Utsawienia pieca Q HIT PLUS 25 KW

Strona główna Forum Kotły zasypowe Utsawienia pieca Q HIT PLUS 25 KW

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59928
      amatus1
      Uczestnik

      Pale od września drewnem w piecu heiztechnik Q HIT PLUS 25 kW i mam problem z dokładnym ustawieniem. chciałbym sie dowiedzieć od fachowca jak mam ustawic sterownik i pompki.

      Sterownik mam HT-Tronic 200

      Temperature chce mieć obecnie 50-52 C

      -na ile nastawić czas wlaczenia pomp- nastawiam ok 2 stopnie mniej niz wymagana temperatura na piecu bo nie chce by cały czas chodziły pompy

      – jaki czas przedmuchu-mam obecnie ok 10 s

      – co ile przedmuch- mam 3,7 minuty pale drewnem

      – ile minimalne obroty dmuchawy-mam 5

      – ile maxymaln- mam 12 na maxa

      Na jakich biegach ustawic pompy?

      w wymienniku na poworcie mam na 3 biegu -100W

      w wymienniku zaslilanie mam na 2 biegu-45 W

      podłogówke mam na biegu 1- 60 W

      pompe od zasobnika mam na 1 biegu- 45 W

      Dom mam 170m/2 na dole głownie podłogowka a poddasze w grzejnikach. załaczniku zamieszczam zdjęcia pieca i kotłowni dla rozeznania.Dzieki za jakakolwiek pomoc, Zbyszek

    • #59947
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Po pierwsze to jeżeli masz dużo podłogówki to sprawdź, jaką masz temperaturę powrotu wody do kotła. Prawdopodobnie na powrocie masz 25 stopni. W takiej sytuacji koniecznie musisz wykonać zabezpieczenie temperaturowe na powrocie, bo inaczej masz ryzyko znacznego skrócenia żywotności kotła, zwłaszcza przy drewnie. Widzę, że masz wymiennik płytowy, a to może minimalizować problem niskiego powrotu, zwłaszcza że pompa szybko Ci miesza, ale sprawdź to dla wszystkiego.
      Temperaturę na kotle trzymaj jak najwyższą a to sprawi, że będziesz miał lepsze spalanie i wyższą sprawność spalania.
      O co chodzi z tym czasem załączenia pomp, mam nadzieję, że chodzi Ci o temperaturę załączenia pompy? Ją możesz ustawić jak Ci się podoba, aby nie za nisko.
      Obroty minimalne ustaw na 1, maksymalne na 3 – 5. Przysłonę na dmuchawie przymknij tak, aby powstała szczelina 2 – 4 cm.
      Pompy wydaje mi się, że masz ustawione w porządku

    • #59946
      amatus1
      Uczestnik

      tak mam wymiennik płytowy, temperaturę na powrocie mam około 37-40 stopni C przy nastawie na piecu 52-54 stopnie C, nie wiem o jaki zawór jeszcze chodzi ale hydraulik zamontował jeszcze do tego bo niby gwarancja wymaga 2 x zawór trojdrogowy, jeden mam przy piecu a drugi przy podłogówce.
      Mam jeszcze jedno pytanie co do ustawień bo widzę zapomniałem wcześniej:
      -na ile ustawić czas nieosiągania temperatury
      – na ile ustawić czas wybiegu pompy

    • #59945
      SERWIS
      Uczestnik

      Zawór przy kotle służy właśnie do podwyższenia temperatury powrotu i o to mi chodziło. Zawór za wymiennikiem jest po to, abyś mógł regulować sobie temperaturę w instalacji niezależnie od temperatury na kotle.
      Jeżeli masz dobry zasobnik to czas odłączenia pompy nie ma znaczenia. Czas wybiegu pompy ustaw na 5 minut i ma on znaczenie w trybie pracy kotła „lato”

      Pozdrawiam

    • #59944
      amatus1
      Uczestnik

      Czyli nie ustawiać czasu odłączenia pompy czy po prostu wbić 10 czy może na 1?
      Nie odpowiedział Pan jaki mniej więcej czas przedmuchu i między przedmuchami?
      Ciesze się ze instalacja jest ok.:) a jeszcze jedno czy nadmierne wydostawanie się dymu, czadu przy podkładaniu jest czymś normalnym?Od miesiąca bardzo mi się dymi po mimo, iz przy podkładaniu wyłączam dmuchawę, makabrycznie się wydostaje …czym jest to spowodowane?Mam nowy dom, komin niecały rok ma, f180 o wysokości przeszło 8m cug chyba dobry, jedynie mam połączenie czopucha komina z piecem z kolanem bo mi się nie mieścił na podeście, czy to może być powodem?
      Bardzo dziękuje za szybka odpowiedz, naprawdę porządna firma z Was:)

    • #59943
      SERWIS
      Uczestnik

      Spróbuj podczas podkładania uchylić delikatnie drzwi popielnicowe. Pojawi się płomień i dym powinien przestać wydostawać się na kotłownię.

