Dobór pieca HT, HT Basic

Strona główna Forum Kotły zasypowe Dobór pieca HT, HT Basic

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59650
      vakoss156
      Uczestnik

      Witam.
      Mam mieszkanie docieplone 5cm. styropianem, nowe okna, 80m2, wysokośc 2,60 + bojler 140l., komin nowy systemowy z dociepleniem firmy „konekt” fi 200, wysoki na 12,5 metra. Instalacja nowa z miedzi, myślę że 11KW nie będzie za duży, czy mam rację? Nie jestem zdecydowany czy kupować z wiatrakiem czy z miarkownikiem ciągu, raczej jestem za miarkownikiem. Jeżeli kupiłbym HT Basic, to czy w pózniejszym okresie jest możliwość dozbrojenia go w elektronikę i nawiew jaki ma HT? Jak jest ze stałopalnością węgla,
      czy jeden zasyp wystarczy na ok.10-12 godzin?
      Ostatnio widziałem w sklepie piec firmy „RED NL BASIC” wyglądający identycznie jak HT BASIC, czy to
      jest produkt Heiztechnik? Sprzedawca mnie przekonywał że to są identyczne kotły z jednej fabryki, czy mówił prawdę?

    • #59658
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł o mocy 11kW będzie wystarczający pod względem mocy jednakże jego stałopalność jest uzależniona od ilości odbieranego ciepła. Nie da się określić mając szczątkowe informacje jak długo kocioł będzie spalał jeden zasyp, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników (jakość paliwa, jakość izolacji budynku, wentylacja itp.). Dziwi mnie, że ma Pan zamontowany bardzo silny komin do tak małego kotła. Myślę, że nie obędzie się bez montażu regulatora ciągu kominowego bez którego duża ilość ciepła będzie wyciągana z kotła.
      Wybór kotła z automatyką lub przystosowaną do miarkownika ciągu jest kwestią upodobań. Kocioł z zamontowaną automatyką ma możliwość sterowania elementami instalacji (pompa CO, CWU).
      Nowe kotły w wersji bez sterownika i wentylatora mają zaślepiony kanał nadmuchowy do którego w terminie późniejszym można podłączyć wentylator. Brakuje jednak otworów w górnej osłonie do montażu automatyki – należałoby zamówić w takim przypadku drugą osłonę z otworami montażowymi lub wykonać je na własną rękę.
      Marka RED jest drugą marką którą oferujemy. Są to takie same urządzenia pod względem jakości i wykonania jak Heiztechnik.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #59657
      vakoss156
      Uczestnik

      Witam

      Kocioł o mocy 11kW będzie wystarczający pod względem mocy jednakże jego stałopalność jest uzależniona od ilości odbieranego ciepła.
      Dziwi mnie, że ma Pan zamontowany bardzo silny komin do tak małego kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam po dłuższej przerwie.
      Własnie kupiłem kocioł RED 11KW. z miarkownikiem ciągu.
      Co do komina pisałem że mam Fi 200, tzn. jest on jeszcze w hurtowni, dopiero w następnym tygodniu
      firma będzie go montować. W hurtowni powiedzieli mi że jak chcę zmienić na mniejszą średnice to nie ma problemu, proponują mi Fi 160, nie wiem czy nie będzie za duży. Dodam że komin będzie miał 12 metrów wysokości.
      W necie znalazłem „kalkulator przekroju komina”, po wpisaniu danych wychodzi że srednica
      ma mieć Fi 120. Już zgłupiałem, nie wiem z jaką średnicą kupić tel komin.
      Proszę o podpowiedzi, głównie chodzi mi o poradę „SERWIS1′.
      Dziękuję i pozdrawiam.

    • #59656
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Myślę, że średnica 160 mm będzie w Pana przypadku optymalna. Jeżeli ciąg będzie jeszcze zbyt silny zawsze można go zdławić (gorzej jest w przypadku gdy go „brakuje”).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #59655
      Anonim
      Gość
    • #59654
      Wojtek
      Uczestnik

      Witam
      No i co z tym kotłem?
      Jak się pali? Na jak długo starcza jeden zasyp?
      Pozdrawiam

    • #59653
      vakoss156
      Uczestnik

      Witam.
      Po zamontowaniu RCK na czopuchu piec sprawuje się ogólnie dobrze. Całego zasypu jeszcze nie rozpalałem, o 18.00 wsypuje ok. 4 szufelki węgla tj. 1/3 zasypu pieca, na to kładę papier , drewno i rozpalam.
      Od 18.00 do 22.00 na tym zasypie mam na grzejnikach od 48 do 52 stopni, w mieszkaniu około 21,5-22.4 stopni, a na piecu oczywiście temperatura waha się pomiędzy 65, a 72 stopni.
      Z rana temp. mam 21,2-21,4 stopni, czyli chyba nie jest zle. Więcej na temat tego pieca będe mógł
      napisać po sezonie grzewczym, wtedy okaże się czy to był trafny zakup.

    • #59652
      Wojtek
      Uczestnik

      Witam
      To chyba dobrze. Najlepiej będzie widać zimą. Mam podobny piec tylko z automatyką. Gdy się tli to na ściankach jest widoczna warstwa jakby smoły. Najbardziej widać to przy paleniu węglem, zwłaszcza, że nie ma za dużego odbioru ciepła. Jeżeli chodzi o czyszczenie, to naprawdę nie ma żadnego problemu, bo przy każdym kolejnym rozpalaniu poprzednia warstwa się wypala i odpada w postaci suchych płatów. Więc od czasu do czasu wystarczy tą skrobaczką zgarnąć suchą sadzę z popiołem ze ścianek wymiennika do środka kotła. Gdy tak robię to mniej się kurzy niż przy wybieraniu popiołu.

      Piszę o tym, bo nie mam doświadczenia z innymi piecami, a chcę się dowiedzieć, czy takie coś występuje też przy używaniu miarkowników ciągu, czy po prostu nie ma sadzy wcale.
      Pozdrawiam

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.