Niska temperatura powrotu

Strona główna Forum Pomoc techniczna Niska temperatura powrotu

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #62453
      gw9
      Uczestnik

      witam

      posiadam piec HT DUO NL sterownik 522 podłogówka i kilka grzejników cwu zawór 4 drożny sterowany sterownikiem  pieca.
      Problem polega na tym ze powrót jest zadany na 58 stopni a osiąga tylko 34  i oscyluje +- 2 stopnie i nie dochodzi do zadanej.
      Temperatura pieca 62 stopnie.
      Podczas poboru ciepła z pieca temperatura potrafi spaść o 10-15 stopni od zadanej co mnie nie dziwi trochę skoro powrót jest niski.
      Co może być przyczyna może cos jest zle ustawione w sterowniku bo on reguluje temperaturę powrotu przez zawór czy się mylę?

    • #62466
      Markus
      Uczestnik

      Trudno osiągnąć temperaturę powrotu na poziomie 58 C gdy zdana temperatura kotła jest 62 C. (minus histereza)
      Proszę spróbować podnieść temperaturę kotła np. do 70C i wtedy zaobserwować jak wygląda powrót.

    • #62465
      gw9
      Uczestnik

      A czy zawór 4 drożny nie służy do ochrony powrotu i nie powinien tak mieszać zeby nie puszczać zimnej wody na piec czy sie mylę? zadana jest 62 ale dobija do 68.  Zmieniłem ustawienia na zaworze z normalna podłogówka na normalne co i ponad 41 stopni sie pojawiło. Powrót pojawia się około 50 stopni kiedy załącza sie cwu jaki to związek ma nie wiem. Brak priorytetu cwu. Nawet jak podłogówka się wyłącza to i nie dobija powrót do zadanej temp.

    • #62464
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, 
      Zawor 4d może służyć do ochrony powrotu ale musisz włączyć taką funkcję w sterowniku. 
      Tylko wtedy priorytet będzie miał powrót pieca a nie instalacja co. 

      Jak masz pompę ochrony powrotu/przewałowa/kotłowa to ona służy do ochrony. 

      Ale tak jak Markus pisał. 
      Przy zadanej 62 stopnie nie utrzymasz powrotu na poziomie 58 stopni.

      Ja mam pompę kotłowa i jak pracuje 24/7 to potrafi utrzymać powrót około 4 stopnie poniżej temperatury zasilania ale to przy zadanej 70 i histerezie 15 stopni daje 51 stopni przy 55 stopniach zasilania. 

      A, i pompy od podłogówki nie powinieneś wyłączać. Lepiej stosować obniżenie od termostatu. Wtedy też nie będzie co tak dużo przebijać zadaną.

    • #62463
      gw9
      Uczestnik

      Ustawiona na sterowniku pompa powrotu ale jej nie ma a zawór 4d w takim przypadku nie powinien właśnie sie otwierać tak żeby powrót był dogrzany?. Do czego służy ustawienie pompa wymiennika? Mam termostaty pokojowe i to ona po osiągnieciu zadanej temp wyłączają pompkę podłogówki. 

    • #62462
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ustawiona na sterowniku pompa powrotu ale jej nie ma a zawór 4d w takim przypadku nie powinien właśnie sie otwierać tak żeby powrót był dogrzany?. Do czego służy ustawienie pompa wymiennika? Mam termostaty pokojowe i to ona po osiągnieciu zadanej temp wyłączają pompkę podłogówki. 

      Zawor 4d może do tego służyć ale musisz ten tryb włączyć w sterowniku. 
      Niestety nie wiem gdzie to dokładnie jest w ht TRONIC 900.

      Do czego służy ustawienie pompa wymiennika?
      Z tego korzystasz jak masz wymiennik ciepła zamiast zaworu 4d.

      Mam termostaty pokojowe i to ona po osiągnieciu zadanej temp wyłączają pompkę podłogówki. 
      Spróbuj na jakiś czas ustawić obniżenie zamiast wyłączenie pompy. Powinno także wpłynąć na temperaturę powrotu. 

    • #62461
      gw9
      Uczestnik

      opcje ma włączona na sterowniku. Nadal mnie to dziwi ze zawór nie aż tak obniża temp w stosunku do zadanej.

    • #62460
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie wiem jak u ciebie Konfiguruje się ochronę powrotu ale u mnie po włączeniu ochrony na zaworze trzeba jeszcze ustawić % na jaki ma się przymknąć zawór oraz temperaturę poniżej której zawór się przymknie oraz histerezę. 

