Nastawa temperatury kotła i histerezy-dom niezamieszkały w zimie

Strona główna Forum Pomoc techniczna Nastawa temperatury kotła i histerezy-dom niezamieszkały w zimie

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61466
   kris58
   Uczestnik
   Mam pytanie dotyczące nastawy temperatury kotła i histerezy w kotle w domu obecnie niezamieszkałym ale ogrzewanym.
   Kocioł to HT Daspell 15kW z palnikiem Pellas X Mini.
   Dom stary ale dobrze ocieplony.Temperatury zadane na regulatorach na poddaszu i parterze to 12 C – sterują dwiema pompami CO.
   Pompa cwu jest wyłączona bo zasobnik jest „ogrzewany” przez ciepło od kotła w kotłowni.
   Mam nastawę temperatury kotła 65 C i miałem histerezę 10 C.
   Dzisiaj zdalnie(jestem za granicą) zmieniłem histerezę pracy kotła na 15 C – temperatury są plusowe i myślę że zaoszczędzę trochę pelletu.
   Moje pytanie to czy powinienem przesunąć charakterystykę pracy kotła w górę tzn. do wartości 70 C z tą samą histerezą 15 C? Wiem że zbytnie wychładzanie kotła jest niewskazane więc może lepiej jeżeli palnik załączy się ponownie już przy 55 C.
   Pelet mam chyba b.dobry bo tzw. IKEA.Na tym pellecie kocioł w trakcie wygaszania dochodzi do temperatury trochę ponad 70 C (dalej przy nastawie 65 C) czego nie miałem przy poprzednich paliwach.Oczywiście wiem o bezwładności układu cieplnego ale w przypadku poprzednich paliw było to max. 3 stopnie ponad nastawę.
   Szukałem info na forum ale nie znalazłem w tej ogromnej ilości postów porady jak nastawić powyższe parametry aby przetrwać zimę z bez wychłodzenia domu i w miarę oszczędnie.
   Będę wdzięczny za poradę.
  • #61471
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Czy zrobiłeś przeważenie podawania po zmianie paliwa? To przebicie może wynikać że zbyt dużej dawki paliwa, i trochę więcej paliwa pozostaje na palniku i w trakcie wygaszania przebije trochę więcej niż zwykle.

   Ogólnie producent zaleca pracę z zadaną 70 stopni i histereza 15 stopni. 60 i 10 też jest ok, tylko krócej postoi.

  • #61470
   kris58
   Uczestnik

   Witam,

   Dzięki za poradę-przejdę na ustawienia producenta.Kupiłem dom z tym piecem i cały czas „uczę” się jego.

   Kocioł serwisowany w październiku przez HT,zmiana paliwa koniec listopada,pelet przeważony,nastawy wg kalkulatora skonsultowane z serwisem HT lekko skorygowane na 30%.Używałem peletu SYLVA i POLTAREX czyli nie tanich a uznawanych za bardzo dobre.Kiedy otworzyłem pierwszy worek z peletem IKEA zapachniało stolarnią po raz pierwszy.Nie jest on tani ale polecił mi to paliwo dystrybutor peletów z mojego powiatu z 10-letnim doświadczeniem w tym biznesie

  • #61469
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Możesz wrócić do ustawień serwisu, cho ja bym z nich zostawił tylko nadmuchu.

   Podawanie ci się zmieniło więc dawka paliwa też, ale wątpię aby to była tak duża zmiana, że wymaga dużej korekty nadmuchów.

   Też mam moc pieca przyciętą o 30%.

   Przebijanie może być także związane z obecnymi temperaturami. Masz mały odbiór więc piec nie ma gdzie zrzucić nadmiar ciepła.

   W takiej sytuacji warto zmienić histerezy tak aby wcześniej wchodził na niższe moce.

   Przy histerezę pieca 15 stopni ja mam histerezy 11 i 5 stopni. To pozwala wychamować pięć przed wygaszaniem.

   Paliłem pelletem z Ikea i według mnie jest lepszy od Olczyka.

  • #61468
   kris58
   Uczestnik

   Dzięki.Wolę nie dotykać innych ustawień kiedy jestem za granicą do końca marca a kotłem zajmują się życzliwi sąsiedzi.W zeszłym sezonie miałem ogromne kłopoty z kotłem paląc Sylvą.Zdalnie wojowałem z nastawami.Po powrocie do kraju okazało się że cały kocioł jest zawalony sadzą smolistą.Kontaktowałem się wtedy z dostawcą w sprawie jakości peletu z ostatniej dostawy.On powiedział że miał dużo reklamacji na Sylvę.Okazało się że ta partia była mocno zanieczyszczona ,w tym piaskiem!-potwierdził to bardzo niechętnie w rozmowie telefonicznej producent tłumacząc się złym składowaniem.Sadzę można było usunąć mechanicznie dopiero po zastosowaniu niemieckiego specyfiku o nazwie FAUCH 300 – jest drogi ale bardzo skuteczny.Stosowanie sadopalu jest w tym przypadku bez sensu-sadza ma konsystencję lepiku.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.