kocioł heiztechnik Q EKO GL – ustawienia

Strona główna Forum Pomoc techniczna kocioł heiztechnik Q EKO GL – ustawienia

Otagowano: , ,

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #79216
   Przemek
   Uczestnik

   Witam serdecznie!

   Proszę o pomoc w temacie ustawienia kotła Q EKO GL ze sterownikiem HT700.

   Moje ustawienia:

   Przerwa podawania paliwa dla pracy 10s – 53s

   Wydajność dmuchawy 6proc

   Tryb Pracy standard

   Rodzaj paliwa Ekogroszek 25MJ

   Temp kotła zadana 61stopni

   Zabudowa domu 120m2, wszystko w podłogowym ogrzewaniu + 2 grzejniki w łazienkach

   Zdaje się, że jako laik, sam coś namieszałem… 1. Dodałem do ekogroszku trocin – suche, drobne w proporcjach 1 worek ekogroszku-1/4 worka trocin. Po rozpaleniu jest duże zadymienie, dym uchodzi pomiędzy drzwiczkami, nie następuje również pełnie spalania ekogroszku, pozostaje dużo spieków, kocioł nie może również osiągnąć zamierzonej temp. Kupiliśmy dom razem z piecem – poprzedni właściciel użytkował go ponad rok, paląc tylko ekogroszkiem, natomiast na zdjęciach widać okopcone drzwiczki. Załączam zdjęcia kotła, sapieków, ekogorszku w podajniku, worka z ekogroszkiem. Zdaje sobie sprawę, że motyw z trocinami był nierozsądny, ale niestety muszę spalić to co mam w zasobniku, więcej takiej mieszanki nie zamierzam robić – chyba, że ktoś tak robi, ustawiania inaczej piec i wszystko działa…

    

   Z góry dziękuje za odp!

   pozdrawiam

   Załączniki:
  • #79255
   Przemek
   Uczestnik

   Witam ponownie,

   Dodam kilka dodatkowych informacji, być może to pomoże we wskazaniu co mógłbym zmienić… Generalnie po rozpaleniu powstaje oprócz dużego zadymienia, również bardzo duży płomień, po otwarciu drzwiczek wychodzi poza kocioł. Na zdj ewidentnie widać, że kocioł jest bardzo zabrudzony – to efekt po przepaleniu 3-4 razy, wcześniej był czysty. Sprawdziłem drożność komina – jest czysty. W kotłowni jest również spora wentylacja – otwieram całą bramę garażową. Czy ktoś ma pomysł, co konkretnie przestawić na sterowniku? Lub jakiś inny pomysł?

    

   pozdrawiam,

  • #79695
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Wychodzenie ognia przez drzwi sugeruje problem z ciągiem kominowym – w przypadku gdy jest to komin ceglany to przy tak niskiej temperaturze spalin taki komin nie będzie działał prawidłowo. Na próbę możesz wyjąc zawirowywacze z górnych drzwi i sprawdzić czy problem zniknie (brak zawirowywaczy to wyższa temperatura spalin, która wpłynie na ciąg kominowy.

   Drugą sprawą jest napowietrzenie kotłowni. Do spalania ciągłego jest potrzebny ciągły dostęp powietrza do spalania z zewnątrz budynku. Kanał nie może być zamykany, warto sprawdzić czy powietrze nim wchodzi czy może wychodzi (zła wentylacja może nie działać prawidłowo). W przypadku braku napowietrzenia komin nie będzie działał prawidłowo – żeby kominem spaliny mogły wyjść to powietrze musi najpierw wejść do pomieszczenia.

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.