Pompa Ciepła

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pompa Ciepła

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60865
   Jacek JJJ
   Uczestnik

   Serwis 1

   Podpowiedz coś na temat pompy ciepła albo jakiegoś innego źródła ciepła które macie w ofercie, a żeby paliwo nie było by do niego takie drogie jak do Daspell’a ?

   🙂

   Obecnie mam Wasz Daspell 15KW (mam wrażenie, że za dużo tej mocy, jedynie przy grzaniu cwu się sprawdza bo mam 300litrow zbiornik to męczy się z tym prawie 1h).

   135m² powierzchni użytkowej po podłodze koło 200m². Ponad 700m³  kubatura.

   Kiedyś robiłem audyt szczegółowy na ciepło właściwie to mi wyszło

   9,3kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. bez CWU)

   20 tys. kWh to roczne zużycie ciepła na ogrzewanie (bez CWU)

   4,5kW – przeciętna moc grzewcza

   Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,1°C i średniej temperaturze w domu 22,0°C.

    

   41W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą

   19 781kWh = 71GJ całkowite roczne zużycie energii cieplnej na ogrzewanie (bez CWU)

   Po inżyniersku to się nazywa energia użyteczna. To jest całkowita ilość energii cieplnej, jaką budynek zużywa. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać – ilość energii, jaką musisz kupić, będzie odpowiednio większa lub mniejsza od tej liczby.

   Na ten moment nie są tu uwzględnione żadne zyski energii.

    

   88kWh/m2 rocznie wskaźnik zapotrzebowania na energię

    

    

    

   Jakbyś zaproponował konkretne urządzenie?

  • #60874
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Te 20k kWh wychodzi ci ze zużycia pelletu, czy uwzględniłem sprawności?

   Mi przy zapotrzebowaniu z ciepła właściwego około 8 kWh zaproponowali PC 7 kW.

   U ciebie pewnie będzie 7 lub 9 kW.

   Pytanie co będzie z ceną prądu, bo ostatnio widziałem, że przy obecnych cenach prądu na giełdzie cena końcowa powinna iść w górę o 70%.

   Do tego weź pod uwagę dostępność PC, ilość takich urządzeń w okolicy i to czy sieć wytrzyma takie obciążenie.

   Mając piec na pellet i jakiegoś ups-a jesteś w miarę bezpieczny a przy PC już nie jest tak kolorowo.

   Sam się zastanawiam nad PC, ale przy obecnym bumie na te urządzenia, może być ciężko z porządnymi instalatorami i nawet z zakupem samego urządzenia w akceptowalnej cenie. Już ceny poszły dobre 15% w górę i jeszcze nie bardzo jest co kupić.

   Jak jesteś w stanie to według mnie trzeba przeczekać chwilowe zawirowania, spróbować zorganizować dobrą firmę instalacyjna i ewentualnie w przyszłym roku ruszyć temat.

   No chyba, że tak jak wcześniej pisałem, na twoim transformatorze jest dużo pomp ciepła. Wtedy może być ciężko.

  • #60873
   Patrol
   Uczestnik

   Brałem do obliczeń kaloryczność 4 kWh/kg (spr. max 85% i kalor. wyjściowo 4,8), więc znając spalanie w danych warunkach można wyznaczyć sobie krzywą – moja w załączeniu. Na to nanoszę dane producenta (jeśli są) i celuję w -11C i jakieś 41-42C na wyjściu. Jak ktoś chce to dobiera na -7C, ale dla mnie to za mało.

   Mischventil

   Załączniki:
  • #60872
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Bardzo ciekawy wykres.

   U mnie ostatnie dwie zimy pokazały, że przy -20 i 45 stopniach w układzie wystarczało mi coś w okolicy 24kg/dobę pelletu. Coś między  4 a 5 kWh, dlatego u mnie pompa 7 do 9 kWh powinna wystarczyć i mieć jakiś zapas mocy na cwu.

   -7 to przeważnie punkt kiedy pompa może, ale nie musi, wspomagać się grzałka. Może być nawet tak, że grzałki nie odpali do -15.

   Jak celujesz w punkt biwalentny na poziomie -11 to po prostu weź trochę większa pompę akceptując potencjalne wyższe koszty użytkowania.

