HT 20 – wysokie skoki temperatury

Strona główna Forum Kotły zasypowe HT 20 – wysokie skoki temperatury

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60207

      Użytkuję od kilku dni kocioł HT 20 kW i w związku z jego pracą mam kilka pytań. Na początek najważniejsza wątpliwość.
      Palę drewnem i przy osiągnięciu ustawionej „nast. temp. kotła” – 60 st. wyłącza się dmuchawa a piec dalej podnosi temperaturę do 85 stopni. Czy aż taki wzrost jest normalny? Potem oczywiście temp. opada aż do poziomu 58 st, załącza się dmuchawa, oczywiście temperatura chwilę jeszcze opada a potem rośnie i historia się powtarza.
      Czy te amplitudy wahań temperatury muszą być tak duże?
      Uważam, że stałopalność o jaką nam chodzi to staranie o utrzymywanie w miarę jednolitego tempa wykorzystania źródła energii – stąd moje pytanie.

      Nastawy pieca:
      czas przedmuchu – 10
      pauza przedmuchu – 5
      obroty min – 1
      obroty maks – 3
      priorytet cwu – wyłączony
      nast. temp wzrost – 0
      próbowałem różne – bez większych zmian.

      W obiegu pracuje pompa CO i CWU.

      Powyższą kwestie próbował rozwiązać serwisant firmy, którego wizyta okazała się konieczna z powodu wady fabrycznej, oberwanego zawiasu drzwi pieca (pierwszy dzień użytkowania !!!!), otóż zasugerował on, że parametr termostat pokojowy (u mnie brak takowego) powinien być w pozycji „wyłączony” i wtedy dioda „termostat” na piecu pali się kolorem zielonym. Tak też zrobił i odjechał. Po rozpaleniu okazało się, że nie dość nic się nie zmieniło to: pompa CO pracuje non stop, natomiast dmuchawa w trybie nadzoru nie włącza się w ogóle. Zaniepokojony takim stanem po kilku godzinach pracy pieca powróciłem do poprzednich ustawień.
      Czy były to prawidłowe ustawienia i prawidłowy sposób pracy? i czy miały wpływ na amplitudę temperatury pracy pieca?

      Proszę o sugestie.

      Pozdrawiam z nadzieją, że mój piec zacznie pracować bezproblemowo pomimo fatalnego „wejścia”.

    • #60209
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Co do drzwi to czasami, raz na kilka tysięcy może coś takiego się zdarzyć, ważne, że sprawa została szybko załatwiona.
      Jeżeli nie posiadasz termostatu pokojowego, to serwisant wykonał prawidłowego jego wyłączenia i w tym momencie dioda termostatu powinna się zapalić, a pompa co. powinna pracować w trybie ciągłym. W przypadku przekroczenia temperatury bodajże 70 lub 75 stopni przedmuchy się nie włączają aby nie podnosić temperatury kotła (przy drewnie przedmuchy są mało potrzebne, dlatego możesz zminimalizować ich działanie). Jeżeli temperatura znacznie przekracza zadaną to proponuję, abyś zmniejszył obroty maksymalne dmuchawy na „2” i kocioł dłużej będzie dochodził do temperatury i mniej ją przekraczał.

      Pozdrawiam

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.