Jaki piec Q HIT PLUS i parę pytań do fachowca

Strona główna Forum Kotły zasypowe Jaki piec Q HIT PLUS i parę pytań do fachowca

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59665
      Sebastian
      Uczestnik

      Witam

      Szukam nowego pieca (w sumie dla ojca) dla mieszkania 75m2 (nieocieplony budynek przedwojenny). Piec będzie jeszcze służył do podgrzania CWU. Na oku mam Q HIT PLUS 11kW z wentylem i sterownikiem 400 (sterownik chce na wypasie bo potem wymiana jest nieopłacalan jak będzie chciało się coś dorzucić).
      Teraz tak: ojciek pali głównie węglem kamiennym, ale ma też trochę drewna i w cieplejsze dni lubi tylko trochę dogrzać samym drewnem. Czy taki piec nada się do tego?
      Czy kupując NL zyskuje się coś ponad wygląd (z tego co słyszałem to nie). W sumie to zabudowa wentyla i sterownika tylko przeszkadza, jeśli założyć, że tak jak w instrukcji wentyl trzeba okresowo czyścić (dodatkowy demontaż osłony).
      Pytanie odnośnie sterownika czy one mają PID-a i czy w kotle jest czujnik temp. spalin? Z tego co słyszałem taki czujnik optymalizuje pracę nie pozwalając aby ciepło uciekało w komin. W opisie przynajmniej nie znalazłem.
      Generalna koncepcja użycia pieca w instalacji jest taka:
      – do CWU będzie pompka plus zawór zwrotny powrót za zaworem trzydrożnym i pompą CO.
      – CO (otwarte z naczyniem przelewowym) na grzejniki z głowicami termostatycznymi (potem może plus sterownik pokojowy) powrót na zawór trójdrożny z termostatem 45oC (chyba wystarczy?) jako zabezpieczenie. Pompa CO oczywiście za zaworem trójdrożnym.

      Czy taka instalacja ma jakieś wady w stosunku do typowej z zaworem czterodrogowym? Z tego co widzę nie ma czterodrogowych z termostatem, więc albo sterujemy ręcznie (tylko jak w ten sposób sterować temp. na powrót?) albo napędem ze sterownika. Pytanie właśnie którą temperaturę nastawiamy w sterowniku na powrót czy na zasilanie? Trochę czytałem i spotkałem się z opinią, iż niektórzy nie radzą sobie z optymalizacją pracy (nawet firmowy serwis poległ).
      Jaka jest optymalna temp. wody kotłą?

      Z góry dziękuję za odpowiedźi.

    • #59673
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł Q Hit Plus jest urządzeniem zaprojektowanym do spalania węgla kamiennego i zastępczo drewna opałowego. Sugeruje zweryfikować dobór mocy kotła do budynku (starsze budynki zazwyczaj mają wysokie pomieszczenia co zwiększa kubaturę mieszkania – większe zapotrzebowanie na moc). w przypadku Źle dobranej mocy kotła może to skutkować szybkim wypalaniem wsadu oraz niedogrzewaniem obiektu.
      Wersja HT jest zabudowaną wersją kotła Q Hit Plus więc nie zwiększa jego walorów użytkowych.
      Nie stosujemy sterowników z PID ponieważ jak wszystkie tego typu rozwiązania mają swoje zalety i wady.
      Sterowniki montowane przez nas posiadają modulowaną pracę dmuchawy regulowaną w funkcji zmian temperatury na kotle. Jest to optymalne rozwiązanie regulujące moc kotła.
      Sugeruję zamontować w celu ochrony powrotu zawór temperaturowy (np. ATV) ustawiony na 55 stopni C. Zyska Pan na tym ochronę temperaturową kotła oraz wydłużoną gwarancje do 50 miesięcy. Do regulacji temperatury na instalacji posłuży wtedy zawór trójdrożny (sterowany ręcznie lub siłownikiem). Zasilanie zbiornika CWU należy wtedy wpiąć za zaworem temperaturowym chroniącym powrót kotła, a przed zaworem trójdrożnym na instalację.
      Sterownik HT tronic 400 da Panu możliwość sterowania zaworem mieszającym w trybie pogodowym ) konieczne jest zamontowanie siłownika zaworu.
      W sterownikach jakie oferujemy ustawiamy temperaturę za zaworem mieszającym w kierunku instalacji.
      Z optymalizacją pracy urządzeń nie ma żadnych problemów w przypadku regulacji przy kotle. Nie da się ustawić tylko instalacji, o której ma się ograniczona wiedzę lub jest wykonana niezgodnie ze sztuką hydrauliczną.
      Temperaturę na kotle należy ustawiać minimalnie na 65 stopni C (unikamy w ten sposób skraplania się kondensatu na ściankach a tym samym wydłużamy żywotność kotła).

