czeste rozpalanie kotła w trybie zima

Strona główna Forum Pomoc techniczna czeste rozpalanie kotła w trybie zima

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61943
   Lukasz_88
   Uczestnik

   Witam

   Posiadam piec heiztechnik one basic 20 kw s sterownikiem HT-tronic 90. W domu 180 m/2 kwadratowych służy do ogrzewania podłogówki oraz ciepłej wody . Dodatkowo jest zainstalowana listwa  centralna ogrzewania podłogowego salus i do każdego obwodu w rozdzielaczu jest zamontowany  siłownik termoelektryczny zamykający obwód jeśli w pomieszczeniu jest odpowiednia temperatura . Przy zmianie ustawienia na tryb zima piec na samym pocztu długo pracuje ( ciągłą praca ok 5 godz) chodź na powrocie i na zaworze podłogowym jest już uzyskana odpowiednia temperatura ustawiona na piecu. Po tym jak w pomieszczeniach jest odpowiednia temperatura w pokojach kuchni łazienkach itp i siłowni odcina te strefy z rozdzielacza to praca pieca jest już o wiele krótsza szybciej uzyskuje temperaturę kotła i się wyłącza ale często się uruchamia. W ciągu dnia bez potrzeby potrafi się uruchomić kilka naście razy choć spatki temperatury powroty czy zaworu podłogowego są nikłe . Piec sie uruchamia tylko gdy spada temperatura pieca a piec się szybko wychładza  . Moje pytanie czy da się  w ustawieniach kotła w trybie zima włączyć ponowne rozpalanie  gdy temperatura zaworu podłogowego a nie jak mam do tej pory że jak  spada temperatur kotła to piec się rozpala  co jest bez sensu

   Myślałem żeby zamontować bufor 1000l ustawić piec na cały rok na tryb lato . Podgrzewać bufor do temperatury przykładowo 45 stopni i za pomocą pompy niech tłoczy do podłogówki.  Jak temperatura w buforze spada to piec się ponownie uruchamia. Pytam hipotetycznie czy takie rozwiązanie jest   możliwe bo wtedy  pellet by był wykorzystany na ogrzewanie domu a nie  dogrzewanie pieca.

    

   Z góry dziękuje za jaką kol wiek pomocą  pozdrawiam

  • #61945
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Wychładzanie kotła wynika z rozbiorów ciepła przez instalacje grzewczą. Przełączanie kotła z Lato na Zima skutkuje wygrzewaniem instalacji czyli zwiększonym poborem ciepła przez instalację. Pomimo tego że zadana temperatura na podłodze jest już osiągnięta to podłoga cały czas pobiera ciepło z kotła, ponieważ masa betonu nie ma jeszcze stabilnej temperatury i ponadto podłoga cały czas oddaje ciepło do pomieszczenia.

    

   Kocioł na paliwo stałe musi pracować na wysokich temperatura w przeciwieństwie np. do kotła gazowego, ponieważ niska temperatura (poniżej 45 stopni C) powoduje korozje niskotemperaturową niszczącą wymiennik kotła. Ponadto załączanie kotła po spadku temperatury na zaworze nie następowałoby dużo później, ponieważ w kotle jest bardzo mało wody.

   W celu optymalizacji układu skontaktuj się z serwisem telefonicznie, aby w ustawieniach serwisowych zwiększyć zakres modulacji (spowoduje to prace kotła na mniejszej mocy i tym samym rzadsze wyłączanie w okresie zimowym. Dodatkowo warto obniżyć moc maksymalną o kilka kW i przy tej zmianie jednocześnie nadmuch mocy maksymalnej o kilka procent.

   Kocioł w takiej konfiguracji będzie się dłużej nagrzewał ale też nie będzie się wyłączał w przypadku dużych odbiorów ciepła pracując na mniejszej mocy.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.