Ustawienia pieca Heiztechnik One 15kW

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ustawienia pieca Heiztechnik One 15kW

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61925

   Dzień dobry.

   Czy jest możliwość ustawienia pieca w taki sposób, żeby przy ustawieniu sterowania pogodowego, na zaworze 1 – na sterowniku kotła, termostat pokojowy nie pozwalał na przekroczenie zadanej w pomieszczeniu temperatury. Chodzi o równoległą i zsynchronizowaną pracę sterowania pogodowego i termostatu Ht-tronic Rooms wireless.

   Bardzo proszę o pomoc i sugestie w powyższym temacie. Będę wdzięczny i zobowiązany.

  • #61939
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W przypadku ogrzewania grzejnikowego wystarczy ustawić obniżenie od termostatu (nastawy na zaworze) np. o 15-20 stopni C to w przypadku nagrzania pomieszczeń grzejniki ostygną i pomieszczenie się nie przegrzeje.

    

   W przypadku ogrzewania podłogowego obniżenie nastawy nie zadziała od razu, ponieważ podłoga ma dużą bezwładność i dalej oddaje ciepło.

    

   Rozwiązaniem jest załączenie sterowania pogodowego dla zaworu. Temperatura zadana jest wtedy zmienna w zależności od temperatury na zewnątrz. Termostat w takim przypadku reaguje tylko prewencyjnie.

  • #61938

   Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ogrzewanie wyłącznie grzejnikowe.

   S<span style=”text-align: right;”>terowanie pogodowe ustawione na zaworze 1 w sterowniku kotła. Rozumiem, że obniżenie temperatury od termostatu na tym zaworze nie pozwoli na przegrzanie pomieszczeń. Wszystko jasne. </span>

   Ale, czy równolegle i jednocześnie można tak ustawić parametry pracy sterownika Ht-tronic Rooms wireless, żeby precyzyjnie utrzymywał żądaną i ustaloną temperaturę w pomieszczeniu?

   Z jakich ustawień i kombinacji sterowań najlepiej skorzystać, żeby jak najbardziej precyzyjnie i dokładnie utrzymać zadaną w pomieszczeniu temperaturę?

   Dopiero rozpoczynam „przygodę” z ustawieniami pieca na pellet, dlatego też będę wdzięczny i zobowiązany za każdą konstruktywną pomoc i poradę.

  • #61937
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Dokładna regulacja to przede wszystkim określenie jaka temperatura zaworu przy określonej temperaturze zewnętrznej budynku nie powoduje przegrzewania budynku.

   Nastawy do sterowania pogodowego to Nastawa zaworu gdy +10 stopni c na zewnątrz i Nastawa zaworu gdy -10 stopni C na zewnątrz.

   Warto poobserwować na aktualnych ustawieniach czy często termostat widzi podwyższoną temperaturę i jednocześnie obniża nastawę na zaworze.

   Jeżeli jest to częste warto obniżyć nastawę zaworu przy +10 stopni C o kilka stopni C – spowoduje to spadek temperatury na grzejnikach.

  • #61936

   Dzień dobry.

   Po przeczytaniu wszystkich sugestii i propozycji ustawień, mam jeszcze na koniec kilka pytań.

   1. Co z punktu widzenia ekonomii ogrzewania i komfortu cieplnego pomieszczeń w budynku, bedzie lepszym rozwiązaniem. Sterowanie pogodowe zaworem 1, czy sterowanie termostatem w pomieszczeniu?

   2. W przypadku ustawień automatyki sterowania kotłem, celem utrzymania zadanej temperatury pomieszczeń, co jest lepszym rozwiązaniem. Obniżenie temperatury zaworu, czy wyłącznie pompy?

   3. Czy zasadne jest ustawienie priorytetu cwu? Zalety i wady takiego rozwiązania.

   4. Czy zasadne jest ustawienie sterowania pompą cwu, w trybie automatycznym? Zalety i wady takiego rozwiązania.

   5. Jaki konkretny rodzaj pelletu, chodzi o producenta, granulację, itp., polecacie Państwo, jako paliwo do tego rodzaju kotła, (Heiztechnik RED ONE 15kW).

   Będę wdzięczny za wszelkie możliwe sugestie, odpowiedzi i porady.

   Pozdrawiam.

  • #61935
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   1. Oba na raz
   <p style=”text-align: left;”>2. Polecane jest obniżenie, ale zależy od układu. Jak masz same kaloryfery to możesz spokojnie przetestować wyłączanie pompy pamiętając, że niekiedy nastąpi po blisko temperatury zadanej i może się tak zdążyć, że pięć znacznie przebije zadaną.</p>
   3. Raczej nie, chyba, że masz niedobór mocy lub znacznie ja obniżyłem. Wady: masz przerwę w grzaniu. Zalety: szybciej ogrzejesz CWU.
   <p style=”text-align: left;”>4. Co to za tryb? Nie jest automatyczne przejście w tryb lato/Zima w zależności od temperatury zewnętrznej?</p>
   5. Pellet sosnowy 6mm. Ale spalisz i inne odmiany byle nie było w nim za dużo wody jak w lecie z torfu czy innych wynalazków. Raczej trzymaj się sosny 6mm dobrej jakości lub z certyfikatami. Jak będziesz miał z nim jakieś problemy to nie krępuj się reklamować paliwa. Jak dostawca jest poważny to się zainteresuje sprawą.