      Pozdrawiam

    • #59672
      Sebastian
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź. Co do mocy kotła to powinna być wystarczająca (wysokość budynku standard).
      Jakie są wady kontrolera PID, bo o ile na kotłach się nie znam to dobrze wiem co to jest PID i nie mogę sobie wyobrazić jakie wady ma sterowanie w ten sposób (to przecież standard stosowany powszechnie w automatyce)?? Jedynie dobór parametrów pid-a bywa kłopotliwy, ale znając dobrze obiekt (zakładam, że producent jest w stanie przebadać kocioł i dobrać parametry kontrolera) powinien działać bez problemu. Mój znajomy użytkuje taki piec (SAS) i nie narzeka. Z kolei drugi, który nie ma PID-a narzeka, że przy znianie węgla od innego dostawcy musi optymalizować ustawienia sterownika. Wady sterownika bez pida więc znam. Przy każdorazowej zmiania typu paliwa trzeba optymalizować ustawienia. Czy może się mylę, i te zalecane w instrukcji mają sporą tolerancję?
      Proszę mnie przekonać o zaletach stosowanego sterownika w stosunku do PID-a przyjmę każde racjonalne wytłumaczenie.
      Co do zaworu ATV to właśnie taki miałem na myśli pisząc zawór trójdrogowy z termostatem. Nie planuję zaworu mieszającego przynajmniej na teraz. Może w przyszłości tak stąd lepszy sterownik.
      Zakładam, że ustwie na piecu te 65oC i pójdzie to na grzejniki z termostatami i tam będzie regulacja temp. w mieszkaniu.
      Na schemacie z instrukcji i z tego co Pan pisze można stosować 2 zawory trójdrożne: jeden ATV zabezpieczający kocioł i drugi mieszający. Do takiej instalacji CO trzeba dwóch pomp obiegowych plus trzecia do CU – sterownik chyba w standardzie tylu nie obsługuje? W przypadku braku zaworu mieszającego jak mniemam wystarczy jedna pompa?

    • #59671
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale byłem czasowo niedostępny.
      Sterowanie PID to nic innego jak regulacja za pomocą algorytmu, który został stworzony do danego kotła (zazwyczaj). Sterownik jest dopasowany do kotła (zazwyczaj) jednakże producent nie wie jakie są warunki kotłowni (komin, napowietrzenie, itp.) oraz paliwo, które będzie spalane. Jeżeli występują inne warunki pracy niż założone przez producenta urządzenie należy skonfigurować (czyli istnieje potrzeba regulacji jak w sterownikach z modulowanymi obrotami dmuchawy). Można podłączy kocioł bez jego regulacji i też będzie pracował (zarówno z PID-em jak i z modulacją obrotów). Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach – dobrze wyregulowany kocioł pracuje z dużą sprawnością , którą uzyskujemy poprzez dobranie odpowiedniej ilości powietrza do spalanego paliwa. Sprawność ma wpływ na zużycie paliwa i kondycję kotła w długim okresie czasu.
      Reasumując kocioł ze sterownikiem PID też trzeba doregulować aby jego praca była optymalna. Samo hasło PID, FuzzyLogic czy AUTO daje mylne odczucia typu „Sam wyreguluję kocioł bez użytkownika”. Aby taka sytuacja była możliwa należałoby zastosować masę czujników badających między innymi jakość spalin, temperaturę spalin itp. oraz sterowanie mogące przetworzyć te sygnały.
      Regulacja w naszych sterownikach polega na jednorazowym ustawieniu do danego paliwa obrotów maksymalnych aby zachodziło dobre spalanie (prosta i szybka regulacja poprzedzona obserwacją spalania). Sterowanie zmniejsza obroty dmuchawy wraz ze wzrostem temperatury na kotle aby łagodnie osiągnął nastawę. W przypadku gdyby nie regulował Pan parametrów sterowania kocioł będzie normalnie pracował – w najgorszym wypadku będzie się przegrzewał lub nie będzie osiągał temperatury.

