Ilość rozpalen w ciągu doby

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ilość rozpalen w ciągu doby

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61064
   Mateusz Jasik
   Uczestnik

   Witam Mam pytanie do serwisu ile średnio powinien rozpalać się kocioł dass pell next 15 kw w ciągu doby? Bo pokazało mi 24 rozpalenia, chodzi mi bardziej o żywotność palnika niż o oszczędność paliwa.

  • #61083
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Dużo zależy od rozbiorów ciepła i nadmiaru mocy w stosunku do chwilowego zapotrzebowania.

   Skoro masz 24 rozpalenia oznacza to że ilość wody w piecu wystarcza ci tylko na 30 – 40 minut postoju i jednocześnie piec ma tak dużo mocy aby dogrzać się w krótkim czasie.

   Możesz pokombinować z mocą maksymalna pieca lub ustawić aby wcześniej zaczął modulować. Powinno to wydłużyć czas pracy pieca i zmniejszyć ilość rozpaleń.

   Przy poprawnych ustawieniach palnik nie powinien być problemem. Za to grzałka ma około 10000 cykli.

   Też mam piec 15kW ale zbiłem go na 10kW i dalej mam 12 rozpaleń.

  • #61082
   Mateusz Jasik
   Uczestnik

   Ok rozumiem tylko że na tym sterowniku nie da się wiele ustawić, zbiłem moc na 13,5 kw nic to nie dało. Bardzo szybko dobija do 70 stopni i ok 45 licząc wygaszanie i postój znów się rozpala. Mało pracuje na mocy maksymalnej

  • #61081
   Arek O
   Uczestnik

   Ja już 3 rok walczę z piecem na pellet i czy to przed ociepleniem czy po dalej mam ok 30kg/doba zużycia i powoli tracę nadzieję na poprawę sytuacji

  • #61080
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Faktycznie strasznie mało jest w ustawieniach.

   Pamiętam, że w HT 900 dało się ustawić ilość stopni przed zadaną pieca od której zaczyna modulować moc.

   Moc pieca możesz przyciąć o max 30%. Warto by to zweryfikować z serwisem.

   Moc minimalna będzie cię trzymać ponieważ poniżej 4 – 5kW radykalnie spada sprawność pieca.

    

  • #61079
   Arek O
   Uczestnik

   Mateusz,

   12 rozpaleń tzn, piec wygasza się po osiągnięciu założonej temperatury w domu czy po dojściu do zadanej temperatury pieca dajmy na to 70 stopni?

  • #61078
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Piec wygasza się pod dojściu do zadanej.

   Pompka mieszacza pracuje ciągle. Mieszacz działa w trybie pogodowym.

   Puszczam niskie temperatury na układ więc musi pracować ciągle.

  • #61077
   Arek O
   Uczestnik

   ok, a jak masz z rozpaleniem? Zdąży rozpalić przed wyłączeniem pompki? Ja mam ustawione na 70 stopni histereza 15, więc przy 55 rozpala się ale zanim rozpali temp kotła spadnie do ok 46-47 stopni i trochę czasu mija zanim podgoni kilka stopni aby pompa od co się załączyła

    

  • #61076
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   U mnie pompy nie wyłączają się po spadku temperatury.

   Mam sterownik plum.

   Przy rozpalaniu jest różnie. Jak są małe rozbiory to spadnie o q – 2 stopni. Jak są duże rozbiory to nawet 5 stopni zejdzie. Ale przy ciągłej pracy pompy mieszacza masz małe różnice temperatury zasilania do powrotu więc spadek nie jest aż tak duży.

   Jak masz ochronę powrotu na pompie to się tym nie przejmuj.

  • #61075
   Patrol
   Uczestnik

   W plumach kojarzę, że pompa odstawi się po spadku temp. załączenia pompy o wartość histerezy kotła, więc w praktyce przy zadanej kotła 75 i histerezie 15 oraz temp. załączenia pompy = 50 wyłączenie powinno nastąpić przy 35C, więc w praktyce nigdy..

  • #61074
   Arek O
   Uczestnik

   mam sterownik ht 850 i owszem gdy piec ma postój i pracuje tylko mieszacz to od rozpalenia do pracy temp spadnie o jakieś 2-3 stopnie ale gdy piec się rozpala podczas pracy pompy co (50 stopni na grzejniki) to raz, że piec z 70 do 55 stopni wychładza się w kilka minut, dwa zanim się rozpali od tych 55 spadnie jeszcze z co najmniej 10-12 stopni a więc de facto stratuje z poziomu ok 40 stopni

  • #61073
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Tak to wygląda jak ma się za dużo mocy i jednocześnie piec ma za mało wody na dłuższy postój.

   Czy faktycznie potrzebujesz tak wysoka temperaturę na grzejniki?

