Q Plus 55kw

Strona główna Forum Kotły zasypowe Q Plus 55kw

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60433
      HT 55KW
      Uczestnik

      Witam wszystkich.

      Niedawno stałem się posiadaczem HT Q-Plus 55kw.
      Udało mi się opanować obsługę pieca, lecz jedna rzecz sprawia mi niemały problem. A więc..

      W instrukcji napisano że aby usunąć nagromadzony popiół należy pogrzebać pogrzebaczem po ruszcie. Tylko aby to zrobić muszę uchylić klapę w popielniku, a wtedy wypadają mi na podłogę rozgrzane węgliki. a co dopiero jak zaczął bym jeszcze tam grzebać. Zaś grzebanie od spodu ruszta jest mało efektowne i nie przynosi zbytnio efektu.

      Zaznaczam że węgiel póki co mam kiepski, bo zostaje po nim czasami dużo „szlaki”, ale to chyba nie powód żeby co 4 dni gasić piec i wyciągać z ruszta „szlake” i rozpalać od nowa.

      bardzo proszę o wskazówki. może wentylator za mało rozdmuchuje?

      Q-plus 55 kw.
      przedmuch 10s.;
      czas pomiędzy przedmuchami 5;
      temp.55;
      min.2;
      max.8;

      piec pracuje na razie w połowie mocy, następne piętro podepnę za rok. 🙂

    • #60439
      Robson
      Uczestnik

      Witaj, nie wiem czy moze pomoge – posiadam od niedawna pic QHtiPlus 15kW – tez przez pierwsze dni sie nad tym glowilem. Ja w moim piecu robie to tak – planuje wygaszac go raz w tygodniu, w sobote, w celu wymiecenia sadz i osadow oraz ew. zeszkrobania nagaru powstalego przez tydzien w trakcie palenia. A wiec: – przykladowo dzisiaj – niedziela – wstaje rano, ide do piwnicy, otwieram dolne drzwiczki, sprawdzam otwierajac gorne ile pozostalo paliwa – jesli malo to uchylam te klape w palnisku i przegzebuje popiol, zamykam klape i zostawiam na minutke-dwie otwarte dolne drzwi celem rozpalenia pozostalego paliwa.
      Jesli zostaje duzo paliwa to tylko cieniutkim pretem przeszlakowuje od spodu ruszt i uwierz mi ze wiekszosc popiolu wyleci. Potem jak wyzej, gdy juz chgwyci „cug” i slysze ze zajmuje sie ogien to zamykam dolne drzwi, dokladam warstwe grubego drewna, potem troche wegla, zamykam piec i wlaczam automatyke. Po 30-60 min ide jeszcze raz dolozyc – grube drewno, wegiel. Taki warstwowy zasyp starcza mi na 8-10h – jednak jesli mam czas to w miedzy czasie ide przeszlakowac popiol od dolu cienkim pretem – a jesli nie mam to po 8-10h w/w cykl powtarzam od poczatku.
      Ja pale aktualnie orzechem II gat. z niewielka zawartoscia mialu i drewnem. Zasypuje warstwowo. Przez pierwsze 2 dni spedzilem caly wolny czas w piwnicy – ale powiem ze warto bylo. Bo najwazniejsze dobrac odpowiednie parametry przedmuchow i obrotow wentylatora do poasiadanego paliwa.
      temp: dzien 60 / noc 55
      czas przed: 15s
      czas miedzy: 5min
      obr. min: 2
      obr. max: 4

      Wiesz, badalem te przedmuchy i 10s jest wartoscia za mala dla ustawionych obrotow. Zanim wentylator nabierze obrotow i „otworzy” klapke / sluze to mija 10-11s i praktycznie zero powietrza zostanie wdmuchane do paleniska.
      Moja dobra rada: ustaw obr. max. nizej 4-5, jesli posiadasz przeslone z boku wentylatora to przymknij ja w polowie, ustaw przedmuch na 15s a czas miedzy przed. musisz dobrac experymentalnie – zacznij od 3.5 min. – ale musisz uwazac zeby zbyt czeste przedmuchy nie powodowaly zwiekszania temperatury w kotle powyzej temperatury zadanej.

