help!! kocioł Q HIT PLUS-cztero leti smoła i sadza

Strona główna Forum Kotły zasypowe help!! kocioł Q HIT PLUS-cztero leti smoła i sadza

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59906
      81yoko
      Uczestnik

      witam,
      od 4 lat mam owy kocioł. w kotle oraz w kominie (przekrój 15 x 25 cm) na ścianach zbiera się smoła, która zastyga i robi gruba twardą skorupę. wielkie grudy, kawałki jakby blaszek ze sadzy zapychające komin. raz doszło nam do zapalenia się sadz i od tego momentu, czyli od 3 lat, sobotnie poranki spędzam z wyciorem na dachu.
      pale tylko drewnem : iglaste sezonowane i bukowe suche(większość).
      próbowałem już kilka razy nastawiać temp. i przedmuchy. komin jak już napisałem ma duży przekrój, nie mam zaworu trójdrożnego. temp nastawy 55-57 st. komin jest wewnątrz domu także jest na pewno dogrzany.
      pomocy ręce opadają.

    • #59910
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Na początek zwiększ temperaturę na 65 – 70 stopni.
      Ponadto spróbuj raz na jakiś czas wyczyścić kocioł, załadować drewno i rozpalić od góry.
      Napisz mi też jakie masz ustawienia dmuchawy.

      Pozdrawiam

    • #59909
      81yoko
      Uczestnik

      witam,
      kocioł jest czyszczony wraz z kominem. czyszczenie kotła odbywa się na zasadzie skrobania smoły i sadzy zewsząd. temperatura jaką zadałem utrzymuje 25-26 st domu. mamy bardo ciepły dom i zastosowanie wyższych temperatur spowoduje, że krótkie spodenki będą kleić się do ciała.
      kocioł ma sterownik alfa.
      temp nadana – 57 st
      czas przedmuchu – 3
      czas pomiędzy przedmuchami – 3.0
      obroty min. – 1
      obroty max. -3
      zwiększenie obrotów powoduje okropny hałas w domu.

      kilka razy próbowałem różnych ustawień i nic.

      jak pozbyć się tej smoły i sadzy i spać spokojnie?

    • #59908
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie zwiększaj obrotów dmuchawy, a wręcz przeciwnie obniż obroty maksymalne o jeden.
      Sugeruję, abyś założył zawór mieszający i wtedy będziesz mógł obniżyć temperaturę na grzejniki przy jednocześnie wyższej temperaturze na kotle.
      Dla pozbycia się smoły kup sadpal i posyp go czasami na palenisko.

      Pozdrawiam

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.