HT Daspell GL 12

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT Daspell GL 12

Oglądasz 38 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61844
   Bubu
   Uczestnik

   Witam wszystkich a szczególnie tych którzy korzystają z kotła Daspell GL 12.

   Na chwilę obecną jestem nim mocno rozczarowany, liczyłem że jak każdy piec na pellet wygrzeje mi dom w połączeniu z termostatem pokojowym i zwyczajnie się wyłączy. Następnie ponownie się uruchomi gdy zadana temperatura na termostacie spadnie. A tymczasem w domu nagrzane, temperatura zadana 21, przekracza chwilami 22 a piec po spadku temperatury na 50 stopni ponownie się uruchamia. Nie widzę tu żadnych oszczędności kiedy rozpala się w ciągu doby 12 razy ( skracanie żywotności grzałki, zużycie prądu i peletu) tylko po to aby piec był wygrzany. Rozumiem gdyby to była zima ale mamy okres przejściowy.Szczerze,gdybym wiedział że taka jest polityka firmy to zdecydowałbym się na innego producenta. Ma ktoś jakiś pomysł jak to obejść ?

  • #61883
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Czy termostat wyłącza pompy, czy może masz ustawione obniżenie na zaworze mieszającym?

   Jeżeli jest ustawione obniżenie na zaworze to ustaw niższą nastawę na zaworze.

   Standardowo Histereza kotła jest ustawiona na 15 stopni C. Ustaw ją na 20 stopni C i temperaturę na kotle na 70 stopni C.

   Wygrzewanie kotła nie wynika z polityki firmy tylko z ochrony urządzenia przed korozja niskotemperaturową. W każdym kotle (każdego producenta) wykonanym ze stali zachodzą takie same zjawiska – korozja niskotemperaturowa poniżej 45 stopni C. W celu ochrony kotła i maksymalnym wydłużeniu jego żywotności nie dopuszczamy do spadku temperatury poniżej pewnego progu. W praktyce wyłączanie kotła i spadek temperatury kotła do temperatury otoczenia wygeneruje minimalne oszczędności ale przyspieszy wymianę kotła na nowy.

    

  • #61882
   Patrol
   Uczestnik

   jaki masz model sterownika ?

  • #61881
   Bubu
   Uczestnik

   Serwis 1 wobec tego u innych producentów korozja niskotemperaturowa nie występuje gdzie piece po wygrzaniu domu do zadanej temperatury przechodza w stan postoju az do momentu kiedy otrzymaja sygnal od termostatu aby dogrzac dom?Gdzie jest zawarta informacja w katalogu HT dla przeciętnego Kowalskiego że piec który zakupił będzie wygaszał się przy zadanej temperaturze i ponownie uruchamiał po spadku na 50 stopni? Odpowiem: przekona się o tym dopiero po zakupie i wtedy radość się kończy a zaczynają problemy.

   Jak w okresie zimowym ma to sens tak w okresie przejściowym jesień/zima, zima/wiosna ma się nijak.

   Bardzo mnie irytuje podejście serwisanta do klienta. Odpowiadanie że piec może rozpalac się i 50 razy na dobę jest nie profesjonalne. Taka odpowiedź usłyszałem.

   Do rzeczy.

   Zadana temperatura była 65 histereza 15. Liczyłem że skubańca oszukam ale przy 50 rozpalił się od nowa. Zmieniłem na 70 i histereze na 50. Zyskalem tym sposobem 5 stopni na kotle i dłuższym postoju o jakieś 10 minut co mnie wcale nie satusfakcjonuje.

   Sterownik to ht tronic 900 sensor, ostatnia aktualizacja maj 2020, piec zakupiony w czerwcu tego roku.

   Wyczytałem tu z forum że ktoś próbował oszukać piec na ustawieniu cwu na tryb automatyczny. Jest tylko pewien problem na tym trybie. Termostat daje sygnał na piec że chce się dogrzać natomiast zawór mieszający nie uruchamia się, pompa nie załacza się. Pojawia się literka T w okienku mieszacza. O co tu chodzi?

