Schemat CO i CWU

Strona główna Forum Kotły zasypowe Schemat CO i CWU

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59600
      kalejdoskop
      Uczestnik

      Witam, posiadam następujący schemat instalacji:

      h4f65769.png

      Mam problem z zaworem czterodrogowym, otóż mam go ustawione na 5 – czyli 50% zasysa z kotła, a 50% z powrotu. Wczoraj bawiłem się nim trochę i zaobserwowałem, że nie działa on chyba tak jak ma działać. Na kotle mam 60 st C, na grzejniki idzie 45 st C. Pompa P1 – ustawiona na 40 st,
      1. Podczas zmniejszenia z 5 na 2 temperatura powrotu kotła zamiast wzrosnąć zaczęła spadać z 38 st na 32 st? A rura powrotu zrobiła się ciepła tylko do połowy, tak jakby nie dało radę wepchnąć tej gorącej wody z kotła.
      Po zakręceniu ZK7 (od powrotu z podłogówki) rura powrotu kotła zaczęła się pomału robić ciepła i temperatura ustabilizowała się na około 42st.
      Czyli coś chyba nie tak z tą wodą.
      2. W jaki sposób ustawić temperaturę wyjścia na grzejniki 40, skoro jak ustawię te 40 st, to powrót ma jakieś 37 st, a chciałbym w pełni wykorzystać zawór czterodrogowy? Czyli, aby powrót korzystał z tego zaworu i zwiększał temperaturę.

    • #59603
      Wojtek
      Uczestnik

      Jeżeli dzieje się to od początku, to sądzę, że pozycja zaworu została źle ustawiona. Jeśli to jest prawda, to wystarczy odkręcić pokrętło i obrócić o 90 stopni i przykręcić. Zrób zdjęcia zaworu (w pozycji zamkniętej, otwartej i półotwartej), tak żeby było widać, rury. Myślę, że to może być przyczyna. Jeszcze możliwość jest taka, że skala jest odwrotna. Jeśli pokarzesz zdjęcia, to będzie wszystko wiadomo.
      Pozdrawiam

    • #59602
      Szymon
      Uczestnik

      Mam bardzo podobny schemat kotłowni.

      Zwróć uwagę na to, że podłogówka jest poza zaworem 4d i jeżeli jest sytuacja taka, że pompa na grzejniki nie ma gdzie pompować wody, bo np wszystkie termostaty grzejnikowe są zamknięte, albo ledwo co otwarte, to tak naprawdę powrót z prawej części Twojego schematu jest minimalny, natomiast pompa od podłogówki zasuwa i na powrocie generuje pewnie coś ok 30st – tyle że jest jej mało, bo większość wody wracającej z podłogi trafia do niej z powrotem poprzez zawór termostatyczny (jeżeli nie jest nie wiadomo jak wychłodzona). I stąd rura powrotu na dole jest chłodna a u góry gorąca.
      W tym przypadku możesz użyć pompy CO jako pompy kotłowej, która mieszałaby wodę jeżeli na grzejnikach nic się nie dzieje. Odpal sobie na próbę pompę CO na stałe i zobacz, że obojętnie ile wody byś nie wtłaczał z podłogówki powrót nawet na dole rury będzie gorący.
      U mnie niestety mam to samo i też właśnie myślę, czy nie odpalić pompy CO na stałe, co CO i tak mi dochodzi grawitacyjnie do temp kotła – 10st

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.