pomoc w doborze kotła

Strona główna Forum Kotły zasypowe pomoc w doborze kotła

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59593
      Damian Dziembor
      Uczestnik

      Witam, potrzebuję pomocy w doborze kotła zasypowego. Dostałem domek w zabudowie szeregowej z poniemieckiej cegły. Domek nieocieplony o pow 80 m2, i wysokości pom 3 m. Instalację będę miał wykonaną z miedzi+grzejniki stalowe dwupłytowe+ zasobnik dwupłaszczowy 120l. I nie wiem czy dobierać kocioł do metrażu czy jak radzi instalator do mocy układu grzewczego, która wynosi 15.8 kW-tak wyliczył instalator? Mam już mętlik i nie wiem jaką moc wybrać. Interesuje mnie kocioł zasypowy na węgiel, mieszankę węgla z miałem,drewno. Serdecznie pozdrawiam i dziękuje. Damian

    • #59599
      Patrol
      Uczestnik

      zobowiązującej odpowiedzi raczej u nikogo nie uzyskasz; zbieraj dane osób z podobną kubaturą i instalacją;
      u mnie po podłogach 221m2 (8 grzejników + 2 drabinki, podłogówki łącznie ze 20m2 i zasobnik 160L), dom ocieplony; mam od niedawna DasPell 15kW, który przy aktualnych temp. się 'nudzi’, a 99% sprzedawców, z instalatorem włącznie, wciskali mi 25kW; jak obliczałem sam zapotrzebowanie na ciepło to dla założonej temp zewn. -20 wyszło mi łączne chyba ze 12kW… mrozy pokażą co będzie dalej;

    • #59598
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Teoretycznie dla Twoich potrzeb wystarczyłby kocioł o mocy 11 kW, jednak niektórzy mogą Ci sugerować 15 kW gdyż posiada on większą komorę załadunkową i dłużej wytrzyma na jednym zasypie.
      Fakt, że masz sumaryczną moc odbiorników około 15 Kw to nie znaczy, że będą one pobierały pełną moc. Będziesz potrzebował tyle ciepła, ile stracisz na ścianach i na wentylacji.
      Jeżeli nie jest dla Ciebie problemem częstsze podkładanie paliwa to wybierz kocioł o mocy 11 kW. Będzie on pracował lepiej i będzie miał dłuższą żywotność niż kocioł większej mocy.

      Pozdrawiam

    • #59597
      Janusz Żakowicz
      Uczestnik

      Trudno jest doradzić komuś jaki piec dobrać, jakiej firmy, na jakie paliwo. To jest jak z samochodami. Ale można podać kilka rad jakimi się możesz dodatkowo kierować przy wyborze :
      – kotły mają określoną sprawność przy nominalnej wydajności, wraz ze spadkiem mocy jaką produkują spada sprawność, więc nie należy kupować kotła na wyrost,
      – należy pamiętać, że nawet najsroższa zima nie trwa długo, wystarczy zwrócić uwagę na średnie dobowe temperatury zimą, a przerażające temperatury rzędu -25 stopni to nie są średnie dobowe tylko minimalne i to najczęściej w nocy. Ekstremalne średnie dobowe zdarzają się max kilka dni w roku, więc nie należy dobierać kotła na te temperatury,
      – jest też kwestia komfortowej temperatury w domu: znam ludzi dla których 19-20 stopni zimą w mieszkaniu jest OK, dla mnie i mojej rodziny do zaakceptowania jest tylko temperatura na poziomie 22,5
      – jak piszesz o paliwie to do ekogroszku+miał polecam retortę obrotową – u mnie się sprawdza, jeżeli rozważasz palenie też drewnem to piec musi mieć dodatkowy ruszt najlepiej stały, u mnie muszę wygasić retortę, założyć ruszt i dopiero rozpalać drewno – jeszcze mi się to nie zdarzyło.
      – ostatnia moja uwaga: w moim piecu w sterowniku brakuje mi uśpienia bojlera na noc, taki drobiazg.
      Powodzenia

    • #59596
      Damian Dziembor
      Uczestnik

      Witam i dziękuje za odpowiedz. Chciałbym wiedzieć, czy do Waszych kotłów Q hit trzeba montowac wkład kominowy?. bo jesli tak, to u mnie nie będzie to mozliwe. I jaką mniej więcej uzyskam stałopalność w QHit 11kW. I czy zamontowanie regulatora ciągu kominowego ma wpływ na spalanie,wentylację komina. Pozdrawiwm Damian

    • #59595
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Regulator ciągu kominowego wskazany jest zwłaszcza przy nadmiernym ciągu kominowym i montuje się go w celu korekty i stabilizacji ciągu kominowego.
      Jeżeli chcesz nabyć kocioł o odpowiedniej sprawności to musisz liczyć się z tym, że skropliny w kominie się pojawią. Nie będzie to miało żadnego ujemnego skutku na żywotność i działanie kotła, ale może rozpuścić Ci komin.

      Pozdrawiam

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.