  • #61880
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Zgodnie z instrukcją do httronic 900 pożądany tryb można osiągnąć podłączając termostat pokojowy pod wejście I2. Potem gdzieś w ustawieniach włącza się wyłączenie pieca od termostatu.

   https://heiztechnik.pl/wp-content/uploads/2020/11/Instrukcja-Ht-tronic-900-Sensor.pdf

    

   Kwestia jeszcze twojej instalacji.

   Jak masz ogrzewanie podłogowe to sam czas reakcji podłóg powoduje, że lepiej ciągle tłoczyć wodę po instalacji niż dać się wychłodzić podłodze. Dlatego polecana jest praca z obniżeniem na zaworze mieszającym.

   Pięć pracuje podobnie jak piec gazowy więc utrzymuje swoją gotowość do dostarczenia ciepła. Nawet jak termostat pokojowy wyłączył pompę obiegową.

    

   Jak podejmiesz termostat do I2 i włączysz odpowiedni tryb to piec będzie stał tak długo jak termostat będzie miał przekroczona temperaturę zadaną.

    

    

  • #61879
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Jak masz HT rooms to pewnie nie musisz przepinać termostatu tylko zmienić ustawienia w sterowniku.

   Ja mam generyczny termostat pokojowy i inny sterownik więc nie powiem ci jak to dokładnie zrobić.

    

  • #61878
   Bubu
   Uczestnik

   Mateusz Żurek i o to chodziło, tego oczekiwałem od serwisanta. Tylko teraz pytanie co z tym teraz zrobić bo mam coś takiego? Zadzwoniłem do instalatora, jutro ma się pojawić i się temu przyjrzeć. Zapoznałem się z instrukcją tj. punkt 4.7 i u mnie w gniazdo l2 nic nie jest wpięte. A termostat mam z Techa

  • #61877
   Bubu
   Uczestnik

   Chciałem wrzucić zdjecie ale jest zbyt duże dlatego napisałem mam coś takiego ????

  • #61876
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W przypadku, gdy temperatura na kotle spada o 5 stopni w 10 minut  (tak wynika z Twojego wpisu) to jasne jest że odbiór ciepła nie jest wyłączony. W takim tempie temperatura na kotle spadnie do 25 stopni w 50 minut. 

   W przypadku, gdy odbiorniki pobierają ciepło kocioł rozgrzewałby się z temperatury otoczenia wielokrotnie w ciągu doby.

   Korozja niskotemperaturowa występuje w każdym kotle, ponieważ prawa fizyki i chemii nie są przypisane do konkretnego producenta (może po prostu komuś zależy, aby kocioł szybciej się skończył).

   Kotły gazowe pracują według żądanego przez Ciebie trybu. Nie można porównywać kotłów na paliwa stałe do kotłów gazowych, ponieważ są wykonane z innych materiałów i spalanie jest realizowane w inny sposób.

   Tryb automatyczny przełącza kocioł z Trybu Lato na Zimę i odwrotnie. W przypadku, gdy jest tryb lato ogrzewanie nie ma prawa pracować więc termostat jest ignorowany. Po przełączeniu na tryb zima (spadek temperatury zewnętrznej) instalacja grzewcza rozpoczyna pracę.

  • #61875
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   I2 to termostat pieca ale to wejście służy do podpięcia generycznego termostatu.

   Jak masz dedykowany pod sterownik pieca to jest wpięty w inne złącze i tą funkcję powinno się dać włączyć z samego sterownika.

    

   Inne pytanie to czy to jest nowy dom cz modernizacja?

   Jeżeli to modernizacja to czy zniwelowano obieg grawitacyjny?

   Ale tak czy inaczej serwis ma rację. Wyłączenie pieca przez termostat może mieć negatywne skutki.

   Porozmawiaj z instalatorem o problemach, które zauważyłeś. Może są jakieś problemy w instalacji. Sam pięć to źródło ciepła, które próbuje utrzymać zadane temperatury ale nie wpływa na wielkość odbiorów ciepła przez dom.