    

    

    

    

  • #61934

   Dobry wieczór.

   Jak konkretnie, krok po kroku, ustawić sterowanie pogodowe zaworem 1 i jednocześnie sterowanie termostatem pokojowym. Chodzi o to, żeby pomimo automatyki sterowania pogodowego, termostat pokojowy nie pozwalał na przekroczenie zadanej w pomieszczeniu temperatury, a po jej obniżeniu o żądaną wartość, ponownie zasterował automatyką kotła.

   Mam nadzieję, że prawidłowo opisałem, na jakich konkretnie ustawieniach mi zależy. Jak już wcześniej pisałem, to moje początki z kotłami na pellet, i dlatego proszę o dokładne wskazówki i porady oraz wyrozumiałość i cierpliwość. Za każdą informację i poradę, będę bardzo wdzięczny i zobowiązany.

   Pozdrawiam.

  • #61933
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W pierwszej kolejności trzeba dobrać do budynku i instalacji nastawy pogodowe – dla temperatury zewnętrznej +10 i -10. Odpowiedni dobór temperatur spowoduje utrzymania temperatury w pomieszczeniach na równym poziomie. Zazwyczaj to użytkownik musi poobserwować sytuacje w mieszkaniu i wprowadzić delikatne korekty. W przypadku trafionego ustawienia ustawienia termostat pokojowy tylko sporadycznie obniży nastawę w przypadku przekroczenia temperatury.

   W przypadku podłogówki zbyt wysoka temperatura na podłodze nawet po obniżeniu nastawy poprzez termostat spowoduje podbicie temperatury w pomieszczeniu.

   Ogrzewanie grzejnikowe ze względu na mniejszą bezwładność po zadziałaniu termostatu szybko stygnie i temperatura się nie podnosi (wyjątkiem są grzejniki żeliwne – w takiej sytuacji też należy dobrze ustawić temperatury sterowania pogodowego).

  • #61932

   Dzień dobry.

   Bardzo proszę o konkretne informacje, co i jak ustawić na panelu sterowania kotła i sterownika Ht-tronic Rooms wireless. Jakie nastawy dla jakich konkretnie parametrów należy wprowadzić. Co włączyć, co wyłączyć. Posiadam wyłącznie ogrzewanie grzejnikowe.

   Będę wdzięczny za każdą precyzyjną i dokładną informację i pomoc.

   Pozdrawiam.

  • #61931
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Nie napiszę ci dokładnie jak to zrobić bo mam inny sterownik.

   Rzuć okiem do instrukcji.

   https://heiztechnik.pl/wp-content/uploads/2020/11/Instrukcja-Ht-tronic-900-Sensor.pdf

    

   Na stronie 15 i 16 jest opis trybu pogodowego dla mieszacza.

   Jak włączysz któryś z trybów pogodowych to musisz jeszcze ustawić pożądaną temperaturę przy +10 i -10 stopni.

   Na stronie 16 jest też informacja o obniżeniu nastawy mieszacza od termostatu pokojowego.

   To powinno wystarczyć. Zostanie doregulowanie ustawień ale to zrobisz jak zauważysz czy udaje się utrzymać zadaną temperaturę w domu.

   Zakładam, że masz czujnik pogodowy.

    

    

  • #61930

   Dzień dobry.
   <p style=”text-align: left;”>Bardzo dziękuję za wskazówki. Czytałem instrukcję, jednak mam kilka wątpliwości i niejasności.</p>
   Czy sterownika pokojowy Ht-tronic Rooms wireless, to termostat o którym mowa w instrukcji obsługi?

   Jakieś inne sugestie?

  • #61929
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   W instrukcji jest informacja o dowolnym termostacie pokojowym.

   Httronic rooms daje ci więcej możliwości.

   Tu niestety nie znam szczegółów.

  • #61928

   Dzień dobry.
   <p style=”text-align: start;”><span style=”text-align: center;”>Bardzo dziękuję za sugestie i podpowiedzi. Będę wdzięczny i zobowiązany, jeżeli ktoś będzie mógł coś jeszcze dodać w tym temacie. Każda porada, podpowiedź i sugestia będzie dla mnie bardzo ważna, istotna i pomocna.</span></p>
   Pozdrawiam Serdecznie.

  • #61927

   Dzień dobry.

   Czy ktoś jeszcze mógłby coś dodać w temacie. Będę wdzięczny i zobowiązany za każdą możliwą wskazówkę i poradę

   Pozdrawiam.

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.