Prosze o pomoc w doborze kotla zasypowego

Strona główna Forum Kotły zasypowe Prosze o pomoc w doborze kotla zasypowego

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60450
      Robson
      Uczestnik

      Witam, czeka mnie w najblizszym czasie wymiana kotla. Jaki kociol zasypowy z nadmuchem mozecie polecic. Dom parterowy, 7 pomieszczen, 100m2, bojler – wymiennik na ciepla wode 150L. Pale weglem orzech I, II gatunek + drewno ( grube kawalki + scinki z tartaku). Czasami sie zdarza ze jak to w II gat. wegla znajduja sie male ilosci mialu – czy bedzie to mialo jakies skutki w pozniejszym dokladaniu opalu do pieca – bo jak wyczytalem wegiel mozna rozpalac od dolu ale mial tylko od gory i nie mozna mialu uzupelniac. Nigdy nie mialem do czynienia z piecem rozpalanym od gory.
      Pozdrawiam i prosze o szybka odpowiedz.

    • #60469
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Dla Twoich potrzeb najlepszy byłby kocioł węglowy z nadmuchem Q HIT Plus 15 lub 20 kW. Bez problemu ogrzeje on dom i wodę użytkową, a przy tej wielkości kotła i komory załadunkowej zapewni dosyć długi czas stałopalności

      Pozdrawiam

    • #60468
      Robson
      Uczestnik

      A czy w tym kotle jest mozliwosc uzupelniania paliwa – dosypywanie wegla i drewna, czy jest koniecznosc wypalenia zaladunku do „konca”, czyszczenie, ponowny zaladunek…osobiscie wolalbym piec do ktorego mozna dosypywac paliwo.

    • #60467
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak, można dosypywać węgiel i drewno.
      Jednakże proponuję, aby drobny węgiel i rozdrobnione drewno rozpalać od góry, przez co paliwo spala się powierzchniowo i wystarcza na dłużej.
      W przypadku rozpalania od dołu należy pamiętać, aby nie nie rozpalać zbyt długo z otwartymi drzwiczkami bo kocioł rozpali się zbyt mocno a po zamknięciu drzwi będzie niepotrzebnie gazyfikował paliwo nie spalając go w zupełności.
      Im wolniej kocioł się rozpala, tym dłużej pracuje na jednym zasypie.

      Pozdrawiam

    • #60466
      Robson
      Uczestnik

      Dzieki, rozwiales moje watpliwosci. A jeszcze jedno pytanko: z serii Q – ktory bylby bardziej odpowiedni Q Hit Plus albo Q Plus – oczywiście jesli chodzi o mozliwosc uzupelniania wegla+drewna w trakcie palenia – bo doszedlem do wniosku iz palenie calodobowe jest bardziej ekonomiczne. Jak rozumiem ponizej 15kW nie warto kupowac na moj metrarz ??
      Pozdrawiam.

    • #60465
      SERWIS
      Uczestnik

      Jeśli idzie o dosypywanie paliwa to korzystniejszy jest Q HIT Plus.
      Co do tzw. stałopalności całodobowej to jest to bajer. Każdy kocioł może być całodobowy lub nawet dwudobowy o ile będzie na tyle przewymiarowany.
      Zgodnie z zasadą regulacji aby spalanie było jak najbardziej ekonomiczne spalane dawki powinny być jak najmniejsze.
      Oczywiście dokonując wyboru źródła ciepła musisz kierować się z jednej strony ekonomią zaś z drugiej strony wygodą obsługi.

      Pozdrawiam

    • #60464
      Robson
      Uczestnik

      Ok, dzieki bardzo, zobaczymy co moj instalator na to.
      3maj sie.