      Jeżeli masz tak samo to ustawiony u ciebie % otwarcia zaworu może nie być wystarczający aby uzyskać zadana temperaturę. 

      Możesz podać twoje ustawienia?
      Sprawdź też czy masz wprowadzony poprawny czas pełnego otwarcia zaworu. 

    • #62459
      gw9
      Uczestnik

      U mnie ustawienia powiązane z zaworem :
      Tryb pracy kotła- normalne CO
      Histereza – 5 
      Czas pracy zaworu 5 sek
      Czas pazury zaworu 20 sek
      Amplituda 3
      Tryb pompy kotła – pompa powrotu

    • #62458
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie ustawienia powiązane z zaworem :
      Tryb pracy kotła- normalne CO
      Histereza – 5 
      Czas pracy zaworu 5 sek
      Czas pazury zaworu 20 sek
      Amplituda 3
      Tryb pompy kotła – pompa powrotu

      Nie wiem jak to jest w twoim sterowniku zrealizowane ale u mnie w instrukcji jest, że nie należy stosować pompy ochrony powrotu z ochroną na siłowniku zaworu 4d.
      Możliwe, że u ciebie ustawienie „Tryb pompy kotła – pompa powrotu” wyłącza ochronę powrotu na zaworze 4d.
      Skoro nie masz pompy to przełącz „Tryb pompy kotła” na WYŁĄCZONA.

      Tylko jak rzuciłem okiem do instrukcji to w niej nie ma/nie znalazłem informacji o użyciu zaworu 4d do ochrony powrotu.
      Może tam nie ma takiej funkcji a ochrona zawsze powinna być realizowana za pomocą pompy kotła.

    • #62457
      gw9
      Uczestnik

      Występują tylko 2 opcje nie ma opcji wyłącz:
      1 pompa powrotu
      2 pompa wymiennika
      Czyli jak dobrze rozumie powinna być dodatkowa pompka do powrotu?
      a czy praca zaworu , pauzy oraz amplituda( do czego służy?)  jest ok?

    • #62456
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Występują tylko 2 opcje nie ma opcji wyłącz:
      1 pompa powrotu
      2 pompa wymiennika
      Czyli jak dobrze rozumie powinna być dodatkowa pompka do powrotu?
      a czy praca zaworu , pauzy oraz amplituda( do czego służy?)  jest ok?

      Czyli jak dobrze rozumie powinna być dodatkowa pompka do powrotu?

      Tak. W instrukcji na stronie 4 są przykładowe schematy
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/ARCHIWUM/HT%20500_520_522_550.pdf

      a czy praca zaworu , pauzy oraz amplituda( do czego służy?)  jest ok?

      To najprawdopodobniej skonfiguruje jak ma się zachowywać zawór.
      Na podstawie instrukcji wyczytałem/wywnioskowałem tyle:
      AMPLITUDA ZAWOR : Maksymalny dopuszczalny wzrost temperatury zaworu
      CZAS PRACY ZAWOR : czas pracy zaworu w sytuacji kiedy temperatura jest przekroczona
      CZAS PAUZY ZAWOR : czas postoju zaworu przed kolejną akcją
      HISTEREZA ZAWOR : o ile może spaść lub przebić temperatura zaworu zanim zareaguje 

      Zostaw ustawienia jakie masz chyba, że ci dużo przebija temperaturę na zaworze. Ale zmiany tutaj to czyste zgadywanie na podstawie zachowania twojej instalacji.

    • #62455
      SERWIS
      Uczestnik

      Jeżeli nie ma żadnej pompy, która to mogłaby wymusić ruch na krótkim obiegu, pomiędzy zaworem a kotłem to są małe szanse, aby powrót się wygrzał.
      Niestety taki jest mankament robienia ochrony powrotu zaworem czterodrogowym. Regulujesz temperaturę czynnika grzewczego, ale powrotu nie da się….

    • #81554
      Mariusz Kida
      Uczestnik

      <p style=”text-align: left;”>Witam. Chciałbym się dowiedzieć, co w moim przypadku może powodować zbyt niska temperaturę powrotu. Ogólnie to prawie przez cały czas utrzymuje się na granicy 30 °C co jest bardzo niska temperatura. Ustawianie ochrony powrotu na zaworze nic nie daje. W instalacji mam dodatkowe odejście z pompką do powrotu które ma niby dogrzewac ale w rzeczywistości mimo że pompka pracuje nawet na wysokich obrotach efektu brak. Zawór 3D też dziwnie pracuje, osiągnie temperaturę i się zamyka i nie puszcza na grzejniki mimo że jest taka potrzeba. Czasem coś mu się odmieni to się otworzy i puści ciepła wodę ale przeważnie zamyka się na maksa i w ogóle nie miesza wody. Nawet jak zamknięty to temperatura jest dużo wyższa niż zadana ale tylko pół metra za nim, a dalej już zimne rury, no bo skoro zamknięty to pompki nie mają co ciągnąć. A powrót też przy zamkniętym zaworze nie podnosi się, od czasu do czasu osiągnie odpowiednią temperaturę ale i to też nie trwa długo. Może ktoś ma pomysł jak poprawić działanie zaworu i zrobić coś z tym powrotem  . Pozdrawiam</p>
       

