HT DasPell – Bufor ciepła

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT DasPell – Bufor ciepła

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #61721
      Marek
      Uczestnik

      Witam serdecznie,

      Chciałbym dodać do swojego C.O. bufor ciepła. Kocioł przy obecnych temperaturach uruchamia się średnio 24 razy na dobę co jest jak mi się wydaje mało ekonomiczne i niezbyt dobre dla grzałki rozpalającej.

       

      Bufor jaki chciałbym dodać (kocioł 37kW) to co najmniej 1000l, ale, że nie zmieści mi się na wysokość w kotłowni stwierdziłem że mogą to być dwa np.800l

       

      Jak sugerujecie podłączyć takie zbiorniki akumlacyjne ze sobą?

      Szeregowo:

      Bufor-szeregowy

       

      Równolegle:

      Bufor-rownolegly

       

      Rozumiem, że w pierwszym przypadku czujnik początku ładowania będzie w zbiorniku po lewej u góry, a końca ładowania w prawym na dole. W drugim przypadku góra i dół w obojętnie w którym zbiorniku?

       

      Czy lepiej połączyć bufory do pieca wg.schematu dostępnego na stronie HT, czy lepiej zabezpieczyć dodatkowo powrót z bufora zaworem 3D termostatycznym 55*C i dać pompę na powrocie zamiast na zasilaniu? Pompę kotłową zostawił bym z uwagi na CWU w krótkim obiegu.

       

      Czy kocioł po naładowaniu bufora i wygaśnięciu także kontroluje swoją histerezę i jeśli sam ostygnie, a w buforze będzie nagromadzone jeszcze sporo energii to też się będzie odpalał? Czy dopiero jak będzie potrzeba naładowania bufora lub podgrzania CWU?

      Załączniki:
    • #61737
      Patrol
      Uczestnik

      cześć, tu nikt z forumowiczów chyba nie korzysta z takiej kaskady, ale na forum info-ogrzewanie znajdziesz taki wątek  „Połączenie Szeregowe Vs Równoległe”

    • #61736
      Marek
      Uczestnik

      Znalazłem ten wątek na wskazanym forum. Ale w sumie to też nic konkretnego się z niego nie dowiedziałem 🙂 ogólnie mało jest informacji o takich połączeniach zbiorników buforowych…

    • #61735
      Bubu
      Uczestnik

      Bufor? Kolejne pieniądze wydawane bo piec się rozpala kilkanaście razy w ciągu doby, kombinowanie jak tu wszystko poustawiać w piwnicy. I właśnie przez beznadziejny sterownik, który to producent wyposażył kociołek ludzie mają takie problemy. Normalne kotły nagrzeją i się wyłączają. Tu trzeba pomyśleć o zmianie sterownika na lepszy bo obecny HT Tronic Sensor  bo pewnie taki jest zamontowany jest mocno  ubogi a nie kombinować z buforami.

    • #61734
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Tu chyba nie rozumiesz problemu.

      Kolega ma potwora 37kw. Tu inna automatyka też by nie pomogła. Kocioł ma bardzo mało wody aby po wygaszeniu dłużej utrzymać temperaturę w układzie i jednocześnie za dużo mocy aby pracować długo bez wygaszania.

      Bufor pozwoli wykorzystać ten nadmiar mocy.

    • #61733
      Bubu
      Uczestnik

      Mateusz Żurek nie zmienia to faktu że sterownik jest beznadziejny i nie tylko ja tak uważam

    • #61732
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć Bubu

      Nie mam tego sterownika.

      W moim piecu jest Eco max 890.

      Ale, fakt. HT 900 ma dużo mniej opcji co też mi się mało podoba.

      Wydaje mi się, że serwis już pisał, że takie funkcje wynikają z konieczności spełnienia 5 klasy i Eco design. Pewnie także z doświadczeń producenta i innych przyczyn.

      Sterownik HT 900 różni się oprogramowaniem w zależności od wymagań programów dotacji w gminach. Więc sterownik sprzedawany bez dotacji będzie miał inne funkcje.