  • #61874
   Bubu
   Uczestnik

   Mateusz Żurek dom ma ok 40 lat. Jest zmodernizowany, ocieplony, na strychu wełna 20 Ursa o lambdzie 0,33, okna 3 szybowe. Powtarzam: termostat wyłączy się przy zadanej temperaturze 21 stopni, a piec w trybie zimowym wygasi się i przy 50 stopniach zaczyna pracę od nowa mimo że w CWU i na termostacie nie ma zapotrzebowania na energię. Na dworze dziś odnotowałem temp. 20 stopni to po jaką cholerę ma się załączać jak nie ma odbioru ciepła, tylko po to aby siebie wygrzać? Nielogiczne i nie do rzeczne. Serio, gdybym o tym wiedział wcześniej nigdy nie zdecydowałbym się na HT ????

  • #61873
   Bubu
   Uczestnik

   Serwis1 temperatura prawdopodobnie szybko spada ponieważ ciąg kominowy wychładza kocioł. Myślę też że ma to wpływ na spalanie peletu, bo raz jest popiół a raz niedopalony. Ale to tylko moja hipoteza. No i moduł ruszt. Czy w kotle klasy 5 ta funkcja występuje? Jeśli tak to jak jej używać?

  • #61872
   Bubu
   Uczestnik

   Mateusz Żurek instalacja CO jest nowa, wszystko w pexie i miedzi, nowe pompy, nie ma mowy o obiegu grawitacyjnym

  • #61871
   Patrol
   Uczestnik

   Przy podpięciu termostatu pod l2 można wyłączyć tylko prace pompy kotła (stare, dobre rcontrol i ecomaxy miały opcję wyłączenia pompy lub palnika od termostatu i o to drugie rozwiązanie tu chodzi).

   Samo zatrzymanie pompy kotła i max histereza powinny wystarczająco opóźnić jego wychładzanie, jak nie  to pozostaje ratować się wydłużeniem trybu lato (z tego co widziałem wejście w ten tryb jest możliwe przy min 10st, a wyjście przy min 5st) ale trzeba pamiętać, że tryb lato jest nadrzędny i reszta pomp jest wtedy blokowana, więc grzany jest jedynie zasobnik CWU, a dom będzie się „studził” niezależnie od stanu termostatu pokojewego..

  • #61870
   Bubu
   Uczestnik

   Dzięki Patrol za podpowiedź ale wolałbym aby to serwis potwierdził. Właściwie to czekam na odpowiedź z ich strony bo okazuje się że piec może mieć grubszą usterkę

  • #61869
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Kocioł może studzić się przez nadmierny ciąg kominowy – zazwyczaj stosuje się w regulatory ciągu kominowego. Nadmiar powietrza będzie wtedy widoczny poprzez niedopalony pellet w popielniku. Czasem wystarczy delikatnie zmniejszyć nadmuch na mocy maksymalnej.

    

   Kotły 5 klasy nie mają rusztu dodatkowego – prawo tego zabrania. wyjątkiem jest sytuacja gdy jest przeprowadzone badanie również na ruszcie i wynik jest na 5 klasę.

   Termostat pokojowy może wyłączyć pompy ogrzewania lub obniżyć nastawy na zaworze mieszającym.

   Sterowniki RControl (Pellas) miały możliwość wyłączenia palnika, ponieważ palniki te były montowane także w piecach piekarniczych (bez wody). Funkcja ta nie jest zalecana do kotłów ze względów korozyjnych.

    

  • #61868
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,
   To w sumie po co instrukcja podaje, że są dwa wejścia dla termostatu pokojowego?

   I2 – termostat pokojowy kotła

   I3 – termostat pokojowy zaworu 1

    

  • #61867
   Patrol
   Uczestnik

   funkcja termostat pokojowy zaworu mieszającego, czyli I3 daje dwie możliwości:

   a) wyłączenie pompy mieszacza

   b) obniżenie nastawy mieszacza od termostatu

    

   z kolei funkcja termostat pokojowy kotła /c.o. „I2” umożliwa wyłączenie pompy kotła / c.o.

  • #61866
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   No tak, zapomniałem, że tam jest obsługiwana pompa kotła.

