DasPell 15 kW nie osiąga zadanej temperatury

Strona główna Forum Pomoc techniczna DasPell 15 kW nie osiąga zadanej temperatury

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #61218
      Marek
      Uczestnik

      Witam

      Od pewnego czasu zaobserwowałem dziwne działanie pieca, wygląda to tak że przy zadanej temp. 65 stopni na kotle piec dochodzi do 61- 62 stopnie i przechodzi w tryb rozpalania i to trwa kilka minut, następnie czyści i rozpala od nowa. Wygląda to tak jakby w końcowej fazie pracy dostawał za mało paliwa. Ostatnio wyczyściłem rurę podajnika bo w zbiorniku na dole było dużo pyłu ale to nic nie pomogło. Zdarza się że piec dochodzi do zadanej temp. ale to tak losowo nieraz się uda a nieraz nie. W czym może być problem?

    • #61235
      sfistak
      Uczestnik

      Sprawdź co pokazuje fotokomórka. czy nie jest zanieczyszczona lub uszkodzona.

    • #61234
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Robiłeś przeważenie podawania?

      Ile wyszło?

      Przy dużych wydajnościach na mocy minimalnej zdążają się puste podania. Może ci się kumulują i piec zdąży wypalić to co ma na palniku.

    • #61233
      Marek
      Uczestnik

      Zrobiłem przeważenie podawania 10,7 i dziwna sprawa  prawie kilo więcej wychodzi niż ostatnim razem a pellet cały czas ten sam. Fotokomórka działa ale nie wiem jaka jest jej prawidłowa praca bo wskazania bardzo mocno falują i w sumie chyba musi być dosyć duży płomień żeby widoczne było ile procent jest.

    • #61232
      Patrol
      Uczestnik

      Sprawdź jak już będzie dobijał do temp. zadanej co się dzieje na palenisku – czy jest pellet, jak wygląda płomień. Jak jest bardzo krótki i poszarpany to masz za duży nadmuch w stosunku do ilości paliwa, wtedy nadmuch w dół lub zwiększasz dawkę podawania na mocy minimalnej, może być też za duży ciąg kominowy i problem masz nasilony przy wietrzenej pogodzie. Gdyby szwankował odczyt płomienia to objawy byłyby raczej w całym zakresie mocy, nawet przy rozpalaniu, a tu wynika, że tylko w końcowej fazie na mocy minimalnej.

    • #61231
      Marek
      Uczestnik

      Teraz piec działa dobrze , wydaje mi się że przyczyn było kilka. Pierwsza to dużo pyłu na dole podajnika w zbiorniku, przez to pobierał trochę mniej pelletu , dosyć dużo pyłu wysypało się też z samej rury. Druga przyczyna to pewnie złe przeważenie , wyczyściłem też czopuch bo był do połowy zapchany , on jest jakiś metr w poziomie zanim wchodzi w komin. Podniosłem temp. na kotle do 70 stopni bo wydaje mi się że przy wyższej temp. dłuższe są postoje i zmniejszyłem nadmuch z 30% na 22% bo płomień rozbijał się aż o tylną ściankę .O dawce podawania przy mocy minimalnej też wcześniej myślałem ale niema takiej funkcji w tym sterowniku. Na razie działa poprawnie tak mi się wydaje, dzięki za pomoc.

    • #61230
      Marek
      Uczestnik

      Czy taki płomień jest ok?

      Załączniki:
    • #61229
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Zbyt duży nadmuch. po zmniejszeniu nadmuchu płomień powinien się wydłużyć tak, że dotknie ściany kotła. Obserwuj na pełnej mocy po wcześniejszej 10-15 min stabilizacji (szybkie i krótki otwarcie drzwi).

    • #61228
      Marek
      Uczestnik

      Nadmuch ustawiłem na 21% ,mniej się nie da. Taki płomień jest przy pełnej mocy gdy na kotle jest ok. 60 stopni przy zadanej 70.

    • #61227
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Jeżeli niższy nadmuch nie jest możliwy to oznacza że nadmuch mocy minimalnej lub pośredniej (jeżeli występuje) jest ustawiony na 20%.

      Po zmniejszeniu nadmuchu mocy minimalnej i ewentualnie pośredniej będzie możliwość obniżenia nadmuchu mocy maksymalnej.

    • #61226
      Grzegorz Kołcz
      Uczestnik

      Witam

      Mam podobny problem,  piec przechodzi w stan rozpalania przy temp pieca 51-55 stopni C i mocy  maksymalnej 15 kw.

      Zauważyłem że podczas pracy jasność płomienia oscyluje w 6 – 12 %, a jak przejdzie w stan rozpalania  to podnosi się do około 65 %.

      Przeważyłem pelet, wyczyściłem zbiornik z pyłu, piec płomieniówki, wyczyściłem czujnik jasności i otwór w palniku.

      Wcześniej pracował dobrze, Czy czujnik jasności do wymiany?

      HitPellet 15kw, HT900

      Załączniki:
    • #61225
      SERWIS1
      Opiekun forum

      W pierwszej kolejności warto wykonać przeważenie wydajności podajnika – nieprawidłowa dawka paliwa to główna przyczyna takich zjawisk.

      Następnie warto sprawdzić czy wtedy, gdy sterownik nie widzi płomienia rzeczywiście go tam nie ma czy ewidentnie go nie widzi (wtedy należy sprawdzić czujnik optyczny  – w pierwszej kolejności przetrzeć szkiełko czujnika).

    • #61224
      HTONE
      Uczestnik

      Tak przeglądam to forum widzę i obserwuje ile te kotły na pellet   sprawiają problemu można je porównać do nowoczesnych samochodów jeden czujnik nawali i już niema jazdy wszystko przez tą ekologie tylko nikt nie patrzy i nie liczy  jak wulkan wybuchnie ile tego syfu poleci w górę miejmy nadzieje że te nasze kotły sprawią nam jak najmniej problemu a dzięki forum będziemy się wspomagać i szybko rozwiązywać problemy to w sumie też przemawiało za zakupem kotła tej firmy pozdrawiam i życzę jak najmniej awari .

    • #61223
      Grzegorz Kołcz
      Uczestnik

      Zrobiłem przeważenie, wyczyściłem szkiełko czujnika optycznego, świeciłem na niego latarką- reaguje.

      Ale jak przejdzie na rozpalanie to mierzy już ponad 60 % jasności, na zdjęciach to widać.

      Bez zmian dalej tak samo

    • #61222
      SERWIS1
      Opiekun forum

      W przypadku, gdy czujnik pokazuje 60% w rozpalaniu to raczej nie jest uszkodzony.

       

      Warto sprawdzić czy w momencie jak płomień na czujniku spada do tych 6-12% to czy na palniku jest płonące paliwo.

    • #61221
      Grzegorz Kołcz
      Uczestnik

      zdjęcia palnika

      Załączniki:
    • #61220
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Po wyjęciu czujnika z mocowania warto spojrzeć czy patrząc w otwór po czujniku jest widoczny płomień w palenisku (sprawdzamy w ten sposób czy otwór w palenisku jest drożny). W przypadku gdy widać płomień to prawdopodobnie czujnik nie działa prawidłowo.

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.