Histereza załączenia pomp

Strona główna Forum Pomoc techniczna Histereza załączenia pomp

Oglądasz 14 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61305
   Wojciech Kłos
   Uczestnik

   Witam, posiadam sterownik ht tronic 850. Czy jest możliwość ustawić wyższą histerezę wyłączenia pomp jak 5°C?

   Wostus

  • #61320
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Możesz dokładniej?

   W 850 masz prawie dowolność, a histereza pompy jest tylko w przypadku CWU.

   Chyba, że czegoś nie zauważyłem.

  • #61319
   Wojciech Kłos
   Uczestnik

   W ustawieniach serwisowych co i cwu jest temperatura załączenia pomp. I chciał bym ustawić wyższą histerezę działania. Aby załączało pompy przy 55 stopniach a wyłączało przy 45.  Nie można ustawić więcej jak 5.

   Wostus

  • #61318
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Ciekawe,

   Nie widziałem takiego ustawienia u siebie w 890.

   Poszukaj w ustawieniach serwisowych. Jak tam nie ma to się nie da.

  • #61317
   Wojciech Kłos
   Uczestnik

   Tak to jest w ustawieniach serwisowych

   Wostus

   Załączniki:
  • #61316
   Wojciech Kłos
   Uczestnik

   Jest może jakiś wyższy kod dostępu do ustawień serwisowych?

   Wostus

   Załączniki:
  • #61315
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W jakim celu chcesz wyższą histerezę pomp?

   Ta histereza ma wyłączyć pompy gdy temperatura na kotle spada z powodu dużych rozbiorów ciepła. W normalnym użytkowaniu wogóle się jej nie używa – instalacja się wygrzewa i pompa pracuje cały czas.

  • #61314
   Wojciech Kłos
   Uczestnik

   Chcę aby dłużej pracował na postoju. Start pomp żeby zaczynał się od 55 stopni a wyłączenie pomp na postoju pieca przy 45.

   Mam 3 pompy i jedna chodzi cały czas na grzejniki puszcza 35 stopni. Gdy chodzą trzy bądź dwie pompy to piec trzyma cały czas około 60 stopni ale gdy chodzi tylko ta jedna (przez większość czasu) to mocno taktuje i chce wydłużyć pracę na postoju ale nie obniżać temperatury startu pomp aby nie ochładzać powrotu.

   Wostus

  • #61313
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Jeżeli kocioł miałby dłużej pracować na postoju to trzeba zwiększyć histerezę kotła i jednocześnie podnieść nastawę kotła – np. temperatura kotła 70 a histereza na 20.

   Kocioł poniżej 50 stopni i tak sam się odpali ponownie.

    

  • #61312
   Wojciech Kłos
   Uczestnik

   Już tak robiłem i histerezy H1 i h2 zmniejszalem o te 5stopni. Skutek był taki że paliło prawie drugie tyle opału więc chciał bym spróbować w drugą stronę. Stąd moje pytanie czy jest możliwość ustawić wyższą histerezę wyłączenia pomp. Przy niższych temperaturach i bez włączonych pomp będzie miał lżej dogrzać do tych 55 stopni i 65 zadanej niż ładować do 70. Tak ja to rozumiem ale nie mówię że mam rację. Chce spróbować a nóż może uda się oszczędzić jeszcze z 5kg opału 😉

   Wostus

  • #61311
   Patrol
   Uczestnik

   Ale nie w tym rzecz, żeby kocioł miał lżej tylko żeby w pomieszczeniach było ciepło, więc odstawianie pomp to kiepski pomysł. Nie ma też szans, żeby przez zmiany histerez h1 i h2 zużycie wzrosło dwukrotnie. Przy zmianach nastaw kocioł trzeba obserwować od minimum 1doby do kilku dni i porównywać spalanie tylko wtedy kiedy warunki zewnętrzne i wewnętrzne są zbliżone. Pojawienie się silniejszego wiatru czy zmiana temp. zewn. spowoduje błędne wnioski, tak samo wietrzenie pomieszczeń przy nieskręconych głowicach grzejnikowych, zwiększenie zużycia cwu w jednym dniu itp itd. Finalnie najmniejsze spalanie uzyskałem przy temp. kotla 75 i wysokiej histerezie (15 do 20c) pod warunkiem odpowiednio długich postojów kotła. Jak taki postój jest za krótki to pozostaje ciągła praca z modulowaniem mocą i jest to zupełnie normalne, szczególnie przy zbliżeniu się do temp.zewn. dla jakiej było liczone zapotrzebowanie ciepła /dobierana moc kotła. Pisałem kiedyś pół żartem, pół serio, że najmniej kocioł spala wtedy kiedy palnik nie pracuje (jak się porówna wyniki spalania dla instalacji z buforami to nabiera to większego sensu)

  • #61310
   Wojciech Kłos
   Uczestnik

   Po każdej zmianie nastaw jest kilka dni obserwacji.

   Temperatura na mieszaczu grzejniki 35 pompa pracuje non-stop

   Temperatura na mieszaczu podłogówki 35 pompa uruchamiana przez termostat pokojowy 2-3 razy na dobę na 2h ( 4h do 6h na dobę) przy temperaturach do -10 na zewnątrz

   Pompa cwu ustawiona na priorytet

   W domu temperatura 23.5 24 stopnie nigdy nie spadło poniżej

   Spalanie na poziomie 15-20kg na dobę

   Piec 20kw ogrzewa 120m²

   Raczej na pewno przy zmianie histerezy pomp o 5stopni nie spadnie mi temperatura w budynku

    

    

    

   Wostus

  • #61309
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Histereza pomp jest ustawiona na stałe, ponieważ niczemu ona nie służy – pompy mają się tylko wyłączyć do czasu aż kocioł osiągnie wyższą temperaturę.

   Spalanie jest uzależnione od odbiorów ciepła przez instalację – spalanie spadnie jak ograniczysz ogrzewanie.

   Sugeruję abyś obniżył temperaturę na podłogówkę aby pracowała cały czas z niższą temperaturą – ustabilizuje to pracę kotła i nie będzie skoków temperaturowych przy każdym załączeniu pompy.

  • #61308
   Wojciech Kłos
   Uczestnik

   Tak miałem w poprzednim sezonie skutek był taki że jak zrobiło się zimno to nie dało rady dogrzać pomieszczeń i ponownie trzeba ustawiać wyższą temperaturę i znowu ustawiać histerezy podawania czasy itp. nie chce już do tego wracać. Pierwsze ustawienie po serwisie skutkowało spalaniem na poziomie 40 50kg na dobę. Po wielu godzinach spędzonych w kotłowni udało się ustawić spalanie 15 20 kg co mnie satysfakcjonuje.

   Tylko ostatnio naszła mnie taka myśl z tą histereza aby dłużej trwał postój, wywołałam taką pracę poprzez dodatkowy termostat sterujący pompa i faktycznie miałem polowę mniej rozpaleń na dobę czyli sporo. A zużycie opału było praktycznie takie samo.

   Chciałem ustawić to z poziomu sterownika,

   Wostus

  • #61307
   Patrol
   Uczestnik

   5kg opału na tych kombinacjach też nie oszczędzisz. Kocioł masz za duży w stosunku do powierzchni.

Oglądasz 14 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.