Długie wygaszanie kotła

Strona główna Forum Pomoc techniczna Długie wygaszanie kotła

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #80000
      Pawel C
      Uczestnik

      Witam,

      Jestem posiadaczem kotla Q Pellet GL ze sterownikiem HT900 wersja 2.5.26. Od dłuższego czasu zauwazylem, ze kociol sie dosc dlugo wygasza, tzn. czasem do okolo 20-30 min. Z obserwacji wynika, ze jest to spowodowane tym, ze czujnik płomienia nie wskazuje zero. Z tego co czytalem ma on toleracje 2%. U mnie podczas koncowej fazy wygaszania czujnik wskazuje ok. 4-5% oraz potrafi wahac sie do 10%. Myslalem, ze to wina czujnika, ale zamontowalem drugi na testy i zachowuje sie podobnie. W wersji softu ktora posiadam, nie widze mozliwosci wprowadzania korekty tego czujnika, jest to mozliwe dla czujnikow temperatury ale nie dla czujnika swiatla. Czujnik podczas testow wyjety z palnika zachowuje sie podobnie, tzn. calkowicie zasloniety potrafi pokazywac wartosci ok. 4-5%.

      Nie do konca rozumiem, jak dziala algorytm wgaszania, po jakim czasie lub przy jakich wartosciach (zakladam, ze przy max.2% utrzymujacych sie przez okreslony czas) piec przechodzi do fazy czyszczenia i zakonczenia wygaszania. Dobrze by bylo gdyby serwis uchylil rabka tajemnicy w tej sprawie, to pozwoliloby lepiej zrozumiec w czym problem.

      Pytanie do serwisu to czy istnieje jakis sposob znany serwisowi na obnizenie lub ustalilizowanie wartosci czujnika foto? Tzn. rezystor podciagajacy, albo kondensator do masy, czy tez moze w szeregu z czujnikiem?

      Powiem szczerze ze jest to duzy problem ktory powoduje powazna strate energii w kotle, gdyz nawet przy wygaszaniu przy 75*C poprzez tak dlugie wygaszanie energia wydmuchana jest w komin i temperatura potrafi spasc do 60*C, przez co nastepuje ponowne rozpalanie zaraz po wygaszeniu i tak w kolko.

      Z gory dziekuje za zainteresowanie i odpowiedz.

    • #80020
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Wygaszanie jest realizowane poprzez parametry minimalny czas wygaszania i maksymalny czas wygaszania.

      Wygaszanie rozpoczyna nadmuch mocy maksymalnej który wypalając palenisko powoduje spadek jasności płomienia. Wygaszanie nie trwa krócej niż minimalny czas wygaszania i tez nie dłużej niż maksymalny czas wygaszania.

      Podczas wygaszania sterownik czeka aż jasność spadnie poniżej parametru Próg detekcji braku płomienia (5%) na Czas nieczułości braku płomienia (60s). Jeżeli przekroczymy minimalny czas wygaszania i jasność spadnie poniżej  5% na czas dłuższy niż 60s (bez przerw) to kocioł przejdzie w POSTÓJ lub STOP.

      W Twoim wypadku możesz skrócić maksymalny czas wygaszania – oceń wizualnie po jakim czasie fizycznie palnik jest już wygaszony i taki czas ustaw.

    • #80021
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Przy tak długim wygaszaniu trzeba zweryfikować wydajność podajnika. Możliwe, że podaje ci więcej niż myślisz i piec przeskakuje progi mocy i na palniku zostaje za dużo paliwa, którego wypalenie tak długo trwa.

      Zawsze warto zrobić przeważnie podawania, nawet jak na pierwszy rzut oka nie powinno mieć to związku z obserwowanym problemem.

      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 2 miesiące temu przez Mateusz Żurek.
    • #80028
      Pawel C
      Uczestnik

      @SERWIS1 – Problem polega na tym, ze w mojej wersji softu (wersja 2.5.26) nie ma w menu serwisowym Ustawień WYGASZANIA. Są dla rozpalania, pracy, czyszczenia, podrtrzymania, ale brak dla wygaszania. Czy to się jakoś odblokowuje? To mogloby faktycznie pomoc rozwiazac problem.



      @Mateusz
      Żurek – dzięki za podpowiedź, zacząłem od przeważenia. Pomimo tego, że palnik jest totalnie wygaszony (sprawdzone kilkukrotnie przy otwartym kotle), następują wahania wskazań czujnika.

      • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 2 miesiące temu przez Pawel C.
    • #80030
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przy otwartym kotle może trafiać trochę światła na czujnik, choć on jest dość głęboko w palniku.

      Jak wąchanie też zdarza się przy zamkniętym piecu to bym wymienił czujnik.

      Palnik masz w drzwiczkach czy pod zasobnikiem na pellet?

      Jak w drzwiczkach to sprawdził bym czy nie wpada światło któraś ze szczelin w obudowie.

    • #80031
      Pawel C
      Uczestnik

      Witam, swiatlo nie wpada przez szczeliny (czujnik w drzwiczkach), bo przy zgaszonym swietle w kotlowni wszystko dziala dokladnie tak samo, czyli wahania wskazan czujnika. Czujnik co jakis czas przeskakuje z wartosci 2-3% na 8-9% nie wiadomo dlaczego. Co prawda jak kociol juz stanie, to wskazanie czujnika się jakby stabilizuje. Nie wiem czy chodzi tu o zaklocenia czy drgania wydawane przez krecenie podajnika (ale polaczenia przewodowe sprawdzilem, wszystko dobrze siedzi w zaciskach). Problem w tym, ze czujnik dla celow testowych zamontowalem inny i to wcale nie pomogło.

      Dlatego interesuje mnie opcja podpowiedziana przez serwis czyli zmiana ustawien (czasow) wygaszania, tylko w moim sterowniku nie widze takich ustawien. Dlatego prosilbym @SERWIS1 o uscislenie czy to wogole jest dostepne w mojej wersji softu czy trzeba wykonac jakis upgrade itp.

    • #80032
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Wejdź do serwisu hasłem 6543.

    • #80033
      Pawel C
      Uczestnik

      @SERWIS1 – Kurcze, wielkie dzięki! Z tym hasłem to jakbym kupił drugi piec. Wygasił się w 4min zamiast 30min. Jaka oszczędność opału i energii…

    • #80035
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Ważne jest aby wygaszanie nie było zbyt krótkie, ponieważ podczas wygaszania musisz wypalić całe pozostałe paliwo na palniku – wygaszanie z małej mocy to kilka minut ale z dużej mocy to czasem kilkanaście (warto zaobserwować).

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.