   W sumie jak układ ma tylko wymuszony obieg to wyłączenie pompy mieszacza powinno spowodować, że piec będzie długo stał.

   Będzie utrzymywał swoją temperaturę ale te palenia będą szybkie więc i mało kosztowne.

  • #61865
   Bubu
   Uczestnik

   Cały czas się zastanawiam o co chodzi z tą temperaturą minimalną pieca 50 C… W przypadku ustawienia histerezy 20 i temperatury zadanej 65, piec powinien załączyć się przy spadku na 45 stopni a tak się nie dzieje. Z automatu startuje z 50, przecież to absurd. A największym hitem jest gwarancja. Normalnie jest 36 miesięcy, ale jeśli wyśle się protokół z pieczątką instalatora, co roku przegląd serwisu z nastawami min. pieca 55 stopni to wtedy gwarancja wydłuża się do 60 miesięcy. O co tu kaman? To po 3 latach korozja niskoteperaturowa występuje przy jeszcze wyższych temperaturach? No hit. Skoro pompy i tak załączaja się przy 45 stopniach to jakim cudem tak korozja może wystąpić? Kumpel ma kocioł innej firmy, gwarancji 7 lat na kocioł, załącza się na sygnał termostatu pokojowego i nie musi żadnych protokołów przedstawiać. Niestety ale w tej sytuacji sprawą zajmie się rzecznik praw konsumenta. Jeszcze żeby ktoś napisał w katalogu że tak ten piec pracuje a tak wpieprzyłem się z tym gównem po uszy. W takim tempie to mi zeżre 4 tony peletu do grudnia bo oczywiście rozpala się 12 razy w ciągu doby bez potrzeby, tylko po to aby siebie wygrzać i przy okazji piwnice. K…. j… mać

  • #61864
   Bubu
   Uczestnik

   Jeszcze serwis nie może wyjaśnić o co chodzi z punktem 4.7 instrukcji dołączonej do sterownika tylko gada tak jak jest w instrukcji napisane, czyli nic nie wyjaśnia

  • #61863
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Nie wiem, który element jest nie zrozumiały.

   Trochę źle ci wcześniej napisalem.

   Rzuciłem okiem i ten sterownik obsługuje dwa obiegi, do których możesz podpiąć termostaty.

   I2 steruje pompa kotła. Obieg bez sterowania temperaturą. Podaje tyle ile jest na kotle i tu możesz tylko wyłączyć pompę.

   I3 steruje pompa mieszacza i samym mieszaczem. Tu możesz obniżyć temperaturę w obiegu o max 5 stopni lub wyłączyć pompę obiegową. Do tego możesz sterować temperatura nastawiona na mieszaczu w zależności od temperatury na zewnątrz.

   W iekszosc instalacji to jeden obieg z mieszaczem więc termostat jest podpięty pod I3.

    

   Ja i Patrol mamy stare sterowniki z dużo większą ilością opcji.

  • #61862
   Bubu
   Uczestnik

   Czy Wasze kotły przechodzą w stan postoju do momentu aż termostat da sygnał że dom jest nie dogrzany? Czy raczej przy spadku do temperatury 50 stopni kocioł i tak się załączy ?

  • #61861
   Bubu
   Uczestnik

   A teraz pytanie do serwis1.

    

   Proszę mi wskazać w niżej wymienionym tekście informacje o tym że kocioł przy spadku temperatury na 50 stopni uruchomi  się ponownie nawet gdy nie otrzyma sygnału z termostatu i CWU?

