Pompa ochrony powrotu

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pompa ochrony powrotu

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #62565
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, 
      Właśnie padła mi pompa ochrony powrotu. 
      Przez ostatnie 2 tygodnie wydawała dźwięk jakby coś było na łopatce i na najniższym biegu się zatrzymywała. 
      Podniosłem obroty do średnich ale po 2 tygodniach takiej pracy niestety się zatrzymała. 

      Bez ochrony piec pracował ponad pół dnia. 
      Nie widać aby się pocił. 
      Econet pokazuje minimum powrotu w okolicy 40 stopni. 

      Profilaktycznie podniosłem zadana do 75 stopni. 
      Czy coś jeszcze robić? 

      Da się jakoś sprawdzić czy awaria wynika z kondensatora? 
      Pompa startuje na najwyższym biegu. 

      W sumie potwierdziło się też moje podejrzenie, że pompa ochrony powrotu wprowadza chaos w moim układzie. 
      Przy włączonej pompie zawór 4d musi otworzyć się na 70 – 80% aby utrzymać temperaturę zadana układu a bez pompy ochrony zawór otwiera się na 30%

    • #62574
      MikiMiki
      Uczestnik

      witam , jak masz 4 d to powinno dzialac bez pompy powrotnej jesli grzejesz malymi temperaturami , co innego jak np na grzejniki idzie 50 -55 wtedy 4D sie kompletnie nie sprawdza , masz obnizenie od termostatu? pozdrawiam

    • #62573
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, 
      Tak, mam zawór 4d I mam obniżenie 3 stopnie od termostatu ale to rzadko następuje. Termostatu do tej pory używałem jako zabezpieczenia przed przegrzaniem pomieszczeń w słoneczne dni. 
      Wszędzie mam termostaty na kaloryferach. 
      Grzeję z krzywa 0.7 i przesunięciem 3 stopnie oraz ograniczeniem do 55 stopni w układzie. 
      Przed problemami z pompą miałem ograniczenie do 45 stopni ale pompa miała chwilowe zwiechy i włączała się ochrona przed przegrzaniem układu co skutkowało długim brakiem ogrzewania. 

      Mam jeszcze nocne obniżenie o 1 stopień temperatury w układzie co. 

      A i termostaty na grzejnikach mam elektroniczne. Ustawione na 21 stopni. 
      Na niektórych mam także włączone obniżenie nocne o 1 stopień. 

      Termostat pokojowy ciągle pokazuje temperaturę w okolicy 22 stopni, więc temperatura w domu jest raczej stała. 

      Też wydaje mi się, że przy tak niskiej temperaturze w układzie pompa ochrony powrotu wprowadza tylko chaos. 
      Wydaje mi się, że aby ten układ działał stabilnie trzeba by wsadzić sprzęgło hydrauliczne, ale to jest temat na przyszłe modyfikacje. Ewentualnie pójdę w pompę ciepła. 

      Poobserwuje sytuację. 
      Jak nie będzie pików temperatury na zasilaniu CO to wrócę do ograniczenia 45 stopni. 

      Dziękuję i pozdrawiam. 

      Wesołych świąt. I szczęśliwego nowego roku. 

    • #62572
      MikiMiki
      Uczestnik

      witam , ja mam termostat w salonie ktory chodzi wedlug krzywej grzewczej grzejnikowej i obniza nastawe zaworu o 10 po dogrzaniu , rewelacyjna oszczednosc , zadne glowice nie dzadza Ci tyle oszczednosci co termostat z obnizeniem , mam sam zawor 4D daje rade bez problemu temp kotla 65 pozdrawiam 

    • #62571
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      witam , ja mam termostat w salonie ktory chodzi wedlug krzywej grzewczej grzejnikowej i obniza nastawe zaworu o 10 po dogrzaniu , rewelacyjna oszczednosc , zadne glowice nie dzadza Ci tyle oszczednosci co termostat z obnizeniem , mam sam zawor 4D daje rade bez problemu temp kotla 65 pozdrawiam 

      Cześć, 
      Co to masz za termostat? 

      Termostaty grzejnikowe indywidualnie ograniczają temperaturę w pomieszczeniach. Nie są perfekcyjne, ale zapobiegają przegrzaniu pomieszczeń. 

      Mój termostat jest prosty. Kiedy kupowałem piec nie było wersji bezprzewodoeej do mojego sterownika więc mam sterowanie 0/1.
      Na razie używam go jako zabezpieczenie przed przegrzaniem, na przykład jak odpale kominek czy przyjdzie silne słońce. 
      Termostat ciągle pokazuje 21.9 a termostat jest ustawiony na 22.5 stopnia. 
      Muszę go przestawić na 22 stopni. Wtedy będzie miał szansę zareagować na normalne grzanie. 

      Kiedyś używałem go zgodnie z przeznaczeniem, w pomieszczeniu bez termostatu i nawet przy obniżeniu 5 stopni temperatura w pokoju rosła. W kaloryfer szło 30 – 35 stopni. 

      Jaka temperaturę puszczasz na kaloryfery? 

    • #62570
      MikiMiki
      Uczestnik

      witam , wyprowadz pogodynke ustaw krzywa grzewcza i zrob obnizenie  o 10 s bedzie chodzi rewelacyjnie, u mnie np pogodynka podaje 46 a jesli sie dogrzeje spada na 36 grzejnik ciagle jest cieply nie wyhcodza sie to temp otoczenia np 22 , zimna woda nie zalewa kotla , kociol chodzi rowno , tempeeratura spalin nie skacze w gore , same korzysci , mam tesmostat tech bezprzewodowego pozdrawiam 

    • #62569
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      witam , wyprowadz pogodynke ustaw krzywa grzewcza i zrob obnizenie  o 10 s bedzie chodzi rewelacyjnie, u mnie np pogodynka podaje 46 a jesli sie dogrzeje spada na 36 grzejnik ciagle jest cieply nie wyhcodza sie to temp otoczenia np 22 , zimna woda nie zalewa kotla , kociol chodzi rowno , tempeeratura spalin nie skacze w gore , same korzysci , mam tesmostat tech bezprzewodowego pozdrawiam 

      Cześć, 
      W sumie grzeje z pogodynka z krzywa 0.7 i przesunięciem 3 stopnie. 
      Przy 0 stopni na zewnątrz mi podaje 40 na układ. 
      Obniżenie od termostatu mam ustawione na 3 stopnie. 
      Działa to dobrze tylko ta pompa ochrony powrotu wprowadzala chaos. 
      Teraz temperatura w układzie jest stabilna. 
      Powrót czasami zejdzie do 40 stopni. 

      U mnie ciągle puszczenie 35 stopni na grzejniki oznacza, że temperatura w pomieszczeniach będzie powoli rosła. Dlatego mam termostaty na grzejnikach. 

      Myślałem, że masz termostat dedykowany do pieca a nie zwykły be napięciowy. 

      Jakie masz spalanie? 

    • #62568
      MikiMiki
      Uczestnik

      domek 120m , uklad grzejnikowy  12-14 kg eko groszku dobowo pozdrawiam

    • #62567
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      domek 120m , uklad grzejnikowy  12-14 kg eko groszku dobowo pozdrawiam

      U mnie 140m2, większość grzejniki. 
      Idzie mi 10 – 20 kg pelletu. 
      Zobaczę jak bedzie bez pompy ochrony. 

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.