      Jakby ktoś był chętny pomoc zapraszam do kontaktu @ . mariusz9207@gmail.com  mogę na maila wysłać zdjęcia bo tutaj jakoś nie mogę dodać.

    • #81556
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Wyłącz ochronę powrotu na zaworze mieszającym. Ta opcja chroni piec kosztem ogrzewania domu i ma sens jak pomiar temperatury powrotu jest poprawny i robiony po zmieszaniu wody powracającej z wodą zawreuconą do kotła.

      Dla mnie twoja sytuacja wygląda tak, że bypass zawraca wodę do kotła i powrót może być wygrzany ale pomiar tej temperatury jest robiony nie wiadomo gdzie, może nawet przed pod mieszaniem ciepłej wody.

      Temperatura na mieszaczu ci rożnie bo nie masz przepływu i od strony pieca jest ona wysoka.

      Przeglądnij gdzie masz podpięty czujnik temperatury powrotu i czy jest odizolowany od temperatury zewnętrznej.
      Jak masz dostęp to możesz nawet ręką sprawdzić czy rura powrotu, po zmieszaniu, jest ciepła.

    • #81560
      Mariusz Kida
      Uczestnik

      Czujnik temperatury powrotu mam pół metra od wejacia do pieca i myślę że mierzy poprawnie, bo wchodzi bezpośrednio w taki jakby trójnik z wejściem na czujnik. Ręką jak sprawdzam to też rura jest chłodna. Nie rozumiem tego bo specjalnie dorobione jest odejście od zasilania do powrotu wraz z pompką aby wymusić chyba obieg i dogrzać powrót, ale tak niekoniecznie jest, bo rura za pompką w stronę pieca gorąca jest jakieś pół metra a dalej chłodna. Czemu pompka nie przepycha tego do pieca tylko coś blokuje? Mam jeszcze na powrocie obok czujnika temp powrotu jakiś czujnik przepływu cieczy powrotu, ale co on robi i czy miałby jakiś wpływ to nie wiem. Wyłączyłem ochronę powrotu i na pewno jest jakaś poprawa bo więcej teraz puszcza mi na ogrzewanie domu. Ale i tak działanie zaworu nie do końca mnie zadowala, bo albo przewala znacząco temperaturę albo całkiem zamyka, a jeśli mam zamknięty to co wtedy się dzieje, powinien puszczać na dom wodę z powrotu czy nie puszcza nic? Bo np czasami wejście powrotu do zaworu w tym momencie kiedy jest zamknięty jest gorące tak samo jak zasilanie a chyba powinno być chłodne skoro idzie to z powrotu.

      Zdarzy się że dobrze podmiesza ale to też sporadycznie. Ogólnie mam w użytku może z 3 grzejniki na jedna pompkę i podlogowka z termostatem pokojowymi które otwierają i zamykają zawory w listwie a dodatkowo taki dodatek do listwy sterującej zaworami który włącza i wyłącza pompe podlogowki jeśli jest taka potrzeba lub nie.

      Więc kolejne pytanie np czy to wyłączanie pompy podlogowki i kiedy termostaty grzejnikowe zamykają zapotrzebowanie na druga pompe może mieć też wpływ na to wszystko i wtedy nie ma poboru ciepła i zawór zamyka automatycznie? A kolejna sprawa na jakich biegach powinny chodzić pompki na grzejniki, podlogowke i ta pompa kotla od powrotu, może mam na zbyt niskich obrotach albo coś.

    • #81561
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Za dużo na raz.

      Zawór powinien próbować utrzymać żądaną temperaturę. Trzeba by sprawdzić czy jest dobrze skonfigurowany w sterowniku. Tam się podaje czas pełnego otwarcia i może coś jeszcze ale nie wiem który masz sterownik.

      Tak, może przebijać temperaturę na mieszaczu jak wszystkie obiegi ci się zamkną. Wtedy zawór mieszający powinien się zamknąć i woda powinna popłynąć do pieca.