    

   „<span style=”font-family: Khand, sans-serif; font-weight: 600; color: #747474;”>Kocioł pelletowy HT DasPell GL. Konstrukcja wykonana jest w formie wymiennika płomieniówkowego Heiztechnik. Kocioł wyposażony jest w palnik ze zgarniaczem szlaki. Procesem spalania steruje indywidualnie zaprogramowana automatyka pogodowa z autoregulacją HT-Logic III, która zapewnia łatwą i prostą obsługę.</span>
   <p style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; font-size: 13px; line-height: 1.65; margin-bottom: 20px; padding-top: 0px; margin-top: 0px; color: #747474; font-family: 'Open Sans’, sans-serif;”>Kocioł wyposażony został w nowoczesny palnik pelletowy <span style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; font-weight: bold;”>PellHard PLUS</span> z wewnętrznym, ślimakowym podajnikiem paliwa oraz automatycznym zgarniaczem szlaki, uruchamianym cyklicznie ze sterownika, podłogą typu V, kurtyną powietrzną typu Omega. Palnik posiada automatyczną zapalarkę i fotoelement do kontroli płomienia. Urząd Patentowy RP: Ru.069889 Ru.069890, Ru.069891.</p>
   <p style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; font-size: 13px; line-height: 1.65; margin-bottom: 20px; padding-top: 0px; margin-top: 0px; color: #747474; font-family: 'Open Sans’, sans-serif;”>Automatyka kotła, poza obsługą palnika daje możliwość obsługi zaawansowanej instalacji grzewczej w trybie pogodowym z wykorzystaniem zaworu mieszającego. Poprzez dołączenie dodatkowych modułów HT-tronic MZ-2 mamy możliwość sterowania dodatkowymi elementami instalacji grzewczej. Zdalne sterowanie z termostatem pokojowym umożliwia obsługę instalacji zapewniając komfortową temperaturę ogrzewanych pomieszczeń. Automatyka steruje pracą palnika modulując moc w zależności od temperatury kotła. Praca w trybie <em style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit;”><span style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; font-weight: bold;”>HT-Logic III</span>, która jest indywidualnie programowana dla każdego kotła, automatycznie dobiera parametry pracy oraz moduluje mocą palnika w zależności od temperatury kotła. Automatyka może być wyposażona w duży kolorowy wyświetlacz oraz moduł internetowy.</p>
   <p style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; font-size: 13px; line-height: 1.65; margin-bottom: 20px; padding-top: 0px; margin-top: 0px; color: #747474; font-family: 'Open Sans’, sans-serif;”>Kocioł ma zamontowany palnik tylko z przodu kotła. Kotły serii <span style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; font-weight: bold;”>GreenLine</span> spełniają wymagania dotyczące ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej 5 klasy (najwyższej) ustalone w normie <span style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; font-weight: bold;”>PN-EN 303-5:2012</span>, oraz posiadają certyfikat programu<span style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; font-weight: bold;”> „Polskie Ciepło”. </span>(*opcja)”</p>

  • #61860
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Kupując każdy kocioł na paliwa stałe w kartach katalogowych, DTR i na tabliczce znamionowej jest podany zakres temperatur w jakich pracuje kocioł: np.:  55-85 stopni C.

   Kocioł pracuje według założeń producenta opierając się na zasadach fizyki i chemii. Jego praca ma być optymalna pod kątem spalania (odpowiednio wysoka temperatura ścianek płaszcza wodnego), sprawności i długoletniej eksploatacji (unikanie korozji).

   Z Twoich wypowiedzi wynika, że oczekujesz parametrów pracy kotła gazowego (zakres temperatur), a zakupiłeś kocioł na paliwo stałe.

  • #61859
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   U mnie termostat pokojowy obniża temperaturę na mieszaczu.

   Mam parę obiegów podłogi razem z kaloryferami na wspólnych rozdzielniach. Wyłączenie pieca czy pompy mieszacze mogło by spowodować znaczne wychłodzenie podług.

   Inna sprawa to to co pisze serwis. Piec będzie ci służył dłużej jak nie dopuścisz do powstania rdzy niskotemperaturowej.

   W lecie to nie jest problem bo pięć odpala raz czy dwa razy dziennie.

   Tutaj będziesz miał nawet 10 – 20 odpalen dziennie co się odbije negatywnie na stanie pieca.

