Q HIT Plus 25 problem z paleniem

Strona główna Forum Kotły zasypowe Q HIT Plus 25 problem z paleniem

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60177
      PiotrekS
      Uczestnik

      Witam.

      Nie wiem już co robić, jak tak dalej będzie to będę miał na głowie ekologów, straż miejską czy kogoś innego.

      Palę węglem (jakaś mieszanka od drobnych do dużych kawałków) i trochę drewna.

      Problemem jest DUŻE dymienie, dużo ciemnego dymu z komina, praktycznie przez cały czas palenia. Do tego nie można spokojnie otworzyć drzwiczek w celu dorzucenia paliwa, bo DOCHODZI DO WYBUCHÓW, w całym domu śmierdzi od tego. O dołożeniu paliwa nie ma mowy! Obojętnie czy odłączę dmuchawę (tak jak jest napisane w instrukcji, choć sterownik nie posiada takiej opcji i trzeba sobie radzić innym sposobem), czy otworzę drzwiczki popielnika, bo zawsze jest dużo dymu.

      Próbowałem już zmniejszać obroty i szczelinę w dmuchawie, praktycznie do minimum, nic to nie daje. Zwiększać nie mogę, bo za szybko się rozpala i niepotrzebnie dużo ciepła jest wydmuchiwane do komina.

      A co z tym wszystkim się wiąże to kocioł spala więcej paliwa niż poprzedni.

      Z temperaturą nie schodzę poniżej 65°C (tak jak zalecane jest w instrukcji), a pojawiło się DUŻO sadzy oraz GRUBA warstwa smoły dookoła tego górnego wymiennika. Jak jej się teraz pozbyć?

      Co robić? Może Wy coś wymyślicie, spojrzycie na to z innej strony, znajdziecie coś co przeoczyłem, bo ja już się pogubiłem.

      Czytałem o rozpalaniu od góry, jednak w ten sposób nie potrafię uzyskać większej temperatury od około 58°C (analogowy termometr za pompą, w króćcu, sterownik pokazuje około 55°C), poza tym i tak długo dymi, czas palenia raczej się wydłuża, ale sadza się pojawia, a z tego co czytałem to powinna zniknąć.

    • #60183
      qvaziu
      Uczestnik

      Jaką masz średnicę komina? Jeśli jest mała to piec może się dusić. Zerknij czy komin ma prześwit. Nie wszyscy pamiętają aby go wyczyścić z zalegającej sadzy. A sprawdź na samym drewnie czy też maż pełno dymu dookoła.
      Na sadzę najlepiej użyć obierek po ziemniakach (rzucamy na żar) albo można coś kupić w takich sklepach jak Castorama (koszt około 15 zł za 10 sztuk).
      Ja też mam taki sam piec jak ty i nie mam żadnych problemów z cofaniem się dymu. Komin mam wymurowany z pełnej cegły.
      Jeśli odłączę dmuchawę (wyjęcie wtyczki od sterownika) i otworzę drzwiczki od popielnika to mam taki cug, że ogień wchodzi praktycznie aż w komin.

    • #60182
      PiotrekS
      Uczestnik

      Komin jest regularnie czyszczony, stary, dość mały, 14 cm x 14 cm, ale „Jeśli odłączę dmuchawę (wyjęcie wtyczki od sterownika) i otworzę drzwiczki od popielnika to mam taki cug, że ogień wchodzi praktycznie aż w komin.”, u mnie jest podobnie.

      Dym się nie cofa, jednak jest go bardzo dużo, nie jest dopalany, a to przecież są duże straty energii, pieniędzy.

    • #60181
      qvaziu
      Uczestnik

      Średnicę komina masz małą. Ja mam 17cm * 25cm
      Palisz węglem czy aby nie Czeskim? Wszystkich których znam strasznie narzekali na ten węgiel i mówili że dużo jest dymu.
      Piec mam ustawiony gdy pale węglem na 55 stopni i w tej temperaturze sadza mi znika (oczywiście nie natychmiast).

    • #60180
      PiotrekS
      Uczestnik

      Nie wiem czy czeski, nie znam jego nazwy. Kupiony tam gdzie zawsze, gdzie kupuje wiele ludzi, firma istnieje już chyba ponad 20 lat.

      Komin mały, ale ciąg jest. Przy otwartych drzwiczkach popielnika w kilka minut temperatura zaczyna się szybko podnosić, woda zaczyna syczeć, kocioł „huczeć”, ale co z tego jak wtedy większość energii idzie w komin, w straty?

    • #60179
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Z tego co piszesz masz paliwo o właściwościach podobnych do miału węglowego z powodu „drobnych kawałków”. Takie paliwo bezwarunkowo musisz rozpalać od góry. Powinieneś do wyczyszczonego kotła wsypać odpowiednią dawką paliwa, na górę położyć drewno i od góry rozpalić.
      W przypadku paliwa o którym piszesz nie wolno go dosypywać. Wsypując takie paliwo na żar dokonujesz jego gaszenia i wytwarzania właśnie dużej ilości dymu.
      Co do straty kominowej to temperatura spalin musi być około min. 150 stopni, inaczej kocioł nie będzie pracował prawidłowo.
      Nie możesz zamykać całkowicie przysłony na dmuchawie. Jeżeli zamkniesz przysłonę to z powodu braku powietrza będzie następowało beztlenowe spalanie z dużą ilością dymu i płomieniem o niskiej temperaturze co przekłada się na obniżenie ciągu.
      Komin 14 x 14 ceglany jest najprawdopodobniej za mały. My zakładamy, że dla takiego kotła powinien być kocioł nie mniejszy niż o średnicy 15 cm wykonany z gładkiej rury. Ceglany poprzez swe nierówności pogarsza wręcz ciąg.
      Co do podciśnienia to możesz mieć rację, jednak podobnie jak w rurze przy podobnych ciśnieniach, ale przy różnych średnicach przepływ wody jest różny. W związku z tym komin, mimo dużego ciągu może mieć za mały przepływ spalin.

      Reasumując, spróbuj spalać od góry i w zależności od ilości miału w tym węglu nie wiem, czy przypadkiem nie należałoby go moczyć jak typowy miał.

      Jeżeli nie poradzisz sobie to napisz reklamację i podjedzie do ciebie któryś z techników.

      Pozdrawiam

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.