      Co do powrotu. Sprawdź czy to co masz na powrocie to nie jakiś elektrozawór.

      Ogólnie dzwon do instalatora. Niech przyjedzie, analizuje i poprawia co nie działa poprawnie.

       

    • #81564
      Mariusz Kida
      Uczestnik

      W ustawieniach zaworu czas otwarcia mam ustawiony na 120 s. Co do instalacji, myślę że jest wszystko ok tylko coś źle mam skonfigurowane i muszę się pobawić aby to dopracować. Czytalem posty wyżej i widzę co doradzales np z pompa od podlogowki aby chodziła non stop. Też mógłbym tak zrobić obniżając np temp na dodatkowym mieszaczu do podlogowki lub ominąć wyłączanie pompy, ale jaki miałoby to sens aby pompa bila wodę w ślepa uliczkę, no bo jeśli zawory nie otworzą się na listwie to gdzie miało by to pchac? Druga pompa od grzejników pracuje bez przerwy, ale tam znowu obsługuje tylko max 2-3 grzejniki więc często też nie ma gdzie tego ciepła podać i tutaj chyba będzie problem u mnie z temperatura na zaworze, no i też pewnie przy okazji powrót, chociaż teraz jak wyłączyłem ochronę powrotu to ta pompa na krótkim obiegu daje radę i powrót dogrzewa ale tylko wtedy kiedy zawor przymyka, bo jak otworzy i dogrzewa wyjścia na grzejniki i podłogę to spada do czasem 30° aż zawór znów nie przymknie się. Chyba że to zjawisko jest już normalne, albo trzeba podkręcić obroty na tej pompie bo w tym czasie siluje się z tamtymi dwoma i przegrywa to starcie. Chyba że chwilowy spadek powrotu do 30 C nie zaszkodzi.

    • #81565
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie przejmuj się tym,że pompa będzie pracować a nie będzie miała gdzie pchać wody. Pompa powinna pracować w trybie proporcjonalnym i powinna zmniejszać obroty jak spada przepływ.

      To jest normalna sytuacja przy rozdzielaczach.

      Moje sugestie tyczyły się układu gdzie piec steruje mieszaczem i pompą od podłogi a nie gdzie masz osobny mieszacz w rozdzielni i osobna pompę mieszacza oraz do tego pompę od kaloryferów.

      To raczej nie będzie działać poprawnie, ale nie jestem hydraulikiem i monterem piecu CO. Może jest jakiś sposób aby to ogarnąć.

      Pompy zawsze walczą o zasoby i jak ich masz kilka to stosuje się sprzęgło hydrauliczne.

      U nie jest jedna pompa mieszacza i do tego pompa CO działająca jako pompa powrotu. Mam też zawór 4 drogowy.

      Pompa mieszacza pracuje na drogim biegu trybu proporcjonalnego a pompa powrotu na pierwszym biegu trybu stało obrotowego.

      I jakoś to działa. A i u mnie podłoga jest na RTL-ach więc obiegi zamykają się dopiero jak na układ pójdzie 35+ i więcej stopni, ciężko to ustawić więc nie wiem dokładnie ile.

      Woda w podłodze powinna cały czas krążyć bo ona ma dużą bezwładność i długo się nagrzewa.

      Nie bardzo wiem, którymi parametrami chciałbyś tu wysterować. Skoro masz mieszacz w rozdzielni do podłogi to tam też masz termostat i możliwe, że nie potrzebujesz pompy mieszacza i samego mieszacza, bo jak otworzy się termostat to pompa powinna zaciągnąć ciepłą wodę. Ale to radzę potwierdzić z kimś kto się faktycznie na tym zna.

    • #81566
      Mariusz Kida
      Uczestnik

      A to otwarcie zaworu jakie powinno być, tak jak jest teraz 120 s?

    • #81569
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A to otwarcie zaworu jakie powinno być, tak jak jest teraz 120 s?

      Czas otwarcie znajdziesz na siłowniku mieszacza.

    • #81570
      HTONE
      Uczestnik

      Witam też mam problem z temperaturą powrotu a może tak ma być kocioł HTONE8 .Temp zadana 70 jest  zwór 1 ustawiony mam na 45 temp  na grzejniki bo tak wystarcza i tu się  zaczyna bo powrót max 42 pomocy

    • #81571
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam też mam problem z temperaturą powrotu a może tak ma być kocioł HTONE8 .Temp zadana 70 jest  zwór 1 ustawiony mam na 45 temp  na grzejniki bo tak wystarcza i tu się  zaczyna bo powrót max 42 pomocy

      Jezeli dobrze kojarzę to HT One ma wbudowaną ochronę powrotu z pompą podmieszujaca a czujnik powrotu jest przypięty na zewnątrz pieca więc siłą rzeczy pokaże inna temperaturę niż to co faktycznie jest na powrocie. Ten czujnik daje sygnał do włączenia pompy ochrony powrotu bo wraca do pieca woda o niskiej temperaturze.

