Problem z mieszaczem.

Strona główna Forum Pomoc techniczna Problem z mieszaczem.

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61297
   Patryk Dusza
   Uczestnik

   Cześć! Kocioł pracował sobie normalnie, aż nie brakło pelletu. Dosypałem taki sam pellet (olczyk), z tej samej partii i zaczęły się problemy.

   Kocioł zaczął szybko osiągać zadaną temperaturę (65stopni), zajmuje mu to około 1-1,5h. Na mieszaczu ustawiona zadana 32 stopnie. W czasie nagrzewania kotła, temperatura na mieszaczu nie może się ustabilizować. Co parę minut zawór załącza się i wyłącza. W ten sposób temperatura waha się od 25 do 41 stopni na mieszaczu. Od 40 stopni oczywiście wyłącza się pompa za mieszaczem. Gdy już kocioł dojdzie do zadanej temperatury (65 st) – przechodzi w tryb wygaszania i temperatura rośnie jeszcze o około 2 stopnie. Tempereatura na mieszaczu również jest wysoka – ok 40 stopni więc jest wyłączona pompa na podłogówkę. Temperatura kotła spada bardzo wolno. Potrzeba ok 1h by temperatura spadły o 1 stopień. Na dodatek gdy spada temperatura kotła to powoli sie podnosi temperatura mieszacza… Przykładowo temp kotła spadła z 70 na 68 to temp mieszacza wrosła z 37.5 na 38.5 Gdzie Szukać problemu? Jest to dla mnie dziwna sytuacja bo tak jak mówię, wcześniej kocioł pracował w miare ok, nawet sie nie wygaszał bo pracował w przedziale 55-63 stopnie, a temperatura mieszacza była w miare ustabilizowana (zakres błetu 1-1,5st)…

   Kocioł : HT QPELLET DUO 25KW na sprzęgle i zaworze 3d.
   Zadana temp kotła: 65st
   Histereza temp kotła: 15st
   Zadana temp mieszacza: 32-35 (różnie)
   Zadana temp CWU – 50st (tryb pracy bez priorytetu)
   Histereza CWU – 10st

  • #61304
   Patrol
   Uczestnik

   Wygląda to na zbyt szybkie ruchy mieszacza powodujące przebicia temperatury – podaj jakie masz parametry mieszacza w sterowniku i przy okazji jaki jest czas pełnego otwarcia zaworu

  • #61303
   Patryk Dusza
   Uczestnik

   Parametry mieszacza:

   zakres proporcjonalnosci – 5
   stała czasu całkowania – 130
   czas otwarcia zaworu – 120sek
   nieczułość mieszacza – 2 stopnie

   Nie wiem, jak dla mnie to sterownik coś wariuje bo nawet jak wyłącze piec, postoi on 3-4h to caly czas trzyma praktycznie i na mieszaczu i na kotle temperature. Mieszacz spadnie z 40 stopni do 36 może, kocioł spadnie z 65 do 59 ( pi razy drzwi) i gdy załącze kocioł od nowa to nagle temperatura mieszacza spada np do 26st i temperatura kotła też spada w ciągu paru minut do 43-44 stopni…
   Co oznacza literka R na wyswietlaczu sterownika R-CONTROL pod symbolem podajnika? Zauważyłem, że teraz czasem sie pojawia a wcześniej jej nie widziałem.

  • #61302
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   A z pompą ochrony powrotu jest wszystko w porządku?

   U mnie takie zachowanie było jak mi zaczęła padać pompka ochrony powrotu.

   Niby masz sprzęgło więc nie powinno tak się dziać, ale może jak piec pracuje i spadnie mu powrót to załącza pompkę ochrony, która zabiera sporo cieplej wody. W momencie przekroczenia zadanej pompka się wyłącza i mieszacz dostaje strzał gorącej wody. Sterownik HT 900 ma obsługę pompy ochrony. Wcześniejsze sterowniki tego nie miały i pompka była podpięta jako pompa kotła i pracowała cały czas.

   Co to masz za sterownik?

   U mnie, jak mi pompka padła, przełączyłem tryb pracy mieszacza na CO a nie na podłogę co daje mi możliwość ograniczenia temperatury maksymalnej ale nie wyłącza pompy mieszacza przy chwilowym przebiciu. Mam głównie kaloryfery.

   Spróbuj zmienić zakres proporcjonalności na 3. Od niego zależy jak duży ruch wykona siłownik.

   Sprawdź też czy problem występuje jak załącza/wyłącza się ochroną powrotu.

  • #61301
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   A, i jeszcze możesz zmienić nieczułości mieszacza na 1 stopień. Szybciej będzie reagował na zmianę temperatury co u ciebie jest bardzo ważne bo masz włączoną ochronę podłogówki i nie chcesz przebić o więcej niż 5 stopni ponad zadaną temperaturę.

    

  • #61300
   Patryk Dusza
   Uczestnik

   Mam sterownik R.Control em890 i mam w nim opcje ochrona powrotu – włączoną. Ale pompy ochrony powrotu zewnętrznej raczej nie mam. Widzę, że powrót idzie jakby przez pompe kotłową tylko. Teraz jak mam na mieszaczu 40 stopni to czuje że górna listwa rodzielacza jest bardzo ciepła, a dolna chłodna.

  • #61299
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   To masz rozwiązanie podobne do mojego

   Jeżeli masz pompę kotła/ochrony powrotu to sprawdź w ustawieniach serwisowych temperaturę jej załączania.

   Powinno być jak najniższa. Jak masz na przykład 55 stopni to pompa przy rozpalaniu się wyłączy a potem będą się dziwy działy. Ustaw 40 stopni, powinno wystarczyć.

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.