  • #60871
   Patrol
   Uczestnik

   Modele to już mam wstępnie dobrane, tylko niedostępne niestety :/ u Ciebie przy -20C jak zużycie miałeś 24kg to daje moc ok 4kW, więc  przy -7C to potrzebujesz ze 2,5kW.  Jak dobierałeś 7 czy 9 kW i o jakich modelach myślisz?

  • #60870
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   W sprawie doboru rozmawiałem z Panem Tomaszem z HT, który zajmuje się doborem PC.

   Myślałem  o modelu Comfort II 7 kW.

   Chciałbym rozdzielić podłogę od kaloryferów i pozbyć się pojemnika na cwu, który ma słabe parametry i w sumie nie wystarczająca powierzchnię wężownic.

   Według ciepła właściwego potrzebuje 8 kW a ze spalania wychodzi mi 5kW nie licząc sprawności pieca i faktycznej kaloryczności paliwa.

   Najgorsze są okresy chłodne gdzie mocno wieje. Wtedy kaloryfery na niskim parametrze nie do końca sobie radzą.

   Mam piec zbity na 10 kW i kaloryczność ustawiona na 5.2 kWh/kg. Piec spokojnie się wygasza nawet przy -20, choć stoi te 20 – 30 minut.

   PC 9 kW rozważam głównie dlatego, że jest 3 fazowa, ale przekonuje się do 7 kW. Ma taką zaletę, że jak braknie fazy to można przełączyć na inną.

   Pozdrawiam

    

  • #60869
   Patrol
   Uczestnik

   Wg mnie obie będą za duże jak masz tak małe zapotrzebowanie, do tego 3fazowa to dopiero model 12kW, a nie 9kW. Mając sam COP z katalogu to ciężko wróżyć jakie są parametry (modulacja min/max). Ja np. nie podejmę decyzji o zakupie bez danych, które potrzebuję, opierając się tylko na rozmowie tel. (swoją drogą bardzo rzeczowej), w której coś może komuś przecież zawsze umknąć, mogę ja się pomylić itp. no ale zobaczymy, może jakieś dane (poza COP w standardowych punktach) się jeszcze pojawią. Są PC ze sprężarkami BLDC wersje 3faz, które mogą dalej pracować z dwiema fazami pod warunkiem, że nie wycięło fazy zasilającej sterowanie (wydajność może być ograniczona, ale też można uruchomić na dwóch pozostałych fazach grzałki). Tak samo jak masz dostępną jedną fazę (na sterowanie) również jest opcja odpalenia grzałki.

   Wziąłem pierwszy lepszy kalkulator i wraz z podsumowaniem wypluło wykres jak poniżej dla Twoich danych (tylko ze strefą strzelałem, więc to tylko orientacyjnie traktuj).

   Zmierzam do tego, że w przypadku Calla może lepiej wersji 5kW się przyjrzyj. Dla przykładu wrzucam jeszcze parametry innej pompy 8kW naniesione na wykres z moim zapotrzebowaniem i mając takie dane można się zastanawiać czy iść w wariant niższy mocowo. I tak w większości przypadków modulacja PC (przy zastosowanych identycznych sprężarkach/ wymiennikach) jest na zbliżonym poziomie jeśli chodzi o minimum. – producenci najczęściej softem ograniczają max moc.

   HT DasPell LuxGL

   HT DasPell Lux

    

    

    

    

   Załączniki:
  • #60868
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Możliwie, choć po poniżej 7 kW bym nie schodził. Powinna mieć na tyle duży zakres modulacji, że w ciepłe dni nie powinno być problemu z taktowaniem.

   Na grzanie cwu też potrzeba mocy a i po wygrzewaniu zasobnika PC będzie chodzić ze zwiększoną mocą aby uzupełnić brakujące ciepło.

   Coś mi się wydaje, że nie doczekamy się większej ilości informacji na stronie. Na FB powiedziano mi, że nie udostępniają kopert mocy.

   Możesz podać jak wyszukiwales kalkulatora? Jak to się fachowo nazywa?

  • #60867
   Patrol
   Uczestnik

   Widziałem ten wpis FB :/

   Co do kalkulacji w powyższym przypadku akurat było to mitsu: https://my-ecodan.me/. Inne PC trzeba już ręcznie sobie wrzucać z udostępnianych tabel, ewent. wiele wykresów wrzuca jeden z użytkowników forum murujących, więc jest wiele gotowców.

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.