   I może lepiej by było doprowadzić do pracy ciągłej z mocą minimalna. Może zwiększenie histerezy H1 i H2 by wystarczyło.

   Sterownik HT 850 daje dużo możliwości.

  • #61072
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   O, tego nie wiedziałem.

  • #61071
   Arek O
   Uczestnik

   <p style=”text-align: left;”>Prawdę mówiąc to nie wiem czy potrzebuje aż takiej tamperatury na grzejniki, lubie jak szybko robi sie ciepło 😉 sterownik owszem daje sporo możliwości tylko jakbym nie kombinował nie moge zejść poniżej 26kg na dobe nawet przy takiej pogodzie jak teraz. H1 i H2 mam obecnie ustawione na  12 i 6 co przekłada sie na osiągnięcie zakładanej temp kotła w około godzine. A jeszcze jedno, czy u was też tak jest, że jak się rozpali i ruszy pompka od co temp kotła rośnie do ok 60 stopni a jak woda przegoni cały obieg to temp kotła spada do ok 48 i dopiero od tej temp pracuje już tylko w góre aż dobije do 70?</p>

  • #61070
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   To raczej normalne jak wyłączasz pompę mieszacza lub cay piec.
   Jak się załączy to spłynie ci masa zimnej wody.

   Nie mam takiego problemu gdyż nie wyłączam pompy mieszacza. Więc temperatura w układzie nie spada aż tak dużo.

    

   <span style=”color: #898989; font-family: 'Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px;”>lubie jak szybko robi sie ciepło</span>

   U mnie nie robi się zimno.
   Ciągłe gnanie wody po układzie ma tą zaletę, że nie musisz grzać tylko utrzymywać temperaturę w domu.
   Jak uda ci się zgrać temperatury w układzie CO to temperatura w domu będzie stabilna. Jest z tym multum zabawy. I też zależy jaką twój dom ma specyfikę.

   Oczywiście są dni kiedy to nie działa perfekcyjnie. Na przykład jak mocno wieje czy jest na zewnątrz super wilgotno to mam wrażenie, że układ u mnie nie nadąża. W takiej sytuacji grzanie wysoką temperaturą ma przewagę.

  • #61069
   Arek O
   Uczestnik

   U mnie wyłącza się pompa cyrkulacyjna ale mieszacz cały czas pracuje nawet jak piec jest w postoju to temp wody w obiegu nie spada poniżej 30 stopni.

   Co rozumiesz przez zgrać temperatury w układzie CO? Chodzi Ci o taki dobór temperatur aby podczas rozpalenia temp nie spadła poniżej 50 stopni i nie dopuściła do przestoju pompki cyrkulacyjnej?

  • #61068
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Nie,
   Chodziło mi o taki dobór krzywej grzewczej oraz przesunięcia równoległego aby przy danej temperaturze na zewnątrz utrzymywać zadaną temperaturę w domu.

   Z tym nie spadaniem temperatury w obiegu może być różnie.
   Jak nie masz obiegu grawitacyjnego to tak naprawdę czujnik pokazuje ci temperaturę zaraz za pompą mieszacza a tam ciepło jest w stanie dotrzeć bez obiegu wody.

    

   Polecam przetestować pracę z czujnikiem pogodowym oraz obniżeniem temperatury w układzie od termostatu pokojowego.
   Ważne też aby pompka pracowała na dużych obrotach.

   Ja mam jeszcze termostaty na wszystkich kaloryferach, które korygują temperaturę w pomieszczeniach.

  • #61067
   Patrol
   Uczestnik

   O cyrkulacji mówimy w przypadku obiegu ciepłej wody użytkowej (CWU), a pozostałe to pompy obiegowe (może być kotłowa, mieszacza). To o czym pisze Mateusz to pompa mieszacza, która zasuwa non stop, a temp. regulowana jest siłownikiem mieszacza. A zgranie to nic innego jak dobranie krzywej grzewczej przy sterowaniu pogodowym (można do tego wspomóc się jeszcze termostatem pokojowym) tak aby uzyskać wymagany komfort cieplny. Ja mam wg krzywej zakres od 35C do 45C na grzejnikach w momencie największych mrozów i to wystarcza..

   Można oczywiście grzać w trybie start stop, ale to nie ma sensu ze wzgl. na duże wahania temperatury w pomieszczeniach, do tego w instalacjach podłogowych jest duża bezwładność.

  • #61066
   Arek O
   Uczestnik

   mam sterownik pokojowy salusa który działa w przediale +- 0,5 stopnia czyli jak ustawiam na 22 to przy 22,5 wyłącza pompkę CO a przy spadku do 21,5 załącza. Może tu tkwi błąd bo zamiast ją wyłączać lepie byłoby ustawić obniżenie od termostatu. Wprawdzie grzejniki mam nowe ale, że dom stary to i instalacja na rurach o dużych przekrojach

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.