      Słyszałem o narzekaniach i w wielu przypadkach tyczyły się piecu z dotacji gmin, które tak ustawiły wymagania. Były też nieporozumienia związane z tym co w gminie powiedzieli a tym jakie wymagania trafiły na przetarg. Ludzie spodziewali się rusztu do spalania drewna a w finale go nie dostali inie było takiej opcji w sterowniku czy nawet takie kurioza jak stała histereza CWU na poziomie 5 stopni i pewnie inne kwiatki.

    • #61731
      Bubu
      Uczestnik

      Mateusz Żurek nie mam pieca z dotacji, zapłaciłem za niego pełną sumę więc dlaczego mam mieć okrojony sterownik?

    • #61730
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Spokojnie Bubu,

      Masz na pewno pełne oprogramowanie dedykowane pod twój piec.

      Choć pytanie czy nie jakaś starszą wersję.

      Ale i tak nie będziesz miał opcji wyłączenia pieca od termostatu.

      Myślałem, że to jest ale jednak nie ma

       

    • #61729
      Marek
      Uczestnik

      A tak z ciekawości – bo to mój pierwszy kocioł z automatyką – co niby brakuje temu sterownikowi? Wydaje mi się, że sterownik ma wszystko co powinien. Okrojenie histerezy CWU do 5*C faktycznie jest kiepskie jeśli ktoś tak ma. A co jeszcze?
      U mnie problemem jest faktycznie wielkość kotła. Mam już histerezę na 18, modulację na 15, moc minimalna ile się dało (11.1kW) i zwiększyłem temp.kotła do 73. To nadal jest mało i kocioł szybko dobija do temperatury zadanej i dość szybko wychładza zagrzany zład.

       

      Nie mogę w tej chwili powiedzieć na 100%, że kocioł został dobrany przez pracownika HT za duży. Bo nie było jeszcze zimy – w zimie się okaże. Z moich wyliczeń, oraz dwóch innych osób, które zajmują się kotłami wyszło podobne zapotrzebowanie.

       

      Na chwilę obecną jest problem z jego mocą – w sensie, jak są dodatnie temperatury. A, że przez większość czasu tak właśnie jest, chciałem to zniwelować zwiększając objętość zładu wody buforem.

       

      Czy ktoś – może ze strony HT, albo ktoś kto używa buforów z HT Tronic900 mógłby mi odpowiedzieć choćby na pytania, które zadałem pod schematami podłączeń buforów? Jak je najlepiej (poprawnie) podłączyć do kotła (pomysł z samą pompą kotłową jak na schematach na stronie HT wydaje mi się słabo zabezpieczać powrót przed niską temperaturą) i w jaki sposób ze strony programowej są one obsługiwane?

    • #61728
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Spróbuję ci odpowiedzieć jak to powinno działać i jak działa u forumowiczów, choć bez kaskady.

      Zastosowanie bufora przeważnie wymaga dokupienia modułu rozszerzającego, który pozwala ustawić temperatury startu i zatrzymania ładowania bufora i prawdopodobnie podpięcia kolejnej pompy. Do HT tronic 900 będzie to <span style=”background-color: #ececec; color: #000000; font-family: Khand, sans-serif; font-size: 15px; font-weight: bold;”>HT-tronic M-BC</span>

      Pięć pracuje tak długo aż załaduje bufor. Po załadowaniu następuje wygaszanie i piec powinien stać do następnej potrzeby ładowania. Musisz potwierdzić to z serwisem ponieważ nie wiem jak to działa ale dziwne by było jakby pięć ciągle utrzymywał swoją temperaturę przy pracy z buforem.

       

      Pompa kotłowa jest jednym z lepszych rozwiązań do ochrony powrotu. Jak zostanie zrobiony bypas to będzie zawracać cześć gorącej wody na powrót i bez problemu utrzyma wymagana temperaturę powrotu.

