Kocioł Q Hit Plus 20kW – wybuchy

Strona główna Forum Kotły zasypowe Kocioł Q Hit Plus 20kW – wybuchy

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59738
      instalmario
      Uczestnik

      Witam

      Jestem użytkownikiem kotła Q Hit plus 20kW ze sterowaniem Omega HT plus + wentylator i ostatnio pojawił się u mnie problem z „wybuchaniem” w piecu!? Chciałem podkreślić że za każdym razem rozpalam piec jak zaleca producent czyli do wyczyszczonej komory spalania wsypuję mokry węgiel typu orzech ( z polskiej kopalni ) na nim układam papier i drewno i odpalam. Wszystko pracuje prawidłowo do czasu aż wkład się wypali. Żeby osiągnąć nieco dłuższą stałopalność ostatnio zacząłem na pozostały żar wsypywać z 4 łopaty mokrego węgla i po zamknięciu pieca dochodzi do „wybuchu”! Dziś tak mi „zadzwoniło” że myślałem że drzwiczki wyrwie z pieca a na zewnątrz aż sypło sadzą z komina! I tu się zastanawiam czy nie wolno wogóle dosypywać węgla na żar czyli trzeba czekać aż wygaśnie całkowicie i dopiero po wyczyszczeniu znowu ładować całą komorę i odpalać od góry czy może gdzieś popełniam błąd?? Może ktoś miał do czynienia z taką sytuacją lub serwis coś doradzi!!

      Ustawienia pieca:
      nastawa pieca: 65*C
      obroty min dmuchawy: 1
      obroty max dmuchawy: 2
      odsłonięcie przesłony dmuchawy: 1,5cm
      przedmuchy: co 5min
      czas przedmuchów: 25 sek

      kocioł czyszczę regularnie co 6-8 tygodni
      sadzy w kotle mam niewiele

    • #59740
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie wolno dosypywać niczego, co przysłaniałoby żar. Jedyne co możesz dołożyć to drewno.
      Zasypując żar powodujesz intensywne odgazowanie bez obecności płomienia. Po wystąpieniu pierwszych języków płomienia następuje detonacja wydzielonych gazów.

      Pozdrawiam

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.