  • #61858
   Bubu
   Uczestnik

   Mateusz Żurek ja w obecnej sytuacji mam 12 rozpaleń w ciągu doby z ustawieniami fabrycznymi to jest temperatura min 50 stopni i termostat podpiety pod gniazdo l3. Wg mnie to żadne oszczędności, w domu ciepło, na dworze ciepło a piec rozpala się 12 razy. I gdzie tu oszczędności? Ktoś mi to wytłumaczy bo może ja czegoś tu nie rozumiem….

  • #61857
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Policz spalanie.

   Przy obecnych temperatura każde palenie jest krótkie a postój długi.

   Przy tej pogodzie włącz automatyczne wyjście w tryb lato.

   Ja jeszcze nie odpaliłem pieca. Korzystam z kominka.

   W zeszłym roku z automatycznym wyjściem w tryb lato schodziłem poniżej 10kg/doba nie korzystając z kominka. To daje zapotrzebowanie na poziomie 2kW.

   U mnie wystarcza jak mieszacz puszcza wodę o temperaturę między 30 a 45 stopni. To pozwala mi utrzymywać około 22 stopnie na dole i jakieś 20 – 21 na poddaszu w sypialniach i 23 w łazience.

   Jak masz dobrze ocieplony dom to możesz spokojnie obniżyć temperaturę w układzie co. Pozwoli ci to spokojnie utrzymywać temperaturę w domu.

   Musisz nauczyć się jak twój dom reaguje i dostosować parametry pracy.

   A, i jak testowałem wyłączanie pompy mieszacza to mój pięć potrafił stać około 3 godziny między paleniami. To w dłuższym rozrachunku u mnie nie dawało jakiś większych oszczędności.

    

  • #61856
   Bubu
   Uczestnik

   Mateusz Żurek mógłbyś mi podyktować jak to wszystko poustawiać od A do Z?

   Jeśli masz to spisane to wyślij mi proszę na email: huska@interia.pl

    

    

  • #61855
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Nie mam czegoś takiego i w sumie nic by ci to nie dało gdyż mam starszy sterownik.

   Zaczął bym od następujących ustawień.

   Temperatura zadania pieca: 70 – 75 stopni

   Histereza: 15 -20 stopni

   Temperatura załączenia trybu Lato: 15 stopni

   Temperatura wyłączenia trybu Lato: 12 stopni

   Tryby pracy zaworu: Pogodowy grzejnikowy lub Pogodowy podłogowy. Ja stosuję pogodowy grzejnikowy gdyż pogodowy podłogowy na zabezpieczenie przed przegrzaniem podłogi co u mnie powodowało wyłączanie pompy mieszacza w momencie wyłączenia pompy ochrony powrotu i potem problemy ze startem ogrzewania.

   Nastawę przy temperaturze na zewnątrz: -10°C: 45 stopni. Dostosować do potrzeb domu. Mi tyle wystarcza przy -20.

   Nastawę przy temperaturze na zewnątrz: +10°C: 35 stopni. Dostosować do potrzeb domu. Podnieść jak nie wystarczy do utrzymania zadanej temperatury na termostacie.

   Termostat pokojowy mieszacza: tak

   Obniżenie nastawy zaworu od termostatu: 4 stopnie. Też dostosować po obserwacji temperatury domu

   Wyłączenie pompy zaworu od termostatu: nie. Na początek przetestuj obniżenia. Możliwe, że w czasie ciepłych dni będzie trzeba ustawić wyłączanie pompy a wyłączyć obniżenie.

   Czas pełnego otwarcia zaworu: odczytać z tabliczki na siłowniku mieszacze.

   TERMOSTAT POKOJOWY ZAWORU – na stronie 17 jest instrukcja jak go aktywować.

    

   Pamiętaj, że ustawienia temperatur zależą od reagowania twojego domu. Jak znasz temperaturę wody, która ci wystarczy do grzania to od niej zacznij.

   Każdy dom jest inny i ciężko podać parametry, które u ciebie będą najlepsze.

    

   Jak poobserwujeaz i wyjdzie ci, że masz za dużo mocy to zawsze możesz obniżyć moc maksymalna pieca o max 30%. To trochę wpłynie na sprawność ale zmniejszy ilość rozpalen i czas ciągłej pracy. Niestety w okresach przejściowych i tak będziesz miał dużo za dużo mocy.

