Podtrzymanie HIT Pellet 24kw

Strona główna Forum Pomoc techniczna Podtrzymanie HIT Pellet 24kw

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #62322
   teon
   Uczestnik

   Witam,

   Mam problem z ustawieniem pracy w podtrzymaniu. Mianowicie gdy piec wraca do pracy jasność płomienia spada w okolice 8-10%. Czasami wartość ta spada do takich wartości, że kocioł się wygasza i rozpala ponownie. W przypadku działającego podtrzymania gdy podajnik podaje pellet to jasność płomienia spada do 45% (nie wiem czy to jest prawidłowe). Czy powyższe zachowanie jest prawidłowe i  czy  można coś zmienić w ustawieniach?

   Pellet Olczyk przeważony 8,8 Kg/h kaloryczność 4,6,

   Ustawienia podtrzymania obecnie cykl 60s, podawanie 4 s, dmuchawa 12%

   Moce kotła 23KW 24%, 13 KW 20%, 7 KW 17%.  Płomień wydaje się mieć właściwy kolor. Zostaje trochę popiołu na palniku ale raczej sypkiego nie widać jakiś niedopalonych rzeczy.

   Histereza kotła obecnie ustawiona na 5. Temperatury 60/75.

   Dom niecieplony okna plastik. ok. 280 m2 do ogrzania. Grzejniki. Temperatura zadana na termostacie pokojowy 20 stopni i  jest dobrze utrzymywana niezależnie od temperatury zewnętrznej. Jest czujnik pogodowy. Ustawione jest, że temperatura zaworu obniża się o 10 stopni gdy termostat pokojowy osiągnie zadany poziom.

   Ogrzewany też zasobnik z wodą 300L do 55 stopni.

   2. Jeszcze pytanie obecnie jak obserwuje kocioł pracuje głównie z mocą minimalną oraz maksymalną, a mało z pośrednią. Stosunek czasu pracy wygląda tak max/śred/min = 3/1/4. Czy tu coś można poprawić czy jest dobrze?

    

  • #62330
   SERWIS
   Uczestnik

   Po pierwsze, masz bardzo małą histerezę. Kocioł rozpala się z mocą maksymalną i zaraz przechodzi w minimalną i wygaszanie. Zwiększ histerezę na 15 stopni a nawet na 20. zakres modulacji ustaw na 15 stopni.

   Co do podtrzymania, to nie wiem, czy jest to do końca efektywne i czy nie lepiej jest gdy palnik się wyłącza i załącza. Analogicznie do samochodu, czy powinien stać z włączonym silnikiem na biegu jałowym, czy z silnikiem wyłączonym? Są różne szkoły.

  • #62329
   teon
   Uczestnik

   Gdzieś znalazłem informacje, że przy włączonym podtrzymaniu kotła histereza powinna być ustawiona na małą wartość (3?) Jeśli chodzi o podtrzymanie to te spadki jasności płomienia, które czasem skutkują ponownym rozpalaniem kotła da się jakoś opanować. Chciałbym ustawić podtrzymanie prawidłowo i wtedy porównać czy, która opcja działania jest lepsza w moim przypadku.

  • #62328
   Patrol
   Uczestnik

   Im większa histereza tym dłuższy czas postoju uzyskasz, a jak na obiegu grzejnikowym masz zawór mieszający to spokojnie możesz ustawić zadaną 75 i histerezę 20, a z podtrzymania najlepiej zrezygnuj (o ile postoje kotła nie będą zbyt krótkie). Jak temp. na zewnątrz spada na dwucyfrowe minusy i postój kotła miałby trwać 20-25min to reguluje moce i histerezy tak, żeby palnik pracował non stop bez wygaszania (prawie jak z autami na Syberii działającymi w mieście non stop tylko przyczyny inne ).

  • #62327
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Także kiedyś rozważałem użycie podtrzymania ale według mnie ten tryb w piecach na Pellet wprowadza więcej problemów niż rozwiązuje, a główny powód wydaje się nie warty zachodu. No chyba, że masz znacznie przewymiarowany piec.

   Postoje rzędu 10 minut nie są złe jeżeli były poprzedzone paroma godzinami pracy.

   Jeżeli masz przewymiarowany piec to na początek obniż jego moc maksymalna o 20 – 30%.

   Zmień moment kiedy piec zaczyna modulować moc tak aby wcześniej schodził z mocy.

    

    

    

   W ten sposób wydłużysz czas pracy i krótki postój nie będzie takim problemem.

  • #62326
   Dawid Olsza
   Uczestnik

   Witam mam problem z wyłączeniem podtrzymania w kotle technix Pell 24kw z palnikiem sv200 i sterownikiem Argos Pid

   Mianowicie no wyłączeniu się pompy na grzejniki piec osiąga swoją temp.i następuje wygaszenie kotła wszystko jest ok ponieważ grzeje w domu kilka godzin rano i kilka popołudniu więc chciałbym aby palnik był wyłączony w ten czas i piec sobie z buforem tam kręci temperatura żeby było ok.problem jest w tym że co godzinę dwie palnik zaczyna działać coś tam sobie roZpali delikatnie pochodzi i gaśnie znów nie z powodów spadku temp.na kotle czy w zbiorniku CWU,co to jest i jak to wyłączyć prosze o pomoc Tym bardziej że na sterowniku opcję podtrzymanie mam na czerwono nie da się tam wejść więc nie jestem pewny czy to podtrzymanie czy co ????

  • #62325
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Niestety ale to nie nasze urządzenie więc nie wiem jak Ci pomóc.

  • #62324
   Patrol
   Uczestnik

   @Dawid Olsza: proponuję zajrzeć do instrukcji – albo wyłącz sterowanie PID i wtedy palnik powinien działać bez podtrzymania, albo poprawnie ustaw parametry podtrzymania by nie dochodziło do wygaszania płomienia. W razie czego kontaktuj się bezpośrednio z serwisem producenta tego kotła.

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.