Priorytet CWU

Strona główna Forum Pomoc techniczna Priorytet CWU

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60917
   Adrian
   Uczestnik

   Hej. Z racji temperatur na zewnątrz chciałabym włączyć piotytet CWU na lato. Rozumiem że spowoduje to odlaczenie przez zawór czterodrozny instalacji grzejników a pięć będzie jedynie utrzymywać wodę w kotle i zbiorniku CWU. Chyba dobrze rozumiem? Ale zawór czterodrozny zamyka się na 0 i tak jak by cały czas jest nadal wysterowany przez pięć do dalszego zamknięcie. Obawiam się w takim przypadku o żywotność silnika zaworu, to raczej nie jest zdrowe dla niego. Czy wysterowanie go do zamknięcia wyłączy się po jakimś czasie, czy to normalne i cały czas będzie wysterowany i nic się nie stanie? Piec Heiztechnik Q Eko 20kw.

  • #60928
   Adrian
   Uczestnik

   Czy mogę liczyć na odpowiedź chociaż serwisu?

  • #60927
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   W trybie lato piec grzeje tylko cwu.

   Piec będzie się rozpalał tylko jak temperatura wody w zasobniku cwu spadnie o histerezę, czyli piec nie utrzymuje swojej temperatury.

   U mnie siłownik zaworu zamyka się na 0 i zatrzymuje, choć nadal świeci się lampka na siłowniku oznaczająca zamykanie. Stoi tak już któreś lato z kolei i nic się nie dzieje.

   Możesz rzucić okiem w instrukcje siłownika czy nie ma tam informacji o wyłączniku pomocniczym.

  • #60926
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W trybie lato zawór jak i całe ogrzewanie nie pracują więc siłownik nie powinien być aktywny.

  • #60925
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   U mnie to trochę inaczej działa.

   W trybie lato siłownik powinien zamknąć mieszacz aby zablokować przepływ wody na układ CO.
   Teraz problem jest taki, że tak naprawdę piec nie wie kiedy zawór jest otwarty a kiedy jest zamknięty lub na jakiej pozycji jest obecnie.
   Sterownik wskazanie % otwarcia sobie oblicza i jak mu ręcznie przestawisz zawór na 100% to sterownik nadal będzie twierdził, że jest na przykład 40% otwarcia.

   Więc sam piec nie wie kiedy zakończyć zamykanie zaworu.

   W siłownikach Afriso jest coś takiego jak wyłącznik pomocniczy i można ustawić tak, że po osiągnięciu zera siłownik zakończy pracę.

  • #60924
   Adrian
   Uczestnik

   To to w takim razie jeśli w trybie lato siłownik nie powinien być aktywny to dlaczego cały czas u mnie jak i u kolegi świeci się na nim dioda sygnalizująca ruch w kierunku zamknięcia.
   <p style=”text-align: left;”>Mateusz mógłbyś mi wskazać na jakimś zdjęciu o jakim przełączniku mówisz? Też mam Afriso i tam jedynie widzę przełącznik w tryb ręczny.</p>

  • #60922
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Rzuć okiem na tą instrukcje.

   Pytanie czy masz ten sam silownik

   https://afriso.pl/pobieranie/Instrukcja_obslugi_silowniki_elektryczne_ARM.pdf

  • #60921
   Adrian
   Uczestnik

   Przełączyłem na lato i zobaczymy. Niestety mój zawór nie ma tego wyłącznika dodatkowego. Dziwi mnie tylko odpowiedz serwisu z której wynika że siłownik nie powinien być aktywny, skoro tak to czemu zarówno Tobie jak i mi zawór sygnalizuje ciągły obrót do zamknięcia, oznacza to że ciągle dostaje jednak sygnał z sterownika pieca i mimo tego że już jest zamknięty.

  • #60920
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Jednak małe sprostowanie – w trybie lato sterownik podaje sygnał na zamykanie zaworu mieszającego. Każdy siłownik ma wyłącznik krańcowy więc nie ulegnie uszkodzeniu.

  • #60919
   Adrian
   Uczestnik

   No i wszystko jasne. Matusz i Serwis dziękuję za wsparcie.

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.