    • #60463
      Robson
      Uczestnik

      WItam, zdecydowalem sie na Q Hit Plus 15kW. Instalator dzisiaj zamontowal i powiem jestem zaskoczony – mile zaskoczony. Wiem, jedno popoludnie jeszcze o niczym nie swiadczy ale bardzo fajnie funkcjonuje. Trzyma bardzo dobrze temperature, zero problemow z rozpalaniem. Od godz. 13 do 20 [7h] spalilem tyle co w starym piecu przez 2-3 godz. Mam jedno pytanie : na wentylatorze znajduje sie z boku taka klapa – przeslona. Instalator ustawil to tak ze polowa wentylatora jest zaslonieta – jak powinno byc odpowiednio ??

    • #60462
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam i życzę powodzenia z eksploatacją.
      Co do przysłony na dmuchawie to jest to dodatkowa regulacja w odnieiseniu do obrotów dmuchawy.
      Przy całkowicie otwartej dmuchawie musiałbyś nastawiać „obroty maksymalne” znacznie niżej żeby nie przegrzewać kotła, natomiast przy zdławionej dmuchawie dla zachowania odpowiedniej ilości powietrza musisz zwiększyć obroty maksymalne przy pozostawieniu obrotów minimalnych na 1.
      Zabieg ten pozwoli zwiększyć zakres modulacji a przez to kocioł będzie pracował bardziej równomiernie rzadko doprowadzając do wyłączenia dmuchawy. Efektem tego będzie zmniejszenie zużycia paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #60461
      Robson
      Uczestnik

      WItam, mam jeszcze jedno pytanko – jak ustawic moment / temperature wylaczenia dmuchawy w sterowniku Alfa, gdy wypali sie juz cale paliwo. Bo moment wl/wyl. pompy ustawilem na 40 – stop+F. A kiedy powinna wylaczyc sie dmuchawa ??

    • #60460
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Podaj mi numer kotła a sprawdzę czy Twoja automatyka posiada taką funkcję

      Pozdrawiam

    • #60459
      Robson
      Uczestnik

      Czeee admin, nr. kotla : 1294610 – z instrukcji wynika ze tego parametru w tym sterowniku chyba nie idze zmienic, wentylator odlacza sie gdy sterownik sie „wylacza” – czyli chyba 29-30st.
      Mam jeszcze pytanko, moze twoje doswiadczenie mi troche pomoze – w instrukcji, parametry sily dmuchawy dla wegla i drewna – min.1, max. 3-4. Tak jak wspominalem, boczna przeslona na wentylatorze w polowie otwarta. Czy te ustawienia sa dla przeslony calkowicie otwartej, czy wg. ciebie lepiej podnies obroty max. np. na 6-7 ale kprzeslone jeszcze przymknac tak na 1/3 czy lepiej znizyc max. na 3 a przeslone calkowicie otworzyc. Chodzi mi glownie o optymalne wypalanie paliwa jak i jak najdluzsza stalopalnosc.
      Pozdrawiam.

    • #60458
      Robson
      Uczestnik

      Czeee admin, nr. kotla : 1294610 – z instrukcji wynika ze tego parametru w tym sterowniku chyba nie idze zmienic, wentylator odlacza sie gdy sterownik sie „wylacza” – czyli chyba 29-30st.
      Mam jeszcze pytanko, moze twoje doswiadczenie mi troche pomoze – w instrukcji, parametry sily dmuchawy dla wegla i drewna – min.1, max. 3-4. Tak jak wspominalem, boczna przeslona na wentylatorze w polowie otwarta. Czy te ustawienia sa dla przeslony calkowicie otwartej, czy wg. ciebie lepiej podnies obroty max. np. na 6-7 ale kprzeslone jeszcze przymknac tak na 1/3 czy lepiej znizyc max. na 3 a przeslone calkowicie otworzyc. Chodzi mi glownie o optymalne wypalanie paliwa jak i jak najdluzsza stalopalnosc.
      Pozdrawiam.

