Strona główna › Forum › Pomoc techniczna › Q pellet GL 20KW – sterowanie pompą CO/kotłem
- Ten temat ma 7 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 3 lata temu przez Dawid.
-
AutorWpisy
-
-
26 października 2021 o 21:05 #61830DawidUczestnik
Witam,
mam zamontowany ten piec od ponad dwóch lat, wszystko działa prawidłowo. Chciałbym jednak zoptymalizować (zaoszczędzić) proces grzania. W tym momencie na rozdzielaczach podłogówki mam zamontowane listwy sterujące, które sterują (włączają) pompą przy rozdzielaczu – gdy jest przynajmniej jeden układ podłogówki jest otwarty. Zrobiłem to po to aby, pompa na rozdzielaczu nie potrzebnie mieszała wodę, która i tak w układzie nie jest wykorzystana.
Problem dotyczy pompy CO podłączonej i sterowanej z pieca. Zmieniłem ustawienia CWU na Zima, pompa CO cały czas pracuje i tak faktycznie w momencie zamkniętych układów (obiegów podłogówki) nie potrzebnie grzeje rury układu. Piec mam ustawiony na 65 stopni, gdy spadnie do 50 stopni włącza się ponownie gdyż taką minimalną temperaturę można ustawić.
Pytanie, czy jest możliwość wyłączenia pompy CO lub zmiany nastawy minimalnej temperatury kotła?
Czytałem że podłączenie czujnika temperatury zewnętrznej pozwala ustawić tryb CWU na Automatyczny, wtedy piec by się sam przełączał na Zimo lub Lato. Po części byłoby to zgodne z tym co jest w pokojach (słonecznie i ciepło – układy się nie włączają, dzięki regulatorom w każdym pomieszczeniu), tylko pytanie czy jestem w stanie odpowiednio ustawić temperaturę zmiany nastawy między trybami.
Jednak zależało by mi aby włączenie pompy CO oraz przełączenie/włączenie kotła zależało od tego czy któryś z układów podłogówki został otwarty. Korzystam z listwy sterującej Salusa KL08NSB, która posiada wyjście na piec.
<h3 class=”LC20lb DKV0Md” style=”font-weight: normal; margin: 0px 0px 3px; padding: 5px 0px 0px; font-size: 20px; line-height: 1.3; display: inline-block;”>KL08NSB – Salus</h3> -
26 października 2021 o 21:43 #61838DawidUczestnik
Listwa sterująca Salus KL08NSB ma wyjście beznapięciowe na piec, myślałem o zrobieniu jakiegoś obejścia lub zastąpienia czujnika temperatury. Ale wydaje mi się że jest możliwość wykorzystania innego złącza
-
26 października 2021 o 22:51 #61837DawidUczestnik
Nie mogę znaleźć informacji nt. czujnika otwarcia zasobnika/drzwi, chciałbym się dowiedzieć jak działa oraz gdzie go podłączyć, bo w instrukcji obsługi sterownika HT Tronic 900 tego nie ma.
Może to złącze mógłbym wykorzystać do sterowania kotłem? np. jeśli zwarte – działa, rozwarte – piec się nie włącza.
Czy mógłbym prosić o opisanie tego czujnika?
Przepraszam, że w trzech postach, ale nie mogę edytować pierwszego.
Wersje oprogramowania:
Z.HT900T V2.15 May 28 2019
Panel HT(23)v1.19 Apr 19 2019
Pellet GL 20 V2
-
27 października 2021 o 09:33 #61836DawidUczestnik
Przeczytałem z instrukcji Ht Tronic 700, że czujnik tak faktycznie zatrzymuje podajnik i pokazuje błąd. To nie jest dobre rozwiązanie, nie chce aby piec się włączał i wyłączał co parę minut. Gdyby ten czujnik temperatury można by było jakoś obejść i wykorzystać ze zworkami z listwy sterującej hmm
-
27 października 2021 o 19:50 #61835Mateusz ŻurekUczestnik
Cześć,
Jeżeli dobrze rozumiem, masz sterownik ht tronik 900 i główny obieg jest zasilany pompą kotłową.
Skoro sterownik ma wyjście bezprądowe, i może podać sygnał (zewrzeć lub przerwać) w przypadku gdy nie ma zapotrzebowania na pracę to mógłbyś podpiąć to wyjście do pieca wejściem I2 (Termostat pokojowy kotła) i w sterowniku ustawić wyłączenie pompy kotła od termostatu.
To powinno rozwiązać twój problem, choć piec i tak będze utrzymywać swoją temperaturę.
Piec powinien pracować powyżej 55 stopni więc nie powinieneś obniżać minimalnej pieca.
-
27 października 2021 o 21:35 #61834DawidUczestnik
Udało mi się rozwiązać ten problem używając złącza termostatu pokojowego, pod którego podłączyłem wyjście na kocioł z listwy Salusa (to wejście zwiera jeśli jest potrzeba) działa to jak należy.
Dodatkowo w końcu zainstalowałem zewnętrzny czujnik temperatury oraz przestawiłem tryb pracy na automatyczny zima/lato, dzięki temu gdy temperatura na dworze jest wyższa niż zakładana (10 stopni C), piec włącza się w tryb lato. Dzięki czemu nie musi się włączać, gdy temperatura spadnie poniżej 50 stopni. Nastawiłem temperaturę do wyłączenia trybu lato na 9 stopni. Podejrzewam że będę musiał „wyczuć” jaka jest odpowiednia nastawa dla mojego domu.
Piec powinien pracować powyżej 55 stopni więc nie powinieneś obniżać minimalnej pieca.
W trybie lato minimalna temperatura nie jest zachowywana, przez co w ciągu lata piec włączał się średnio raz dziennie, aby dogrzać wodę do temperatury 45 stopni. Więc jeśli tryb zmieni się pod wpływem zewnętrznej temperatury na zima, minimalna temperatura 50 stopni zostanie zachowana
-
28 października 2021 o 08:37 #61833Mateusz ŻurekUczestnik
Super,
Z tą temperatura poniżej 50 stopni jest tak, że w lecie to nie ma większego znaczenia gdyż dzieje się raz czy dwa razy dziennie.
W zimie miałbyś dużo więcej takich sytuacji co mogło by doprowadzić do korozji niskotemperaturowej.
-
29 października 2021 o 08:58 #61832DawidUczestnik
Najgorszy jest okres przejściowy, tak jak teraz za oknem. W zimie nie będzie problemu, piec będzie pracował cały czas, chyba że zima będzie kiepska.
Podsumowując po moich modyfikacjach zaobserwowałem zmniejszenie ilości rozpaleń pieca o ok. połowę przez te dwa dni. Jestem zadowolony z tego. W końcu działa jak należy 😉
-
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.