Podtrzymanie HIT Pellet 24kw

Strona główna Forum Pomoc techniczna Podtrzymanie HIT Pellet 24kw

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #52391
   teon
   Uczestnik

   Witam,

   Mam problem z ustawieniem pracy w podtrzymaniu. Mianowicie gdy piec wraca do pracy jasność płomienia spada w okolice 8-10%. Czasami wartość ta spada do takich wartości, że kocioł się wygasza i rozpala ponownie. W przypadku działającego podtrzymania gdy podajnik podaje pellet to jasność płomienia spada do 45% (nie wiem czy to jest prawidłowe). Czy powyższe zachowanie jest prawidłowe i  czy  można coś zmienić w ustawieniach?

   Pellet Olczyk przeważony 8,8 Kg/h kaloryczność 4,6,

   Ustawienia podtrzymania obecnie cykl 60s, podawanie 4 s, dmuchawa 12%

   Moce kotła 23KW 24%, 13 KW 20%, 7 KW 17%.  Płomień wydaje się mieć właściwy kolor. Zostaje trochę popiołu na palniku ale raczej sypkiego nie widać jakiś niedopalonych rzeczy.

   Histereza kotła obecnie ustawiona na 5. Temperatury 60/75.

   Dom niecieplony okna plastik. ok. 280 m2 do ogrzania. Grzejniki. Temperatura zadana na termostacie pokojowy 20 stopni i  jest dobrze utrzymywana niezależnie od temperatury zewnętrznej. Jest czujnik pogodowy. Ustawione jest, że temperatura zaworu obniża się o 10 stopni gdy termostat pokojowy osiągnie zadany poziom.

   Ogrzewany też zasobnik z wodą 300L do 55 stopni.

   2. Jeszcze pytanie obecnie jak obserwuje kocioł pracuje głównie z mocą minimalną oraz maksymalną, a mało z pośrednią. Stosunek czasu pracy wygląda tak max/śred/min = 3/1/4. Czy tu coś można poprawić czy jest dobrze?

    

  • #52393
   SERWIS
   Uczestnik

   Po pierwsze, masz bardzo małą histerezę. Kocioł rozpala się z mocą maksymalną i zaraz przechodzi w minimalną i wygaszanie. Zwiększ histerezę na 15 stopni a nawet na 20. zakres modulacji ustaw na 15 stopni.

   Co do podtrzymania, to nie wiem, czy jest to do końca efektywne i czy nie lepiej jest gdy palnik się wyłącza i załącza. Analogicznie do samochodu, czy powinien stać z włączonym silnikiem na biegu jałowym, czy z silnikiem wyłączonym? Są różne szkoły.

  • #52398
   teon
   Uczestnik

   Gdzieś znalazłem informacje, że przy włączonym podtrzymaniu kotła histereza powinna być ustawiona na małą wartość (3?) Jeśli chodzi o podtrzymanie to te spadki jasności płomienia, które czasem skutkują ponownym rozpalaniem kotła da się jakoś opanować. Chciałbym ustawić podtrzymanie prawidłowo i wtedy porównać czy, która opcja działania jest lepsza w moim przypadku.

  • #52416
   Patrol
   Uczestnik

   Im większa histereza tym dłuższy czas postoju uzyskasz, a jak na obiegu grzejnikowym masz zawór mieszający to spokojnie możesz ustawić zadaną 75 i histerezę 20, a z podtrzymania najlepiej zrezygnuj (o ile postoje kotła nie będą zbyt krótkie). Jak temp. na zewnątrz spada na dwucyfrowe minusy i postój kotła miałby trwać 20-25min to reguluje moce i histerezy tak, żeby palnik pracował non stop bez wygaszania (prawie jak z autami na Syberii działającymi w mieście non stop tylko przyczyny inne ).

  • #52423
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Także kiedyś rozważałem użycie podtrzymania ale według mnie ten tryb w piecach na Pellet wprowadza więcej problemów niż rozwiązuje, a główny powód wydaje się nie warty zachodu. No chyba, że masz znacznie przewymiarowany piec.

   Postoje rzędu 10 minut nie są złe jeżeli były poprzedzone paroma godzinami pracy.

   Jeżeli masz przewymiarowany piec to na początek obniż jego moc maksymalna o 20 – 30%.

   Zmień moment kiedy piec zaczyna modulować moc tak aby wcześniej schodził z mocy.

    

    

    

   W ten sposób wydłużysz czas pracy i krótki postój nie będzie takim problemem.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.