    • #60438
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Niestety, kotły powinny być regularnie opróżniane z popiołu i wydaje mi się że chociaż raz na dwa lub trzy dni jest konieczność aby tego dokonać.
      Brak czyszczenia rusztu przy dużej zawartości popiołu może być przyczyną uszkodzenia rusztu.

      Pozdrawiam

    • #60437
      HT 55KW
      Uczestnik

      Dziękuje za odpowiedzi.

      Jeszcze jedna sprawa.

      Dowiedziałem się iż temperaturę na kaloryferach powinienem regulować za pomocą zaworu mieszającego przy piecu. Jednak tego zaworu nie posiadam. Jakie są jeszcze alternatywne metody regulacji temperatury. Zawsze myślałem że powinno się regulować temperaturą na piecu, a tutaj się dowiedziałem że na tym piecu temperatura powinna byc stała=60 st.C.

      co będzie jak ustawie 60 na piecu a na dworze będzie +10. Będę miał piekło w chacie 🙂

      Obecnie ogrzewam 240m2 czyli mniej więcej połowę tego co mój piec powinien uciągnąć.
      czy jeżeli zasypię go na max węglem i rozpalę od góry, nie będzie niebezpieczeństwa przegrzania wody?
      Jakie nastawy powinienem zadać na sterowniku?

      ps. pytanie do serwisu.
      Dlaczego w tym modelu nie zastosowano ruchomego rusztu?? czy są jakieś konkretne powody??

      pozdrawiam

      Wojciech.

    • #60436
      SERWIS
      Uczestnik

      witam

      Najlepszym i najprostszym sposobem regulacji jest wspomniany zawór mieszający.
      Oczywiście Ty jesteś właścicielem kotła i będziesz go regulował tak jak uważasz. My nie możemy Tobie tego zabronić.
      Dlaczego temperatura 65 0C a nawet więcej:
      1) żywotność kotła wydłuża się znacznie,
      2) poprawia się ciąg spalinowy i zmniejsza się ryzyko dymienia,
      3) kocioł w środku jest suchy dzięki czemu łatwiej go czyścić,
      4) lepsze spalanie dzięki wyższej temperaturze komory paleniskowej,
      5) mniejsze zużycie paliwa dzięki polepszonemu spalaniu i wypalaniu sadzy.

      Jak napisałem, Ty decydujesz, ale zawór mieszający zwróci się już po kilku miesiącach.

      Jeśli idzie o ruchomy ruszt to wyszliśmy z założenia, że jest to ruchomy element często pracujący przy podwyższonych temperaturach i w niezbyt korzystnych warunkach. Po co robić coś co po kilku miesiącach może przestać działać i będzie denerwowało użytkownika.

      Pozdrawiam

    • #60435
      HT 55KW
      Uczestnik

      Witam

      Zaczyna się powoli sezon..

      I w związku z tym mam jeszcze pytanie do serwisu lub osób mających doświadczenie z podobnym typem pieca.

      Chciałbym się dowiedzieć krok po kroku jak mam palić w tym piecu od góry.

      W jaki sposób jest rozwiązane napowietrzanie zasypanego pieca HT Q-Plus 55?

      Czy można otwierać drzwiczki górne podczas spalania górnego,czy należy czekać aż paliwo się wypali?

      Jestem niestety pionierem w próbach palenia od góry, a sąsiedzi (mający doświadczenie lecz na jakiś starych piecach 🙂 straszą mnie jakimiś wybuchami nagromadzonych gazów),dlatego dopóki dokładnie nie zrozumiem całego cyklu palenia od góry to chyba nie będę próbował. Zresztą przy 55 kw nie mogę sobie pozwolić na amatorkę…

      dziękuje za odpowiedzi..

      Wojciech

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.