Kocioł nie osiąga tempratury zadanej

Strona główna Forum Kotły zasypowe Kocioł nie osiąga tempratury zadanej

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #59918
   tallib
   Uczestnik

   Witam. Posiadam kocioł RED PLUS NL 25 sterownik HT TRONIC 320 i tak jak w tytule , na ustawieniach sugerowanych nie jest on w stanie osiągnąć temperatury zadanej ( myślę że kluczowe są tu ustawienia dmuchawy więc obroty min 1 , obroty max 3 reszta tak jak pisałem ustawienia sugerowane ),różnica wynosi zwykle w granicach 10-15 stopni po otwarciu dolnych drzwiczek problem znika, temperatura szybko wzrasta . Palę węglem sort orzech , dom 170m2 , aktualnie nie jest to wielki problem bo nawet przy temperaturze 55-60 stopni na kotle ( przy nastawie 70-75 stopni) w domu jest wystarczająco ciepło ale zima się zbliża i obawiam się że może być to niewystarczające .
   Zauważyłem również że po około 2 godz od rozpalenia pompa CO przechodzi w wybiegi mimo nie osiągnięcia temp zadanej ( to możliwe że mój błąd i jest związany z ustawieniami pompy , nie ma ich w nastawach sugerowanych więc ustawiałem „na oko” -czas pracy pompy ustawiłem na 100 s , czas odłączenia 2 min ).Nie posiadam termostatu pokojowego i jego funkcja jest wyłączona ( lampka się nie świeci )
   Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie to mój pierwszy kocioł z sterownikiem i pompą CO więc w temacie jestem laikiem

  • #59924
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Zacznę od termostatu, jego funkcję masz jednak włączoną. Wyłącz termostat a zaświeci Ci się lampka termostatu i pompa będzie działała w trybie ciągłym.
   Ustaw obroty dmuchawy maksymalne na 5 i kocioł będzie się szybciej rozgrzewał.

   Pozdrawiam

  • #59923
   tallib
   Uczestnik

   Witam , zrobiłem tak jak Pan pisał tj. wyłączyłem termostat i pompa rzeczywiście działa w trybie ciągłym , z samym kotłem problem zdaje się występować nadal , przy ustawieniu max obrotów dmuchawy na 5 przy nastawie 70 stopni maksymalna temp kotła jaka udało się osiągnąć to 62
   Problem może tkwi w sposobie rozpalania – może powinienem rozpalać od góry aczkolwiek nigdy tak nie rozpalałem i nie wiem czy będę potrafił

  • #59922
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Spokojnie poradzisz sobie z rozpalaniem od góry.
   Jeżeli chcesz to ustaw jeszcze większe obroty np. na 6 na początek i napisz o efektach.

   Pozdrawiam

  • #59921
   tallib
   Uczestnik

   Witam ponownie, przez ostatni tydzień próbowałem wszystkiego o czym pisaliśmy , niestety bez rezultatów , piec ani na chwile nie zbliżył się do temperatury zadanej , próbowałem nawet nastawić 80 stopni , max temp uzyskana to 65 stopni max obroty dmuchawy 6 dodatkowo przy takiej nastawie w pełni zasypany kocioł starcza na maksymalnie pól dnia .
   Próbowałem również rozpalać kocioł przy otwartych drzwiczkach popielnika , piec bardzo ładnie osiągał temperaturę ale po zamknięciu drzwiczek błyskawicznie spadała nawet o 10-12 stopni powoli się potem podnosząc ale jak już wspominałem do osiągnięcia temp zadanej było daleko .
   Dziś próbowałem palić miałem niestety rezultaty również były marne , rozpaliłem przy otwartych drzwiczkach piec osiągnął 70 stopni , jednak po zamknięciu temp błyskawicznie spadła do 40 stopni ( tu moja wina gdyż bez mojej wiedzy jeden z domowników obniżył nastawy dmuchawy do max obrot. 2) i piec został zdławiony .
   Zaczynam się skłaniać ku temu że powodem dziwnej pracy pieca jest słabej jakości węgiel ( dziwnie się wypala , w popiole pozostają takie zlepy jakby węgiel się topił a nie spalał )Na szczęście przy temperaturze 55-60 st. na kotle w domu jest bardzo ciepło więc nie jest to jakiś wielki problem ale nie ukrywam że zaczyna mnie to irytować .
   Pozdrawiam

  • #59920
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Napisz czy rozpalałeś węgiel od góry czy od dołu i czy podczas palenia było dużo czarnego dymu czy był on blady.
   Napisz czy moczyłeś miał.
   Napisz też jakiej masz wielkości dom i czy jest to dom stary czy nowy.

   Pozdrawiam

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.