Strona główna › Forum › Kotły zasypowe › HT 11 – pytania
- Ten temat ma 5 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 10 lat temu przez palko.
-
AutorWpisy
-
-
4 grudnia 2014 o 00:05 #59503palkoUczestnik
Witam
Posiadam od niedawna kocioł HT 11. Jestem z niego generalnie zadowolony. Serwis też muszę pochwalić. Mam kilka pytań:
1. Na rysunku przekroju kotła widać trzy poziome półki wymiennika. Dwie z przodu, jedna z tyłu nad dyszą powietrza wtórnego. Otóż w moim kotle nie ma tej półki z tyłu kotła, tylko te dwie z przodu. Czy to oznacza, że tylna półka występuje w kotłach od mocy 15 kW czy u mnie ktoś „zapomniał dospawać”?.
2. Mam pytanie jak czyścić dysze powietrza wtórnego? Ja mam szpachelkę, którą wkładam w te trzy szczeliny, lecz czy można dostać się jakoś do tego kanału, żeby wybrać popiół, sadzę czy smołę która tam wpada do środka? Od strony popielnika nie można się tam dostać.
3. Czy można zamówić do tego kotła drzwiczki z klapką pod miarkownik ciągu? Jeżeli tak to ile kosztują? Czy coś jeszcze należy zrobić oprócz demontażu dmuchawy i zaślepieniu kanału aby kocioł pracował na naturalnym ciągu? Szkoda mi funkcji sterowania pompą przez sterownik ale zacząłem się zastanawiać bo dmuchawa ma swoje zalety ale też wady.
4. Czy dysza powietrza wtórnego działa wtedy jeżeli powietrze dostaje się tylko pod popielnik a nie ma tam połączenia? A przy dmuchawie którędy trafia tam powietrze i czy może się zapchać od nagromadzenia w środku popiołu czy sadzy?
5. Kocioł w układzie zamkniętym zabezpieczony mam zaworem SYR 5067. Czy zawór ten okresowo można jakoś sprawdzić tak jak zwykłe zawory bezpieczeństwa przekręcając aby wypuścić z niego wodę?
Pozdrawiam -
8 grudnia 2014 o 00:23 #59509SERWIS1Opiekun forum
Witam
1) Ilość przewałów jest uzależniona o mocy kotła – na schemacie jest przykładowy model.
2) Kanały zaczynają się równo z rusztem, osady,które wpadną o środka spadają do popielnika. W przypadku spalania paliwa od góry i utrzymywaniu temperatury kotła na poziomie 65oC kanały praktycznie są bezobsługowe.
3) Można zamówić drzwi dolne z klapką – koszt to 246 zł brutto. Na prawej bocznej ścianie znajduje się mufa do miarkownika ciągu.
4) Dysza powietrza wtórnego działa tylko wtedy, gdy ruszt jest zasypany paliwem. Dysza nie ma niezależnego połączenia z dmuchawą.
5) Zawór należy okresowo sprawdzić – sprawdzenie należy wykonać według zaleceń producenta. Staram się nie zagłębiać w sprawy hydrauliczne.Pozdrawiam
Serwis Heiztchnik -
11 grudnia 2014 o 15:39 #59508palkoUczestnik
Ponieważ nie daje mi spokoju ta dysza powietrza wtórnego muszę niestety pomęczyć ten temat. Parę razy już szukałem, którędy trafia do niej powietrze i nijak nie mogę znaleźć. Dziś rano nawet gołą ręką próbowałem wymacać jakiś otwór do niej od strony popielnika, bo z tego co piszesz powinien tam być, i nijak niczego tam nie ma. Wezmę nawet jakąś kamerkę czy aparat i cyknę parę fotek 🙂 Opiera się ona od dołu na tym profilu do podtrzymywania rusztów ale poniżej nie ma tam żadnego otworu. Dla mnie w tej chwili ta dysza to atrapa. Palę w tej chwili węglem od góry to może nie jest ona aż tak bardzo potrzebna ale chciałbym spróbować palić miałem a wtedy wskazane jest żeby była. W ogóle aby czysto spalać to wskazane jest żeby było powietrze wtórne.
-
12 grudnia 2014 o 11:21 #59507SERWIS1Opiekun forum
Witam
Od dołu dyszy musi być otwór.
Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik -
12 grudnia 2014 o 12:29 #59506palkoUczestnik
W takim razie będę musiał zgłosić reklamację bo u mnie tego otworu nie ma
-
15 grudnia 2014 o 10:40 #59505palkoUczestnik
Jeszcze raz przyjrzałem się dokładniej i faktycznie jest wąska szczelina tylko, że była zatkana niewypalonymi kawałkami. Nie wiem jak mogły się tam dostać. Po godzinie walki udało mi się jakoś to udrożnić. Uważam jednak, że mogłoby to być lepiej rozwiązane bo niestety ale jednak będę tam musiał okresowo przetykać to jakimś dużym gwoździem.
Pozdrawiam
-
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.