Ruszt awaryjny i praca siłownika mieszacza

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ruszt awaryjny i praca siłownika mieszacza

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61513
   Dominik24
   Uczestnik

   Cześć wszystkim, mam dwa pytania tak jak w tytule tematu odnośnie rusztu awaryjnego i pracy siłownika mieszacza mianowicie :

   Czy ruszt awaryjny sztabkowy który otrzymałem z kotlem wpływa jakoś na jego sprawność ? Mam na myśli czy podczas gdy nie jest używany lepiej żeby był wyjęty czy nie ma to znaczenia np. na temp spalin

    

   Odnośnie siłownika – mam ustawioną temp mieszacza 48 stopni na grzejniki , siłownik otwiera zawór gdy temp spadnie o 1-3 stopnie i zamyka gdy temp wzrośnie o 1-3 stopnie lub przebija nawet o wiecej. I tak w kółko. Czy nie powinien on ustawić się w jednej pozycji i ewentualnie balansować maksymalnie w różnicy 1 stopnia od zadanej ? Czas otwarcia 140s wpisany w sterowniku.

   Na kotle żądaną 70, histerza 15 , modulacja 15 , moc max 10, min 4

   Kocioł Daspell 12kw , zawór 4d , pompa na powrocie.

    

  • #61515
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Ruszt raczej usuń z pieca. Nie powinien znacząco wpływać na sprawność, ale może wpływać na dopalanie spalin i dodatkowo zbiera pył.

   Siłownik tak ma, że balansuje w obrębie zadanej temperatury. To o ile musi spaść czy przebić jest sterowane nieczułości a siłownika. Przestaw ja na 1 stopień i będzie lepiej ale nigdy perfekcyjnie nie będzie. Temperatura wody zasilającej oraz powrotu zmienia się w czasie oraz z zapotrzebowaniem na ciepło więc nie da się dokładnie trzymać zadanej temperatury.

   Poza tym im częściej siłownik będzie zmieniał ustawienia tym krócej pożyje.

   1 stopień nieczułości to według mnie wystarczająco dobre ustawienie.

    

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.