Q PLUS 25

Strona główna Forum Kotły zasypowe Q PLUS 25

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59583
      jankes
      Uczestnik

      Witam

      Od 3 lat jestem użytkownikiem pieca Q plus 25. Z nabytych doświadczeń „palacza” 🙂 chciałem zadac pare pytań.

      Moje ustawienia:
      – Piec: Q PLUS 25 KW
      – Palę drzewem 2 letnim: dąb, świerk, sosna
      – Sterownik: Omega
      – Wentylator: WPA 120K
      – zawór czwórdrożny ręczny
      – pompka na 3 biegu

      Nastawa: 65
      Przedmuch: 14
      Czas między przedmuchami: 4
      Obroty minimalne: 1
      Obroty maksymalne: 5
      Załańczanie pompy: 45 C
      Histereza: 2 C

      1. W ostatnim czasie miałem problemy z poceniem się pieca, osmolone ścianki, mokry komin. Po telefonie do serwisanta zmieniłem obroty min i max (miałem min: 4, max; 14) i załączanie pompy z temp 35 na 45). Trochę pomogło, ale piec dalej się pocił.
      Wczoraj wyjąłem z pieca dorobiony przeze mnie popielnik, który przysłaniał na dole otwór do powietrza z wentylatora i pocenie pieca skończyło się. Spalanie w piecu jest też lepsze, grzejniki są dłużej ciepłe.
      W związku z tym mam parę pytań.

      1. Piec teraz rozpala się dość szybko, temperatura wzrasta dość szybko. Jak nastawę mam nastawioną na 65 stopni to sterownik przechodzi do temp ok 70-75 stopni, dopiero po jakimś czasie temp spada.
      Z forum wyczytałem, że piec powinien rozpalać się dość wolno. Nie wiem jak ustawić parametry optymalnie. (palenie drzewem)
      2. Co zrobić z tym popielnikiem, czy są specjalne popielniki do tego pieca, aby otwór do wentylatora był odsłonięty? czy po prostu sobie z tym podarować i nic tam nie wkładać.
      3. Pompa nastawiona jest na 45 stopni, prędzej była na 35. Jaki się praktyczna różnica zmian temperatur załączania pompy?

    • #59589
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Aby kocioł rozpalał się wolniej zmniejsz obroty maksymalne na 3.

      Podniesienie temperatury załączania pompy skraca czas pracy kotła na niskich temperaturach. Przy drewnie możesz podnieść tę temperaturę nawet na 50-55 stopni C.

      Nie wyposażamy kotła w szufladę popielnika ze względu na umiejscowienie otworu napowietrzającego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #59588
      kozi1309
      Uczestnik

      Witam serdecznie
      mam podobny kocioł, i pewne problemy z paleniem w nim. Przez dłuższy czas miałem ustawione obroty wentylatora min. 1, maks. 6, ale w kominie zgromadziło mi się dużo sadzy. Czytam właśnie o przestawieniu obrotów maksymalnych na 3… U mnie chyba by wygasło przy tych obrotach. Ostatnio wyczyściłem komin z sadzy (1 pełne wiadro), i przestawiłem obroty na min. 2, maks. 8. Przy niskich obrotach mocno mi się dymi z komina, nie pali się ale się gazuje, dymi. Zastanawiałem się nawet nad dokupieniem drzwiczek dolnych z jakąś klapką uchylną, bo wydaje mi się, że piec dostaje za mało powietrza. Czy mogliby panowie serwisanci coś doradzić? parametry mam jak poniżej:
      Kocioł Red Plus 20 KW
      wentylator standardowy dla tego kotła
      sterownik HT Tronic 100
      żądana temperatura 65 st.
      minimalne obroty 2
      maksymalne obroty 8
      opał – drewno sezonowane 1 lub więcej sezonów
      załączenie pompy 35st
      pompka na 3 biegu

      Czy wysokość i średnica komina mają tu znaczenie?
      mam komin systemowy, 20cm średnicy, ok. 5 metrów wysokości.
      Aha, dodatkowo gromadzi mi się smoła w piecu…

      Będę wdzięczny za podpowiedzi.

      Pozdrawiam
      Maciek

    • #59587
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W pierwszej kolejności sprawdź drożność kanału napowietrzającego kotłownię.

      Duża ilość dymu jest wynikiem spalania dużej ilości paliwa w małej ilości powietrza. W przypadku gdy zasypujemy dużą ilość paliwa na żar potrzebujemy dużej ilości powietrza do spalania.

      Sugeruję dokładanie mniejszej ilości drewna na pozostały żar oraz podniesienie temperatury zadanej na 70 stopni C.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #59586
      kozi1309
      Uczestnik

      Witam
      dzięki za odpowiedź.
      Generalnie kotłownia jest chyba dobrze napowietrzona, ponieważ drzwi i okno są prowizoryczne (wstawiłem stare drewniane drzwi i równie stare okno), więc są szpary, i powietrza wchodzi dość – przy wczorajszych -11C na zewnątrz, w kotłowni miałem około 0-1C.
      Przestawiłem moment włączenia pompki z 35C na 40C, i jakby było lepiej, bo drewno się tak nie dymi przy rozpalaniu z uchylonymi drzwiczkami, ale nadal jak piec dochodzi do nastawionych 65C, wentylator przestaje dmuchać lub dmucha lekko, znowuż się dymi rzekłbym „ponadstandardowo”.
      Staram się palić jak najczęściej rozpalając od góry, jeśli mogę (bez dorzucania sporych ilości na żar).

      Spróbuję jeszcze podnieść temperaturę do 70C, zgodnie z sugestią.

      Mam jeszcze dodatkowe pytanie – jak wyczyścić przewody od powietrza wtórnego?
      Czy jest inna możliwość niż przez szczeliny wewnątrz pieca?

      Pozdrawiam
      Maciek

    • #59585
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dla kotła o mocy 25kW kanał napowietrzający powinien mieć otwór wielkości 200 cm kwadratowych (na przykład rura okrągła o średnicy 160 mm). Każda kotłownia musi posiadać niezamykany kanał napowietrzający – jeżeli takiego nie posiada powinna zostać zamknięta i nieużytkowana. Użytkując kotłowni bez napowietrzenia można łatwo stać się sławnym występując w wiadomościach pod tytułem – kolejny przypadek zatrucia czadem.

      Podnieś temperaturę załączenia pomp na 50 stopni C. Kocioł po rozpaleniu będzie krócej pracował na niskiej temperaturze co wpłynie na jego żywotność oraz ilość zanieczyszczeń na ściankach.
      Kanały można wyczyścić tylko od strony paleniska. Kończą się one na wysokości rusztu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.