Daspell LuxGL 15kW nie osiąga zadanej temperatury

Strona główna Forum Pomoc techniczna Daspell LuxGL 15kW nie osiąga zadanej temperatury

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #79595
   TZR
   Uczestnik

   Witam wszystkich,

   problem, z którym się spotkałem po uruchomieniu w moim domu pieca Daspell LuxGL 15kW (ze sterownikiem HT Tronic 900 Touch ) polega na niedogrzewaniu się kotła do zadanej temperatury (70). Z obserwacji wynika, że dość żwawo dochodzi on do temperatury około 65 na kotle (przy 62 na powrocie) i niestety dalej zatrzymuje się w tym obszarze. Próbowałem kombinować ze zwiększaniem mocy nadmuchu (obecnie 35%) jednak nie przełożyło się to na poprawę sytuacji.

   Instalacja złożona jest z grzejników (temperatura w układzie bez problemu dochodzi do tej zadanej na piecu) oraz podłogówki (tu ustawione obecnie 28, które jest stabilnie utrzymywane). Budynek około 155m2, ogrzewany od około miesiąca, w trakcie docieplenia styropianem 25cm (parter założony, piętro wciąż gołe).

   Może ktoś z Was będzie miał sugestie co może być nie tak? Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informacje, to bardzo chętnie uzupełnię opis.

   Pozdrawiam i z góry dziękuję,
   Tomek.

   • Ten temat został zmodyfikowany 1 rok, 7 miesięcy temu przez TZR.
  • #79597
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   To jest sytuacja gdzie obecne rozbiory ciepła przekraczają moc minimalna pieca.

   Będziesz miał poprawną temperaturę na układach co ale to co jest pobierane przez podłogi i kaloryfery to więcej niż minimum pieca. Więc piec dotrze do mocy minimalnej i trochę na niej posiedzi a potem temperatura spada bo nie ma już nadmiaru paliwa z poprzedniego progu mocy.

   Tu nie masz się co obawiać. Masz częściowo nie ocieplony dom więc potrzebuje więcej energii.

   Możesz spróbować podnieść moc maksymalna pieca poprzez albo zmniejszenie wydajności podajnika albo zmniejszenie kaloryczności paliwa albo wprowadzić większą moc maksymalna ale to nie ma większego sensu bo piec dobije ci do temperatury zadanej i przejdzie w postój, w którym będzie krótko stał.

   Oczywiście w celach eksperymentalnych możesz to sprawdzić.

   Obecnie najważniejsze aby ocieplić dom. Zwłaszcza dach i poczekać aż zostanie wygrany.

   Nie i pierwszy sezon przeważnie wymaga więcej energii niż kolejne.

  • #79599
   TZR
   Uczestnik

   Pytanie wynika przede wszystkim ze zużycia peletu; przy obecnych temperaturach na dobę idzie tego około 35-40kg i zastanawiam się, czy nie jest to za dużo (tak jak wspominałem wcześniej ściany parteru ocieplone już styropianem 25cm, na posadzkach na dole 20cm, na górze w posadzkach 14cm + 30cm wełny na suficie). Woda z CWU nieużywana praktycznie w ogóle.

   Czy tego typu zużycia to coś, czego powinienem się spodziewać w dłuższym okresie czasu, czy jednak jest tu miejsce na optymalizacje?

  • #79600
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   W pierwszym sezonie i na początku grzania spalanie bywa wysokie.

   Też jakość paliwa ma na nie wpływ.

   U mnie przy podobnej powierzchni ale 10 cm grafitu na ścianach, zużywam do 3.5 t rocznie wliczając cwu.

   Optymalizację możesz robić poprzez zmniejszenie temperatury w układzie co oraz stosowanie czujnika pogodowego. Musisz eksperymentalnie dojść do optymalnych ustawień dla twojego domu.

   Podstawa to dobrze przeważnie podawanie aby piec wiedział co rzeczywiście dostaje.

   35 – 40 kg/dobę to w miarę normalne spalanie na początku gdzie musisz wytrzeć cały dom. Do tego nie ocieplona kondygnacja zjada sporo energii.

   • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 7 miesięcy temu przez Mateusz Żurek.
  • #79602
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   I jeszcze jedno.

   Pogoda ma duży wpływ na spalanie.

   Przy tej samej temperaturze będzie inne spalanie jak będzie wilgotno lub wietrznie.

  • #79603
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Masz może z-tke do napowietrzania kotłowni oraz regulator ciągu kominowego?

  • #79604
   TZR
   Uczestnik

   Kotłownia jest napowietrzania zwykłą kratką wentylacyjną na wysokości ~30cm od posadzki. Regulator ciągu kominowego nie został zainstalowany przez instalatorów.

  • #79605
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Mało który instalator ogarnia temat regulatorów ciągu kominowego.

   Regulator RCK możesz dokupić. Firma Draco ma takie co się montuje do wytrzyszczke. Pomoże w czasie większego wiatru. U mnie piec bez RCK potrafił pracować 3 dni bez przerwy przy dodatnich temperaturach i wiejącym orkanie. Ciąg w kominie wysysał ciepło z pieca i szybciej wypalał paliwo na palniku.

   Kratka nie jest najlepszym napowietrzaniem. Wychładza kotłownie. Najlepiej zastąpić ją z-tką. Też to przerabiałem, z tym, że u mnie instalator twierdził, że mi nie potrzebna bo mam okno w kotłowni.

  • #79606
   TZR
   Uczestnik

   Wydaje mi się, że ciąg komina może być czymś co zdecydowanie nie pomaga. Dziś zauważyłem, że podczas pracy palnik po prostu nagle zgasł i musiał ponownie się rozpalać. Podejrzewam, że to właśnie zbyt dużym ciągiem.

  • #79608
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Rzuć okiem tutaj https://sklep.darco.pl/systemy_kominowe/regulatory_ciagu.html

   Regulator możesz zainstalować do wytrzyszczki.

    

  • #79627
   marek maz
   Uczestnik

   U mnie była podobna sytuacja, przestawiałem ustawienia w piecu chyba przez 3 miesiące, zmieniałem pellet a okazało się że czujnik

   jasności płomienia był uszkodzony tzn wykrywał płomień ale bardzo słabo. Wyglądało to tak że przy zadanej temp. na kotle 65 stopni

   przy 60 stopniach nie chciał już dobijać do 65. Czujnik płomienia skakał od 15 do 80% zamiast stabilnie pokazywać 100%. Po wymianie

   czujnika piec pracuje prawidłowo.

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.