      Pozdrawiam

    • #59942
      amatus1
      Uczestnik

      nie otrzymałem odpowiedzi w kwestii czasu przedmuchu bo widze ze sa rózne szkoły-jedni mówi czeste przedmuchy a krótkie a jedni rzadkie a dlugie przed chwila na innym forum hydraulik napisał mi ze nawet co 10 minut i wtedy na 30 sekund, jak to rozwiazac?To ostanie pytanko, dzieki za wszelkie sugestie i rady:)

    • #59941
      SERWIS
      Uczestnik

      czas przedmuchu ustaw na 5 sek a czas między przedmuchami na 5 imnut

    • #59940
      amatus1
      Uczestnik

      Witam ponownie!
      Cały czas ten sam piec co wczesniej, palony drewnem, o ustawieniach co podano mi wyzej…
      Mam niestety problem, a mianowicie kiedy piec dobija mi do zadanej np 55 temperatury to bardzo szybko po włączeniu pomp spada jego temperatura na 45-46, dmuchawa niby sie produkuje a dobija a po chwili po raz kolejny spada temp…Dzis sie wkurzyłem uchyliłem drzwiczki od popielnika to od razu temp. podskoczyła ze prawie wodę zagotowałem!
      A jeszcze jedno, kiedy zwiększe zakres dmuchawy na tak od 8-12 to przez drzwiczki od podkladania wydostaje mi sie dym, przy zamknietych!

    • #59939
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Napisz mi jedno, czy przy moich sugerowanych nastawach kocioł jest w stanie osiągnąć temperaturę zadaną, czy nie?

      Pozdrawiam

    • #59938
      amatus1
      Uczestnik

      Tak dobija mi do 60 ale trwa to dosyć długo a niestety szybko się wychładza kiedy przestanie dmuchać i pompy chodzą…nawet zmniejszyłem czas przedmuchu do 3 minut by tak nie spadało a pompy włączam przy 58 by szybciej dobić do 60.Teraz mam ustawione na 55 i szybciej dobija mi ale tez nie za długo trzyma:( może z 2 minuty…

    • #59937
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Tak jak myślałem, z kotłem i jego ustawieniami jest wszystko w porządku. Nie ma potrzeby ustawiać większej mocy kotła gdyż jeśli jest on w stanie uzyskać zadaną temperaturę to znaczy, że w momencie pracy jego moc była wręcz za wysoka.
      Jadąc samochodem trzymasz gaz na stałej wartości i jedziesz ze stałą prędkością obrotową silnika a nie naciskasz gazu po to by go odpuścić i ponownie naciskać.
      Oczywiście, jeśli będziesz potrzebował więcej mocy to ustaw większe obroty dmuchawy ale uważam to za błąd. Postój kotła w tzw. podtrzymaniu to największa z możliwych strat. W tym momencie występuje spalanie beztlenowe i intensywne wydzielanie sadzy, czyli czystego węgla i ujście tego węgla przez komin.

      Pozdrawiam

    • #59936
      amatus1
      Uczestnik

      czyli mam rozumieć ze wszystko jest ok., ze to normalne ze tak szybko spada temperatura a dlugo ja dobija.jakos mnie zmartwiło to ze ta dmuchawa prawie cały czas chodzi:)troszke boje sie ze moge ja zajechac…

    • #59935
      SERWIS
      Uczestnik

      Bez obawy o dmuchawę, nic się jej nie stanie. Pamiętaj tylko, że raz na rok należy przedmuchać ją sprężonym powietrzem.
      Wychodzimy z założenia, że dzięki modulacji, czyli minimalnym i maksymalnym obrotom, kocioł powinien do zadanej temperatury dążyć i w miarę zbliżania się do temperatury zadanej zmniejszać swą moc. W momencie zrównoważenia mocy kotła i obciążenia cieplego budynku kocioł powinien się ustabilizować i pracować ze stałą wartością temperatury.

      Pozdrawiam

    • #59934
      amatus1
      Uczestnik

      Witam ponownie!
      Niestety nie podoba mi sie praca mojego kotła.Tydzien temu dobijal mi cudem do zadanej temperatury-60C ale teraz widze ze maxymalnie dobija mi do 55C a po chwili ponownie spada na 40-45C!najgorsze jest to jednak ze kiedy ustawie np dmuchawe na 6-7 to przez zamkniete drzwiczki do podkładania wydostaje sie multum dymu!!Cyzybz były one nie szczelne????

    • #59933
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Drzwi są szczelne ale to nie znaczy że są hermetyczne.
      Dla próby zrób w sposób następujący.
      Odłącz wtyczkę od dmuchawy i otwórz drzwi popielnicowe i napisz,czy w tym momencie kocioł osiągnie temperaturę?

      Pozdrawiam

    • #59932
      SERWIS
      Uczestnik

      Spróbuj też rozpalić od góry, wtedy powinno się spalać bezdymowo i z dużą mocą.

      Pozdarwiam

    • #59931
      amatus1
      Uczestnik

      Otwierając drzwiczki od popielnika przy wyłączonej dmuchawie dobija mi bez problemu do 90 a nawet i więcej…zdarzyło mi się nawet dojść do 100.
      Rozpalić od góry spróbuje jutro ale podkłada się również od góry i kiedy podłoże po południu narzucę na to drewno i znowu będzie dupa bo temperatura albo nie dojdzie a jak dojdzie to zaraz spada ok.10-12 stopni niżej.
      Dziwi mnie jednak najbardziej ten fakt wydostawani się dużych ilości dymu w momencie ustawienia dmuchawy na obroty powyżej 5?gdybym ustawił na takich obrotach na noc albo dłużej w dzień to do kotłowni chyba z maska gazowa musiałbym wchodzić:)…dziwnie dołem drzwiczek od podkładania się wydostaje ten dym:(
      rozplaic od gory tzn rozpalic po nalozeniu drewna tylko nie od popielnika tylko otworu od wkładania?

    • #59930
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak, rozpal od góry drzwiczkami załadunkowymi.

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.