Problem z kotłem RED UNI lub QPlus 25kW

Strona główna Forum Kotły zasypowe Problem z kotłem RED UNI lub QPlus 25kW

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59789
      kalejdoskop
      Uczestnik

      Witam, posiadam w/w kocioł już jakiś rok, ogrzewam nieocieplony dom (cegła ceramiczna MAX około 26cm+tynk od wewnątrz), około 130m2 części mieszkalnej i jakieś 50m2 garażu i warsztatu oraz jakieś 70 m2 podłogówki, stropy ocieplone styropian 10cm.
      Po ustawieniu na sterowniku temperatury zadanej 65C i zasypaniu kotła 5 wiader po około 10kg, kocioł pracuje maksymalnie około 10-12h.
      Dostosowałem doświadczalnie ustawienia dmuchawy:
      Podczas rozpalania od góry miału+groszek(konsystencja ciasta)+drewno na górę prędkość dmuchawy 6, rozpala się dość szybko, jak osiągnie temperaturę zadaną przymykam przysłonę w dmuchawie maksymalnie, prędkość min na 1, max na 3-4. Całość nie pali się wydajnie dłużej niż 10-12h. Ustawienia pompy 38C, dmuchawa 35C.
      Rozumiem, że nowy budynek, ale chyba zbyt krótki jest czas palenia. Jak zostawiałem szczelinę około 1-2cm, to wszystko spalało się w 6h.
      Podczas pracy ciągłej wychodzi jakieś 100kg węgla na 24h(!), w domu jakieś 20C.
      Może serwis się wypowie, czy tak powinno być?

    • #59803
      kalejdoskop
      Uczestnik

      Dodam, posiadam zawór trójdrożny termostatyczny na podłogówkę oraz zawór czterodrożny na grzejniki. Ustawiłem dmuchawę, aby cały czas pracowała, tzn. nie osiągała temperatury zadanej (całkowicie przymknięta przysłona), na grzejniki idzie około 45-60C, całość pali się intensywnie 8-10h, później pompy się wyłączają i zimne grzejniki.

    • #59802
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Spróbuj podczas rozpalania zmniejszyć obroty na 4.

      Pozdrawiam

    • #59801
      kalejdoskop
      Uczestnik

      Niestety nic to nie dało, cały wsad się pali po 2h i całość się wygasza po maksymalnie 10h, zimny piec – szok! nie polecam tego kotła, moim zdaniem ma za szerokie palenisko i niepotrzebną dmuchawę. Myślę teraz jak jej się pozbyć i założyć miarkownik ciągu.

    • #59800
      kalejdoskop
      Uczestnik

      SERWIS napisał:

      Witam

      Spróbuj podczas rozpalania zmniejszyć obroty na 4.

      Pozdrawiam

      A takie rady to są poniżej poziomu.

    • #59799
      Karo
      Uczestnik

      Jak poczytać opinie na forach, to z Q PLUS jest dużo więcej problemów, zwłaszcza przy większych mocach. Zbyt duża komora paliwowa to może być kłopot. Z poprzednikiem Q PLUS czyli Heitz M było to samo. Ktoś pisał, że montaż miarkownika polepszył spalanie.

      http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9760-czy-ktos-uzytkuje-kociol-heitz-m-firmy-skwiercz/

      Uważam, że zwykły Q HIT jest bardziej udaną konstrukcją od Q PLUS – wąski i wysoki, komora umiarkowanie duża i nie ma takich problemów jak z Q nawet przy dmuchawie.

    • #59798
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Q HIT jest uboższym bratem Q PLUS-a.
      W ostatnim czasie zmieniliśmy dmuchawy i w niektórych przypadkach okazało się, że są one za słabe, zwłaszcza, jeśli ciąg kominowy jest zbyt niski.
      Napisz do serwisu prośbę o wymianę dmuchawy na większą. Przypuszczam, że masz WPA 07 i należy ją wymienić na WPA 06

      Pozdrawiam

    • #59797
      kalejdoskop
      Uczestnik

      Tak jak napisałem wyżej – przysłona dmuchawy jest prawie zamknięta, pracuje na 1-4 prędkości obrotowej, to w jakim celu ją zmieniać na większą?

      Ciąg kominowy moim zdaniem jest bardzo dobry.

    • #59796
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      O większej dmuchawie pisałem pod kątem użytkowników nowych kotłów posiadających dmuchawę typu WPA 07 o znacznie mniejszym wydatku powietrza. W Twoim przypadku przypuszczam, że masz jeszcze dmuchawę bądź 06 bądź 117. One były wystarczające w zupełności.
      Z dmuchawami 07 mamy problemy przy słabych ciągach kominowych i przy kiepskich miałach.

      Kolego Kalejdoskop, napisz mi czy u Ciebie kocioł po uzyskaniu temperatury zadanej dalej się wzbudza i temperatura rośnie, czy po kilku minutach od razu spada?

      Pozdrawiam

    • #59795
      kalejdoskop
      Uczestnik

      Zasypuje miał do pełna na to rozpałka, zapalam… Temperatura włączenia pomp ustawiłem na 45C, temperatura na kotle rośnie 35-45 (włączają się pompy CO i CWU), chwila – jakieś 3min i temperatura spada do 36C, po około 4 cyklach kocioł osiąga temperaturę pracy (ustawiłem na 55), ale dmuchawa się wyłącza, stan podtrzymania i znów cykle się powtarzają. Do osiągnięcia „normalnej pracy” kotła trwa to jakieś 2 godziny. Dziwi mnie, dlaczego tak długo kocioł się rozpala? Mam 10 grzejników stalowych. bojler 300l (o temperaturze początkowej około 35C grzeje do 45C), podłogówka, pompy na 1.

    • #59794
      SERWIS
      Uczestnik

      kalejdoskop napisał:

      Tak jak napisałem wyżej – przysłona dmuchawy jest prawie zamknięta, pracuje na 1-4 prędkości obrotowej,

      Być może dlatego rozpala się długo bo brakuje mu powietrza?

      Pozdrawiam

    • #59793
      kalejdoskop
      Uczestnik

      Pytanie do serwisu:
      Rozpalam na przymkniętej przysłonie dmuchawy WPA117 na jakieś 1cm prześwitu, wszystko ładnie się rozpala, obroty dmuchawy mam ustawione min 1, max 2.
      Czy nie zmienić dmuchawy na słabszą? bo w takiej sytuacji nie mam za bardzo sterowania obrotami dmuchawy. tzn. dmuchawa pracuje na zakresie 1-2, jak zwiększam obroty – wsad wypala się bardzo szybko.

    • #59792
      palacz007
      Uczestnik

      może spróbuj przełaczyć pompę na 2 bieg

    • #59791
      kalejdoskop
      Uczestnik
Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.