  • #61854
   Patrol
   Uczestnik

   Kocioł, a w sumie palnik przy moim sterowniku może przejść w postój do momentu otrzymania sygnału z termostatu, ale nie korzystam z tej funkcji, bo doprowadzała do zbyt dużych wahań temp.. Korzystniej obniżać temp. obiegu mieszacza, a do tego jak potrzeba nagle większej ilości ciepła np. dla cwu to taki start z 50 st nie stanowi problemu jak kotle, który ma 25st i zimny komin. Okres przejściowy ma to do siebie, że generuje więcej rozpaleń, no ale dla kieszeni lepsze to niż palenie bez wygaszania przy np. -17st, chociaz dla samego kotla takie mrozy to akurat ideał.

  • #61853
   Bubu
   Uczestnik

   Dzięki Panowie. Na chwilę obecną sprawy się mają tak że ustawiłem automatyczny tryb cwu no i zmniejszyłem moc z 12 na 10.5.

   Problem teraz mam taki że dogrzeje grzejniki i raz się wylączy z zadaną temperaturą a raz przebija nawet 9 stopni czyli z 70 zadanej robi się 79.

   I często w przypadku kiedy termostat w trakcie pracy da sygnał że już dogrzane i dąży do zadanej i potem ją przebija.

   Termostat pokojowy CO mam załaczony i wtedy po osiągnieciu zadanej i przejściu w postój wszystkie pompy stoją w miejscu. Gdy wyłącze termostat pokojowy CO pompa pracuje i wydaje mi się że szybciej wychładza kocioł.

   U kumpla piec innej firmy dogrzewa grzejniki do zadanej, potem dogrzewa sam siebie i się wyłącza. Gdy termostat da sygnał że się wychłodziło załącza piec od nowa.

   Nie rozumiem czemu tu tak nie można?

   Gdzie się podziała funkcja wyłączenie palnika? Dlaczego ten sterownik ktoś tak wykastrował?

   Generalnie zamówiłem już RCK smartflow bo ciąg też mam nieregularny

  • #61852
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   <p style=”text-align: left;”>Cześć,</p>
   Tak się będzie działo jak będziesz wyłączał pompę od termostatu pokojowego. Wtedy pięć ma za dużo mocy, której nic nie odbiera. To też jest powód stosowania obniżeń od termostatu.

   Też się zastanawiałem nad smartfonów ale jakoś się nie zdecydowałem. Mam RCK firmy Draco. Wstawia się go do wyczyszczki i fajnie doregulowuje ciąg w okresach wietrznych.

   Potrzeba montażu smartflow oznacza, że nie zmodernizowała komin. Piec piątej klasy jest dość kapryśny jak ma nie dostosowany komin.

   Co do funkcji sterownika się nie wypowiem. Tak zadecydował producent na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy.

   Ja mam sterownik plum z dużą ilością funkcji, których nie ma w HT 900. To też oznacza, że właściciel ma więcej tematów do zgłębiania 🙂

  • #61851
   Bubu
   Uczestnik

   Mateusz Żurek wkład mam nowy żaroodporny. Ten sterownik plum jest kompatybilny z tymi piecami?

  • #61850
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W kotłach HT DasPell GL nigdy nie było funkcji wyłączenia palnika od termostatu (była to funkcja dostępna w starszych modelach, niezalecana ze względu na korozję  niskotemperaturową kotła). Sam piszesz że w innym kotle po zadziałaniu termostatu kocioł dogrzewa sam siebie i się wyłącza – taka sama logika sterowania. W przypadku, gdy termostat każe grzać to temperatura na kotle spada poniżej minimum i kocioł się odpala.

   Sterownik jest dopasowany do kotła w celu spełnienia wymagań norm i przepisów prawa – nie można sobie go zmienić (teoretycznie można ale gwarancja jest automatycznie wyłączona).

