Jak opanować Q EKO GL 30

Strona główna Forum Pomoc techniczna Jak opanować Q EKO GL 30

 • Ten temat ma 10 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 3 lata temu przez SERWIS.
Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #62234
   Atom
   Uczestnik

   Witam

   Mam problem z ustawieniem pieca Q EKO GL 30. Piec strasznie kopci i wyrzuca z palnika dużo niedopalonego węgla. Szczelina w dmuchawie ustawiona na 1,5cm. Moc dmuchawy na maxa czyli 30%. Czas podawania to 44s a w podtrzymaniu 22minuty.

   Jak ustawić dobrze piec by nie kopcił i dopalał cały węgiel ?

   Przez chwilę otworzyłem mocniej przysłonę dmuchawy ale niesie to za sobą dwie konsekwencje. Pierwsza to zwiększenie strat kominowych a druga to że ciąg kominowy jest większy i w podtrzymaniu muszę zmniejszać czasy podawania by utrzymać odpowiedni kopiec na palenisku.

  • #62245
   SERWIS
   Uczestnik

   Spróbuj ustawić kocioł według trybu HT Logic

  • #62244
   Atom
   Uczestnik

   Dobrze ustawię. Tak z ciekawości zapytam czym on się różni od trybu standardowego ? Nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat informacji.

  • #62243
   SERWIS
   Uczestnik

   Tryb HT Logic to tryb autoregulacji, opracowany w laboratorium na podstawie różnych kaloryczności paliw, różnych obciążeń. Kocioł sam moduluje wtedy moc.

   Do Ciebie wtedy należy wprowadzenie kaloryczności paliwa, mocy maksymalnej i ewentualnie niewielka korekta powietrza jeśli nie będzie dopalało lub szlakowało. Korekta powietrza jest czasami konieczna, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nadmiernym ciągiem kominowym (można założyć RCK) lub w przypadku słabego napowietrzania i wtedy musimy zwiększyć obroty dmuchawy.

  • #62242
   Atom
   Uczestnik

   I rozumiem że szczeliny w wentylatorze nie zwiększać.
   Maksymalnie do ilu procent mogę zwiększyć wydajność dmuchawy by wszytko było ok ?

  • #62241
   Atom
   Uczestnik

   Piec ustawiony na HT Logic. Moc dmuchawy zmodyfikowana na +10%. Moc pieca 100%. Ekogroszek ustawiony na 28Mj, szczelina w dmuchawie 1,5cm .

   Piec kopci jeszcze bardziej i praktycznie wcale nie dopala węgla.

  • #62240
   SERWIS
   Uczestnik

   Nie jest to łatwo wytłumaczyć. Szczelina powinna być na tyle duża, żeby nie brakowało powietrza do spalania podczas pracy dmuchawy, ale na tyle mała, aby kocioł w podtrzymaniu się nie przegrzewał.

   Sugeruję, abyś ustawił szczelinę między 2 a 3 cm, a resztę ustawiał mocą dmuchawy. Można założyć, że fabryczna wartość mocy dmuchawy będzie właściwa.

   Jeżeli zauważysz, ze wymiennik jest czarny i ma naloty sadzy, to należy stopniowo delikatnie zwiększać obroty dmuchawy, załóżmy raz na dobę. Jeśli jednak widzisz że wymiennik jest szary, czy wręcz jasny i popiół delikatnie się szlakuje, to znaczy że powietrza jest delikatnie za dużo i trzeba je odrobinę zmniejszyć. Należy dążyć do balansu pomiędzy całkowitym spalaniem i czystym wymiennikiem, a brakiem szlaki. Kilka kawałków niespalonego węgla w popielniku też nie jest problemem.

  • #62239
   Atom
   Uczestnik

   Tylko moc dmuchawy w HT Logic standardowo to 0. Można jedynie ustawić +10% i żadnej innej opcji nie ma. Zwiększę szczelinę zaobserwuję.

  • #62238
   SERWIS
   Uczestnik

   0 to nie znaczy ze ustawienie dmuchawy jest zero, to zawsze jest jakaś wielkość, którą regulujesz +/- 10%

  • #62237
   Atom
   Uczestnik

   Po kilku tygodniach pracy mogę powiedzieć że na podtrzymaniu piec nie dopala 80% paliwa. Sytuacja w podtrzymaniu wygląda tak. Paliwo zaczyna się powoli delikatnie zapadać w palenisku po świeżo skończonym cyklu grzania. Żar sukcesywnie przygasa i kopczyk podnosi się do momentu (około 2 godzin) że żar jest bardzo słaby i piec wręcz nadpala wtedy paliwo i przesypuje. Piec z zastosowanym buforem włącza się w obecnej chwili co 4 -5 godzin. Tak wygląda sytuacja w podtrzymaniu.

   Natomiast grzanie. Ciągle w trybie automatycznym (HT Logic) około 40% paliwa jest nie dopalone i nadal kopci.

   Jak mocno mogę wybatożyć szczelinę w wentylatorze by nie mieć zbyt dużych strat kominowych.

   Nie lepiej przejść w tryb standard i zwiększyć czas podawania w cyklu grzania z 44s (tak podaje w HT Logic ) do np 46s. I jak łatwo określić czy żar nie schodzi po za kołnierz żeliwny do kolana ?

   Natomiast w cyklu podtrzymania z 25 minut do 26-27 minut ?

  • #62236
   SERWIS
   Uczestnik

   Proponuję abyś wydłużył czas przerwy podawania w podtrzymaniu na jedną godzinę i w tym przypadku paliwa w palniku będzie o połowę mniej i nie będzie wypychać niespalonego węgla.

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.