    • #61727
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Co do tego czy szeregowo czy równolegle zmontować bufory.

      Ja bym się skłaniał za szeregiem.

      Przy równoległym ustawieniu spodziewam się problemów z równomiernym ładowaniem i poborem wody z buforów oraz samy sterowaniem.

      Podłączenie zrobiłbym tak samo jak na schematach HT. Zasilanie bufora powinno być za bypasem ochrony powrotu.

      Zawór 3 lub 4 drogowy powinien być na wyjściu na instalację CO.

      Ale podkreśle, że nie jestem specjalistą i zanim coś postanowisz musisz skonsultować się z dobrym specjalistą.

       

      Jak liczyłeś zapotrzebowanie domu?

      Używałeś strony cieplowlasciwe.pl ?

    • #61726
      Marek
      Uczestnik

      Dzięki za odpowiedzi.

      Właśnie oglądałem jak robi to Atmos ze swoimi kotłami. Z tego co widziałem, to zawsze używają połączenia równoległego. Rozumiem problemy ze zmontowaniem poprawnie układu Tichelmana. W szeregu faktycznie jest łatwiej z montażem. Nie wiem jakie są wady i zalety obu, a to chyba powinno przesadzić o wyborze 🙂

       

      Poczekam jeszcze, może ktoś z serwisu się wypowie jak działa HT Tronic 900 z modułem M-BC. Bo uruchamianie kotła po rozładowaniu bufora lub zasobnika CWU było by chyba najbardziej logiczne. CWU w krótkim obiegu jak na schemacie HT, żeby nie grzać nie potrzebnie bufora latem. Ale czy tak jest?

       

      Kocioł dobierał mi „telefonicznie” przedstawiciel/serwisant HT. Ja wcześniej sprawdzałem właśnie na stronie cieplowlasciwe .pl i wychodziło mi około 35kW więc stwierdziłem, że faktycznie dobrane 37kW powinno być ok. Konsultowałem się też z przedstawicielami innych firm jak byłem jeszcze na etapie wyboru producenta kotła i również podobne moce sugerowali…

    • #61725
      SERWIS1
      Opiekun forum

      W trybie lato kocioł nie nagrzewa bufora w przypadku, gdy CWU jest zasilane bezpośrednio z kotła – trzeba w serwisie ustawić co jest źródłem dla CWU (bufor czy kocioł).

    • #61724
      Marek
      Uczestnik

      Rozumiem, a interesowało by mnie jeszcze działanie w „zimie”.

      1. Czy po zagraniu bufora i wygaszeniu kotła (postój), gdy bufor będzie załóżmy pełny jeszcze w 70%, a kocioł wystygnie to również się będzie rozpalać aby utrzymać swoją temperaturę i ewentualnie dogrzać brakujące 30% w buforze? Czy poczeka na wysterowanie z układu bufora, a sama temperatura kotła nie będzie miała dla niego znaczenia?

      2. Czy przy założeniu, że zapotrzebowanie cieplne budynku będzie w granicach 20kW (kocioł 37kW), kocioł będzie dążyć aby bufor napełnić jak najszybciej i się wygasić, czy będzie również modulować swoją moc w taki sposób aby bufor był w miarę pełny, ale żeby zapewnić stalopalność kotła?

    • #61723
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Kocioł w trybie ogrzewania (ZIMA) zawsze dba o temperaturę kotła, ponieważ nigdy nie wiemy jakiej wielkości bufor został zastosowany – zbiornik o pojemności 300-500 l nie jest buforem a jedynie powiększeniem pojemności wodnej kotła. Kocioł nagrzewa bufor według temperatury rozpoczęcia i zakończenia ładowania. Po nagrzaniu dogrzewa sam siebie do zadanej temperatury i się wygasza. W przypadku, spadku temperatury na kotle odpala się w celu podgrzania i przygotowania do ponownego ładowania bufora. Warto w tym wypadku ustawić maksymalną histerezę kotła (20 stopni C) i temperaturę na kotle 70-75 stopni C.

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.