc, że podawanie jest 8 kg/h podawał ci 25% więcej paliwa niż powinien.
      Skoryguj ustawienia i przyglądnij się czy ci tak bardzo przebija.

    • #62617
      Krzysztof
      Uczestnik

      podłączyłem termostat pod I3 zwiększyłem temp pieca do 70 stopni histerezja 15  i piec wypalił pół zasobnika przez dobę. termostat nic nie zmieniał nic nie zatrzymywał temperatura w domu ciągle rosła mimo zadanej na termostacie, już nie wiem jak palić oszczędnie i temperatura w domu była stała

    • #62616
      Krzysztof
      Uczestnik

      również zmieniłem kg/h  peletu

    • #62615
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Termostat pokojowy może realizować dwie funkcje:
      1) Wyłączenie pompy od termostatu – podłączamy termostat pod wyjście termostat zaworu lub termostat pokojowy kotła – zależnie pod jakie wyjście jest podłączona pompa. Aktywujemy termostat w serwisie (Aktywacja modułów) , a następnie ustawiamy termostat na załączony (w menu użytkownika lub menu zaworu zależnie od podłączenia). W tym wypadku pompa jest wyłączana zawsze, gdy termostat zewrze styk w sterowniku.

      2) Obniżenie nastawy zaworu od termostatu – podłączamy termostat pod wyjście termostat zaworu, aktywujemy termostat w serwisie (Aktywacja modułów), a następnie ustawiamy termostat na załączony i wybieramy opcję obniżenie o termostatu. W tym wypadku nastawa na zaworze mieszającym jest obniżana o ustawioną wartość, gdy termostat zewrze styk w sterowniku.

      W przypadku, gdy nie widzisz różnicy w działaniu zweryfikuj czy w Twoim przypadku po zadziałaniu termostatu (przekroczenie nastawy na termostacie) wyłącza się pompa lub obniżana jest nastawa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.