Ustawienie kotła Hitpelet

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ustawienie kotła Hitpelet

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61574
   Tlen
   Uczestnik

   Witam. Od sierpnia jestem posiadaczem kotła Hitpelet o mocy 20kw, ogrzewa on dom  dwukondygnacyjny o łącznej powierzchni 180m2, budownictwo lata 70 ocieplony styropianem 12 cm oraz poddasze wełna 25cm okna plastiki dwu i trzy szybowe. W  instalacji  jest zamontowany zwór czterodrożny z siłownikiem, temperatura w pomieszczeniach jest regulowana termostatem pokojowym firmy salus ustawiony na 24 stopnie

   Problem polega na dużym zużyciu peletu około 25 kg na dobę myślę, że problem jest z dobrymi ustawieniami kotła a mianowicie:

   1. Jak ustawić podawanie paliwa na 7,5 kg bo tyle wychodzi z przeważenia a fabryczne minimum to 8 kg?

   2. Chciał bym zmniejszyć moc kotła do 18kw ale nie wiem ile   procent zostawić nadmuchu. Teraz mam 20 kw i 32% nadmuchu ale myślę, że tlenu jest za dużo bo deflektor jest biały (zdjęcie)

   3. Problem podczas rozpalania nie odpala za pierwszym pobraniem paliwa musi dobrać i dopiero wtedy odpala.

   Proszę o wskazówki. Pozdrawiam

   Załączniki:
  • #61579
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   1. Nie ustawisz. Poniżej 8kg wydajności serwis uznaje paliwo za marnej jakości. Możesz piec oszukać ustawiając niższa kaloryczność paliwa. Wtedy piec uzna, że musi go podać więcej.

   2. Moc możesz obniżyć. Nie obcinaj więcej niż 30%. Nadmuch ustaw na 28 – 30%. Ewidentnie masz za dużo powietrza. Nadmuch możesz sprawdzić na oko. Otwierasz drzwiczki palnika i szybkim rzutem oka patrzysz na centrum płomienia. Jak biały to mniej powietrza. Jak czerwony i dymi to więcej. Celujesz w kolor żółty. Ważne aby sprawdzenie robić na szybko aby płomień nie dostał powietrza z zewnątrz. Po każdej zmianie daj piecu popracować parę minut z nowymi ustawieniami.

   3. Problem ściśle związany z wydajnością podajnika. W ustawieniach da się zwiększyć dawkę paliwa do podawania.

  • #61578
   Tlen
   Uczestnik

   Cześć.

   Mateusz Żurek dziękuję bardzo za podpowiedź. O ile można obniżyć kaloryczność paliwa mam ustawione na 5.1 bo tak jest na worku czy 4.6 będzie dobrze? Czyli jak zmniejszę kaloryczność paliwa to  podajnik poda w czasie rozpalania więcej pelletu? Może problem z rozpalaniem też się rozwiąże tym ustawieniem. pozdrawiam

  • #61577
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Kaloryczność 5.1kwh to bujdy. Pellet realnie ma coś między 4 a 5kwh/kg.

   Realnie dobrej klasy pellet ma w okolicach 4.8 do 5kwh/kg.

   W teorii kaloryczność możesz obniżać dowolnie, ile sterownik pozwoli. Ten parametr wpływa tylko na obliczenie czasu pracy podajnika aby podać go tyle ile potrzeba na danym progu mocy.

   Tak, obniżenie kaloryczności pomoże także na problem z rozpalaniem. W razie dalszych problemów możesz zwiększyć podawanie do rozpalania.

   Dawka paliwa do rozpalenia jest w menu serwisowym -> menu palnika -> rozpalanie.

    

    

  • #61576
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Wydajność ustawisz minimalnie na 8.

   Po przejściu w moc maksymalną sprawdź czy płomień dotyka tylnej ściany – jeżeli jest krótki to zmniejsz nadmuch aby płomień delikatnie dotykał tylnej ściany.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.