  • #61849
   Bubu
   Uczestnik

   Tylko że różnica polega na tym że w przypadku tamtego kotła temperatura równomiernie wygrzewa pomieszczenie do momentu aż termostat wyśle sygnał że już dogrzane, potem dochodzi do temperatury zadanej kotła i przechodzi w stan postoju do momentu aż znowu termostat wyśle sygnał że dom jest nie dogrzany, czyli zadana temperatura na termostacie pokojowym jest 21, spadnie na 20,4  i piec się włącza. Temperatura pieca może spaść nawet poniżej minimalnej i tak się nie załaczy bo o wszystkim decyduje termostat pokojowy. Producent tego pieca daje gwarancję 7 lat na kocioł. U kumpla pracuje już 4 rok w ten sposób i nic się z nim nie dzieje, żadna korozja nie występuje. W warunkach pogodowych jakie obecnie mamy tj. 15 – 18 stopni na zewnątrz odpali się 2-3 razy w ciągu doby i to są oszczędności i to jest logiczne.

   Mój stary poczciwy piec Defro przepracował 10 lat, zakupiony był w 2009 roku za 3 tys złotych. Przez cały ten czas zimą pracował z temp. 55 stopni, na wieczór się go załadowało do pełna a rano trzeba było rozpalać od nowa, w okresach przejściowych rozpalany był tylko raz na parę godzin pracy. Nikt nie zwracał uwagi na korozję niskotemperaturową. Teraz mam piec za 13 tys. i w kółko to samo słyszę, korozja niskotemperaturowa. Może takie jest założenie firmy aby wytrzymało to byle do gwarancji, może w produkcji zostały użyte badziewne materiały stąd takie wymogi. Wógole to dlaczego w katalogu dajecie 5 lat gwarancji na kocioł jak w rzeczywistości jest 3 lata bo aby zyskać 5 trzeba spełnić warunki. W Defro dają 5 z marszu, Kostrzewa też 5 bez spełniania warunków. Już chyba nie ma uczciwych firm, byle tylko wypchać towar z magazynu.

  • #61848
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Niestety to nie są już te piece a raczej sterowniki co 4 czy 5 lat temu. Podziękuj uni, państwu za wygórowane wymagania, które zmuszają producentów do spełnienia wymogów na każdym progu mocy a nie tylko na mocy znamionowej.

   Dlatego ciężko porównywać piec z 2021 z piecem cztero czy piecio letnim.

   Mój piec ma pięć lat i ma wszystkie funkcje, lub nawet więcej, co pięć twojego kolegi.

   Korozja niskotemperaturowa jest faktem. Piec ma nawet podłogę w wodzie więc jak będziesz puszczał niską temperaturę na powrót to będzie ci rdzewieć.

   Defro ma inną konstrukcje. Gamma ma szamotke w komorze palnika co sugeruje, że woda jest gdzieś ponad nią lub nie ma styku płomienia z zimna blachą. Nie jestem ekspertem.

   Inna prawa to porównanie do pieca węglowego. To jest całkiem inna bajka. Grzałka na 55 stopni i na kaloryfery szło to co miałeś na piecu. Na powrocie w krótkim czasie osiągnąłeś 40 stopni co chroniło twój piec. Albo miałeś piec żeliwny.

   Piece piątej klasy wymagają odpowiedniego komina, na przykład z nierdzewki, gdyż temperatura spalin jest niska. Piec musi mieć dobrze napowietrzona kotłownie.

   A i jeszcze jedna sprawa porownujesz piec z dogranymi ustawieniami do nowej instalacji. Tu zawsze występuje okres poznawania i nauki, który może być męczący i denerwujący. spytaj kolegi jakiej klasy ma piec, jaki ma komin i jak wyglądała obsługa w pierwszych paru miesiącach.

   Trochę chaotycznie, ale na prawdę trzeba się uzbroić w dozę cierpliwości przy nowym piecu. W pewnym momencie wszystko zaskoczy i może będziesz z niego jeszcze zadowolony.

   Pozdrawiam

    

    

  • #61847
   Bubu
   Uczestnik

   Mateusz Żurek a jaki masz sterownik?

  • #61846
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Plum ecomax 890 i palnik pellasx X mini

    

Oglądasz 38 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.