      Więc bym się tym nie przejmował.

      Możesz to tez potwierdzić z serwisem.

      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 miesięcy temu przez Mateusz Żurek.
    • #81573
      HTONE
      Uczestnik

      Dzięki wielkie za tak szybką odpowiedź może i serwis w wolnej chwili coś odpisze dodam tylko że tak pompa zaworu 1 jak i pompa powrotu pracują cały czas .

    • #81709
      Mariusz Kida
      Uczestnik

      Ktoś się orientuje czy zawór mieszajacy po zdjęciu siłownika, powinien dać kręcić się dookoła czy powinien dojść do pewnego momentu i zatrzymać w lewo jak i w prawo?

    • #81710
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ktoś się orientuje czy zawór mieszajacy po zdjęciu siłownika, powinien dać kręcić się dookoła czy powinien dojść do pewnego momentu i zatrzymać w lewo jak i w prawo?

      Jak masz zawór 4 drogowy to kręci się dookoła.

      Zanim założysz siłownik to trzeba ustawić go w odpowiednim położeniu.

      Mam zawór Afriso i u mnie ustawia się go w połowie, jest oznaczenie na zaworze, i siłownik też zakłada się w ustawieniu 5.

    • #81712
      Mariusz Kida
      Uczestnik

      Mam 3 drogowy Concept. Kręci się dookoła. Ale od początku nie daje mi spokoju jego działanie, bo wiem ze nie jest poprawne. Zdjąłem siłownik i pobawilem się pokretlem na zaworze. Co się okazuje kiedy ustawie go według skali na 0 , gdzie powinien wtedy podawać chłodny powrót, to tak się nie dzieje bo w tym czasie powrót jest gorący i jakby całkiem zamyka przepływ bo temperatura się nie bardzo zmienia, nie podnosi ani nie spada, dopiero jak dam na 10 gdzie powinno podawać gorąca wodę to temperatura spada i coś zaczyna się dziać.

      Ale zrobiłem inny test, zacząłem bawić się pokretlem z przeciwnej strony zamontowanej skali i tam zupełnie jakby wszystko się zgadzało, jak dam pokrętło w lewa stronę gdzie powinno być 0 to puszcza powrót a jak dam do gory to podaje gorąca wodę. Nie wiem czy w zaworze coś jest źle złożone czy o co chodzi ale ten sam zawór i siłownik ma brat i działa wszystko wręcz idealnie a u mnie jest porażka. Zostawilem narazie na próbę w opcji testów i zobacze co będzie się działo, czy działanie poprawi się czy pogorszy.

    • #81713
      Mariusz Kida
      Uczestnik

      <p style=”text-align: left;”>Ta zmiana przyniosła porzadany efekt i zawór już nie świruje, nie przewymiarowuje itd, cały czas coś robi , wcześniej zamykał się na niebieskim polu co było poprawne i oczekiwał na schłodzenie powrotem ale tak nie było bo był źle ustawiony i gdzieś jego pozycja wewnetrzna w tym czasie była nie taka jak powinna i chłodnej wody nie wpuszczał. Nie wiem czyja to wina czy zawór źle złożony w środku czy co ale jeden problem z głowy. Zobaczę jak w tej sytuacji powrót będzie się zachowywał bo póki co ciągle brakuje mu do ideału.</p>
      Także jakby ktoś miał problem z mieszaczem to warto się pobawić a może poprawi dzialanie.

    • #81714
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W sumie to instalator mógł pomylić kabelki i zawór zamiast zamykać otwierał się.

      Ewentualnie przy montażu źle ustawiono zawór.

    • #81715
      Mariusz Kida
      Uczestnik

      Kable nie bo już z tym kombinowalem i nie było lepiej. Po prostu ten zawór działał by poprawnie gdyby był odwrócony i zasilanie miał z lewej strony a u mnie ma z prawej. Ta Skala jest też poprawnie zamontowana bo pomiędzy zasilaniem a powrotem. Tylko że w moim przypadku Skala powinna być z drugiej strony i po zmianie właśnie pokrętła zaworu na lewa stronę zaczęło w końcu to działać jak należy.

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.