      Zawór ATV chroni kocioł jednakże to zawór mieszający daje możliwość ustawienia temperatury na instalację (bez zaworu cała temperatura z kotła idzie na grzejniki).
      Temat ilości pomp w instalacji należy skonsultować z instalatorem wykonującym instalację.
      Sterownik obsługuje pompę CO, CWU i obiegu mieszającego (3 pompy).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #59670
      Sebastian
      Uczestnik

      Witam

      Dziękuję za odpowiedź. Ma to jak najbardziej sens.
      Teraz nieco inna kwestia: byłem bardzo do sterownika przekonany, jednak ostatnio czytam dużo i niektórzy polecają bardziej sterowanie miarkownikim zamiast sterownika i dmuchawy. Podobno dmuchawa niezbędna przy miale a do spalania zwykłego węgla miarkownik jest wręcz lepszym rozwiązaniem.
      Przy czym wymagany jest dobry ciąg kominowy. No i tu mam dylemat, gdyż nie wiem w jakiej kondycji jest komin (co prawda jest okresowo czyszczony, ale nie wiem na chwilę obecną jak często i czy to wystarcza).
      Zakładając gorszy wariant to mam pytanie czy przy słabym ciągu lepsza będzie dmuchawa czy miarkownik? Naturalnym wydaje mi się dmuchawa, ale nie jestem ekspertem i może czegoś nie biorę pod uwagę.

      Pozdrawiam
      Sebastian

    • #59669
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterowanie miarkownikiem ciągu lub poprzez dmuchawę jest kwestią upodobań, ponieważ oba systemy dobrze się sprawdzają w naszych kotłach. Należy jednak wziąć pod uwagę kwestię obsługi dodatkowych urządzeń podłączonych do kotła. Duże znaczenie ma praca pompy CO – nie można podłączyć jej na krótko do sieci, ponieważ wydłuży to czas pracy kotła na niskiej temperaturze, a tym samym skróci żywotność kotła (korozja z powodu kondensacji pary wodnej na zimnych ściankach). W przypadku braku sterownika na kotle należy zainwestować w sterowanie pompami.

      Dobry komin musi być zarówno w przypadku miarkownika jak i dmuchawy, ponieważ chcąc uzyskać określoną moc musimy spalić konkretną ilość paliwa i w obu przypadkach wytworzymy tyle samo spalin, które trzeba odprowadzić.

      Praca z dmuchawą generuje wymuszony przepływ powietrza przez kocioł jednakże w przypadku dobrego ciągu kominowego dym będzie wydostawał się szczelinami na kotłownię. Bardzo ważnym elementem kotłowni jest napowietrzenie w postaci niezamykanego kanału doprowadzającego powietrze z zewnątrz o powierzchni przekroju min. 200 cm kw. (rura o średnicy około 160 mm). Najlepiej przed montażem kotła wezwać kominiarza, aby sprawdził komin i zmierzył ciąg kominowy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #59668
      Anonim
      Gość

      So,and for any of those visiting going to be the Bahamas as well as for going to be the first a period of time or even those revisiting,in the following paragraphs are going to be the 'Top 10′ islands as part of your archipelago,all of which are also going to be the ones most sufferers easily accessible for more information about visitors.

      led highbay vintage street light http://www.icamtech.net http://www.icamtech.net/led_display_screen exterior downlights

    • #59667
      Anonim
      Gość

      The LED screen exploration () should make it several nice looking colors gorgeous honeymoons as well your selecting: Yellow, Pink, Orange, Red, Purple, White, Green, Silvery, Blue, Coffee and Black. No matter all of which fresh paint all your family members prefer,all your family members will select a satisfied a minumum of one

      led lights|led|led lighting|led light led light bulbs ceiling light http://www.icamtech.net/led_display_screen led grow lights
      http://www.icamtech.net

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.