DasPell 15 kW nie osiąga zadanej temperatury

Strona główna Forum Pomoc techniczna DasPell 15 kW nie osiąga zadanej temperatury

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61218
   Marek
   Uczestnik

   Witam

   Od pewnego czasu zaobserwowałem dziwne działanie pieca, wygląda to tak że przy zadanej temp. 65 stopni na kotle piec dochodzi do 61- 62 stopnie i przechodzi w tryb rozpalania i to trwa kilka minut, następnie czyści i rozpala od nowa. Wygląda to tak jakby w końcowej fazie pracy dostawał za mało paliwa. Ostatnio wyczyściłem rurę podajnika bo w zbiorniku na dole było dużo pyłu ale to nic nie pomogło. Zdarza się że piec dochodzi do zadanej temp. ale to tak losowo nieraz się uda a nieraz nie. W czym może być problem?

  • #61235
   sfistak
   Uczestnik

   Sprawdź co pokazuje fotokomórka. czy nie jest zanieczyszczona lub uszkodzona.

  • #61234
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Robiłeś przeważenie podawania?

   Ile wyszło?

   Przy dużych wydajnościach na mocy minimalnej zdążają się puste podania. Może ci się kumulują i piec zdąży wypalić to co ma na palniku.

  • #61233
   Marek
   Uczestnik

   Zrobiłem przeważenie podawania 10,7 i dziwna sprawa  prawie kilo więcej wychodzi niż ostatnim razem a pellet cały czas ten sam. Fotokomórka działa ale nie wiem jaka jest jej prawidłowa praca bo wskazania bardzo mocno falują i w sumie chyba musi być dosyć duży płomień żeby widoczne było ile procent jest.

  • #61232
   Patrol
   Uczestnik

   Sprawdź jak już będzie dobijał do temp. zadanej co się dzieje na palenisku – czy jest pellet, jak wygląda płomień. Jak jest bardzo krótki i poszarpany to masz za duży nadmuch w stosunku do ilości paliwa, wtedy nadmuch w dół lub zwiększasz dawkę podawania na mocy minimalnej, może być też za duży ciąg kominowy i problem masz nasilony przy wietrzenej pogodzie. Gdyby szwankował odczyt płomienia to objawy byłyby raczej w całym zakresie mocy, nawet przy rozpalaniu, a tu wynika, że tylko w końcowej fazie na mocy minimalnej.

  • #61231
   Marek
   Uczestnik

   Teraz piec działa dobrze , wydaje mi się że przyczyn było kilka. Pierwsza to dużo pyłu na dole podajnika w zbiorniku, przez to pobierał trochę mniej pelletu , dosyć dużo pyłu wysypało się też z samej rury. Druga przyczyna to pewnie złe przeważenie , wyczyściłem też czopuch bo był do połowy zapchany , on jest jakiś metr w poziomie zanim wchodzi w komin. Podniosłem temp. na kotle do 70 stopni bo wydaje mi się że przy wyższej temp. dłuższe są postoje i zmniejszyłem nadmuch z 30% na 22% bo płomień rozbijał się aż o tylną ściankę .O dawce podawania przy mocy minimalnej też wcześniej myślałem ale niema takiej funkcji w tym sterowniku. Na razie działa poprawnie tak mi się wydaje, dzięki za pomoc.

  • #61230
   Marek
   Uczestnik

   Czy taki płomień jest ok?

   Załączniki:
  • #61229
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Zbyt duży nadmuch. po zmniejszeniu nadmuchu płomień powinien się wydłużyć tak, że dotknie ściany kotła. Obserwuj na pełnej mocy po wcześniejszej 10-15 min stabilizacji (szybkie i krótki otwarcie drzwi).

  • #61228
   Marek
   Uczestnik

   Nadmuch ustawiłem na 21% ,mniej się nie da. Taki płomień jest przy pełnej mocy gdy na kotle jest ok. 60 stopni przy zadanej 70.

  • #61227
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Jeżeli niższy nadmuch nie jest możliwy to oznacza że nadmuch mocy minimalnej lub pośredniej (jeżeli występuje) jest ustawiony na 20%.

   Po zmniejszeniu nadmuchu mocy minimalnej i ewentualnie pośredniej będzie możliwość obniżenia nadmuchu mocy maksymalnej.

  • #61226
   Grzegorz Kołcz
   Uczestnik

   Witam

   Mam podobny problem,  piec przechodzi w stan rozpalania przy temp pieca 51-55 stopni C i mocy  maksymalnej 15 kw.

   Zauważyłem że podczas pracy jasność płomienia oscyluje w 6 – 12 %, a jak przejdzie w stan rozpalania  to podnosi się do około 65 %.

   Przeważyłem pelet, wyczyściłem zbiornik z pyłu, piec płomieniówki, wyczyściłem czujnik jasności i otwór w palniku.

   Wcześniej pracował dobrze, Czy czujnik jasności do wymiany?

   HitPellet 15kw, HT900

   Załączniki:
  • #61225
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W pierwszej kolejności warto wykonać przeważenie wydajności podajnika – nieprawidłowa dawka paliwa to główna przyczyna takich zjawisk.

   Następnie warto sprawdzić czy wtedy, gdy sterownik nie widzi płomienia rzeczywiście go tam nie ma czy ewidentnie go nie widzi (wtedy należy sprawdzić czujnik optyczny  – w pierwszej kolejności przetrzeć szkiełko czujnika).

  • #61224
   HTONE
   Uczestnik

   Tak przeglądam to forum widzę i obserwuje ile te kotły na pellet   sprawiają problemu można je porównać do nowoczesnych samochodów jeden czujnik nawali i już niema jazdy wszystko przez tą ekologie tylko nikt nie patrzy i nie liczy  jak wulkan wybuchnie ile tego syfu poleci w górę miejmy nadzieje że te nasze kotły sprawią nam jak najmniej problemu a dzięki forum będziemy się wspomagać i szybko rozwiązywać problemy to w sumie też przemawiało za zakupem kotła tej firmy pozdrawiam i życzę jak najmniej awari .

  • #61223
   Grzegorz Kołcz
   Uczestnik

   Zrobiłem przeważenie, wyczyściłem szkiełko czujnika optycznego, świeciłem na niego latarką- reaguje.

   Ale jak przejdzie na rozpalanie to mierzy już ponad 60 % jasności, na zdjęciach to widać.

   Bez zmian dalej tak samo

  • #61222
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W przypadku, gdy czujnik pokazuje 60% w rozpalaniu to raczej nie jest uszkodzony.

    

   Warto sprawdzić czy w momencie jak płomień na czujniku spada do tych 6-12% to czy na palniku jest płonące paliwo.

  • #61221
   Grzegorz Kołcz
   Uczestnik

   zdjęcia palnika

   Załączniki:
  • #61220
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Po wyjęciu czujnika z mocowania warto spojrzeć czy patrząc w otwór po czujniku jest widoczny płomień w palenisku (sprawdzamy w ten sposób czy otwór w palenisku jest drożny). W przypadku gdy widać płomień to prawdopodobnie czujnik nie działa prawidłowo.

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.