    • #60457
      Robson
      Uczestnik

      Admin, sprawa sie juz rozwiazala, piec pomalu opanowany. Ustawienia:

      temp: dzien 60 / noc 55
      czas przed: 15s
      czas miedzy: 5min
      obr. min: 2
      obr. max: 4

      Wypala praktycznie caly wsad w calosci, na „mąkę”, zero szlaki i kotletow w piecu, 2-3 krotny zasyp w ciagu dnia po 50% pojemnosci zapeniska. Jak narazie to jestem zadowolony w 110%.
      3majcie sie.

    • #60456
      SERWIS
      Uczestnik

      Również trzymaj się Robson
      Byłem kilka dni poza kompem i nie odpowiadałem w międzyczasie.
      Gdyby było coś nie tak to pisz.

      Pozdrawiam

    • #60455
      jimmy
      Uczestnik

      Jestem zainteresowany kupnem kotła zasypowego(przedtem rozważałem kupno Eko Duo na ekogroszek).Mam zamiar zainstalować go w nowym domu o powierzchni około 260m2 w tym 50 metrów to kotłownia i garaż słabo ogrzewane + zbiornik na wodę około 200 litrów na wodę uzytkową z cyrkulacją plus solary na dachu w przyszłości.W zdecydowanej wiekszości bedzie podłogówka.Dom dobrze ocieplony.
      Myślę o kotłach serii HT i HT plus (25KW?30KW?).Czy różnią sie tylko spalaniem?Dolnie i górne czy jeszcze czymś jeszcze?Czy instalowanie bufora jest konieczne przy takim piecu czy mieszacz wystarczy?Czy będę mógł zamontowac termostaty w każdym pomieszczeniu?Czy to wszystko ma szanse dobrze działać z tym bądz innym kotłem zasypowym Heiztechnika?proszę o poradę i pomoc w wyborze kotła.

      edit:dzisiaj znajomy hydraulik powiedział mi ze mam sobie dać spokój z kotłem zasypowym ponieważ przy dużych mrozach nie nadążę podkladać do niego drewna a właśnie chciałem żeby podstawowym paliwem było drzewo.Czy to prawda?Wyobrażałem sobie że zasypie ten kocioł trzy ,cztery razy dzienne i to wystarczy.Jaka jest prawda?

    • #60454
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Co do wyboru kotła to Twój hydraulik ma rację.
      W miarę jedzenia apetyt rośnie i jak nic w niedługim czasie podkładanie Cię zdenerwuje.
      Jeśli rzeczywiście interesuje Cię podkładanie drewna to wybierz sobie HT 30 kW. Ma stosunkowo dużą komorę załadunkową i nie będzie problemu z dymieniem. HT Plus potrzebuje większego ciągu kominowego i najlepiej sprawdza się na miale węglowym.
      Co do bufora to w przypadku węglówki jest on wskazany ale nie konieczny. Bufor pozwoli zwiększyć żywotność kotła i poprawić sprawność spalania.
      Jednak podobnie jak Twój hydraulik namawiam Cię na zakup EKO DUO 25, masz podajnik a i drewno ładnie łyka.

      Pozdrawiam

    • #60453
      radeks7
      Uczestnik

      Witam jetem zainteresowany kotłem Q PLUS dla domu gdzie zapotrzebowanie na moc cieplną jest wyliczone Qc.o.=10940W na Qc.w.u.=7856W
      Dom w całości będzie ogrzewany podłogówką w układzie zamkniętym,kocił ma na celu ładować bufor ciepła o pojemności 1000L + zasobnik 240-300L cwu.

      Pytanie jakiej mocy dobrać kocioł by na jednym zasypie miałem naładował bufor do tem. 80C i cwu 45C

    • #60452
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Uważam że powinieneś dobrać kocioł wielkości 25 kW.
      Przypuszczam, że posiadasz dom o powierzchni użytkowej około 250 m i taki byłby odpowiedni. Jeden zasyp średnio powinien wystarczyć na jedną dobę.
      Co do tego bufora to istnieje pewien problem, nie podałeś jego pojemności.
      Dla kotła 25 kW nie powinien on być mniejszy niż 1000 litrów.

      Pozdrawiam

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.