sterownik – zasada działania?

Strona główna Forum Kotły zasypowe sterownik – zasada działania?

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #59534
      Przemek
      Uczestnik

      Witam.

      Posiadam mieszkanie 100m2 (w przeciągu 3-4 lat chciałbym powiększyć je o poddasze – jakieś 40m2), I piętro, budynek nieocieplony, okna plastikowe, pomieszczenia 2,8m wysokości, grube ściany z cegły. Grzejniki trzy-płytowe, bojler 140l i podłogówka w łazience (jakieś 10m2), układ otwarty.

      Od jakiś dwóch miesięcy posiadam piec Heiztechnik HT15, zwykły zasypowy.
      Obecnie mam taką sytuację, że na dobę tracę około jedną węglarkę kamiennego, nie wiem czy to dużo czy mało, bo moja przygoda z mieszkaniem na wsi i piecami dopiero się rozpoczyna.

      Zauważyłem, że jeśli dołożę dużo opały do pieca to bardzo rośnie temperatura (pewnie przez te dodatkowe otwory którymi doprowadzane jest powietrze do komory spalania), pozostaje mi dosypywanie co chwilę – mało komfortowe. Na noc też nie mogę za dużo dołożyć bo piec się może zagotować, efekt jest taki, że nad ranem już jest jakieś 19 C, trochę chłodno, zwłaszcza, że mamy dzidziusia :/

      Moje pytania:
      1. czy warto kupić sterownik pokojowy, w czym on mi pomoże – ok, będzie sterował pompą i dmuchawą, czyli podniesie temp., ale obecnie mam raczej inny problem (pewnie przez za duży piec na moje 100m2), jeśli dołożę dużo opału to piec się grzeje, czy taki sterownik może mi więc w czymś pomóc. Poza tym jeśli nawet nie będzie załączał dmuchawy, piec się podgrzeje, pompa będzie ciągle chodzić żeby wychłodzić piec, to i tak w mieszkaniu będzie parnik…. nie wiem zatem czy w zwykłym piecu zasypowym – wyposażonym w dodatkowe doloty powietrza, montaż sterownika ma jakikolwiek sens??

      2. może posiadacie jakieś ciekawe ustawienia pieca?

      pozdr, z góry dziękuję za pomoc

    • #59536
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W celu zapewnienia komfortu cieplnego w domu sugeruję ustawienie temperatury na kotle na poziomie 65-70oC i ustawieniu zaworu mieszającego na temperaturę według uznania (np.40-45oC – w zależności od zapotrzebowania). Kocioł należy zasypać węglem do najwyższego otworu napowietrzającego znajdującego się na tylnej ścianie paleniska i rozpalić od góry. Ustawiamy obroty minimalne na 1, a maksymalne na 3 (jeżeli kocioł nie będzie osiągał zadanej temperatury można je podnieść delikatnie wyżej).
      Powyższe wskazówki ustabilizują pracę kotła. Montaż termostatu pokojowego wyłączając pompę zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
      Po wprowadzeniu w życie tych zleceń zweryfikuj spalanie w kotle.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.